Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Düzeltilir?

Instagram, yeni paylaşımlara bakmak istediğiniz zamanlarda ‘akış yenilenemedi’ hatası verebiliyor. Bu sinir bozucu hata, Instagram akışta görünmesi gereken içeriklerin görünmemesine sebep oluyor. Aşağıda bu hatanın olası sebeplerinden ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nedir?

“Instagram akış yenilenemedi”, uygulamanın akışınıza yeni gönderiler yüklenemediğinde görünen bir hata mesajıdır. Bu zayıf bir internet bağlantısı, Instagram sunucusuyla ilgili bir sorun veya uygulamadaki bir hata gibi çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Bu mesajı görüyorsanız, daha sonra tekrar denemeniz veya internet bağlantınızı kontrol etmeniz gerekebilir.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Neden Olur?

Instagram akışınızın yenilenmemesinin olası sebepleri şunlardır:

İnternet bağlantınız yavaş

Instagram akışının yenilenmemesinin en olası nedenlerinden biri, internet bağlantınızın yavaş veya kesintili olmasıdır. Bu sorun baş gösterdiğinde Instagram, en son fotoğrafları ve videoları özet akışınıza indiremez.

Kesintili bir internet bağlantısı birçok nedenden dolayı yaşayabilirsiniz. Buna bağlantıyı aynı anda kullanan çok fazla cihaz veya zayıf sinyal gücü de sebep olmuş olabilir.

Instagram uygulamanız güncel değil

Eğer Instagram’ın eski bir sürümünü kullanıyorsanız, uygulamada performans olarak bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunlardan birisi de konumuz olan “Instagram akış yenilenemedi” hatası olabilir.

Instagram sunucuları kapalı

Pek olası görünmese de Instagram’ın sunucularının kapalı olması, akışın yenilenmesini engelleyebilir. Sunucuların kapalı veya herhangi bir kesinti olup olmadığını öğrenmek için Downdetector‘ı da ziyaret edebilirsiniz.

Instagram önbelleği dolu

Instagram’ın önbellek dosyaları gereğinden fazla şişmişse, bu durum akış yenilenmesinin önüne geçebilir. Sorun bundan kaynaklanıyorsa, çözüm olarak aşağıda belirttiğimiz yöntemi uygulayabilirsiniz.

Tarih ve saatiniz yanlış

Cihazınızdaki tarih ve saat olması gerektiği gibi değilse, Instagram ‘akış yenilenemedi’ hatasına sebep olabilir. Bunun nedeni, Instagram’ın tarih ve saatin telefonunuzla eşleşmemesi nedeniyle akışı yenilemeye çalıştığınızda uygulamanın çelişkili değerlerle karşılaşması olabilir.

Instagram Akış Yenilenemedi Hatası Nasıl Düzeltilir?

Instagram akış yenilenemedi hatasını düzeltmek için deneyebileceğiniz yöntemlerden bazıları şunlardır:

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Öncelikle internet bağlantınızın güçlü olduğundan ve yeterli hıza sahip olduğundan emin olmalısınız. WiFi veya mobil internetten herhangi birini kullanıyorsanız, sinyallerinizin güçlü olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunun için, internetinizi test etmek adına cihazınızda bir tarayıcı açıp herhangi bir siteye girin. Yüklenmesi olması gerektiğinden daha uzun sürüyorsa, sorun muhtemelen bağlantınızdan kaynaklıdır. Şuradaki makalemize göz atarak, internet bağlantınızın hızını kontrol edebilrisiniz. Ayrıca internet hızınızı optimize etmek ve daha hızlı hale getirmek için şurada belirttiğimiz bazı tüyoları da uygulayabilirsiniz.

Tarih ve saatinizi otomatik olarak ayarlayın

Telefonunuzun tarih ve saat ayarlarını elle belirlediğiniz için gerçek saatle senkronize edilmesi sorunu ortaya çıkmışsa, bu durum Instagram akışın yenilenmemesine yol açabilir. Dolayısıyla yapmanız gereken şey, tarih ve saat ayarlarınızın otomatik olarak ayarlandığından emin olmak.

Çıkış yapın ve tekrar giriş yapın

‘Instagram akış yenilenemedi’ hatasının çözümü için uygulamadan çıkış yapıp tekrar girmek de etkili olabilir. Instagram’dan çıkış yapmak için profil resminize dokunup sonrasında Ayarlar > Çıkış sıralamasını takip edin. Ardından tekrar giriş yaptığınızda sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Uygulamayı Silip Tekrar Yükleyin

Hatayı almaya devam ediyorsanız, uygulamayı telefonunuzdan silip tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bu işlem, Instagram akış yenilenemedi hatası dahil olmak üzere pek çok ufak yazılımsal hatanın giderilmesine yardımcı olacaktır.

Instagram önbelleğini temizleyin

iPhone’da Instagram önbelleğini temizlemek için, uygulamayı cihazınızdan kaldırıp tekrar yüklemelisiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz başka bir şey yok. Eğer cihazınız Android ise Ayarlar menüsünde Uygulamalar > Instagram sıralamasını takip edin. Ardından, Instagram tarafından cihazınıza kaydedilen tüm önbellek dosyalarını silmek için ‘Önbelleği Temizle‘ seçeneğini bulun. Önbelleği temizledikten sonra Instagram’ı açtığınızda tekrar giriş yapmanız gerekecek. Bunu da yaptıktan sonra sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Hala devam ediyorsa bir sonraki yöntemi denemeye koyulun.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Telefonunuzu yeniden başlatmak, çoğu zaman hataların düzeltilmesi konusunda oldukça başarılı olur. Bu nedenle “Instagram yayın yenilenemedi” hatasını almaya devam ediyorsanız, telefonunuzu yeniden başlatın. Bunu nasıl yapmanız gerektiği konusunu es geçiyoruz çünkü yüksek ihtimalle bunu zaten biliyorsunuzdur.

Instagram’ı güncelleyin veya yeniden yükleyin

Google Play Store‘a veya App Store‘a giderek arama kısmına Instagram yazın. Ardından uygulamanın güncel sürümünü kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Eğer güncel değilse, son sürümü indirip yüklemek için ‘Güncelle’ye dokunun.

Instagram’ın veri sınırlarını değiştirin

Instagram, kullanıcıların belirli bir sürenin ardından maksimum veri kullanımını ayarlayabilecekleri bir özelliğe sahiptir. Eğer belirli veri sınırını aşarsanız, Instagram fotoğraf ve video yüklemenizi veya bunları görüntülemenizi kısıtlar.

Bu sorunu aşmak için uygulama içinden Instagram’ın veri sınırlarını artırabilirsiniz. Profil > Ayarlar > Hesap sıralamasını takip ettikten sonra ekranı aşağı kaydırıp ‘Mobil/Hücresel Veri Kullanımı‘nın üzerine dokunun ve limiti artırın.

Instagram’dan yardım isteyin

Instagram akışınız hala hata veriyorsa, son olarak sorunu Instagram desteğine bildirebilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Instagram hesabınıza giriş yapın
  • Ayarlar > Yardım > Sorun Bildir sıralamasını takip edin
  • Açık bir şekilde ‘Instagram akış yenilenemedi’ hatası aldığınızı ve çözüm desteğinde bulunduğunuzu belirtin.

Bunu yaptığınızda Instagram, size birkaç iş günü içerisinde cevap verecektir.