Matematik Sorusu Çözen Uygulama Önerileri | 2023

Matematik, ülkemizdeki öğrencilerin başarılı olma konusunda en çok sıkıntı yaşadığı derslerden bir tanesi. Eğitim-öğretim hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan bu ders, bazen mecburen karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla doğru sonuca ulaşma konusunda sıkıntıya düşsek de bir şekilde üstesinden gelmemiz gerekiyor. Eğer özel öğretmenlere ayıracak bütçeniz yoksa birazdan bahsedeceğimiz uygulamalar, matematikle aranızın düzelmesine yardımcı olabilir. Şimdi matematik sorusu çözen uygulama önerilerinin neler olduğuna hep birlikte bakalım.

Matematik Sorusu Çözme Uygulamaları

GeoGebra

GeoGebra, geometri, cebir, tablolar, grafik, istatistik gibi tüm eğitim düzeyleri için ücretsiz bir matematik sorusu çözme uygulamasıdır. Öğrencilerin matematiksel nesneler yaratarak bunlar arasındaki ilişkileri görmelerini ve matematik kavramlarını keşfetmelerini sağlar.

Uygulama, etkileşimli öğrenme etkinlikleri oluşturmak, geometrik yapıları keşfetmek ve cebirsel denklemleri görselleştirmek için kullanılabilir. GeoGebra, iOS ve Android dışında Windows, Mac, Linux için de kullanılabilir. Online veya internet olmadan kullanılabilen uygulama, 50’den fazla dile çevrilmiştir. Dünya çapında okullarda ve üniversitelerde yaygın olarak kullanılmayı hem öğretmenler hem de öğrenciler kullanmaktadır.

Uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Khan Academy

Khan-Academy-1

Khan Academy, matematik ve diğer dersler için eğitim videoları ve problemlerden oluşan bir kütüphaneye sahip, ücretsiz ve kar amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur. Khan Academy matematik uygulaması, iOS ve Android cihazlarda kullanılabilir.

Uygulama, her yaştan ve seviyeden öğrencinin matematik kavramlarını kendi kendine ve etkileşimli olacak şekilde öğrenmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Uygulama, temel ve gelişmiş matematik konularıyla birlikte lineer cebire kadar çeşitli konular sunmaktadır. Kullanıcılar, konu odaklı ilerlemelerini izlemek ve bir sonraki öğrenmek istedikleri şey için hedefler belirlemek için uygulamayı kullanabilirler.

Khan Academy uygulamasının bazı özellikleri şunlardır:

  • Kişiselleştirilmiş öğrenme panosu
  • Binlerce video ve alıştırma problemi
  • İnternet olmadan görüntüleme için videoları indirme yeteneği
  • İlerleme takibi ve hedef belirleme
  • Ödevleri tamamlamak için rozet ve ödül kazanma yeteneği
  • Etkileşimli zorlukların ve makalelerin kilidini açmak için enerji puanı kazanma yeteneği

Khan Academy uygulaması öğrenciler, eğitimciler ve benzer şekilde ebeveynler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Matematik becerilerini geliştirmek isteyen herkes için harika bir kaynak olan uygulamanın Android versiyonunu buradan, iOS versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Maple Calculator: Math Helper

Maple Calculator, öğrencilere 2 ve 3 boyutlu grafiklerle birlikte adım adım çözümler sunan ücretsiz ve son derece güçlü bir matematik sorusu çözme uygulamasıdır. Uygulamada cebir, ön kalkülüs, kalkülüs, lineer cebir ve diferansiyel denklemlerdeki matematiksel problemleri ücretsiz olarak girebilir, bu soruların çözümüne görsel şekiller aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Denklem sistemlerini çözmekle birlikte çeşitli matematik problemleri için de adım adım çözümler elde edersiniz. Limit, türev ve integral bulma; matris işlemlerini gerçekleştirmek gibi konular, Maple Calculator ile çalışması çok daha kolay hale gelecek.

Uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyor olsanız da uygulama içi satın alımlarla daha fazla özelliğe ulaşabilirsiniz. Maple Calculator’ı iOS için buradan, Android için buradan indirebilirsiniz.

MyScript Calculator

Ücretsiz uygulamaları herkes çok sever fakat bazen iyi bir hizmet alabilmek için elimizi cüzdanımıza götürmemiz gerekir. MyScript Calculator, ödeyeceğiniz tutarın karşılığını fazlasıyla almanıza yardımcı olacak bir matematik sorusu çözme uygulamasıdır.

Uygulamanın en göze hoş gelen özelliklerinden birisi, kullanmak için klavyeye ihtiyaç duymayacak olmanızdır. Telefonunuzun dokunmatik ekranını kullanarak soruları ekleyebilir, sayıları kaldırmak için de aynı yolu izleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları panoya kopyalayarak farklı uygulamalara aktarabilirsiniz.

iOS versiyonu biraz daha pahalı olan uygulamayı Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz.

Photomath

Photomath, birçok kişi tarafından en iyi matematik sorusu çözen uygulama olarak kabul görüyor. Akıllı telefonunuzun kamerası ile soruyu tarayıp daha sonra adım adım sonuca ulaşıyorsunuz. Kullanması oldukça kolay olan uygulama, arayüz olarak da sizi asla zorlamayacak türden. Zorlandığınız tüm soru çeşitlerini çözmenizde yardımcı olacak Photomath, hem iOS hem de Android için geliştirilmiş durumda.

Microsoft Math Solver

Gelişmiş bir yapay zeka destekli bir matematik problemi çözücü kullanan Microsoft Math Solver, aritmetik, cebir, trigonometri, kalkülüs, istatistik ve birçok farklı konudaki problemlerin çözümüne yardımcı olur. Ekrana tıpkı kağıda yazar gibi problemleri yazarak ya da kamera ile çözmek istediğiniz soruyu ekrana taşıyarak soruları çözebilirsiniz. Matematiğin hemen her alanında yardımı dokunacak Microsoft Math Solver’ı Android cihazınız için buradan, iOS cihazınız için de buradan indirebilirisiniz.

Cymath

Matematik problemlerini adım adım çözmenize yardımcı olacak bir diğer uygulama da Cymath. Soruyu isterseniz uygulamaya yazın, isterseniz de kameranız ile mevcut soruyu taratıp uygulama üzerinden çözün. Denklem çözme, çarpanlara ayırma, logaritma, karmaşık sayılar, ikinci dereceden denklemler, trigonometri gibi matematiğin birçok alanını destekleyen uygulama, grafik oluşturma, kesişimler, asimptot bulma gibi zor konularda da kullanıcılarına yardımcı oluyor. En iyi matematik uygulamaları listemizde yer alan Cymath’i Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

MalMath

MalMath

Bu uygulama, kullanımı basit bir matematik problemi çözücü uygulaması arayanlar içindir. Uygulama; integral, logaritma, cebir ve türev konularıyla ilgili soruları çözmenize yardımcı oluyor. MalMath ayrıca herhangi bir matematik problemini nasıl çözeceğiniz konusunda adım adım talimatlar da sağlar. Uygulama, öğrenciler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Kullanabileceğiniz en iyi matematik çözücü uygulamalarından biri olan MalMath’i Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için de buradan indirebilirsiniz.

Mathway

Mathway

Mathway, sizi dünyanın her yerinden matematik öğretmenleriyle buluşturan bir uygulamadır. Uygulama ile öğrenciler, matematik sorularının fotoğrafını çekip uygulamaya göndererek cevaplara ulaşabiliyorlar. Diğer tüm uygulamalar gibi Mathway de kullanıcılara karmaşık matematik sorularını çözme konusunda adım adım talimatlar sağlar. Uygulamayı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar için de buradan indirebilirsiniz.

Matematik Hileleri

Uygulama, adından da anlaşılacağı üzere matematikte bazı işlemleri daha kısa sürede yapmanızı sağlayacak püf noktaları gösteriyor. Bu pratik çözümler, matematik sorularını klasik yöntemlere nazaran çok daha kısa sürede çözmenizi sağlayacak. Uygulama ücretsiz olduğu için ara sıra reklamlarla karşılacaksınız fakat bunun rahatsız edecek boyutlarda olmadığını söyleyebiliriz. Matematik Hileleri uygulamasını Android için buradan, iOS için de buradan indirebilirsiniz.

CameraMath

CameraMath, matematik problemlerini basit ve etkili şekilde çözen bir uygulamadır. Çözmek istediğiniz problemin fotoğrafını çekin ve adım adım sonuca ulaşın. Bir forum havası sunan uygulama, çözemediğiniz sorularla ilgili başkalarından yardım almanızı da sağlıyor. Elbette bunun için biraz İngilizce bilmek şart fakat google translate gibi hizmetlerden işinizi görecek şekilde yardım alabilirsiniz. En iyi mobil uygulamalar listemizde yer alan CameraMath’i Android için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Geometry solver ²

Geometry solver ², geometri problemlerini çözmek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Çeşitli 2D ve 3D şekilleri kapsayan uygulama, kullanıcının herhangi bir değişken için değer girmesine izin verir. Uygulama daha sonra bunları şeklin diğer özelliklerini elde etmek için kullanır.

Geometry solver ², kullanımı hızlı ve kolay bir uygulama olduğu için bir geometri formülündeki değişkeni değiştirmenin diğerlerini nasıl etkilediğini kolayca deneyebilmenizi sağlar. 100’den fazla geometrik şeklin bulunduğu uygulamada tüm bu şekillere ait özellikleri inceleyebilirsiniz.

Gerçek zamanlı önizleme özelliğine sahip olan uygulama, şekilleri görselleştirip boyutlarını değiştirdiğinizde genel şeklin nasıl değiştiğini görebilmenizi sağlıyor. Çoğu geometri konusunun bulunduğu bu uygulama yalnızca iOS cihazlar için geliştirilmiş durumda. Uygulamayı şuradaki bağlantıdan iPhone’unuza veya iPad’inize yükleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

En İyi Ders Çalışma Uygulamaları [iOS – Android]
İngilizce Öğreten En İyi ve Ücretsiz Mobil Uygulamalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Discord Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?