Google Play Bu Uygulama Ülkenizde Kullanılamıyor Hatası Nasıl Düzeltilir?

Google Play Store’da bir uygulama indirmeye çalışırken, görmek isteyeceğimiz son şey bir hata mesajıdır. Bazı kullanıcılar, coğrafi olarak sınırlı olan bir uygulamayı indirirken “bu uygulama ülkenizde kullanılamıyor” hata mesajıyla karşılaşabiliyorlar. Play Store’da karşılaştığınız bu hatayı düzeltmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

VPN ile Bu Uygulama Ülkenizde Kullanılamıyor Hatasını Düzeltme

Google Play’de karşılaşılan bu hatayı düzeltmenin en keksin yolu, bir VPN uygulaması kullanmaktır. Şimdi bir VPN uygulaması ile bu hatayı düzeltmek için şu adımları izleyin:

  • Şuradaki bağlantıdan size uygun olan VPN uygulamasını indirip cihazınıza kurun.
  • İstediğiniz uygulamanın bulunduğu bir konuma bağlanın.
  • Google Play uygulamasını açın.
  • Ayarlar ve Önbellek’ seçeneğine tıklayın ve önbelleği temizleyin.
  • Google Play Store’da istediğiniz uygulamayı arayın.
  • Seçtiğiniz uygulamayı indirin.

“Bu uygulama ülkenizde mevcut değil” hatasını almanızı sebebi, kullanmak istediğiniz uygulamanın belirli konumlara sınırlı olmasıdır. Bu sorunu atlatmanın iki yolu vardır; ya fiziksel olarak konumunuzu değiştirirsiniz ya da daha ucuz ve daha hızlı bir seçenek olan VPN’yi seçersiniz.

Güvenilir bir VPN ile gerçek IP adresinizi gizleyebilir ve seçtiğiniz uygulamanın bulunduğu bir konumdaki bir sunucuya bağlanabilirsiniz. Yeni IP adresinizle birkikte coğrafi kısıtlamaları kolayca atlayabilirsiniz.

Ayrıca söz konusu hatayı tam olarak düzeltmek için önbelleğinizi temizlemeniz de gerekebilir. Önbellekte tutulan veriler, sizi önceki konumunuza bağlı tutabilir. Önbelleğinizi temizlediğinizde tamamen temiz bir başlangıç yapara siteye ulaşacağınız için konumla ilgili bir sorun olmadan işleminize devam edebilirsiniz.

APK ile Google Play Bu Uygulama Ülkenizde Kullanılamıyor Hatasını Düzeltme

Bu çözümü yalnızca son çare olarak kullanmanızı öneririz. Coğrafi kısıtlamadan dolayı indiremediğiniz uygulamaları “APK dosyaları” aracılığıyla indirebilirsiniz. Bu dosyaları manuel olarak Android telefonunuza yükleyerek Google Play Store’u hiç kullanmadan kurabilirsiniz.

Bununla birlikte her uygulamanın indirilebilir bir APK sürümünün bulunmadığını unutmayın. Ayrıca her APK dosyası güvenli veya yasal değildir.

Bir uygulama için APK dosyası almanın en iyi yolu, güvenilir bir APK sitesini ziyaret etmektir. Bunlar arasında önerebileceğimiz güvenilir APK siteleri APKPure, APKMirror ve APKMonk’tur. Bu siteler ne kadar güvenilir olsalar da telefonunuza kötü amaçlı yazılım eklemek için eklenmiş kod satırlarına sahip olabilirler.

Her APK uygulaması tüm kişisel verilerinizi çalmaz veya telefonunuzu bozmaz. Ancak gerçekten ihtiyacınız olmadıkça APK dosyalarını Android telefonunuza indirmemenizi tavsiye ederiz.

APK dosyasını telefonunuza indirdikten sonra “Dosyalar” menüsü üzerinden bulun ve yüklemek için üzerine dokunun. Eğer otomatik olarak yüklemeyi başlatmazsa, önce cihaz ayarlarınızda bilinmeyen uygulamaları yüklemek için özel erişime izin vermeniz gerekebilir.

Android telefonlara APK dosyasının nasıl yükleneceğine dair daha geniş bilgilere şuradaki makaleden ulaşabilirsiniz.