Minecraft Renk Kodları Nedir, Nasıl Kullanılır?

Minecraft, oyuncuların deneyimini daha iyi hale getirecek bir özelliğe sahip; Minecraft renk kodları. Bu araçla birlikte metninizin görünümünü değiştirebilir, deri zırhı özelleştirebilir veya Minecraft için kendi özel renk kodlarıyla kullanmak üzere takım renkleri atayabilirsiniz.

Minecraft renk kodlarını arayanlar için bir liste hazırladık. Bu listeye girmeden önce bir dakikanızı ayırarak aşağıdaki bazı temel bilgilere göz gezdirmenizi öneririz.

Minecraft Renk Kodları Nelerdir?

Oyun ve teknolojinin eğlenceye hakim olduğu bir dünyada Minecraft, öne çıkmayı başaran oyunlardan birisidir. Oyundaki görünümünüzü farklı metin renkleri, stiller (kalın veya italik) ile özelleştirebilir, giydiğiniz zırhın rengini hangi takımda/klanda olduğunuza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Bunu da gayet kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yalnızca Minecraft’taki standart 16 yerleşik sohbet rengini bilmeniz yeterli.

Renk kodlarının Minecraft’ta yalnızca belirli bağlamlarda çalıştığını unutmayın. Örneğin, izin veren bir mod veya eklenti kullanmıyorsanız, işaretlerde veya sohbet penceresinde çalışmazlar.

Minecraft Renk Kodları Nasıl Kullanılır?

Minecraft renk kodlarını kullanmak için § sembolünü ve ardından kodunuzu kullanmanız gerekir. § sembolünü nerede bulacağınızı bilmiyorsanız endişelenmeyin, sizin için konuyla ilgili de bir kılavuz hazırladık:

 • Android telefon kullanıyorsanız, § sembolünü sayı klavyesindeki ABC’nin üzerinde bulabilirsiniz.
 • iOS kullanıyorsanız, § sembolünü kullanmak için “&” tuşunu basılı tutmanız gerekir.
 • Bir PC kullanıyorsanız, Alt ve Numpad’i basılı tutmalısınız.

Renk kodlarını tek başına bir satıra yerleştirdikten sonra ve işaretleri içine alarak işaretlerde de kullanabilirsiniz. Örneğin:

 • Bir bloğa sağ tıklayarak bir işaret yerleştirin.
 • Düzenlemek için işarete tıklayın.
 • Bir renk kodu kullanarak bir metin satırı yazın. Örneğin: &cMerhaba!
 • İşaret üzerindeki metni kaydetmek için Enter tuşuna basın.

Minecraft Renk Kodları Oyun Sohbetinde Nasıl Kullanılır?

Oyun sohbetinde Minecraft renk kodlarını kullanmak için belirli bir sözdizimi veya biçim kullanmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda görebilirsiniz:

 • Sohbet penceresini açmak için klavyenizden T tuşuna basın.
 • Kullanmak istediğiniz renk kodunu sohbet penceresine aşağıdaki biçimi kullanarak yazın: & ardından kullanmak istediğiniz rengin kodunu yazın. Örneğin kırmızı rengi kullanmak için &c yazabilirsiniz.
 • Renk kodundan sonra mesajınızı yazın. Renk kodunun ardından gelen mesaj, seçtiğiniz renkte görüntülenecektir.
 • Mesajınızı göndermek için Enter tuşuna basın.

Renk kodunun kendisinin sohbet penceresinde görüntülenmeyeceğini unutmayın. Yalnızca renk kodunu izleyen metin seçilen renkte görüntülenecektir.

Birden çok renk kodunu renklendirmek istediğiniz metnin önüne koyarak tek bir mesajda kullanabilirsiniz. Örneğin:

“&cBu kırmızı bir mesajdır. &aBu yeşil bir mesajdır.”

Yıkarıdaki mesajın ilk bölümünü kırmızı, ikinci bölümünü yeşil olarak görünecektir.

Renk kodlarını yalnızca sohbet penceresinde, işaretler ve kitap başlıkları gibi metnin görüntülenebileceği diğer belirli yerlerde kullanabileceğinizi unutmayın. Renk kodları, komut bloklarında veya yalnızca komutların girilebildiği diğer alanlarda çalışmaz.

Minecraft Renk Kodları Kullanmanın Avantajları

Minecraft renk kodlarını kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

 • Geliştirilmiş okunabilirlik: Renk kodları, görsel ipuçları sağlayarak ve farklı bilgi parçalarını ayırt etmeye yardımcı olarak metnin okunmasını kolaylaştırabilir. Örneğin önemli kelimeleri veya cümleleri vurgulamak veya farklı mesaj türlerini belirtmek için farklı renkler kullanabilirsiniz.
 • Gelişmiş iletişim: Renk kodları, oyun sohbetinde ek anlam veya bağlam iletmek için kullanılabilir. Bu da oyuncuların birbirini anlamasını ve etkili bir şekilde iletişim kurmasını kolaylaştırır.
 • Artan sarmallık: Renk kodları, oyun içi metne daha fazla derinlik ve gerçeklik katmak için kullanılabilir. Böylelikle metnin daha çok oyun dünyasının bir parçası gibi hissettirilmesini sağlar ve genel olarak kapsayıcı etkiyi artırır.
 • Özelleştirme ve yaratıcılık: Renk kodları, oyuncuların oyun içi metnin görünümünü özelleştirmesine ve yaratıcılıklarını yeni yollarla ifade etmesine olanak tanır.

Genel olarak renk kodlarını kullanmak, Minecraft’taki metni daha dinamik, ilgi çekici ve diğer oyunculara bilgi aktarmada etkili hale getirebilir. Ayrıca oyun içi iletişime kişisel bir dokunuş katabilir ve oyuncuların kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olabilir.

Minecraft Renk Kodları Listesi | 2022

Oyuncular, burada kullanmaları için Minecraft’ta bulunan tüm renkleri görecekler. İhtiyacınıza veya isteğinize bağlı olarak çeşitli farklı renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Bazılarımız oyun oynarken öne çıkabilmek için özel bir renk setine sahip olmak isteyebilirler. Biz de o oyuncuların faydalanabileceği tüm Minecraft renk kodlarının listesi aşağıda sıraladık:

RenkChat KoduMOTD Kodualtıgen Ondalık
Siyah§0\u00A74AA000011141120
Beyaz§f\u00A7fFFFFFF16777215
Gri§7\u00A77AAAAAA11184810
Koyu gri§8\u00A785555555592405
Kırmızı§c\u00A7cFF555516733525
Koyu kırmızı§4\u00A74AA000011141120
Sarı§e\u00A7eFFFF5516777045
Altın§6\u00A76FFAA0016755200
Koyu yeşil§2\u00A7200AA0043520
Yeşil§a\u00A7a55FF555635925
Mavi§9\u00A795555FF5592575
Koyu mavi§1\u00A710000AA170
Su rengi§b\u00A7b55FFFF5636095
Koyu su rengi§3\u00A7300AAAA43690
Açık mor§d\u00A7dFF55FF16733695
Koyu mor§5\u00A75AA00AA11141290

Minecraft Stil Kodları

Minecraft stilini değiştirmek de metnin rengini değiştirmek kadar basittir. Kalın, italik ve diğer birçok stili içeren renklerini değiştirdikten sonra yazı tipi stilini de değiştirebilirsiniz. Aşağıda farklı yazı tipleri için tüm Minecraft stil kodlarını içeren bir liste göreceksiniz.

StilChat koduMOTD
Kalın§l\u00A7l
İtalik§o\u00A7o
Üstü çizili§m\u00A7m
Altı çizili§n\u00A7n
Gizlenmiş§k\u00A7k

Sonuç

Minecraft, gelişimi asla durmayacak gibi görünen devasa bir oyundur. Geliştiriciler yeni güncellemelerle birlikte oyuna yeni özellikler eklemeye devam ediyorlar. Yukarıdaki Minecraft renk kodlarını kullanarak blok renklerinizi düz eski ahşap bloklara nazaran daha şık hale getirebilirsiniz. Umuyoruz ki listedeki Minecraft renk kodlarını kullanarak özelleştirmeleri istediğiniz gibi yapabilmişsinizdir.

İlgili Yazılar

Minecraft Havai Fişek Yapımı
En İyi Minecraft Sunucu Adresleri
Her Birine Hayran Kalacağınız Minecraft Ev Modelleri