iPhone’da Video Boyutu Nasıl Küçültülür?

iPhone ile videoları Full HD veya 4K çözünürlükte kaydedebiliyoruz. Ancak bu videolar, paylaşmak istediğimizde boyut olarak çok büyük oldukları için bizi epey zorlayabiliyor. Gmail ve Outlook gibi popüler e-posta hizmetleri, video sınırlarını yalnızca birkaç MB ile sınırlamaktadırlar. Bu sebeple iPhone ile bir video göndermeden önce videonun boyutunu küçültmelisiniz. Aşağıda en iyi iPhone’da video boyutu küçültme yöntemlerini göreceksiniz.

iPhone Video Boyutu Küçültme Nedir?

iPhone video boyutu küçültme, video dosyasının cihazınızda kapladığı depolama alanı miktarını azaltmak anlamına gelir. Bu işlem, daha çok iPhone’unuzda yerden tasarruf etmeniz gerektiğinde veya videoyu başkalarıyla paylaşmak istediğinizde ancak dosya boyutunun e-postayla gönderilemeyecek veya bir web sitesine yüklenemeyecek kadar büyük olduğu durumlarda kullanışlıdır.

iPhone videolarının boyutunu küçültmenin farklı yolları vardır. En iyi yöntem, video dosyasını bir video sıkıştırma aracı veya uygulaması kullanarak sıkıştırmaktır. Bunu yaptığınızda video dosyasındaki verilerin bir kısmını kaldırarak dosya boyutunu azaltmış olursunuz. Videonun kalitesi biraz düşebilir ancak yine de izlenebilir ve paylaşılabilir olacaktır.

iPhone videolarının boyutunu küçültmenin başka bir yolu da kaydetmeden önce video ayarlarını yapmaktır. Örneğin daha küçük bir dosya boyutuyla sonuçlanacak şekilde daha düşük bir çözünürlükte veya kare hızında kayıt yapabilirsiniz. Ancak bu işlem de video kalitesinin düşmesine neden olabilir. Dolayısıyla dosya boyutu ile video kalitesi arasında doğru dengeyi bulmanız önemlidir.

Videolarınızı depolamak için cihazınızda yer açacak şekilde iCloud veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetlerini de kullanabilirsiniz. Bunun için faydalanabileceğiniz en iyi ücretsiz bulut depolama hizmetlerine şuradan ulaşabilirsiniz.

iPhone Video Boyutu Küçültme Yöntemleri

iPhone’da bir videonun boyutunu küçültmeden önce ne kadar olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için iPhone’unuzda yerleşik olarak bulunan Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. iPhone’da videonun boyutunu öğrenmek için yapmanız gerekenler şunlar:

 • iPhone’unuzdan Fotoğraflar uygulamasını açın.
 • Buradan bir videoyu seçip videonun boyutunu öğrenmek için alttaki bilgi (i) simgesine dokunun.
 • Çıkan bilgiler arasında videonun hangi çözünürlükte kaydedildiği ve boyutu gibi bilgileri görebilirsiniz.

Şimdi iPhone’da video küçültme yollarına geçiş yapabiliriz.

Video Compressor ile iPhone Video Küçültme

iPhone’unuzda video boyutu küçültmek için App Store’dan bir üçüncü taraf video sıkıştırma uygulaması kullanabilirsiniz. App Store’da birkaç video sıkıştırma uygulaması var fakat biz ‘Video Compressor’ adlı bir uygulamayı önereceğiz. Yaptığımız denemeler de uygulamanın oldukça iyi bir şekilde çalıştığını gösteriyor. Şimdi bu uygulama ile iPhone’da video küçültme işlemini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

 • Şuradaki bağlantıdan Video Compressor uygulamasını iPhone’unuza indirin.
 • Uygulamayı açtıktan sonra uygulamanın iPhone’daki tüm fotoğraflara erişmesine izin verin.
 • Videolarınızı dosya boyutuyla kontrol ettikten sonra boyutunu küçültmek istediğiniz videoyu seçin.
 • Alt kısımdaki Sıkıştır (Compress) seçeneğine dokunun. Burada aralarından seçebileceğiniz üç seçenek göreceksiniz:
  • Düşük Kaliteli Video (Low Quality Video): Bu seçenek, videonuzun boyutunu %80’den fazla küçültecektir. Örneğin 100 MB’lık bir video dosyasının boyutunu yaklaşık 20 MB’a düşürür.
  • Orta Kalitede Video (Medium Quality Video): Video boyutunu %30 ile %80 civarında küçültebilir.
  • Yüksek Kaliteli Video (High Quality Video): Video boyutunu sadece %10 ila %30 oranında küçültür.
  • Bu seçenekler üzerinde çeşitli ayarlamalar yapabilir, yüzdeleri izin verilen oranda belirleyebilirsiniz.

Üç seçenekten birisini tercih ettiğinizde videonun boyutuna göre biraz beklemeniz gerekecek. Ardından videoyu küçültülmüş şekilde Fotoğraflar uygulamasında görebilirsiniz.

Google Fotoğraflar ile iPhone Video Küçültme

Google Fotoğraflar ile videonuzun yükleme kalitesi ayarını kolayca değiştirebilir, sıkıştırılmış bir videoyu online olarak kaydedebilirsiniz. Şimdi aşağıdaki adımları takip edin:

 • Şuradaki bağlantıdan Google Fotoğraflar’ı iPhone’unuza yükleyin.
 • Şimdi uygulamayı açıp Google hesabınızla giriş yapın. Eğer Google hesabınız yoksa şuradan kendinize bir e-posta oluşturun.
 • Sağ üst köşede yer alan profil resminize dokunup buradan ‘Yedekleme kapalı‘ seçeneğini seçin.
 • Şimdi Yedekleme ve senkronizasyon ayarları menüsünü açılacaktır. Buradan ‘Depolama tasarrufu‘na dokunup Onayla‘yı seçin.
 • Bu aşamadan sonra Google Fotoğraflar, WiFi üzerinden medya yükleme işlemini başlatacaktır.
 • Yükleme işlemi bittikten sonra sıkıştırılmış video dosyasına tüm cihazlarınızdan Google Fotoğraflar aracılığıyla erişebilirsiniz.

Google Fotoğraflar da yaptığımız testler sonucu gerçekten şaşırtıcı verilere ulaşmamızı sağladı. 75 MB’lık bir videoyu 3,8 MB’a kadar küçültmeyi başardık.

WhatsApp ile iPhone Video Küçültme

WhatsApp, büyük bir video paylaştığınızda videoyu alıcıya göndermeden önce boyutunu epey küçültür. Bu sebeple WhatsApp üzerinden kendinize mesaj atarak bir videonun boyutunu küçültebilirsiniz. WhatsApp ile kendinize nasıl mesaj atabileceğinize dair detaylı bir makale hazırlamıştık. O makaleye şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kamera Ayarları ile iPhone Video Küçültme

Bu yöntem mevcut olan videoları değil, bundan sonra çekeceğiniz videoların boyutunu küçültmenizi sağlayacak. iPhone’unuzdaki yerleşik Kamera uygulamasını açarak gelecekteki videoların boyutunu şu ankinden daha da küçültebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • iPhone’unuzdan Ayarlar‘ı açın.
 • Şimdi ekranı biraz aşağı doğru kaydırıp Kamera‘nın üzerine dokunun.
 • Ekranın üst kısmında Video Kaydı yazılı bir seçenek olacak, üzerine dokunun.
 • Burada video kaydı seçenekler göreceksiniz, içlerinden en düşük olanı seçin.

Örneğin ben iPhone 7 Plus kullanıyorum, benim tercih edebileceğim en düşük olan seçenek 720p HD, 30 kare/sn. Diğer seçenekler ise 1080p HD, 30 kare/sn ve 1080p HD, 60 kare/sn.

Yukarıdaki yöntemler, iPhone’da video boyutu küçültmenin en pratik ve kolay olanlarıydı. İçlerinden en uygun olanı tercih ederek iPhone’daki videonuzun boyutunu küçültebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

iPhone video boyutu neden küçültülmeli?

iPhone videolarınızın boyutunu küçültmek istemek için çeşitli nedenler sıralayabiliriz. Örneğin cihazınızda depolama alanından tasarruf etmek veya dosya boyutu sınırlamaları olan e-posta veya mesajlaşma uygulamaları yoluyla başkalarıyla video paylaşmak buna dahildir.

Kaliteden ödün vermeden iPhone video boyutu küçültülebilir mi?

Yüksek kaliteli bir sıkıştırma algoritması kullanarak veya video çözünürlüğünü düşürerek iPhone videolarınızın boyutunu çok fazla kalite kaybı olmadan küçültebilirsiniz. Ancak videoları sıkıştırırken bir miktar kalite kaybını göze almalısınız.

iPhone videolarını paylaşmak için kullanılacak en iyi video biçimi nedir?

Phone videolarını paylaşmak için kullanılacak en iyi video formatı, videoyu paylaştığınız cihaza veya platforma bağlıdır. MP4, çoğu cihaz ve platform için iyi çalışan, popüler ve geniş çapta desteklenen bir formattır.