Windows 11’de Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

Windows-11de-Ekran-Görüntüsü-Nasil-Alinir

Ekran görüntüsü alma işlemi telefonunuzda basit gibi görünse de Windows 11 için biraz daha uzun olabilir. Windows 11’de yükseltilmiş bir Ekran Alıntısı Aracı vardır. Windows 10 için de geçerli olan bu aracı kullanarak Windows 11’de ekran görüntüsü alabileceğiniz yöntemler vardır. Öyleyse yavaş yavaş Windows 11’de ekran görüntüsü almanın yollarına değinelim.

Print Screen Tuşunu Kullanarak Windows 11’de Ekran Görüntüsü Alma

Çoğu Windows 11 bilgisayarda PrtSc yani Print Screen tuşu, ekran görüntüsü almanın en kolay yoludur. Print Screen tuşu ile Windows 11 ekran görüntüsü almak için yapmanız gerekenler sırasıyla şöyle:

 • Klavyenizdeki PrtSc tuşunu bulup basın. Tüm ekranı değil de yalnızca şu anda kullanmakta olduğunuz uygulamayı yakalamak istiyorsanız Alt + PrtSc tuşlarına basın. İşlev tuşu olarak PrtSc tuşu bulunan bazı dizüstü bilgisayarlarda Fn tuşunu da basılı tutmanız gerekebilir.
 • Microsoft Paint’e gidin ve yakalanan ekranı sağ tıkla yapıştır diyerek veya Ctrl + V kullanarak yapıştırın.
 • Menü çubuğundan Dosya > Farklı Kaydet menü seçeneğini kullanarak veya Ctrl + S tuşlarına basarak görüntüyü kaydedin.

Alternatif olarak, bu ekran görüntüsünü e-postada veya sohbet esnasında paylaşmak istiyorsanız, Microsoft Paint yerine doğrudan buraya yapıştırabilirsiniz. Bu durumda ekran görüntüsü bilgisayarınıza yerel olarak kaydedilmeyecektir. Ekran görüntüsü otomatik olarak kaydedilsin istiyorsanız, bunun için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Xbox-Oyun-Çubuğu-Yakalama-Araci-ile-Windows-11de-Ekran-Görüntüsü-Alma-2

Windows tuşu + PrtSc tuşu kısayolunu kullanarak ekran görüntüsünü kaydetme

 • Windows tuşuna ve PrtSc tuşuna aynı anda basın. İşlev tuşu olarak PrtSc tuşu bulunan bazı dizüstü bilgisayarlarda, Fn tuşunu da basılı tutmanız gerekebilir.
 • Ekran bir saniyeliğine kararacak ve ekran görüntüsünü alacaktır. Ekran görüntüsü otomatik olarak Resimler > Ekran Görüntüsü klasörüne kaydedilir.

PrtSc ve OneDrive’ı kullanarak ekran görüntüsünü kaydetme

 • Görev çubuğunuzun sağ tarafında bulunan OneDrive simgesine tıklayın.
 • Yardım ve Ayarlar düğmesini bulup üzerine tıklayın, ardından Ayarlar’a tıklayın.
 • Yedekleme sekmesine tıklayın.
 • Ekran görüntülerini otomatik olarak OneDrive‘a kaydet seçeneğini işaretleyip Tamam’a tıklayın.
 • Ekran görüntüsünü almak için PrtSc tuşuna basın. Tüm ekranın değil, yalnızca şu anda kullanmakta olduğunuz uygulamanın ekran görüntüsünü almak için Alt + PrtSc tuşlarına basın. İşlev tuşu olarak PrtSc tuşu bulunan dizüstü bilgisayarlarda, Fn tuşunu da basılı tutmanız gerekebilir .
 • OneDrive size Ekran görüntüsü kaydedildi diye bir bildirim gelecektir. Ekran görüntüsü otomatik olarak OneDrive > Kişisel > Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilir.
 • Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz üzere PrtSc tuşuna ilk bastığınızda bu yöntemi seçmeniz istenebilir. Bu sayede ekran görüntülerinizin bulut üzerinde senkronizasyon işlemi manuel olarak etkinleştirilmiş olacaktır.

Ekran Alıntısı Aracı’nı Kullanarak Windows 11’de Ekran Görüntüsü Alma

Xbox-Oyun-Çubuğu-Yakalama-Araci-ile-Windows-11de-Ekran-Görüntüsü-Alma-1

Ekran Alıntısı Aracı, Windows 11 ile yenilendi. Artık hepsi bir arada ekran görüntüsü aracıdır. Ekran Alıntısı Aracı ekran görüntülerini yakalamanıza, düzenlemenize, çizim yapmanıza ve daha fazlasını yapmanıza olanak tanır. Ekran Alıntısı Aracı’nı kullanarak ekran görüntüsü almak için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Bilgisayarınızın klavyesinde eğer varsa Windows tuşu + Shift + S veya Ekran Alıntısı Aracı tuşuna basın. Ekran Alıntısı Aracı tuşu bir işlev tuşuysa, Fn tuşuna da basmanız gerekebilir.
 • Sonrasında ekran kararacak ve en üstteki Ekran Alıntısı Aracı menüsü karşınıza gelecek. Tercihinize göre ekran görüntüsü alma seçenekleri arasından tercihinizi yapın.
 • Seçiminiz tamamlandığında Windows 11 size panoya kopyalandığını belirten bir bildirim gönderir. Ekran Alıntısı Aracında ekran görüntüsünü açmak için üzerine tıklayın.
 • Mevcut araçları kullanarak düzenlemeyi isteğinize göre halledin. Ekran görüntüsünü bilgisayarınıza kaydetmek için sağ üstteki disket simgesine tıklayın. Bu aşamada dosyayı yeniden adlandırabilir ve formatı (PNG, JPG veya GIF) seçebilirsiniz.
 • Ekran Alıntısı Aracı’nı açmak için PrtSc düğmesini de atayabilirsiniz. Windows 11’de Erişilebilirlik ayarlarına, ardından Klavye sekmesine gidin ve Ekran alıntısını açmak için Print screen düğmesini kullanın.

Xbox Oyun Çubuğu Yakalama Aracı ile Windows 11’de Ekran Görüntüsü Alma

Xbox-Oyun-Çubuğu-Yakalama-Araci-ile-Windows-11de-Ekran-Görüntüsü-Alma

Windows 11’de ekran görüntüsü almanın biraz daha karmaşık bir yoludur. İşlevsel olarak fazladan bir adımla Print Screen yöntemiyle aynı şeyi yapar. İşte sırasıyla yapmanız gerekenler:

 • Windows tuşu ve G’ye aynı anda basın. Böylelikle Xbox Oyun Çubuğu yerleşimi açılır.
 • Ekranın sol üst tarafında, yakala etiketli kayan bir pencere belirecek.
 • Yakala penceresi, alt bölmede etkin pencereyi gösterecektir. Tam ekranı yakalamak istiyorsanız, belirli bir pencerenin etkin olmadığından emin olun. Bunu, Windows tuşu + G’ye basmadan önce görev çubuğuna tıklayarak yapabilirsiniz.
 • Ekran görüntüsünü almak için kamera simgesine tıklayın. Ekran görüntüsü kaydedildi diye Xbox tarzı bir bildirim alacaksınız.
 • Xbox Oyun Çubuğu, ekran görüntüsünü otomatik olarak yakalama klasörüne kaydeder. Bu genellikle C > Kullanıcılar > Kullanıcı Adınız > Videolar konumundaki klasörlerden bir tanesinde olur.

İlgili Yazılar

Windows 11 Sıfırlama Nasıl Yapılır?
Windows 11 Klavye Kısayolları [200’den Fazla Klavye Kısayolu]
Windows 11’de Android Uygulamaları Nasıl Yüklenir?