En İyi Minecraft Sunucu Adresleri | 2024

Bazı Minecraft oyuncuları keşif ve merak odaklı bir sunucuda yer almak isteyebilirler. Bazıları ise diğer topluluklara katılarak bir şeyler oluşturmayı tercih edebilirler. Aşağıda katılmanızı bekleyen birçok gelişmekte olan topluluk var. Umarız hoşunuza gidecek Minecraft sunucu adresleri önerilerinde bulunmuşuzdur.

Minecraft Sunucu Nedir?

Minecraft sunucusu, Minecraft sunucularını çalıştıran ve oyuncuların bağlanıp oynayabileceği bir Minecraft dünyasına ev sahipliği yapmaktan sorumlu olan ayrı bir bilgisayardır. Sunucu, Minecraft’ın tüm oyun mekaniğini ve mantığını yönetir. Ayrıca oyuncular, Minecraft istemci yazılımını kullanarak sunucuya kendi bilgisayarlarından bağlanabilir.

Minecraft sunucuları herkes tarafından çalıştırılabilir, bununla birlikte birçok farklı türde sunucu mevcuttur. Bazı sunucular resmi kuruluşlar tarafından çalıştırılırken, diğerleri bireyler veya oyuncu grupları tarafından çalıştırılır. Hayatta kalma, yaratıcı ve macera modu sunucuları gibi farklı oyun modları için sunucular da vardır. Bazı sunucular özeldir ve yalnızca belirli oyuncuların katılmasına izin verirken diğerleri herkese açıktır.

Minecraft sunucuları, diğer oyuncularla etkileşim kurmanıza ve oyunu farklı bir şekilde deneyimlemenize izin verdiği için oynamak çok eğlenceli olabilir. Kendi Minecraft sunucunuzu kurmakla ilgileniyorsanız, sunucu yazılımını resmi Minecraft web sitesinden indirebilir ve kurmak için talimatları takip edebilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye sahip olmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Minecraft Sunucu Adresi Kullanmanın Faydaları

Bir Minecraft sunucu adresi kullanmanın oyunculara sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bunlar:

 • Kolay erişim: Bir Minecraft sunucu adresiyle, Minecraft istemcisinin yüklü olduğu herhangi bir bilgisayardan sunucuya kolayca bağlanabilirsiniz. İstemciye sunucu adresini girip bağlanabileceğiniz için, sunucunun IP adresini ve bağlantı noktası numarasını hatırlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 • Güvenlik: Bir Minecraft sunucu adresi, birinin adresin ne olduğunu tahmin etmesi veya bulması zor olabileceğinden sunucunuz için ekstra bir güvenlik katmanı sağlayabilir. Bu da sunucunuzu yetkisiz erişime karşı korumaya yardımcı olmasının yanında oyuncuların sunucuda sorunlara neden olmasını engelleyebilir.
 • Özelleştirme: Bir Minecraft sunucu adresini sunucunun adını veya akılda kalıcı bir ifadeyi içerecek şekilde özelleştirebilirsiniz.
 • Profesyonellik: Bir Minecraft sunucu adresi kullanmak, sunucunuza daha profesyonel bir görünüm verebilir ve oyuncuların sunucunuzu bulmasını ve sunucunuza bağlanmasını kolaylaştırabilir.

Genel olarak bir Minecraft sunucu adresi, oyuncuların sunucunuza bağlanmasını daha kolay ve daha uygun hale getirebilir. Ayrıca sunucunuzun güvenliğini sağlamanıza da yardımcı olabilir.

En İyi Minecraft Sunucu Adresleri

Vanilla Europa

 • IP: play.vanillaeuropa.com

Vanilla Europa, otantik bir Minecraft deneyimi arayanlar için sığınak olacak bir sunucudur. Oyuncular, bu sunucu ile oyun dışında bağlantı kurabilecekleri aktif bir Discord sunucusuna ve topluluğa sahiptir.

Sunucu, Ultra-Hardcore (UHC) yarışmaları gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Oyuncular tarafından heyecanla beklenen 1.19 “Wild Güncellemesi”ne geçen sunucu, keşif ve yaratıcılığın zirvesine ulaşılmıştır. Ayrıca Bedrock ve Java arasında geçiş yapılabilen bir sunucu olduğu için geniş bir Minecraft oyuncu kitlesine hitap etmektedir.

MineHeroes

 • IP: mc.mineheroes.org

MineHeroes, SkyBlock, Prison, Factions ve Creative gibi çeşitli oyun modları sunan popüler bir Minecraft sunucusudur. Dünyanın dört bir yanından geniş ve aktif bir oyuncu topluluğuna sahip olan bu sunucu, ilgi çekici oynanışı ve sık güncellemeleriyle tanınmaktadır.

SkyBlock’ta oyuncular küçük bir adada başlayarak ilerlemek için kaynakları toplamak, adalarını genişletmek ve çeşitli zorlukları tamamlamak zorundadır. Hapishanede oyuncular, sonunda kaçmak amacıyla satmak, para kazanmak için madencilik yapmak ve kaynak toplamakla görevlendirilir. Gruplar, oyuncuların gruplar veya gruplar oluşturduğu ve bölge ve kaynakların kontrolü için birbirlerine karşı savaştığı bir oyun modudur. Yaratıcı mod ise oyuncuların sınırsız kaynak ve çeşitli araçlar kullanarak kısıtlama olmaksızın oluşturmasına olanak tanır.

Roleplay-Hub

 • IP: mc.roleplayhub.com

Roleplay-Hub, oyuncuların yüksek kalitede rol oynama deneyimi yaşamasını sağlayan bir Minecraft sunucusudur. Bu sunucu, ortaçağ, modern şehir hayatı ve kıyamet sonrası hayatta kalma dahil olmak üzere çeşitli rol yapma oyunu modları sunar.

Ortaçağ fantezisinde oyuncular bir şövalye, büyücü veya başka bir fantezi karakteri olarak oynamayı seçebilirler. Ardından zindanlar, kaleler ve gizli hazinelerle dolu geniş bir açık dünyayı keşfedebilirler. Modern şehir hayatı oyun modu, oyuncuların kendi karakterlerini yaratmalarına, gerçekçi bir ekonomi ve iş sistemine sahip hareketli bir şehirde yaşamalarına olanak tanır. Kıyamet sonrası hayatta kalmada ise oyuncular tehlikeli, zombi istilasına uğramış bir dünyada gezinirken kaynakları araştırarak kendi barınaklarını inşa etmeliler.

Roleplay-Hub ayrıca korsan ve Vahşi Batı temalı oyun gibi diğer rol yapma oyun modlarının yanı sıra BedWars ve SkyWars gibi mini oyunlar da sunmaktadır.

Brawl

 • IP: brawl.com

Eğer sıkı bir Call of Duty hayranıysanız, bu sunucu adresini çok seveceksiniz. Brawl, en sevdiğiniz FPS modlarını bir araya getiriyor. Sunucuda takım hedefi, yapı inşa etme, çeşitli mini oyunlar, hayatta kalma gibi farklı oyun türleri bulunmaktadır. Her bir modun kendine has oyun amacı bulunmaktadır. Örneğin hayatta kalma türünde ekonomiyi kontrol etmeli ve bir bölgeyi ele geçirmek için düşmanlarınızı kontrol etmelisiniz. Detaylı bilgiler için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

PixelmonCraft

 • IP: server.pixelmoncraft.com veya safari.pixelmoncraft.com

En iyi Minecraft sunucularından birisi de bu popüler Pokémon temalı Pixelmon modudur. Çok oyunculu olarak katılabileceğiniz bu server, ünlü Nintendo oyunlarından Kanto ve Johto bölgelerine dayanmaktadır. Sunucunun arkasındaki ekip bu bölgeleri aslına uygun olarak yeniden yaratmakla kalmamış ayrıca oynanışı da mümkün olduğunca kopyalamayı başarmış durumda. Minecraft’taki hayvanların Pokémon ile değiştirildiği sunucuda bunları savaşta kullanabilirsiniz.

Minr

 • IP: zero.minr.org

12 yıllık bir geçmişe sahip olan Minr, Minecraft’ın en eski ve güvenilir sunucularından biridir. Benzersiz parkur haritaları ile tanınan Minr, aynı zamanda bulmaca, macera ve labirent oyun modları da sunar. Bu sunucuda içerik tükenmeden önce 600’den fazla görevi deneyebilirsiniz.

Unutmayın; diğer eski sunucuların aksine Minr, oyunun yeni kararlı sürümü çıkar çıkmaz sunucularını günceller. Bu nedenle bir şekilde parkur zorluklarından sıkılırsanız, her güncellemenin yeni bloklarıyla kendi parkurlarınızı oluşturabilirsiniz.

2b2t

 • IP: 2b2t.org

Dedike hikaye anlatımı, topluluğu ve bir dizi komplo teorisi ile 2b2t, muhtemelen en güçlü PvP Minecraft sunucularından birisidir. Yeni başlayanlar için hazırlanmayan bu sunucu , en acımasız Minecraft oyuncularıyla tanışmak istiyorsanız kesinlikle bir hedef noktasıdır.

Rekabetçi yapısını bir kenara koyarsak 2b2t, hemen hemen her zaman etkileşimde bulunabileceğiniz Minecraft’ın en eski ve uzun süreli sunucularından biridir. Ancak tüm bunlar uzun bekleme süreleriyle birlikte gelir. Bu nedenle, katılmaya ve hayatta kalmaya sabırlıysanız, 2b2t size göre bir sunucudur.

The Archon

IP: play.thearchon.net

Archon, düzenli olarak güncellenen Minecraft oyun modlarının keyfini çıkarabileceğiniz bir sunucu adresidir. En popüler Minecraft Skyblock sunucularından birisi olan Archon, oyunculara soygun, hapishane ve dış bölge gibi oyun modları sunar. Minecraft sunucuları arasında en fazla düzenli olarak harita yayınlayanlardan bir tanesidir. The Archon’ın Discord topluluğuna katılmak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Fallen Kingdom

 • IP: play.fallenkingdom.co

Kaleden kaleye hareket edip diğer askerlerle birlikte üsleri yıkmak istiyorsanız, Fallen Kingdom biraz size göre olabilir. Ünlü YouTuber CaptainSparklez’in kreasyonlarından ilham alan sunucu, bir seferde yaklaşık 200 oyuncu taşıyabiliyor. Oyuna girdikten sonra kral veya kraliçe olmayı seçebilir, dünyadaki farklı baskınları tamamlayabilirsiniz.

Datblock

 • IP: play.datblock.com

Datblock ile oyunculara Yaratıcı, Hayatta Kalma ve Fraksiyonlar gibi birkaç seçenek sunuluyor. Bu sunucuda bir seferde yaklaşık 750 oyuncu görebilirsiniz. Arazinin ne kadar geniş olduğunu hesaba katarsak, oyuncuların paylaşabileceği çok fazla bölge olduğunu söyleyebiliriz.

En iyi Minecraft sunucularından bazılarına katılmakla ilgileniyorsanız, burası başlamak için gayet iyi bir yer. Ayrıca yukarıda da görebileceğiniz üzere bazı alanlar gerçekten de çok güzel.

Complex Gaming

 • IP: hub.mc-complex.com

Burası için bazı oyuncular bir Pokemon cenneti yakıştırması yapabilirler. Complex Gaming sunucusu genellikle Pokemon oyunları temalı haritaların belirlenmiş bölümlerinde, bir seferde yaklaşık 1.500 oyuncu tutabiliyor. Örneğin, dünyanın öbür tarafına gitseniz dahi Pokemon Platinum’un Sinno Bölgesi’ne geri düşmüş gibi hissedeceksiniz.

Minescape

 • IP: minescape.me

Çok oyunculu çevrimiçi oyunların hayranıysanız, Minescape size en uygun Minecraft sunucusu olabilir. İki yıllık bir süre içinde tasarlanan bu muazzam yer, her Runescape oyuncusunun adeta hayalidir. Runescape’in en göze çarpan detaylarından biri, özel RPG sunucusunda 0’dan 99’a geçmenizi sağlayan seviyelendirme sistemidir. Bulabileceğiniz en samimi ve sürükleyici sunuculardan biri olan Minescape ile yüksek puanlar için yarışın.

Piratecraft

 • IP: mc.piratemc.com

Sadece yukarıdaki gemiye bakarak bile Karayip Korsanları’nın melodisini duyar gibi oluyoruz. O filmlerin fanıysanız veya genel bir korsan hayranı iseniz, listenin en iyi Minecraft sunucularından biri olan Piratecraft’a giriş yapabilirsiniz.

Burada kendi geminizi inşa edip kendi mürettebatınızı kurun, ardından topları yükleyin ve yola çıkın. Bir korsan olarak okyanusta dolaşmak eğlenceli olsa da, açık denizlerde yalnız olmadığınızı unutmamalısınız. Güvenli bölgelerden birinde olursanız, bu sizi parçalara ayrılmanızdan koruyacaktır. Fakat güvenli bölgenin dışındaysanız, düşmanların sizi hedef alma riski her zaman olacaktır. Piratecraft, PvP ve rol yapma deneyimini yaşamak için biçilmiş kaftandır.

Hypixel

 • IP: mc.hypixel.net

Hypixel’in iyi yanlarından biri, emrinizin altında çok sayıda seçeneğinizin olmasıdır. Cops and Crims, Murder Mystery, SkyWars ve Duels gibi mini oyunları içerir. Yani burada herkes için bir şeyler var.

Yaklaşık 150.000 oyuncuyu birden barındırabilse de genelde birkaç bin aktif oyuncu göreceksiniz. Ayrıca yabancı da olsa bu sunucuda birkaç YouTuber ile karşılaşabilirsiniz.

The Mining Dead

 • IP: mc.havocmc.net

Walking Dead gibi bir dünyada olmak için özel bir yer arıyorsanız, The Mining Dead kesinlikle bakmanız gereken yerlerden birisidir. Tahmin edebileceğiniz gibi distopik bir dünyada hayatta kalmak, buradaki kilit noktadır. Yıkılmış binalar, ıssız ovalar ve keşfedilecek çok sayıda klasik TWD noktası ile aynı anda yaklaşık 300 oyuncuyla bir arada olacaksınız. Minecraft’ta zombi temasına tam anlamıyla doyacağınıza emin olabilirsiniz.

MineVille

 • IP: server.mineville.org

Ortalama 500 ila 1000 oyuncu ile Minecraft’ın en büyük sunucusu olmasa da burada bulunmanıza sebep olacak birçok şey bulacaksınız. Sunucunun çevrimiçi etkileşimli bir haritası bulunuyor. Oyuncular, burada inşa etmek için farklı arazi alanları talep edebiliyorlar. MineVille, eğlencenin ve heyecanın bir an bile eksik olmadığı Minecraft suncularından bir tanesidir.

Mineplex

 • IP: eu.mineplex.com / us.mineplex.com

Bu Minecraft sunucusunda sağlam bir oyuncu topluluğu bulunuyor. Ayrıca bir zamanlar söz sahibi olan büyük bir sunucunun yerini aldı. Eskisi kadar oyuncu barındırmıyor olsa da Mineplex, yabana atılacak bir sunucu asla değil. Burada madencilikten Mario Kart tarzı yarış modlarına kadar bir sürü aktivitede yer alabilirsiniz.

Grand Theft Minecraft

 • IP: mc-gtm.net

GTA 5 haritasına hakim olanlar, bunun bir de Minecraft sürümüne göz atmak isteyebilirler. Yukarıda geniş haritasıyla birlikte gördüğünüz bu büyük sunucu, her GTA oyuncusunun keşfetmekten keyif alacağı bir dizi nostaljik konuma sahiptir.

Haritanın etrafında şehir manzaraları ve havaalanları bulunuyor. Bir sonraki büyük soygunuzu GTA Online’ın ‘bloklu’ versiyonunda yapmaya hazır olun.

Desteria

 • IP: pvp.desteria.com

Desteria, bir sürü farklı oyuncuyu tanımanıza imkan sağlayan, oldukça arkadaş canlısı bir RPG fraksiyonları sunucusudur. Bir sınıf sisteminin yer aldığı bu sunucuda oluşturulmuş güçlü fraksiyonlarla karşılaşacaksınız. Kumarhane gibi keşfedeceğiniz daha birçok özelliğin bulunduğu sunucu, çok çeşitliliği sayesinde sıkılmadan takılabileceğiniz bir yer.

Ranch n Craft

 • IP: mc.ranchncraft.com

Aksiyondan uzak, taşrada emekli bir yaşamın hüküm sürdüğü bir Minecraft sunucusunun olabileceğini düşünmüş müydünüz? Böyle söyleyince belki sıkıcı gelmiş olabilir fakat içeri girdiğinizde fikriniz değişebilir. Ranch n Craft ile eyerlerinizi atlara bağlayarak onlarla ilgileneceksiniz. Gerçek hayatta böyle bir şey yapmak isteyen oyuncular, bu Minecraft sunucusunu tercih edebilirler.

Among Us Performium

 • IP: mc.performium.net

2020 yılının mobil cihazlarda en çok indirilen oyunu olan Among Us, Minecraft’a taşındı. Among Us Performium ile bu oyunun keyfini Minecraft’ın bloklu dünyasında da yaşamaya devam edeceksiniz. Kim bilir, imposter’ı bulmak bu sefer daha eğlenceli gelebilir.

Westeroscraft

 • IP: mc.westeroscraft.com

Game of Thrones 2019’da sona ermiş olsa bu, GoT evreninin yaşayamayacağı anlamına gelmiyor. George RR Martin’in dünyasının parçalarını mükemmel şekilde şekillendiren Westeroscraft, Game of Thrones hayranlarının uğrak sunucusu olacak. Şövalye Nöbeti’ne katılmak veya Demir Taht için hak talebinde bulunmak istiyorsanız, Westeroscraft sizi bekliyor.

MCCentral

 • IP: mccentral.org

MCCentral, Minecraft’ın en aktif sunucularından bir tanesidir. Hayatta kalma içgüdüleri, herhangi bir Minecraft oyuncusunun zihnine kazınmıştır. MCCentral’ın rekabetçi mini oyunlar dünyasında ise besin zincirinin nerede olduğunuzu göreceksiniz. Skyblock, Factions, Hunger Games, Capture The Flag, UHC ve Prison, sunucuda yer alan oyunlardan sadece birkaçı.

Blockdrop Network

 • IP: bedwars.games

Grip bir soru gibi gelebilir ama hiç başkasının yatağını çalmayı düşündünüz mü? Blockdrop Network’ün Minecraft sunucusunda hemen hemen her şey, uyumak için uzandığınız yeri yok etmek için oyuncuları birbirine düşüren bir oyun modu olan Bed Wars ile ilgilidir.

Bed Wars’a hazır değilseniz, Şehir Yaşamı modu ile inşa ve ilerlemeye dayalı bir deneyim de yaşayabilirsiniz. The Sims serisine benzer şekilde yaşamak için bir yer kiralamaya başlayabilir, iş başvurusunda bulunabilir ve para kazanarak yolunuzu bulmaya başlayabilirsiniz.

ManaCube

 • IP: play.manacube.net

40’tan fazla VIP haritasının yer aldığı bu Minecraft sunucusunda oyuncular, en çok Parkour modunu tercih ediyorlar. Burası, oyuncuların engelli parkur gibi bir ortamda koşma, zıplama ve diğer görevleri tamamlama yeteneklerini test eder. Tabii bunun dışında hayatta kalma, yaratıcı, fraksiyonlar gibi başka modlar da bulunuyor.

Purple Prison

 • IP: purpleprison.net

Yalnızca yukarıdaki görsele bakarak bile bu sunucunun listedeki hiçbir şeye benzemediğini anlayabilirsiniz. Gökyüzü için mor başka, hapishane kapılarını açtığınızda karşınıza kocaman mor ‘şeyler’ görmek başka bir şeydir.

Hapishane oyun modlarının hayranıysanız, başka yere bakmadan direkt bu sunucuya odaklanın. En iyi Minecraft sunucuları söz konusu olduğunda, Purple Prison, bu listeye kesinlikle eklenir.

Minecraft Sunucu Adresleri | Türk

Yukarıdakilerden bağımsız olarak Türk Minecraft sunucu adresleri arayanlar için de bir liste hazırladık. Aşağıdaki IP adresleri üzerinden Minecraft’taki Türk sunucu adreslerine ulaşabilirsiniz:

 • IP: mc.craftlime.net
 • IP: play.lapexnw.com.tr:25565
 • IP: PLAY.CRAFTRISE.COM
 • IP: mc.elmasoyuncu.me:25565
 • IP: play.ronemacraft.com
 • IP: oyna.knightnw.com:25565
 • IP: mc.Skyblock.tc
 • IP: play.CapeNW.org:25565
 • IP: play.mavibugday.com

Minecraft Sunucusuna Nasıl Girilir?

Bir Minecraft sunucusuna katılmak, IP adresini bildikten sonra gayet kolaydır. Yukarıdaki sunucuların hepsinin IP adresini zaten biliyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Minecraft’ı başlatıp ardından Multiplayer’ı seçin.
 • Ardından Sunucu Ekle (Add Server) ögesine tıklayın.
 • Sunucu Adresi (Server Adress) yazılı kısma yukarıdaki sunuculardan birinin IP adresini girin ve Bitti‘ye (Done) tıklayın.
 • Sunucunun bağlanmasını bekledikten sonra ismini listede gördüğünüzde onu seçin ve Sunucuya Katıl‘a (Join Server) tıklayın.

Minecraft Sunucu Neden Kurulur?

Bir Minecraft sunucusu kurmak için birkaç sebebiniz olabilir. Bunlardan bazı önemli olanları şunlardır:

 • Arkadaşlarla oynamak: Bir Minecraft sunucusu, oyunu farklı konumlardaki arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle oynamanıza olanak tanır. Onları sunucunuza katılmaya ve paylaşılan bir dünyada birlikte oynamaya davet edebilirsiniz.
 • Özelleştirme: Bir Minecraft sunucusuyla oyun ayarlarını istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Tek oyunculu modda değiştiremeyeceğiniz oyun modunu, zorluk seviyesini ve diğer seçenekleri seçebilirsiniz.
 • Modlama: Bir Minecraft sunucusu, oyun deneyimini geliştirebilecek modlar ve eklentiler kurmanıza olanak tanır.
 • Topluluk oluşturma: Bir Minecraft sunucusu, topluluk oluşturma ve sosyal etkileşim için iyi bir yer olabilir. Aynı ilgi alanlarını paylaşan ve düzenli olarak birlikte oynayan oyunculardan oluşan bir topluluk oluşturabilirsiniz.
 • Eğitim amaçları: Minecraft, eğitim ortamlarında matematik, bilim ve tarih gibi çeşitli konuları öğretmek için de kullanılabilir. Bir Minecraft sunucusu, sanal bir sınıf veya öğrenim ortamı oluşturmanın yollarından biri olabilir.

Minecraft sunucusu kurmak, oyunun keyfini yeni bir şekilde çıkarmanıza ve ilgi alanlarınızı paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanır. Ayrıca özelleştirme, modlama ve topluluk oluşturma için fırsatlar sunar.

Minecraft Sunucu Kurma Nasıl Yapılır?

Mojang tarafından sağlanan sunucu yazılımını kullanarak bir Minecraft sunucusu kurmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • Öncelikle şuradaki bağlantıdan Minecraft başlatıcısını indirin.
 • Ardından MinecraftInstaller.exe‘yi (veya MacOS’ta Minecraft.dmg‘yi) çalıştırın. Yükleyici gerekli dosyaları indirdikten sonra başlatıcıyı başlatmanızı isteyecek.
 • Oyunu açabilmeniz için Minecraft’ı satın almalı ve bir Microsoft hesabında oturum açmalısınız.
 • Minecraft Launcher’a girdikten sonra sol taraftaki sütundan MINECRAFT: Java Edition‘ın seçili olduğundan ve son sürümü başlattığınızdan emin olun.
 • Ana menüye geldikten sonra Minecraft’ı kapatın. Oyunu tekrar başlatabilmeniz için belirli bir Java sürümü gerektirebileceğinden dolayı devam etmeden önce onu yüklemeniz gerekebilir.
 • Bilgisayarınızda hangi Java sürümünün yüklü olduğunu kontrol etmek için işletim sisteminize göre uygun olan adımları izleyin.
 • Windows için, Başlat menüsü arama çubuğuna cmd yazın. Ardından Java -version yazın. Enter’a bastıktan sonra eğer Java yüklüyse bir Java sürüm numarası listelemelidir.
 • macOS için sırasıyla Finder‘ı açıp önce Uygulamalar‘ı, ardından Yardımcı Programlar‘ı ve son olarak Terminal‘i açın.
 • Java -version yazıp Enter tuşuna basın. Eğer varsa yüklü olan Java sürümünü not edin.
 • Minecraft 1.19.2 sunucusunu çalıştırmak için Java build 19.XX veya üstü gereklidir.
 • Java yükleyiciyi çalıştırdıktan sonra ekranda beliren talimatları izleyin. Java şimdi gerekli olan dosyaları yükleyecektir. Program, önceki sürümü kaldırmanızı isteyebilir.
 • Minecraft ve Java’yı kurduktan sonra sırada Minecraft web sitesinden resmi sunucu dosyasını indirmek var. Şuradaki bağlantıdan indirdiğiniz sunucu sürümünün yüklediğiniz Minecraft sürümüyle (1.19.2) eşleştiğinden emin olun.
 • Ardından server.jar dosyasını erişimi kolay bir yere kaydedin.
 • Şimdi masaüstüne Minecraft Sunucu şeklinde bir dosya açın ve server.jar dosyasını bunun içine sürükleyin.
 • Minecraft sunucunuzu çalıştırmak için Komut İstemi (Windows) veya Terminal (MacOS) açmanız gerekecek.
 • Şimdi “cd” ve ardından Minecraft Sunucu klasörünüzün yolunu girerek dizini değiştir komutunu gerçekleştirin.
 • Windows bilgisayar kullanıyorsanız ve klasör Belgeler dizinindeyse, komut şu şekilde görünecektir:
 • cd C:\Kullanıcılar\KULLANICI ADI\Belgeler\Minecraft Sunucusu
 • Komut satırı yeni klasör konumuna göre güncellenmiş olmalıır. Bu, komut isteminin server.jar dosyasını doğru konumda aramasını sağlayacaktır.
 • Sunucuyu ilk kez başlatmak için komutu girin: java -jar server.jar –nogui
 • Bunu yaparak önceden oluşturduğunuz Minecraft Sunucusu klasöründe gerekli dosyaları oluşturmuş olacaksınız.
 • Ancak Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi kabul edilene kadar sunucu başlatılmayacaktır.
 • Bilgi istemine /stop komutunu girerek sunucuyu durdurun. Sonrasında Minecraft Sunucusu klasörüne giderek eula.txt dosyasını bulup açın.
 • Alt satırı eula=false yerine eula=true olarak değiştirin. Bu belgeyi kaydedip kapatın.
 • Şimdi java -jar server.jar komutunu kullanarak sunucuyu yeniden başlatın.
 • Sunucu bu kez tamamen başlatılmış olacaktır. Bazı vermeniz gereken izinler olabilir, gerekli izinleri verin.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra artık Minecraft sunucu başlatılmış olacaktır. Bunu test etmek için Minecraft’ı çalıştırıp ardından Multiplayer‘ı ve sonrasında Direct Connection‘ı seçerek test edebilirsiniz. Sunucu adresi kutusuna “localhost” yazıp son olarak Sunucuya Katıl‘a tıklayın.

Minecraft sunucunuzu her başlatmak istediğinizde Windows komut istemi veya macOS Terminal’i açmanız gerekmez. Bunu otomatikleştirmek için basit bir komut dosyası programlayabilirsiniz.

Windows için:

Minecraft Sunucusu klasörünüzü açıp sağ tıklayın. Şimdi Yeni‘yi seçin ve Metin Dosyası‘nı seçin. Böylelikle Yeni Metin Belgesi.txt oluşturulacak. Dosyanın tam adını start.bat olacak şekilde değiştirin ve ardından Enter tuşuna basın. Doğru şekilde yaptığınızda Windows, dosyanın uzantısını değiştirme konusunda sizi uyaracaktır. Ardından yaptığınız işlemi onaylayın.

Şimdi start.bat‘a sağ tıklayın ve Düzenle‘yi seçin. Gerekli komutu yazabileceğiniz bir not defteri belgesi açılacaktır. Buraya:

java -Xms1G -Xmx1G -jar server.jar

yazın ve dosyayı kaydedip Not Defteri’nden çıkın.

macOS için:

Minecraft Sunucusu klasörüne gidip içinde yeni bir metin dosyası oluşturun. Bu dosyayı start.sh olacak şekilde yeniden adlandırın ve şu komutu girin:

!/bin/sh
cd “$(dirname “$0″)”
exec java -Xms1G -Xmx1G -jar server.jar

Dosyayı kaydedip ardından Terminal‘i açın. Terminal’i doğru klasöre yönlendirmek için daha önceki dizini değiştir komutunu kullanın, ardından aşağıdaki komutu çalıştırın:

chmod a+x start.sh

Bu komut, dosyanın artık sürekli olarak kullanılmasını sağlayacaktır. Gerekli komut dosyasını oluşturduktan sonra dosyaya çift tıkladığınızda sunucu otomatik olarak başlamış olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yalnızca arkadaşlar için bir Minecraft sunucusunu nasıl oluştururum?

Yalnızca arkadaşlarınızın erişebileceği bir Minecraft sunucusu oluşturmak için sunucuyu “çevrimdışı modda” kurmanız gerekir. Bunu yapmak için server.properties dosyasına aşağıdaki satırı eklemeniz gerekir:

online-mode=false

Bunu yaparak arkadaş listenizde olmayan herkesin sunucuya katılmasını engellemiş olacaksınız. Çevrimdışı modda bir sunucu kurmanın, başarılar ve oyun içi mağazadan ürün satın alma gibi bazı özellikleri de devre dışı bıraktığını unutmayın.

Kendimi bir Minecraft sunucusunda nasıl yönetici yapabilirim?

Kendinizi bir Minecraft sunucusunda yönetici yapmak için sunucunun “beyaz listesine” eklenmeniz gerekir. Bu liste, sunucuya katılmasına izin verilen ve yönetici ayrıcalıklarına sahip olan oyuncuların bulunduğu listesidir. Kendinizi beyaz listeye eklemek için sunucunun yapılandırma dosyalarına erişiminizin olması gerekir. Erişiminiz olduğunda, Minecraft kullanıcı adınızı beyaz listeye eklemek için “beyaz liste ekle” (whitelist add) komutunu kullanabilirsiniz.

İlgili Yazılar
Minecraft Havai Fişek Yapımı
Minecraft Renk Kodları
Her Birine Hayran Kalacağınız Minecraft Ev Modelleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Axen Televizyon Alınır mı? Kullanıcı Yorumları