YouTube Abone Kasma | En İyi 10 Yöntem

YouTube abone sayısı nasıl arttırılır? sorusuna cevap arıyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. Bu makale, YouTube’da abone kasma işlemini nasıl yapabileceğinize dair pek çok ipucuna erişmenizi sağlayacak. Hazırsanız bu yöntemlerin neler olduğuna bir bakalım.

YouTube Abone Kasma Nedir?

YouTube abone kasma, bir YouTube kanalının abone sayısını arttırmak için kullanılan stratejiler bütünü ifade etmektedir. Bu stratejiler, kanal sahibinin belirli bir hedef kitle seviyesini ulaşması, kanalın görünürlüğünü arttırması ve daha geniş bir izleyici kitlesi elde etmek için kullanılabileceği çeşitli taktikleri içermektedir.

Bu taktikler arasında ilgi çekici ve yüksek kaliteye sahip videolar oluşturma, video başlıklarının ve açıklamalarının optimize edilmesi, anahtar kelime araştırmaları yapma, sosyal medya ve diğer platformlar üzerinden tanıtım yapma, ödüller veya çekilişler düzenleme, işbirliği yapma gibi stratejiler bulunabilir.

Yukarıdaki stratejiler, bir YouTube kanalının abone sayısını arttırmak için kullanabileceğiniz birkaç örnektir. Hangi stratejilerin YouTube kanalınız içn en iyi sonuçları verdiği değişkenlik gösterebilir. Bunların tamamına ulaşmak için aşağıya göz atabilirsiniz.

YouTube Abone Kasma Yolları

Kaliteli İçerikler Yayınlayın

Video, diğer medya türlerine nazaran daha iyi dönüşüm sağlayan bir formattır. Dönüşümleri arttırmak için YouTube’da çok iyi içerik nasıl oluşturulur, öncelikle bunu öğrenmeniz gerekir.

İnsanlar kanalınıza, yeni bir içerik yayınlandığınızda bundan haber olmak için abone olurlar. İçeriğiniz iyiyse, insanlar sizinle ve içeriğinizle ilk etkileşimleri olumlu olduğu için kanalınızda abone olarak kalmaya devam ederler.

İnsanların içeriklerinizi izlemek için zaman ayıracağını unutmayın. Bu nedenle YouTube’da kazanılan aboneleri kaybetmemenin en temel yolu, olabildiğince kaliteli içerikler oluşturmaktır.

Peki, izleyicileri YouTube kanalınıza abone olmaya ve videolarınızı paylaşmaya nasıl sevk ediyorsunuz? Eğer bir fikriniz yoksa, buna hedef kitlenize uygun içerikler üreterek başlayabilirsiniz. Kanalınızı olabildiğince kullanışlı hale getirin.

Bir temaya (oyun, sorun çözme, bilim gibi) bağlı bir kanalınız varsa, kullanıcılarınızın önemsediği değerli konuları bulmakta zorluk çekeceğinizi sanmıyoruz. Bu sebeple kanalınızın temasına sadık kalarak içeriklerinizi bu şekilde oluşturun.

YouTube’daki Popüler Anahtar Kelimeleri Bulun

Diyelim ki YouTube kanalınızın teması, karakalem çalışmaları üzerine. O halde bazı anahtar kelimelere yönelik içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz. Bu hem videolarınızın izlenme sayısını arttırmaya hem de abone kazanmaya yönelik çok önemli bir adımdır.

Peki tam olarak ne yapmanız gerekiyor? Bunun için aşağıdaki ekran görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

YouTube’un arama kısmına karakalem yazıp bir boşluk bıraktığınızda, bazı anahtar kelimeler göreceksiniz. Bu kelimeler, kullanıcıların YouTube’da yaptıkları bazı aramaların öne çıkanlarıdır. Sizin burada yapmanız gereken şey, hazırladığınız video için bu kelimelerden faydalanarak uygun bir başlık hazırlamak.

Örneğin karakalem portre çizimi konusunda bir bilgilendirme videosu hazırladınız diyelim. O halde başlığınız bu kelimeleri içermeli ki YouTube’da bu kelimelerle arama yapıldığında videonuz kullanıcıların karşısına çıkabilsin. Örnek bir başlık vermek gerekirse;

Karakalem Portre Çizimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tabii bu anahtar kelimeleri arttırmak mümkün. Mesela “karakalem çalışması” yazıp bir boşluk bıraktığınızda, konu dağarcığınızı arttırmış olacaksınız. Emin olun bu yöntem, YouTube kanalınız için beklediğinizden çok daha büyük bir olumlu etki yaratacaktır.

YouTube Videolarınızın Kalitesini Artırın

Her şeyi doğru yapmış olduğunuzu düşünüyor olmanıza rağmen abone sayınızdan memnun değil misiniz? O halde videolarınızın kalitesini biraz daha arttırmak, YouTube’da abone edinmenizi sağlayacak en kritik hamlelerden birisidir.

Videolarınız kaliteliyse ve izleyicilerin ihtiyaç duyduğu bilgileri sağladığınızdan eminseniz, en önemli adımı atmışsınız demektir. Videolarınız abone ve izlenme sayısı olarak size olumlu geri dönüşler sağlamaya başladığında, video kalitesine biraz daha fazla odaklanabilirsiniz.

Örneğin; YouTube videonuzdaki konuşmalarınızın insanların kolayca duyabilecekleri şekilde açık olduğundan emin olun. Ayrıca insanları etkileyecek tonda ve coşkuyla konuşmak da oldukça önemli. Yoksa insanlar söylediklerinizi anlamayabilir, sıkılabilecekleri için kanalınızı terk edebilirler.

Bununla birlikte kayıt esnasında bilgisayarınızın mikrofonundan faydalanmak yeterli olmayabilir. Dolayısıyla biraz paraya kıyıp harici bir mikrofon satın alarak ses kaydınızın daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Ses dışında tabii görsel zenginlik ve kalite de oldukça önemli. İzleyicilerin videonuzda neler olup bittiğini rahatlıkla görebilmeleri için aydınlatmanızın yeterli olduğundan emin olmalısınız. Bu sebeple video kaydını yaptığınız ortama uygun bir aydınlatma aracı satın almayı düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte yalnızca kendinizin yer aldığı bir video kaydediyorsanız, yüzünüzün net şekilde görüldüğünden emin olun. Farklı açılar, kafanızın olduğundan küçük veya büyük görünmesi, izleyicilerin göz zevkine hitap etmeyebilir. Ayrıca kayıt esnasında kameranın sabit olmasına da önem gösterin.

Son olarak videonuzun daha da iyileştirmek için bir video yapma/düzenleme programı kullanabilirsiniz. Bunun için oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor. İyi bir video düzenleme programı, zaten kaliteli olan videonuzu daha da iyi hale getirecektir.

YouTube Kanalınızda Daha Sık Videolar Paylaşın

YouTube kanalınız için en zorlayıcı fakat üzerinde en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisidir. Sürekli içerik yayınlayarak, ayda birkaç kez paylaşım yapan YouTube kanallarına göre daha rekabet edebilir duruma gelebilirsiniz. Bununla birlikte sık sık video paylaşıyorsanız, insanlara kanalınıza abone olmaları ve videolarınızı sosyal ağlarda paylaşmak için geçerli bir sebep vermiş olursunuz.

Video paylaşım sayınız ayda birkaç tane ile sınırlı kalırsa, insanların YouTube kanalınıza abone olma olasılığı düşecektir. Çünkü video paylaşımı yapılmayan bir kanalda ne yapsınlar ki?

Yukarıda bahsettiğimiz ipuçlarından faydalanarak yeni videolar paylaşabilirsiniz. Konu dağarcığınızı ne kadar geniş tutarsanız, video sayınız da bir o kadar fazla olacaktır.

Şimdi asıl soruya gelelim: YouTube videoları hangi aralıklarla paylaşılmalı?

Bunun için öncelikle rekabet halinde olduğunuz veya konseptini beğendiğiniz YouTube kanallarının neler yaptığına bakın. Örneğin tam bir rekabet halinde olduğunuz kanal, haftada 2 içerik mi paylaşıyor? Siz 3 video çekmeye çalışın. Tabii daha fazla çekeceğim derken kaliteden hiçbir şekilde ödün vermemelisiniz. Burada en önemli nokta, video sayınızı kaliteden ödün vererek arttırmak değil, her ikisinin de paralel doğrultuda ilerlemesidir.

Diyelim ki 3 adet videoyu paylaşıma hazır olacak hale getirdiniz. Bunları manuel paylaşmak yerine Google’ın Video yayın saati planlama özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu üç videoyu haftanın hangi günleri aktif etmek istiyorsanız, planlamasını bu özellik ile belirleyebilirsiniz.

Uzun Videolarınızı Birkaç Kısa Videoya Dönüştürün

Her gün yeni fikirler bulmakta zorluk çekiyorsanız, uzun videolarınızı birkaç kısa videoya bölmeyi düşünebilirsiniz. Videonuz birkaç konudan ibaretse, bu konuları iki veya daha fazla videoya bölerek anlatabilirsiniz. Ardından konuları başlıkla halinde düzenleyebilir, paylaşımınızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin benim takip ettiğim futbol odaklı bir YouTube kanalı var. Vole isimli bu kanal, videolarını genel olarak farklı konular olacak şekilde 10-12 dakika aralığında paylaşıyor. Bu şekilde hem uzun bir video olarak izleyicileri yormuyor hem de daha fazla video paylaşıldığı için izlenme sayısı da buna göre artıyor.

Yıllar Sonra Bile İzlenebilecek Videolar Oluşturun

Videolarınızın konusunu belirlerken, her zaman izlenebilecek türden konular belirlemek de oldukça önemlidir. Örneğin yemek temalı bir YouTube kanalınız var diyelim. Videolarınızın konusunu ve başlıklarını öyle bir belirleyin ki, bundan yıllar sonra bile izlenebilsinler.

Mesela beşamel soslu fırında makarna videosu hazırladınız diyelim. Bu yemek tarifini Google’da aradığınızda, ilk sırada 2013 tarihli hazırlanan bir makale karşınıza çıkacak.

Yani yukarıda gördüğünüz üzere hazırlanan bu makale, 2013 yılından bu yana web sitesi oluşturucusuna ziyaretçi kazandırıyor. Aynı şeyi YouTube için de düşünebilirsiniz. Kaliteli bir video hazırladığınızda anahtar kelimelerle yapılan aramalar sonrası videonuz, YouTube’un en tepesinde olabilir. Bu da hem izlenme hem de abone sayısını arttırmanızı sağlayacaktır.

İlgi Çekici Küçük Resimler Kullanın

YouTube videosu ararken, arama sonuçlarında veya bir kanalı ziyaret ettiğinizde sizi küçük resimler karşılayacaktır. Bu resimlerin ilgi çekici ve konuya uygun şekilde hazırlanması önemlidir. Net bir görüntü ve pastel renkler ile videonun ana konusuna ait bir açıklama yazısı, videonuzun albenisini epey arttıracaktır.

Unbox Therapy adlı YouTube kanalını bu anlamda oldukça başarılı buluyorum. Yukarıdaki ekran görüntüsünden görebileceğiniz üzere her bir videodaki küçük resimde, konuya ait bir öge karşımıza çıkıyor. Bu da göz zevki ve videonun konusunu anlama hakkında izleyicileri hiçbir şekilde yormuyor.

Kitlenizle Etkileşim Halinde Olun

İzleyicilerinizle etkileşim kurmak, onların fazlasıyla hoşuna giden önemli bir aktivitedir. Bu, kişilerin kanalınıza abone olma isteğini arttıracaktır.

Birisi videonuzu izlemek için zaman ayırdıysa, videonun sonunda ona teşekkür edin. Ayrıca daha fazla bilgi için nereye gidecekleri konusunda yol gösterin. Örneğin video sonunda onları başka bir videonuza yönlendirmeyi tercih edebilirsiniz.

İzleyicilerinizi videonuz hakkında yorum yapmaya ve geri bildirimde bulunmaya da teşvik edin. Çünkü video yorumlarının sıralamalarla çok güçlü bir ilişkisi var. Eleştirilere muhakkak kulak kabartın ve bu geri bildirimleri videonuza dahil edin. İzleyicilerinizden her zaman yeni fikirler alabilir, yorumlara göre yeni videolar oluşturabilirsiniz.

Son olarak en iyi yorumları (YouTube’da ve YouTube dışında) ödüllendirebilir ve beğenebilirsiniz. Bu önemli bir jest olmasının yanında kullanıcı kanalınıza abone değilse mutlaka abone olmasını sağlayacaktır. Ve mutlaka izleyicilerinizden kanalınıza abone olmalarını rica edin. Bunu video içerisinde belirterek veya videonuza ‘ÜYE OL‘ ikonu ekleyerek sağlayabilirsiniz.

YouTube Kanal Fragmanı Oluşturun

YouTube kanalınızı ilk kez oluşturduğunuzda, kanalınızla ilgili çekici bir fragman hazırlayabilirsiniz. Bir fragman, diğer YouTube kanallarındakilere de göz attığınızda 30 ila 45 saniyeden fazla sürmüyor. Başarılı YouTube kanallarının kendilerini tanıtmak için nasıl bir fragman hazırladığına muhakkak göz atın.

Fragmanı hazırlarken olabildiğince kanalınızın temasından sapmamaya çalışın. Yaratıcı fikirler arıyorsanız, bazı popüler yabancı YouTube kanallarının fragmanlarına göz atabilirsiniz.

YouTube Videolarınızı Makalelere Gömün

YouTube kanalınızın temasıyla ilgili internette muhakkak bir web sitesi gözünüze çarpmıştır. Eğer paylaşıma uygun kalitede bir video hazırladığınızı düşünüyorsanız, ilgili web sitesinin iletişim sayfası aracılığıyla kendilerinden videonuzu paylaşmanızı rica edebilirsiniz. Alakalı olan tüm web sitelerinin bir listesini çıkarabilir, videonuzun paylaşılması için istekte bulunabilirsiniz. Web sitesinin ziyaretçi sayısına göre videonuz, hatırı sayılır izlenme sayılarına ulaşacaktır. Ve tabii kaliteli bir video, YouTube kanalınızın abone sayısını da muhakkak arttıracaktır.