YouTuber Nasıl Olunur? Tüm Bilmeniz Gerekenler

YouTube; akıllı telefon, bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Platform, her gün sayısız yeni içeriğe ev sahipliği yaparken YouTube’u kullanan tüketicilerin sayısı da giderek artıyor. Ayrıca bu mecradan para kazanan kişiler, insanların YouTuber nasıl olunur diye düşünmelerine yol açıyor.

Eğer siz de nasıl YouTuber olunur sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu içeriğimiz tam size göre. Çünkü şimdi sizlere, nasıl YouTuber olabileceğinizden ve bunun için neler yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, kafanızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalışalım.

YouTuber Nasıl Olunur?

YouTuber nasıl olunur sorusunun yanıtına geçmeden önce, ufak bir bilgi vermekte fayda var. “YouTuber”, kelime anlamıyla bu çevrimiçi video platformu için içerik üreten kişilere verilen isim. Influencer, içerik üreticisi, YouTuber ve hatta fenomen gibi kelimelerin tamamı, aslında aynı amaca hizmet için kullanılıyor.

YouTuber olmak, tahmin ettiğinizden çok daha kolay bir şey. Öyle ki YouTuber nasıl olunur diye kendinize sorduğunuz an, kendinizi bir YouTuber olarak görmeye başlayabilirsiniz. Çünkü YouTuber olmak için herhangi bir okul okumanız, diploma almanız gerekmiyor. Bugün küçük bir çocuk da, hayatının ikinci baharına gelmiş birisi de YouTuber olabilir.

İnternete Erişimi Olan Herkes YouTuber Olabilir

Az önce de belirttiğimiz gibi, dileyen herkes bir YouTuber olabilir. Üstelik bunun için çok pahalı ekipmanlara da ihtiyacınız yok. Nispeten iyi bir kamerası olan bir akıllı telefon bile YouTuber olmak isteyenlerin işini görecektir. Burada önemli olan, akıllı telefonunuzla ya da kameralarınızla çektiğiniz videoları YouTube’a yükleyebilecek olmanızdır. Bu da ancak internet erişimi sayesinde mümkün olmaktadır.

YouTuber olma konusuyla ilgili olarak bilmeniz gereken bir diğer husus da YouTube kanalınız. Bu konuyu farklı bir rehberde tüm detayları ile ele alacağınız ancak şimdilik şunu bilin yeter. Eğer YouTube’da Google hesabınızı kullanarak bir hesap oluşturduysanız, zaten bir YouTube kanalına sahipsinizdir. Yani bu anlamda YouTuber olmak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

YouTuber Olmak Paralı mı?

YouTuber nasıl olunur konusuyla ilgili kullanıcıların merak ettiği hususlardan bir tanesi de para meselesi. Hatırlayacağınız üzere az önce YouTube kanalı açabilmek için bir Google hesabınızın yeterli olduğunu anlattık. Google hesabı oluşturmak için herhangi bir bedel ödemediğinize göre hayır, YouTuber olmak paralı değildir.

İçeriğimizin bu kısmına kadar, YouTuber nasıl olunur konusunun en çok merak edilen hususlarına genel bir göz attık. Ancak bu hayatta ne kolay ki YouTuber olmak kolay olsun. Şimdi de YouTuber olmak ile ilgili biraz daha derinlemesine bilgi verelim.

YouTuber Olmak İçin Gerekli Ekipmanlar

YouTuber olmak için belirli ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. YouYuber olmak için bazı gerekli ekipmanlar şunlar:

 • Kamera: YouTuber’ların en önemli ekipmanı kameradır. Günümüzde birçok kişisel kamera, cep telefonu ve tabletler bile yüksek kaliteli videolar çekebiliyor. Ancak daha yüksek kaliteli görüntüler elde etmek için profesyonel DSLR veya aynasız kameralar tercih edilebilir.
 • Mikrofon: İyi bir mikrofon, videolarınızın ses kalitesini artıracaktır. Dahili mikrofonlar genellikle yeterince iyi değildir, bu nedenle harici bir mikrofon tercih edilmesi önerilir. Dış mekanda çekim yaparken rüzgar önleyici kapaklı bir mikrofon seçmek, ses kalitesinin bozulmasını engelleyecektir.
 • Işıklandırma: İyi bir aydınlatma, videolarınızın daha kaliteli görünmesine yardımcı olacaktır. Doğal ışık tercih edilebilir, ancak yapay ışıklar da kullanılabilir. Yeterli bir aydınlatma ortamı sağlamak, videolarınızın daha profesyonel görünmesini sağlayacaktır.
 • Tripod: Sabit bir kamera açısı elde etmek ve videolarınızı istikrarlı bir şekilde kaydetmek için tripod kullanmak oldukça önemlidir. Yerden yüksekliği ayarlanabilen bir tripod, farklı açılardan kaydetmek için kullanışlı olacaktır.
 • Video düzenleme programı: Videolarınızı kurgulamak, kesmek, müzik eklemek ve efektler eklemek için bir video düzenleme yazılımına ihtiyacınız olacaktır. İşletim sisteminize uygun bir video düzenleme yazılımı seçerek videolarınızı düzenleyebilirsiniz.
 • Ekran kaydedici: Oyun videoları, ekran kayıtları veya eğitim videoları gibi içerikler üretmek istiyorsanız, ekran kaydedici yazılımı kullanmak oldukça önemlidir. Böylece ekranınızın bir bölümünü veya tamamını kaydederek videonuza ekleyebilirsiniz.Depolama aygıtı: Yüksek çözünürlüklü videolar çok yer kaplar, bu nedenle yeterli depolama alanına sahip bir aygıt kullanmanız önemlidir. Harici bir sabit disk veya bulut depolama hizmeti kullanarak videolarınızı saklayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen ekipmanlar, YouTuber olmak için gerekli olan temel ekipmanlardır.

YouTube Videosu Nasıl Çekilir?

YouTuber olmak isteyen herkesin oldukça sıkı bir şekilde çalışarak videolar üretmesi gerekiyor. Ancak bu videonun da belirli standartlara sahip olması gerekiyor. Neticede hiçkimse, yalnızca siyah bir görüntüye kaydettiğiniz sesinizi dinlemek istemeyecektir. Bu yüzden, YouTuber nasıl olunur diye merak ediyorsanız, iyi video çekmeniz gerekmektedir diyebiliriz.

Az önce de belirttiğimiz gibi; bugün YouTuber olmak için devasa bütçeler ayırarak pahalı ekipmanlar almak zorunda değilsiniz. Bu yüzden, eğer bir şeyleri oturarak anlatacaksanız, bir tripod ve akıllı telefon bile yeterli olacaktır. Video sırasında hareket edecekseniz de selfie çubukları ya da kol gücünüz yeterli olabilir. Yeter ki çektiğiniz içeriği insanlara ulaştırmayı başarın.

İyi bir YouTube videosu çekmenin en önemli kurallarından biri, ses kalitesinin net ve yeterli düzeyde olmasıdır. Yeni nesil kablosuz kulaklıklar, bu konuda oldukça iyi iş çıkarmaktadırlar. Dış ortamda videolar çekecekseniz, aktif gürültü engelleme özelliğine sahip kulaklıklar işinizi görecektir. Video nasıl çekilir diye sorarsanız, öncelikle çektiğiniz videonun ses kalitesine dikkat etmeniz gerektiğini bir yere not edebilirsiniz.

YouTube Videomu Çektim, Şimdi Ne Yapacağım?

YouTuber olma konusunda kararlıysanız, öncelikle çektiğiniz videoları YouTube’a yüklemeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Eğer çektiğiniz video üzerinde düzenleme yapacaksanız, videoyu yayına hazır hale getirmeniz gerekmektedir. Eğer herhangi bir düzenleme yapmayacaksanız, çektiğiniz bir videoyu yalnızca akıllı telefonunuzu kullanarak bile YouTube’a yükleyebilirsiniz.

YouTube’a video yükleme işlemi, kolay olduğu kadar kritik önem arz eden hususlardan bir tanesi. Bu yüzden YouTuber olmak isteyen siz değerli okurlarımız için YouTube’a video yükleme konusuyla ilgili detaylı bir rehberimiz daha bulunuyor. Ancak YouTuber olma yolunda bilmeniz gereken şeyin, çektiğiniz video ile ilgili bilgiler vermeniz gerektiği olduğu.

Videoyu çektiniz, YouTube’a yüklediniz. Artık YouTuber oldunuz mu? Bu sorunun cevabının evet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani YouTuber nasıl olunur diye merak ediyorsanız, bir video çekip YouTube’a yüklediğiniz an YouTuber oldunuz demektir.

YouTuber Olduktan Sonra Sıra Para Kazanmaya Geldi

YouTuber olmayı bir gelir kapısı olarak görüyorsanız, öncelikle aşağıdaki maddelere dikkatlice göz atmalısınız:

 • Video çekeceğiniz kategoriyi belirleyin. Bilginizin olmadığı video içeriklerden uzak kalmaya çalışın.
 • Çektiğiniz videonun hem görüntü hem ses hem de içerik açısından yeterince kaliteli olmasına özen gösterin.
 • Video başlığını, açıklama bölümünü ve etiketleri doğru seçtiğinizden emin olun.
 • Çektiğiniz videoların devamını getirin. Sık sık içerik yayınlayın.
 • Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için sosyal medyayı kullanın.

YouTube’da kazanan YouTuber olmak, pek çok kişinin hayali. Çünkü ülkemizde, YouTube içerikleriyle çok büyük paralar kazanan YouTuber’lar bulunuyor. Ancak bir gecede o insanlar gibi olmanız ne yazık ki pek de mümkün değil. Bu yüzden yukarıda madde madde bahsettiğimiz tavsiyeleri sakın unutmayın.

YouTube’da nasıl para kazanırım diye merak ediyorsanız, çektiğiniz videonun ya gerçekten çok eğlenceli ya da gerçekten çok önemli bilgiler içeriyor olmasına dikkat edin. Şayet bilgi vererek para kazanmak gibi bir amacınız varsa, profesyonel olmadığınız konularda içerik üretmenin YouTube kullanıcılarından linç yemenize yol açabileceğini unutmayın.

Yüklediğiniz videoların doğrudan kullanıcıya ulaşacağını da unutmayın. Bu yüzden bir video çektiğiniz zaman, görüntünün sesin ve videonun genel içeriğinin yeterince iyi olmasına çalışın. Ayrıca birkaç videoda sona erecek bir serinin kanalınızın devamlılığı için sıkıntı yaratabileceğini unutmayın.

Bir videoyu YouTube’a yüklerken, videonuza ait bir başlık, videoyla ilgili bir açıklama yazısı ve daha fazla kullanıcıya ulaşmanın en temel yolu olan etiketleri belirlemeniz gerekmektedir. Bu yüzden, videonuzu yüklerken en doğru seçimleri yapmaya çalışın. Çektiğiniz videoyla ilgili alakasız bir başlık veya etiket, aslında çok değerli olan bir videonun izlenmemesine yol açabilir.

Eğer tüm buraya kadar anlattıklarımızı dikkatle okuduysanız, YouTuber nasıl olunur sorusunun cevabını artık biliyorsunuz demektir. Ancak üzerini defalarca çizdiğimiz gibi, YouTube’da para kazanan YouTuber olmanın pek de kolay bir şey olmadığını kesinlikle unutmayın. Eğer “Ben YouTuber oldum. Yarın para kazanmaya başlayacağım…” mantığıyla ilerlerseniz, büyük hayal kırıklıkları yaşayabilirsiniz.

YouTube üzerinden para kazanmak için bilmeniz gereken tüm detaylara şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.