Bağımlılık Yapan Zeka Oyunları [iOS – Android]

Zeka-Oyunlari

Oyunlar, çoğunlukla tüm stresi unutmak ve herkesin yoğun yaşam şartlarında rahatlamak için eğlenceli bir aktivite olarak kabul edilir. Ancak bu oyunlardan bazıları sadece eğlenceli bir aktivite olması için geliştirilmedi.

Yeni şeyler öğrenmenize ve beyninizi eğitmenize yardımcı olabilecek türde birçok mobil oyun bulunuyor. Sudoku ve satranç, zeka oyunları olarak herkesin aklına ilk gelen oyunlardır. Ancak mobil dünyada beyninizi eğitmek için birçok harika zeka oyunu var.

Zeka oyunlarını seven birçok kişi çünkü bunlar sadece eğlenceli amaçlı geliştirilmediler. Beynimizin daha iyi çalışmasına ve daha keskin kararlar verebilmesine imkan tanıyorlar. Aşağıda bağımlılık yaratması muhtemel en iyi zeka oyunları listesini göreceksiniz.

Zeka Oyunları [iOS – Android]

 • Peak
 • Skillz
 • Brain It On
 • Mekorama
 • Hocus
 • Sudoku
 • Two Dots
 • Blackbox
 • Lumosity
 • Move The Block
 • Memorado – Zeka Oyunları

Peak

Peak

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Peak, içerisinde 40’tan fazla oyun barındıran bir zeka mobil oyun uygulamasıdır. Peak’teki her beyin oyunu nörobilimciler ve oyun geliştirici ekibi tarafından geliştirildi.

Peak’te odaklanmanıza yardımcı olacak konsantrasyon oyunları, hafızanızı geliştirecek bulmaca oyunları ve çok daha fazlasını bulacaksınız. Oyunda kullanıcıların doğru zamanda doğru antrenmanı bulmalarına yardımcı olacak bir “kişisel antrenör” bile sunuyor. Ek olarak Peak, kullanıcıların ilerlemesini takip eder. Böylelikle oyuncuların nerede başarılı olduklarını ve nereleri iyileştirmeleri gerektiğini daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bilgiler sağlar.

Peak’i Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Skillz

Skillz

Skillz, eğlendirirken bir yandan da beyninizi zorlamaya iten mobil bulmaca oyunlarından biridir. Oyunda önce tek oyunculu mu yoksa çok oyunculu mu oynamak istediğinize karar vermelisiniz. Bunu seçtikten sonra ilk seviyeden itibaren oyuna başlamış olacaksınız. İlk seviyeleri geçene kadar diğer seviyelerin kilitli olacağını unutmayın. Bu sebeple seviyeleri atlamanız bir seçenek değil zorunluluktur.

Her bir seviyede aynı sayılar veya harfler arasında belirli bir sayıyı veya harfi aramaya çalışacaksınız. Bu sayede beyin gücünüzü ve hızınızı test etmiş olacaksınız. Hemen her oyunda olduğu gibi Skillz’de de reklamlar mevcuttur.

Oyunu Android cihazlarda oynamak için buraya, iOS cihazlarda oynamak içinse buraya tıklayabilirsiniz.

Brain It On

Brain-It-On

Brain It On, fizik tabanlı bir bulmaca ve zeka oyunudur. Oyunda en uygun şekilleri çizerek bulmacaları çözüp bir sonraki seviyeye geçmeye çalışacaksınız.

Oyunu dilerseniz arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz. Aranızda mini bir yarışma düzenleyerek en uygun çizimleri yapıp çözümü bulmaya çalışmalısınız. Hırslandıkça oyuna olan bağlılığınızın artması ihtimali de bir o kadar yüksek.

Brain It On’u Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Mekorama

Mekorama

Mekorama, daha çok çocuklara hitap eden sevimli bir 3D bulmaca oyunudur. Bu oyunda küçük bir robotu kontrol edip her biri farklı mekaniklere sahip farklı bulmaca odalarında geziniyorsunuz. Çeşitli engeller sayesinde oyun, oynanabilirliğini sürekli olarak koruyor.

Bir seviye bittiğinde karşınıza beş farklı seviye daha çıkar. Böylece oyunda sıkışmış hissiyatı yaşamadan ilerlemeye devam edeceksiniz. 50’den fazla seviyeye sahip oyun, keyifli vakitler geçirmenizi sağlayacak.

Oyunu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Hocus

Hocus

Hocus, kullanıcıları içine çeken bir yapıya sahip perspektif bulmaca oyunudur. Son dönemin Google Play Store’da en çok oy alan bulmaca oyunlarından biridir. Bu oyunda amacınız, kırmızı bitiş işaretçisine mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde bir küp almaktır. Oyun oynaması kolay gibi görünse de bazı zamanlar zorlayıcı olabilir.

Oyunla ilgili en dikkat çekici detaylardan biri, bulmaca oluşturup oynamanıza izin vermesidir. 100’ün üzerinde bulmaca içeren bu oyunu canınız sıkıldığında birkaç saat rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Oyunu Android cihazlar için buradan (ücretsiz), iOS cihazlar için de buradan (ücretli) indirebilirsiniz.

Sudoku

Sudoku

Zihinsel olarak sizi fazlasıyla yoracak Sudoku aynı zamanda en sevilen bulmaca oyunlarından bir tanesidir. Sudoku, bu anlamda beyninizi gün boyunca aktif tutmanın en iyi yollarından bir tanesidir.

Binlerce oyunun yer aldığı Sudoku’da becerilerinizi arttırabilmeniz için yapay zeka destekli ipuçları göreceksiniz. Zorluk seviyesini dilediğiniz şekilde ayarlayarak beyninize ciddi bir efor sarf ettirmiş olacaksınız.

Sudoku’yu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Two Dots

Two-Dots

Two Dots oyununda, ekranda beliren iki noktayı birbiriyle buluşacak şekilde birleştirmeniz gerekiyor. Bu şekilde iki nokta arasında arasında bir bağlantı oluşturmuş olacaksınız.

Oyunu ilk kez açtığınızda, uygulama ekranda bulunan iki noktayı birleştirmenize izin vererek oyunun nasıl oynanacağına dair bir özetle karşılaşacaksınız. İşlem tamamlandıktan sonra oyuna ilk seviyesi ile başlayabilirsiniz. Daha sonra giderek daha fazla seviyeyi aşmaya çalışacaksınız.

Noktaları yatay, dikey ya da dik açı oluşturabilirsiniz. Çapraz olarak birleştiremeyeceğinizi unutmayın. Bununla birlikte sınırlı hareket hakkınız var, bu yüzden bir hamle yapmadan önce en doğru kararı vererek acele etmelisiniz. İlk sevileri oldukça basit olan oyun, sonrasında giderek zorlaşıyor.

Two Dots’ı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Blackbox

Blackbox

Muhteşem bir beyin jimnastiği oyunu arıyorsanız, Blackbox tam size göre. Bu oyun, benzersiz oynanış tarzı ve minimalist yapısıyla Apple Tasarım Ödülü kazandı. Oyun, beyninizi ters köşe yaptıracak zeka oyunları ve bulmacalarla dolu.

Sürekli olarak güncellenen Blackbox’a sık sık yeni bulmacalar ve mini oyunlar ekleniyor. iPhone’unuza indirebileceğiniz en iyi zeka oyunlarından birisi olan Blackbox’ı iOS için şuradan indirebilirsiniz.

Lumosity

Lumosity

Luminosity, bu zamana kadar geliştirilmiş en popüler zeka oyunlarından biridir. 25’ten fazla oyunla birlikte Luminosity, bireysel performansınıza uyum sağlayacak şekilde özel olarak tasarlanmış bir beyin jimnastiği deneyimi yaratır.

Oyun, insan beynini çalıştırmanın ve zihinsel araştırmaları ilerletmenin yeni yollarını arayan bilim insanları ve tasarımcılar tarafından geliştirilmiştir. Her bir oyunun köklerinde zihinsel ve nöropsikolojik görevler bulunmaktadır. Tasarımcılar ise bu görevleri zihinsel becerilerinizi çalıştırması için birer eğlenceli oyuna dönüştürüyorlar.

Bünyesinde 40’tan fazla üniversite araştırmacısının yer aldığı Lumonisty, telefonunuzda yer alması gereken oyunlardan bir tanesi. Oyunu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için de buradan indirebilirsiniz.

Move The Block

Move-The-Block

Blokları kaydırarak oynayabileceğiniz, beyninize minik çaplı antrenmanlar yaptıracak türden bir oyundur. Farklı kategoride seviyelere sahiptir ve her seviye alt seviyelerle birlikte gelir.

İlk seviyede oyunu kolaylıkla oynamanız için mevcut seçenekler hakkında yönlendirileceksiniz. Oyunda ilerledikçe ne kadar bağımlılık yaratacağının farkına bile varmayacaksınız. Elbette seviyeleri geçtikçe her biri bir öncekinden daha zor olacak. Bu sebeple bazı ipuçlarına ihtiyacınız olacak. Oyundaki en can sıkıcı nokta ise bu ipuçlarına ulaşabilmek için reklam videosu izlemek zorunda olmanız.

Oyunu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

Memorado – Zeka Oyunları

Memorado-Zeka-Oyunlari

Memorado; dikkat, hafıza ve mantık gibi bilişsel becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olan bir zeka oyunudur. Oyunun arka planında sinirbilimci bir ekip de yer alıyor. 900’den fazla seviye ve 45’ten fazla oyunla birlikte gelen Memorado, güçlü ve zayıf noktalarınızı anlamanız için size ayrıntılı bilgiler ve diğer istatistikler sağlar.

Oyun içi satın alma ögelerinin de yer aldığı Memorado’da kişiselleştirilmiş günlük egzersiz programı da bulunmaktadır. Oyunu Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

İnternetsiz Oynayabileceğiniz En İyi Mobil Oyunlar
Hem Telefondan Hem Bilgisayardan Oynanabilen Oyunlar