Son 20 Yılın En İyi Türk Filmleri

en-iyi-türk-filmleri

Türk Sineması 2000’li yıllardan sonra birbirinden başarılı birçok filme imza attı. Hatta bazı filmler öyle başarılı oldu ki yurt dışında bile büyük ses getirdi. Komediden drama birçok türde film seyircilerden tam not almayı başardı. En iyi Türk filmleri listesine her yıl onlarca film girmeye başladı. Ayrıca bu filmlerden bazıları birçok ödül kazandı, bazıları ise sosyal medyada gündem oldu. Bugün sizler için son 20 yılda beyazperdede yer alan en iyi Türk filmleri listesini sıraladık.

En İyi Türk Filmleri

Pek Yakında

 • IMDb: 7,4

Geçimini korsan DVD’lerden ve bazı yasadışı işlerden kazanan Zafer, hayatını değiştirmezse çok sevdiği karısının onu terk edeceğini anlar. Zafer, karısını geri kazanmak için umutsuzca çalışır ve eski arkadaşlarıyla birlikte “Şahikalar: Kötülüğün Sonu” filmini çekmek için bir yapım ekibi kurar. Fikir güzel olsa da ekibiyle birlikte işleri belli bir seviyeye taşıyabilen Zafer’i son derece ilginç ama duygusal bir macera beklemektedir. Filmin başrollerinde Cem Yılmaz, Tülin Özen, Zafer Algöz yer alıyor.

Kabadayı

https://www.youtube.com/watch?v=ehwyKUGmHas
 • IMDb: 7,8

Eski zorba Ali Osman, yıllar sonra tanıdığı oğlu Murat’ı Karaca’nın Devran’ın uyuşturucu bağımlısı sevgilisinin peşine düşmekten korumak için elinden geleni yaptı. Ama Devran çok güçlü bir mafyadır. O kadar ki elleri her yerde. Devran Karaçayı delicesine sevse de Murat ondan ayrılmaya niyetli değildi. Bu nedenle Ali Osman, oğlunu korumak için elinden geleni yapmaya karar verdi. Şener Şen’in başrolde olduğu filmde Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu ve Aslı Tandoğan gibi isimler yer alıyor.

Behzat Ç: Seni Kalbime Gömdüm

 • IMDb: 7,6

Behzat Ç: Ankara polisiye dizisi oyuncu kadrosu tarafından çekilen bu Türk filmi, Behzat Ç ve ekibi tarafından yakalanan bir seri katilin maceralarını anlatır. Kurbanları bazen ölü, bazen ölüme yakın bir şekilde Ankara’ya gömerler. Filmin başrolünde Erdal Beşikçioğlu, Tardu Flordun ve Cansu Dere bulunuyor.

Bir Zamanlar Anadolu’da

 • IMDb: 7,9

Türkiye’nin en iyi filmlerinden biri olan Bir Zamanlar Anadolu’da, doktorlar ve savcılar tarafından yürütülen bir cinayet soruşturmasının 12 saatlik gergin hikayesini anlatıyor. Ayrıca film, Türkiye’de Yabancı Dilde En İyi Film dalında 84. Oscar Ödülü’ne de aday gösterildi. Filmde usta isim Yılmaz Erdoğan’la birlikte Taner Birsel, Muhammet Uzuner ve Fırat Tanış gibi isimler yer alıyor.

Kaybedenler Kulübü

https://www.youtube.com/watch?v=4msybN0aW9M
 • IMDb: 7,5

Kaybedenler Kulübü, İstanbul’da bir bar işleten Kaan ve arkadaşı Mete’in renkli hikayesini anlatarak bir döneme damgasını vurdu. Kaan ve Mete kendilerini kimse dinlemiyormuş gibi bir radyo programı yaptılar ve bu radyo sayesinde kendileri gibi yalnız insanları görünmez bir çatı altında toplamayı başardılar. Filmin başrolünü Nejat İşler ve Yiğit Özşener birlikte üstleniyorlar.

Kader

 • IMDb: 7,9

Bekir Uğur’a, Uğur Zagor’a, Zagor ise suç işlemeye aşıktır. Durumlar böyleyken Zagor, hapishaneden tahliye olur. Boğucu bir yaz gecesi bir kaza meydana geldi ve yakınlarda bir cinayet işlenir. Uğur, bu cinayetten sonra ortadan kaybolur. Aslında Uğur’un ortadan kaybolması Bekir için umutsuz aşkından kaçmak için bir fırsat olsa da, birkaç ay sonra Zagor cinayetten hapse atıldığında Uğur mahalleye geri döndü. Uğur civara döndüğünde Bekir’in uzun soluklu takibi başlayacaktır. Bu kovalamaca aşkın peşinden koşan Bekir, özgüvenini ve kişiliğini kaybedecektir. Filmin öne çıkan oyuncuları Ufuk Bayraktar, Vildan Atasever ve Ozan Bilen.

Dedemin İnsanları

 • IMDb: 8,0

Filmde kendi çocukluğunun temasını işleyen Çağan Irmak, nüfus mübadelesi nedeniyle Girit’ten İzmir’e taşınan dedesiyle geçirdiği son yazı anlatıyor. Bu film, 12 Eylül 1980 devriminin ardından yaşananlara dayanamayıp intihar eden dedesinin hikayesini anlatıyor. Filmde usta isim Çetin Tekindor’la birlikte Yiğit Özşener, Mert Fırat, Gökçe Bahadır ve Ezgi Mola gibi isimler yer alıyor.

Devrim Arabaları

https://www.youtube.com/watch?v=Pnhxup-mKVg
 • IMDb: 8,0

16 Haziran 1961’de Başkan Cemal Gürsel, tamamen yerli üretim bir araba sipariş ederek görevi TCDD’ye devretti. O günkü 23 mühendis bu düzeni Türk insanına bir meydan okuma olarak görüyordu. Sonra tereddüt etmeden, endişe duymadan hemen iş yapmaya başlayacaklar. Ancak çok kısa bir süre içerisinde bir araba yapmak zorundalar ve bu süre zarfında sayısız engelle karşılaşacaklar. Filmin oyuncu kadrosu ise oldukça zengin; Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Altan Gördüm, Haluk Bilginer, Serhat Tutumluer ve Selçuk Yöntem.

G.O.R.A.

 • IMDb: 8,0

Kendi deyimiyle “halı, kilim, travel” işiyle uğraşan Arif Işık, uzaylılar tarafından kaçırılıp G.O.R.A.’ya gönderilir. Gezegenin komutanı Komutan Logar, insanları kaçırarak onları inceler. Ancak Arif Işık mahkûm olmaya ve kaçmanın bir yolunu aramaya dayanamaz. Bu sırada gezegene bir ateş topu yaklaşır. Arif yaklaşan ateş topunu durdurur ve Prenses Ceku ile tanışır. Daha sonra Arif, Komutan Logar’ın prensesle evlenmek ve gezegeni kontrol etmek istediğini öğrenir. Bunun için planlar yapan Arif, Ceku ile birlikte kaçar ancak bu süreç hiçte kolay işlemeyecektir. Senaryosunu Cem Yılmaz’ın üstlendiği filmin başrolünde de ünlü isim yer alıyor.

Ahlat Ağacı

 • IMDb: 8,1

Türkiye’nin en iyi filmlerinden biri olan “Ahlat Ağacı”, memleketine dönen ve kitabını basmak için para toplamaya çalışan bir adama babasının borcunun ödenmesini anlatır. Üniversiteden yeni mezun olan Sinan, gelecek vadeden bir yazardır. Yazdığı kitapları basmak için para bulmaya çalışsa da çabaları sonuç vermez. Öte yandan babasının kumar bağımlılığı Sinan’ın itibarını azaltmıştır. Ayrıca babasının borcu da Sinan’ın hayalinin önünde büyük bir engel olacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir ve Bennu Yıldırımlar gibi isimler bulunuyor.

Vizontele

 • IMDb: 8,0

Hakkari, 1974 yılında çeşitli teknolojilerin ve yeniliklerin öne çıktığı bir yerdi. Bu nedenle halk televizyonun neye benzediğini çok merak ediyordu. Şehre televizyon gelir fakat kimse nasıl çalıştırılacağını bilmez. Belediye Başkanı, bunu aşmak için şehir delisi olarak bilinen Emin’den yardım alır. Emin aslında gerçekten bir deli değildir. Teknolojik ekipmanlarla da ilgilenen ve bakımıyla ilgilenen Emin, hayatın içinde ilginç bir insandır. Televizyon sonunda çalıştırılır fakat sonrasında hüzünlü olaylar birbirini seyreder. Filmde Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli, Tolga Çevik ve Cem Yılmaz gibi usta isimler yer alıyor.

Mucize

 • IMDb: 7,6

Yönetmenliğini müzik kariyerinin ardından sinema sektörüne dönen Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı film, cennet gibi bir Ege bölgesinden zor şartlar altında yaşadığı Anadolu’ya sürgün edilen bir öğretmenin hayatını anlatıyor. Film, yoksulluk içinde kaç kişinin öğrenmeye hevesli olduğunu vurgulayan son derece duygusal sahnelere sahip. Filmde Mahsun Kırmızıgül dışında Ali Sürmeli ve Talat Bulut gibi isimler yer alıyor.

Aile Arasında

 • IMDb: 7,7

Fikret ve Solmaz, yanlış anlaşılmalarla dolu komik bir tesadüf yüzünden tanışırlar. Onlar iki talihsiz insandır ve eşleriyle olan ilişkileri aynı anda sona erer. Zeynep, Solmaz’ın kızı Adanalı sevgilisiyle evlenmek istediğinde yalan söylemiş ve babasını Fikret olarak tanıştırmıştır. Sürekli harekete geçmek zorunda kalan Fikret’i ve ailesini ilginç bir macera beklemektedir. Filmin öne çıkan oyuncuları Engin Günaydın, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar.

Kelebeğin Rüyası

 • IMDb: 7,7

Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu, Zonguldak’ta yaşayan, sanata, edebiyata ve şiire ilgi duyan memur iki gençtir. Bir gün belediye başkanının kızı Susan Zonguldak’a döndüğünde, Rüştü ve Muzaffer daha çok şiire yöneldiler ve Suzan’a mümkün olduğunca yaklaşmaya çalıştılar. Her şey yolunda görünse de 1940’ların vebası, tüberkülozlu gençlerin yaşamlarına ve geleceğine gölge düşürür.

Yedinci Koğuştaki Mucize

 • IMDb: 8,2

Zihinsel engelli Mehmet Koyuncu (Memo), kızı Ova ve babaannesi Fatma ile Muğla’da yaşamaktadır. 23 Nisan’da bölgedeki sıkıyönetim komutanı, ailesiyle birlikte ormanda piknik yapar. Memo, çocukları oynarken görür ve onlarla oynamaya başlar. Komutanın kızı, Memo ile oynarken bir kayanın üzerine kafasını çarpar ve ardından denize düşer. Memo onu hemen denizden kurtarmaya çalışsa da kız ölür. Komutan, kızını Memo’nun kollarında görür ve onu Memo’nun öldürdüğünü düşünür. Sonra idamını ister. Bir süre işkence ve tacize uğrayan Memo, mahkemeye çıkarılarak idama mahkum edilir. Ailesi ve arkadaşları Memo’nun masum olduğunu bilirler. Bu nedenle onu kurtarmak için her yolu denerler. Filmde son dönemin başarılı oyuncularından Aras Bulut İynemli ile birlikte Nisa Sofiya Aksongur, Deniz Baysal, Yurdaer Okur ve İlker Aksum gibi isimler yer alıyor.

İlgili Yazılar

Tüm Zamanların En İyi Netflix Filmleri
IMDb Puanına Göre Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri