Instagram’da Link Paylaşma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram, marka bilinirliğinizi arttırmak için de kullanabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. Bir marka oluşturduysanız veya insanların görmesini istediğiniz bir link varsa, bunu paylaşabilmenize olanak tanır. Aşağıda Instagram’da link paylaşma yöntemlerinden bazılarını göreceksiniz.

Instagram Link Paylaşma Yöntemleri

Instagram Hikaye ile Link Paylaşma

Instagram’da gömülü bir linke sahip olacak şekilde hikaye paylaşımı yapabilirsiniz. Instagram hikayeye link eklemenin bazı avantajlarından bahsetmek gerekirse:

 • Web sitenize gelen trafiği arttırır.
 • Kullanıcıların herhangi bir ögeyi satın alma almasını sağlar.

Ağustos 2021’den itibaren yukarı kaydırma özelliğini kullanımdan kaldıran Instagram, yerine tıklanabilir çıkartmalar koydu. İki özellik arasındaki temel fark, izleyicilerinizin artık dokunulabilir bir bağlantı aracılığıyla bir çıkartma ile hikayenize tepki verebilmeleri ve yanıtlayabilmeleridir.

Bu özellik, bir süre öncesine kadar yalnızca doğrulanmış ve en az 10.000 takipçi sayısına sahip kullanıcılar için geçerliydi. Günümüzdeyse bütün kullanıcılar, bu özellikten faydalanabilmektedir. Bunu yapabilmeniz için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Bir hikaye yayınlayın.
 • Sağ üstteki çıkartma simgesine dokunun.
 • Çıkartma seçenekleri arasından Bağlantı‘yı bulun ve ona dokunun.
 • Bağlantıyı eklemek için “+ URL“ye dokunun.
 • Bağlantıyı metin kutusuna ekleyin.
 • Sağ üstte bulunan Bitti‘ye dokunun
 • Instagram hikayenizi yayınlayın.
 • Son olarak bağlantının doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Instagram Bio Açıklama ile Link Paylaşma

Instagram bio üzerinden link paylaşma, Instagram’da bağlantı almanın en basit yollarından birisidir. Bunu yapabilmek için Instagram profilinize gidin ve ana sayfada bulunan Profili Düzenle’ye tıklayın. Ardından web sitesi bölümüne istediğiniz linki ekleyin. Eklediğiniz bu bağlantı, biyografinizin hemen altında tıklanabilir olacak şekilde görünecektir.

Instagram Gönderi ile Link Paylaşma

Instagram, kullanıcıların sosyal medyadan dışarıya çıkmasına pek sıcak bakmaz. Her ne kadar bir gönderiye eklenen linke tıklanmasına izin vermese de, takipçilerinizi eklediğiniz linki kopyalayıp bir tarayıcıya yapıştırmaya ikna edebilirsiniz. Eğer bağlantı uzunsa, bir link kısaltma hizmeti kullanmak iyi bir çözüm olabilir. Kullanabileceğiniz en iyi link kısaltma sitelerine şuradaki makaleden göz atabilirsiniz.

Alışveriş Yapılabilir Gönderi veya Hikaye ile Link Paylaşma

Instagram’da alışveriş yapılabile gönderiler, takipçilerinizin ürünlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde keşfetmesini sağlar. Alışveriş etiketleri, kullanıcıları, eklediğiniz linki takip ederek ürün hakkında bilgi alabilecekleri Instagram mağazanıza yönlendirir.

Kullanıcılar bu sekmeye tıklayarak tüm ürün kataloglarını görebilirler. Diğer standart gönderiler gibi katalog ürünlerini kaydedebilir, DM aracılığıyla başkalarına gönderebilirler.

Instagram Alışveriş’ten faydalanabilmek için hesabınızın Meta sayfası olan bir işletme hesabı olması ve şirketinizin desteklenen ülkelerde bulunması, fiziksel ürünler satması ve platformun politikalarına uyması gerekir. Alışveriş yapılabilir gönderiler oluşturmak için şu adımları izlemelisiniz:

 • Facebook’ta bir ürün kataloğu oluşturun. Tüm ürünlerinize alışveriş bağlantıları, resim ve açıklamalar yükleyin.
 • Ardından Instagram kataloğunuzu inceleyecek, bu yüzden onaylanana kadar beklemeniz gerekiyor.
 • Onaylandıktan sonra profilinizde bir alışveriş sekmesi göreceksiniz. Bu sekme, ürün kataloğunuzu profil düzeninizde gösterir.
 • Tamamlandıktan sonra ürünlerinizi yükleyip etiketleyin. Yüklediğiniz ürünleri eşleştirmek ve bulmak için Ürünleri Etiketle‘ye tıklayın.

Son olarak alışveriş yapılabilir hikayeler oluşturmak için şu adımları izleyin:

 • Instagram hikayeye bir fotoğraf veya video yükleyin.
 • Ürün” çıkartmalarına tıklayın.
 • Kataloğunuzdan bir ürün seçin.

Instagram Reels ile Link Paylaşma

Instagram’ın en beğenilen özelliklerinden olan Reels, TikTok videoları ile aynı çalışma prensiplerine sahiptir. Kullanıcılar, Reels aracılığıyla en fazla 60 saniye uzunluğa sahip video yükleyebilirler. Avantajlı olan kısım ise bu videoların hikaye gibi 24 saat sonra silinmemesidir. Bu anlamda Reels, paylaştığınız linkin pek çok kişi tarafından görülmesi açısından size fazlasıyla avantaj sağlayacaktır.

Bununla birlikte Reels videolarınızın izlenme sayısını arttırmak, ekleyeceğiniz linkin daha fazla kişi tarafından görünmesini sağlayacaktır. Reels videolarınızın izlenme sayısını nasıl arttırabileceğinizi şuradaki makaleye göz atarak öğrenebilirsiniz. Tabii bunun için videolarınızın kalitesi ve izlenebilirliği de önemlidir. İyi bir Reels videonun nasıl yapılacağına dair tüyolar almak içinse şuradaki makalemize göz atmanızı öneririz.

Reels videonuzu paylaşıma hazır hale getirdikten sonra açıklama kısmına istediğiniz linki ekleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram’da bir videoyu nasıl link olarak paylaşabilirim?

Instagram’da bir videoyu doğrudan link olarak paylaşamazsınız. Ancak videoyu Instagram hesabınızda paylaştıysanız, hesabınızın URL’sini paylaşarak insanların videoyu bulmasına izin verebilirsiniz.

Instagram hikayesinde video linki paylaşabilir miyim?

Evet, Instagram hikayesinde video linki paylaşabilirsiniz. Hikaye oluşturma ekranında “Bağlantı ekle” seçeneğine dokunarak video linkini ekleyebilirsiniz.

Instagram’da bir videoyu nasıl gönderirim?

Instagram’da bir videoyu göndermek için profilinize gidip paylaşmak istediğiniz videoyu seçin. Ardından sağ alt köşedeki paylaş seçeneğine dokunun ve göndermek istediğiniz platformu seçin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
En İyi 10 Toplu Mail Gönderme Programı | Ücretsiz