Discord Şablon | En İyi Discord Sunucu Şablonları

Discord sunucu şablonları, sunucunuzdaki kategorileri, kanalları, rolleri ve daha birçoğunu kopyalamanızı sağlar. Bir sunucu şablonunu isterseniz içe aktarabilir ya da paylaşabilirsiniz. Eğer içe aktarmak istiyorsanız URL’sini kopyalamanız gerekiyor. Ardından bu bağlantıyı Chrome veya kullandığınız farklı bir tarayıcının URL alanına yapıştırmalısınız. Bağlantıyı yapıştırmanızın ardından Discord’u açmanız istenecektir. Discord’u açtıktan sonra da “Oluştur”a tıklayıp şablonu içe aktarmış olursunuz.

Aşağıda hem bir Discord şablonunun nasıl kopyalanacağını öğrenecek hem de en iyi Discord sunucu şablonlarını göreceksiniz.

Discord Sunucu Şablon Nedir?

Bir Discord sunucu şablonu için yeni sunucuların oluşturulması için basit bir plan tanımlamasını yapabiliriz. Kolay erişilebilir bir Discord sunucusu oluşturarak Discord ağınızı büyütebilir, farklı insanlarla etkileşim kurabilirsiniz.

Discord sunucu kurma işlemi de oldukça basittir fakat amaçlarınız ve hedef kitlenizin istekleri doğrultusunda sunucunuzu yapılandırmak biraz zaman alabilir Bu sebeple Discord, kullanıcıların hazırlanan şablonları klonlamasına olanak tanıyan bir özellik başlattı.

Discord için geliştirilen pek çok sunucu şablonu bulunmaktadır ancak uçsuz bucaksız olan internet dünyasında doğru olanı seçmek biraz zor olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak kullanıcıların taleplerine ve ihtiyaçlarına en iyi Discord şablonlarının bir listesi var.

Discord Sunucu Şablonu Nasıl Kullanılır?

Discord sunucu şablonu kullanmaya başlamadan önce ilk olarak Discord Şablonları web sitesini ziyaret etmelisiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra kullanmak istediğiniz şablona gidip burada “Şablonu Kullan” (Use Template) seçeneğine tıklayın.

Topluluk yapımı sunucu şablonlarının bir listesini içeren bu sitedeki şablonlar, çeşitli etiketlere göre sınıflandırılır. Mesela bir oyun sunucusu şablonu bulmak için arama çubuğunda “game” (oyun) kelimesini yazarak arama yapmalısınız.

Sonra karşınıza sunucunuz için kullanabileceğiniz oyun Discord şablonları listesi çıkacak. Etiketlere göre bakmak için arama çubuğunun altında bulunan etiketlere tıklayarak da yardım alabilirsiniz.

“Şablonu Kullan” yazılı kısma tıkladıktan sonra Discord uygulamasını başlatmış olacaksınız. Sonra Discord, sunucunuzun varsayılan şablonunu seçtiğiniz şablonla değiştirmenizi isteyecek. Önce “+” simgesine tıklayarak sunucu için bir görsel yükleyin. Sonra sunucu adınızı belirlemek için “Sunucu Adı” (Server Name) alanına giriş yapın. Son olarak sunucunuzun şablonunu değiştirmek için “Oluştur” (Create) yazılı kısma tıklayın.

Discord Sunucu Şablonu Oluşturma Adımları

Etkili bir Discord şablonu oluşturmak için dikkate değer bazı ipuçları şunlar:

  • Düzenli olmasını sağlayın: Bilgileri düzenlemeye yardımcı olması ve okunmasını kolaylaştırması için başlık, alt başlıklar ve madde işaretleri kullanın.
  • Açık ve öz bir dil kullanın: Okuyucular için kafa karıştırıcı olabilecek jargon veya teknik terimler kullanmaktan kaçının. Basit, anlaşılır bir dil kullanın ve hemen konuya gelin.
  • İlgili bilgileri ve talimatları ekleyin: Şablona gerekli tüm bilgileri ve talimatları eklediğinizden emin olun. Hiçbir şeyi atlamayın veya okuyucuların bazı şeyleri zaten bileceklerini varsaymayın.
  • Görsel olarak çekici kılmak için biçimlendirme ve emojiler kullanın: Önemli noktaları vurgulamak için kalın, italik ve altı çizili kullanın. Ayrıca metni bölmek ve şablona biraz kişilik katmak için emojiler ekleyin.
  • Şablonu test edin: Şablonu başkalarıyla paylaşmadan önce istediğiniz gibi çalıştığından ve tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için test edin. Ayrıca yapabileceğiniz herhangi bir iyileştirme olup olmadığını görmek için başkalarından geri bildirim isteyebilirsiniz.

En İyi Discord Sunucu Şablonları

Aşağıda Discord sunucunuz için kullanabileceğiniz en iyi 9 Discord sunucusu şablonunu listeledik. Bu şablonları seçerken sadelik ve estetik kriterlerini göz önünde bulundurduk. Sunucunuzun dağınık olmasını istemiyorsanız, sadelik ilk kriteriniz olmalıdır.

Şablonları kullanmaya başlamak için önce şablonun indirme bağlantısını tıklayın. Ardından şablonu kullanmak için “Şablonu Kullan” seçeneğine tıklayın. Şimdi en iyi Discord sunucu şablonu örneklerine geçelim.

Aesthetic Symbols

Bu şablon, eğlenceli semboller ve kaomoji içeren çok çeşitli kanal adlarına sahiptir. Bu yüzden ilk seçenek olarak Aesthetic Symbols’u örnek vermek istedik.

Sunucunuz için kanal adları arayışı içerisindeyseniz, bu sunucudaki kanal adlarının size birçok ilham verebileceğini düşünüyoruz. Sunucunun çeşitli bileşenleri için özel kanallar eklemek istiyorsanız ve ne ekleyeceğinizi seçerken size yardımcı olacak bazı fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, bu şablonu düşünebilirsiniz.

Estetik açıdan etkileyici bir sunucu arayanlar için ideal olan bu şablon, kanal başlıkları için çeşitli yazı tiplerinin yanı sıra roller, sevimli emoji ve kaomoji gibi normal sunucu işlevleri sunuyor. İlgili çekici yazı tipleri kullanarak özelleştirilmiş kanal adları oluşturmak için bu tasarım şablonunu kullanabilirsiniz. Ayrıca pembe ve macenta tonlarında son derece sevimli rol isimlerine sahiptir. Bu Discord şablonunu şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

gaming Template

Oyun odaklı Discord sunucu şablonları arasında en fazla tercih edilenlerin başında gelir. Kurucusu tarafından sürekli olarak güncellenerek yeni özellikler kazanan Discord sunucu şablonu, 60 bine yakın kullanım sayısına sahiptir.

Şablonda toplam 10 rol bulunmaktadır. Kanal kategorilerinin çeşitliliği de oldukça iyi görünüyor. Örneğin ses kanallarında Minecraft, PUBG, Fortnite gibi popüler oyunların yer aldığı seçenekler bulunuyor. Tanışma, Sohbet gibi kanalların yer aldığı Discord sunucu şablonunda Doğrulama gibi özellikler de bulunuyor. Şablonu indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Simple Server for Friends

Minimalizm odaklı bir sunucu şablonu arıyorsanız, “Simple Server for Friends” tam da aradığınız şablon olabilir. Yalnızca temel bilgileri içeren basit bir şablondur. Basit bir düzeni, sembolleri ve temel görevleri vardır. Eğer sunucunuz küçükse, çok fazla kanalı olmadığı için bu şablonu öncelik olarak değerlendirmeye alabilirsiniz. Bunun nedeni ise çok fazla kanala sahip olmanın Discord sunucunuzu karmaşık hale getirebilme ihtimalidir. Şablonun indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Chill Server

Lo-fi temalı bir sunucu oluşturmak istiyorsanız bu şablona bir göz atmanızı tavsiye ederiz. Şablon, Fortnite, Roblox ve Among Us gibi oyunlardaki gibi çeşitli ilgi alanları için ses kanalları sağlar. Oyun veya sohbet etkinlikleri düzenleyebilmenizin yanında her oyun için ayrı kanalların olması da şablonu epey cazip kılıyor.

Şablonda çeşitli roller vardır. Bunların birçoğu mor odaklı çeşitli menekşe renk tonlarında ve renklerde oluşturulmuştur. Rahat bir sunucu yapmak için Chill Server‘ı kesinlikle listenize almanızı öneririz.

Another Japan Theme

Adından da anlaşılacağı üzere Japonya temalı bir Discord sunucusu şablonudur. Birden fazla kanal ve rolle dolu Discord sunucu şablonu arıyorsanız, bu şablon tam size göre.

Şablonda “Bilgi Masası”, “Ana Oda”, “Eğlence Odası”, “Ortaklar”, “Ses” ve “Personel” olmak üzere toplam 6 kategori bulunmaktadır. Kanallar, kiraz çiçeği emojisi gibi Japonya temalı emojiler içerir. Renkler ve unvanlar dahil olmak üzere çok sayıda role sahip olan şablona ulaşmak için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Anime

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de anime fanı olan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu tema da o kişiler için geliştirilmiştir.

Diğer şablonlardan farklı olarak onlarca role sahip olan Discord sunucu şablonundaki kanalların çeşitliliği de göze çarpıyor. Her bir kanal kategorisinde farklı seçeneklerin yer aldığı Discord sunucu şablonu, tercih edilebilir bir seçenek olarak görünüyor. Şablonu indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Cafe Themed Aesthetic Server

Cafe Themed Aesthetic Server, diğerlerine nazaran daha fazla kategoriye, kanala ve role sahip bir şablondur. Eğer büyük bir Discord sunucusu çalıştırıyorsanız, bu temayı değerlendirmek için ilk sıraya alabilirsiniz.

9 farklı kategoriye sahip bu Discord sunucu şablonundaki kanallar, krep, donut, kurabiye gibi cafe temalı emojiler içeriyor. Müşteriler, Arkadaşlar, Botlar gibi roller içeren Discord sunucu şablonu, 8 binden fazla kullanıma sahiptir. Şablonu şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Gaming Community Friends

Sırada oyun odaklı Discord sunucu şablonu örneğimiz var. Gaming Community Friends, 8 farklı kategori ve 11 farklı rol içerir. “Oyun Bölmesi” (GAMES COMPARTMENT) kategorisinde ikili oyun, üçlü oyun, takım oyunları ve açık oyun konuşmaları gibi farklı ses kanalları bulunmaktadır. Yani oyundaki oyuncu sayısına göre en uygun ses kanalını kullanabileceksiniz.

8 binden fazla kullanıma sahip Discord sunucu şablonunu şuradan indirebilirsiniz.

Aesthetic Gaming Server

Daha estetik bir his uyandıran oyun temalı Discord sunucu şablonu arıyorsanız, bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz. Çok sayıda çok yönlü rol içeren şablonda, rollere eklenmiş kaomoji bile vardır. Bu detayın rol isimlerine hoş bir dokunuş kattığını söyleyebiliriz.

Kanallar, karşılama grubu ve destek merkezi grubu gibi gruplara ayrılmıştır. Bu mantıksal gruplama sistemi sayesinde sunucuyu iyi şekilde organize edebileceksiniz. Şablonun en beğenilen yönlerinden biri, müzikten modaya kadar pek çok ilgi alanını içeren kanalları barındırmasıdır. Discord sunucu şablonunun indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Korsan Teması

Korsan temalı bir şablonun olabileceğini düşünmüş müydünüz? Bu tema, oyun temalı bir Discord sunucu şablonu arayanlar için oluşturulmuştur. “Sunucu Durumu”, “Bilgi”, “Bot Komutu” ve “Sosyal Mesafe” dahil olmak üzere 4 kategori içeren şablonda 15 farklı rol bulunmaktadır. 2 bine yakın kullanım sayısına sahip Discord sunucu şablonunu şuradan indirebilirsiniz.

Roblox Cafe

Ülkemizde de ciddi bir oyuncu kitlesine sahip olan Roblox odaklı bir Discord sunucu şablonuna ne dersiniz? Henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş olsa da kullananların şablonla ilgili yorumları gayet iyi.

8 farklı rolün bulunduğu Roblox Cafe, bir Roblox oyuncu arkadaş grubunuz için tercih edebileceğiniz en iyi şablonlardandır. Şablonu şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Bot Support

Bot geliştirmeye karşı ilginiz varsa, kullanıcıları destekleyebileceğiniz, sorularını yanıtlayabileceğiniz ve özellik isteklerine yanıt verebileceğiniz bir sunucu kurmayı düşünebilirsiniz. Özel bir destek sunucusu oluşturarak kullanıcıların sorularını yanıtlayabilirsiniz. Bu da kullanıcıları, botunuzu arkadaşlarına önermeleri konusuda teşvik edecektir. Böylelikle botunuz büyüyebilir, zamanla daha popüler hale gelebilir.

Bir bot destek sunucusu oluşturmak istiyorsanız, şuradaki bağlantıya tıklayarak bu mükemmel şablona bir göz atabilirsiniz. Karşılama, bot testi ve daha pek çok kullanışlı kanala sahiptir.

Pink Theme

Pembe temalı bir Discord sunucu şablonu arıyorsanız, bu şablonu kesinlikle denemelisiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli kanalların ve rollerin bulunduğu bu şablon, sunucunuzu oluşturmanıza mutlaka yardımcı olacaktır.

Rol isimleri son derece estetik görünen pembe ve fuşya renk tonlarında olan şablon, kanal adlarında çok sayıda sevimli kaomoji ve emojiye sahip. Üyeleri ağırlamak, sunucu kurallarını listelemek için yararlı olabilecek birçok moderasyon kanalı da yer alıyor. Ayrıca etkinliklere ev sahipliği yapıyorsanız yararlı olabilecek her türlü yararlı yazılı ve sesli kanalı da var. Şablona şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Discord sunucu şablonları ücretsiz mi?

Evet. Discord sunucu şablonlarını oluşturmak, paylaşmak ve kullanmak ücretsizdir.

Bir Discord sunucusu şablonunu silebilir miyim?

Evet. Discord’dan Sunucu Ayarları > Genel sekmesine gidip “Şablonu Sil” düğmesine tıklayarak bir Discord sunucu şablonunu silebilirsiniz. Ancak şablon bir sunucu oluşturmak için kullanılmışsa, sunucu silinmez.

Bir Discord sunucusu şablonunu değiştirebilir miyim?

Evet. Şablondan oluşturulan sunucunun kanallarında, rollerinde ve ayarlarında değişiklikler yaparak bir Discord sunucu şablonunu değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişiklikler orijinal şablonu etkilemez.

İlgili Yazılar

Discord Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?
En İyi 12 Discord Ses Değiştirme Programı
En İyi 12 Discord Müzik Botu
Discord Nitro Bedava Nasıl Elde Edilir?