En İyi 15 PDF Düzenleme Programı

PC-Android-ve-iPhone-İçin-En-İyi-PDF-Okuyucular

PDF okuyucular, belgeleri kolayca görüntülemenize, düzenlemenize, açıklama eklemenize, paylaşmanıza ve hatta imza atmanıza olanak tanıyan yazılımlardır. PDF’ler, normalde hiçbir içeriğin değiştirilemeyeceği şekilde oluşturulurlar. Fakat artık PDF’leri tercihinize göre yönetmenize, değiştirmenize, bölmenize, birleştirmenize ve dönüştürmenize yardımcı olan birçok okuyucu bulunuyor.

Bir PDF belgesini açıp okumak istediğinizde, akla ilk olarak web tarayıcılar gelir. Fakat dijital imza ekleme, formları doldurma ya da bunları korumak için özelliklere ihtiyacınız varsa, gelişmiş PDF okuyucu yazılımlarına ihtiyaç duyarsınız. Aşağıda PC, Android ve iOS cihazlara yükleyebileceğiniz, hatta doğrudan web tarayıcınızda kullanabileceğiniz en iyi PDF okuyucuları göreceksiniz.

PDF Düzenleme Programı Nedir?

PDF düzenleme programı, PDF dosyalarını düzenlemek veya değiştirmek için tasarlanmış bir yazılım türüdür. PDF’ler, orijinal belgenin biçimlendirmesini ve düzenini korudukları için belgeleri dağıtmak ve paylaşmak için kullanılan popüler bir dosya biçimidir.

PDF düzenleme programı, bir PDF dosyasındaki yazılarda, resimlerde ve diğer içeriklerde değişiklik yapmak için kullanılabilir. Bazı popüler PDF düzenleme programı seçenekleri arasında Adobe Acrobat DC, Nitro Reader ve MuPDF bulunmaktadır. Bu programlar genellikle yazı ve resim ekleme, silme veya taşıma, sayfa ekleme veya çıkarma, dijital imza veya filigran uygulama gibi çeşitli düzenleme araçları sunar.

PDF Düzenleme Programı Nasıl Çalışır?

PDF düzenleme programı, kullanıcıların PDF dosyalarının içeriğinde değişiklik yapmasına izin vererek çalışır. Bir PDF düzenleme programı kullanmak için izlemeniz gereken genel adımlar şunlardır:

 • PDF düzenleme programını açıp düzenlemek istediğiniz PDF dosyasını seçin.
 • Yazı, resim veya sayfa eklemek veya silmek gibi kullanmak istediğiniz düzenleme aracını seçin.
 • Düzenleme aracını kullanarak belgede istediğiniz değişiklikleri yapın.
 • Değişikliklerinizi PDF dosyasına kaydedin. Bazı programlar, orijinal dosyanın üzerine yazılmasını önlemek için düzenlenen dosyanın bir kopyasını kaydetmenizi isteyebilir.
 • Tüm değişikliklerin doğru yapıldığından emin olmak için düzenlenen belgeyi gözden geçirin.

PDF düzenleme programını kullanmak için izlediğiniz adımlar, kullandığınız programa ve yapmak istediğiniz değişiklik türlerine göre değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte çoğu program, ortak düzenleme görevlerini gerçekleştirmeyi kolaylaştıran kullanıcı dostu arayüzlere sahiptir. Ek olarak bazı programlar kullanıcılara düzenleme sürecinde rehberlik edecek eğitimler veya yardım bölümleri sunabilir.

En İyi PDF Düzenleme Programları

Adobe Acrobat Reader DC

Adobe-Acrobat-Reader-DC
 • Platform: PC, Android, iOS

Adobe, PDF’leri okumak için astronomik ücretler talep eden ağır ve yavaş bir yazılımın modası geçtikten sonra kendi ücretsiz çözümünü yarattı. Adobe Reader DC, dünyanın en iyi PDF okuyucularından birinin ücretsiz sürümüdür.

Bu okuyucu, Adobe’un yazılımları için özel bir buluta bağlanan birçok yazılımından biridir. Şirket popüler fotoğraf düzenleme uygulaması Photoshop için de mevcuttur. PDF’nize erişmenize ve okumanıza izin veren bu PDF okuyucu, ayrıca yazılanları yüksek sesle okuma gibi birkaç klas özelliğe de sahiptir. PDF’leri okumaktan daha fazlasını yapmak istiyorsanız (belgelere dijital imzalar eklemek gibi), Adobe Pro DC muhtemelen sizin için daha iyi bir araçtır.

Adobe Acrobat Reader DC’i Android için buradan, iOS için buradan, PC için de buradan indirebilirsiniz. PC sürümünün ücretsiz versiyonunun 7 günlük olduğunu belirtelim.

Opera Tarayıcı

Opera-Tarayici
 • Platform: Web Tarayıcı, Android, iOS

Opera, çok sık kullanılmasa da yerleşik PDF okuyucusuna sahip bir web tarayıcısıdır. Yani sadece internette gezinmenin yanında tarayıcıyı herhangi bir PDF dosyasını açmak için de kullanabilirsiniz.

Android veya iPhone olsun, mobil sürümleri için de aynı şeyin söylenebileceğini belirtmekte fayda var. Öte yandan tarayıcının yalnızca dosyaları okuduğunu belirtelim. Bu nedenle açıklama ekleme veya düzenleme gibi işlemleri yapamazsınız. PDF’yi döndürmek, indirmek, yazdırmak veya yakınlaştırma uygulamakla sınırlısınız.

Opera tarayıcısının indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz. Tarayıcı için PDF çeviri eklentisi arıyorsanız, şu çözümü kullanabilirsiniz. Tarayıcının iOS sürümüne şuradan, Android sürümüne de şuradan ulaşabilirsiniz.

Microsoft Edge Tarayıcı

Microsoft-Edge-Tarayici
 • Platform: Web Tarayıcı, Android, iOS, Windows, Linux

Opera birçok yönden sağlam bir web tarayıcısı olsa da, PDF okuyucu olarak işini yapma söz konusu olduğunda Microsoft Edge’i bir kenara ayırmak gerekiyor.

Microsoft Edge ile dosyalarınızı yakınlaştırıp uzaklaştırmanın ve döndürmenin ötesinde, bir not alma uygulaması kullanıyormuşsunuz gibi bunlara açıklama ekleyebilir ve yorum yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı Windows 10’a güncellediyseniz, Microsoft Edge önceden yüklenmiş olmalı ve varsayılan PDF okuyucu olarak kullanıma hazırdır. Değilse de buradaki bağlantıyı takip ederek istediğiniz platform için yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Drive

Google-Drive
 • Platform: Web Tarayıcı, Android, iOS

En iyi ücretsiz PDF okuyucuları arasında bulut depolama platformlarından biri olan Google Drive’ı görmek garip gelmiş olabilir. Ancak hem mobil hem de bilgisayarlarda PDF’lerinizi okumak için Google Drive’dan da faydalanabilirsiniz.

Tıpkı Opera’da olduğu gibi sınırlı özelliklere sahiptir. Bu nedenle yalnızca cihazınızın deposundaki klasörleri okuyabilir, yazdırabilir, indirebilir veya klasörler arasında hareket edebilirsiniz. Buradaki bağlantıyı takip ederek Google Drive’ı PDF okuyucunuz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanabilmek için bir Gmail e-posta hesabınızın olması gerektiğini unutmayın. Eğer yoksa şuradaki bağlantıya giderek kendinize bir Gmail hesabı açın.

MuPDF

MuPDF
 • Platform: Android, iOS, Windows, Linux, macOS

Çok küçük bir program olmasına rağmen PDF okuyucu görevini tam anlamıyla yerine getiren bir programdır. PDF dışında çok iyi bir XPS ve e-Kitap yorumlayıcı çözümüdür. Programı kullananlar, özellikle de XPS dosyalarını sorunsuzca açabilmesinden dolayı oldukça memnunlar.

MuPDF, tam olarak listeyi aktaramasak da piyasadaki en geniş belge giriş ve çıkış formatlarını destekleyen platformlardandır. Yazılım kitaplığı, komut satırı araçları ve çeşitli platformlar için görüntüleyicilerden oluşan çeşitli sürümleri sürümleri de bulunmaktadır. Programla ilgili çok nadir olumsuz yorum var. Bu sebeple denemekten asla zarar gelmez.

MuPDF’i masaüstü platformlar için buradan, iOS için buradan, Android için de buradan indirebilirsiniz.

FoxIt Reader

FoxIt-Reader
 • Platform: PC, Android, iOS

FoxIt Reader, PDF okuyucular arasında Adobe Acrobat Reader’a en iyi ücretsiz alternatiflerden birisidir. Her zaman ücretsiz olan uygulama, rakibine benzer bir arayüzle geliyor. Bu da PDF okuyucuya alışmayı biraz daha kolay hale getiriyor.

FoxIt Reader, dosyalarınızı depolamak için kendinize ait bir bulut depolama alanına sahiptir. Böylece dosyalarınızı her zaman herhangi bir cihazda kullanabilirsiniz. Başkalarının bu dosyaları kullanıp kullanamayacaklarını paylaşabilir ve yönetebilir, dosyaya erişebilecek kişilere PDF’deki değişiklikler hakkında yorum yapabilir ve bildirimler gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak FoxIt Reader, PDF dosyalarını çalışma ekibiyle paylaşanlar için ideal bir seçenektir. PC’nize indirmek için buradaki, iOS için buradaki, Android içinse buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Xodo PDF Okuyucu

Xodo-PDF-Okuyucu
 • Platform: Windows, Android, iOS

Windows, Android ve iOS için en iyi ücretsiz PDF okuyucularından bir diğeridir. Xodo, belgeleri düzenlemeden not almanıza olanak tanır, reklamlara ve hatta uygulama içi satın almalara bile sahip değildir. Sayfaları kolayca yer imlerine eklemenize de olanak tanır. Dropbox ve Google Drive ile uyumlu şekilde çalışır.

Dosyalarınızı veya e-kitaplarınızı daha iyi okumanıza yardımcı olacak birkaç görüntüleme modu dışında gece modu da bulunuyor. PDF okuyucusunu bilgisayarınıza indirmek için şuraya tıklayabilirsiniz. Android cihazlar için indirme bağlantısına şuradan, iOS içinse şuradan ulaşabilirsiniz.

SumatraPDF

SumatraPDF
 • Platform: Windows

Açık kaynaklı bir proje olarak geliştirilen SumatraPDF, özelleştirmenize ve yeni özellikler eklemenize izin veren birkaç PDF okuyucudan biridir. Programlamaya ve yazılım özelleştirmeye meraklı herkes için ideal seçimlerden biridir.

Temel sürümünde SumatraPDF, basit sayfa, çift sayfa, sunum ve diğerleri gibi çeşitli görüntüleme modlarına sahiptir. Uygulamada açık olan belgeler ve kitaplar arasında kolaylıkla gezinebilmeniz için birçok kısayol tuşu da bulunur. SumatraPDF’i Windows bilgisayarınıza indirmek için buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Javelin3 PDF Okuyucu

Javelin3-PDF-Reader
 • Platform: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Sumatra’dan bile daha düşük boyutlu Javelin3, yalnızca 2MB dosya boyutuyla en iyi ücretsiz PDF okuyucularından biridir. Bu nedenle, bu yazıda bahsettiğimiz tüm seçenekler arasında en basit alternatif olarak değerlendirebiliriz.

Temel özellikler dışında (okuma, önemli sayfaları işaretleme ve not alma gibi) başka bir şey sunmuyor. Fakat tüm bunlar, son derece basit ve öğrenmesi kolay bir arayüzle karşınıza çıkacak. Buradaki bağlantıyı takip ederek Javelin3 PDF Okuyucu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Nitro Reader

Nitro-Reader
 • Platform: Windows

Nitro Reader, tipik PDF okuyucularının aksine çok fazla özellik ve işlevsellik sunar. PDF ile çalışmalarınızı her zamankinden daha kolay hale getiren Nitro Reader, PDF dosyaları oluşturmanıza, yorum yapıp incelemenize, PDF formlarını kaydetmenize, metin ve görüntüleri çıkarıp metni direkt sayfaya yazmanıza olanak tanır.

Ücretli versiyonu olsa da ücretsiz kullanımı da teşvik eden Nitro Reader, bu anlamda oldukça iddialı bir açıklama yapıyor. “Diğer çoğu popüler PDF okuyucusunun sağladığı tipik görüntüleme ve açıklama araçlarının ötesinde özelliklere sahip.” açıklamasında bulunan program, açıkçası denemeye değer gibi görünüyor.

Nitro Reader’ı Windows işletim sistemli bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Slim PDF Okuyucu

Slim-PDF-Okuyucu
 • Platform: Windows

Slim PDF okuyucuyu ‘en hızlı PDF okuyucu’ olarak nitelendirebiliriz. Kullanıcıların bilgisayarlarında fazla yer kaplamadan PDF belgelerine erişmelerine ve okumalarına yardımcı olur.

Uygulama, kullanıcıların birden fazla dosyayı düzenlemesine, paylaşmasına, aramasına ve istenen PDF’leri ihtiyaçlarına göre yazdırmasına olanak tanır. Diğer çoğu ücretsiz PDF okuyucusundan farklı olarak Slim, karanlık modu destekler. Böylelikle uzun saatler boyunca okumak zorunda kaldığınız zamanlarda gözleriniz yorulmaz.

Slim PDF okuyucuyu bilgisayarınıza indirmek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Okular

Okular
 • Platform: Windows, Linux

Okular yalnızca PDF okuyucu programı değildir. Bu program ile PDF dışında çizgi romanları ve EPub kitaplarını okuyabilir, resimlere göz atabilir, Markdown belgelerini görselleştirebilirsiniz. Programın desteklediği tüm formatları şu şekilde sıralayabiliriz:

Belgeler için: PDF, EPub, DjVU ve MD daha fazlası.
Resimler için: JPEG, PNG, GIF, Tiff, WebP.
Çizgi romanlar için: CBR, CBZ ve çok daha fazlası.

Okular ile ‘Ek Açıklama modu’ sayesinde satır içine kolayca açılır notlar ekleyebilir, metni altını çizerek vurgulayabilir, hatta kendi metninizi dahi ekleyebilirsiniz. ‘Seçim modu‘ ile belgelerinizden hemen hemen her şeyi kopyalayıp başka bir yere yapıştırabilir, okumak istediğiniz metin eğer küçükse büyüteç modunu kullanarak optimum görebileceğiniz büyüklüğe ulaştırabilirsiniz.

Pek çok işlevselliği bulunan Okular’ı Windows ve Linux işletim sistemli cihazlar için şuradan indirebilirsiniz.

Expert PDF Okuyucu

Expert-PDF
 • Platform: Windows, Mac, iOS

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz başka bir PDF yöneticisi de Expert PDF Reader’dır. Görünüm olarak eski MS Office uygulamalarının hissini verecek bu basit PDF okuyucu ile hemen hemen her tür belgeyi işleyebilirsiniz. Ayrıca kullanıcılarına açıklama ekleme, lastik damga ekleme gibi seçenekler de sunar. Expert PDF ile favori dosyalarınıza kolayca yer işareti koyabilir, birden çok PDF dosyanızı art arda görüntülemek için sekme işlevini kullanabilirsiniz.

Expert PDF okuyucuyu PC ve Mac için buradan, iOS içinse buradan indirebilirsiniz.

Documents-File Reader

Documents-File-Reader
 • Platform: iOS

Bazı genel özellikler dışında tam teşekküllü bir PDF okuyucu arıyorsanız, Documents-File Reader muhtemelen en iyi seçim olacaktır. Uygulama, kullanıcıların buluttan, yerel depolamadan veya web URL’lerinden PDF dosyalarını içe aktarmasına olanak tanır. Tüm dünyada geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan uygulamanın puanı da 4,8/5. Yalnızca bu bile uygulamanın ne kadar beğenildiğinin açık bir göstergesi. iPhone ve iPad için kullanabileceğiniz Documents-File Reader’ı şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

eReader Prestigio

eReader-Prestigio
 • Platform: Android

Android cihazınızda PDF okumak için başka bir harika uygulama, kitapları ve dosyaları birden çok formatta okumanıza izin veren eReader Prestigio’dur. Uygulama; epub, epub3, fb2, fb2.zip, mobi, pdf, html, doc, rtf, txt ve Adobe DRM sistemi tarafından korunan tüm e-kitapları da destekliyor.

eReader Prestigio’nun arayüzü oldukça sadedir. Ancak bu, uygulamanın işlevsellik açısından “zayıf” olduğu gibi bir düşünce oluşturmasın. Uygulamanın keşfedeceğiniz diğer tüm özellikleri uygulamayı için indirip hesap oluşturmanız yeterli olacak.

eReader Prestigio’nun ana ekranını açar açmaz ayarlara erişmek için sol üstte bulunan ≡ simgesine basın. Açılan menüde Dosya seçeneğine dokunun ardından PDF’lerinizin saklandığı klasörü seçin. Bulduğunuz dosyayı üzerine dokunarak açın ve ekranda gördüğünüz talimatları izleyerek uygulamayı en iyi şekilde deneyimleyin. Uygulamayı Android cihazınıza yüklemek için şuradaki bağlantıya gidebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir PDF dosyasını ücretsiz olarak düzenleyebilir miyim?

Çevrimiçi olarak kullanılabileceğiniz bazı ücretsiz PDF düzenleyicileri bulunuyor. Fakat bunlar sınırlı özelliklere sahip olabileceği gibi ücretli seçenekler kadar sağlam olmayabilir. Ücretsiz olan Adobe Acrobat Reader DC, yorum ekleme veya form doldurma gibi bazı temel düzenleme özellikleri sunar. Ancak daha gelişmiş düzenleme özellikleri için ücretli bir PDF düzenleme programı satın almanız gerekebilir.

PDF düzenleme programlarının özellikleri nelerdir?

Çoğu Yaygın PDF düzenleme programının özellikleri arasında yazı, resim veya sayfa ekleme veya silme, açıklama veya yorum ekleme, dijital imza veya filigran uygulama ve PDF’leri diğer dosya biçimlerine dönüştürme bulunmaktadır. Bazı gelişmiş PDF düzenleme programının özellikleri, taranan belgeleri düzenlenebilir yazıya dönüştürmek OCR (optik karakter tanıma) ve hassas bilgileri kaldırmak için redaksiyon içerir.

Taranmış bir PDF dosyasını düzenleyebilir miyim?

Evet. Taranmış bir PDF dosyasını OCR (optik karakter tanıma) teknolojisini kullanarak düzenleyebilirsiniz. OCR teknolojisi, taranan belgelerdeki metni tanır ve düzenlenebilir yazıya dönüştürür. Bazı PDF düzenleme programları, taranmış bir PDF dosyasındaki yazıda değişiklik yapmanıza izin veren OCR işlevi içerir.

Bir PDF dosyasını telefonumda düzenleyebilir miyim?

Evet. Hem iOS hem de Android telefonlar için PDF dosyalarını düzenlemenize izin veren mobil uygulamalar mevcuttur. Bazı popüler mobil PDF düzenleme uygulamalarına hemen yukarıdan ulaşabilirsiniz. Ancak telefonlar için geliştirilen PDF düzenleme uygulamalarının özellikleri, masaüstü düzenleme programlarına kıyasla daha sınırlı olabilir.

İlgili Yazılar

PDF Birleştirme İçin Kullanabileceğiniz 5 Program
PDF Şifre Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?