Reels Videoları Profilde Gösterme Nasıl Yapılır?

Reels, kullanıma açıldığı günden bu yana Instagram kullanıcılarının favori özelliklerinden birisi konumuna geldi. Hem kişisel hem de iş için kullanımı giderek artan Reels videoları, Instagram’ın en önemli parçalarından birisi oldu. Çoğumuz vakit geçirmek için uygulamanın keşfet bölümünde Reels videoları içerisinde kayboluyoruz. Bazılarımız ise bu özelliğin tüm avantajlarından faydalanmak istiyor. Örneğin uygulamanın varsayılan özelliklerinden bağımsız olarak Reels videoları yapmak için çok iyi programlar bulunuyor. Bunlardan en dikkat çekenlerinin yer aldığı bir liste hazırladık, bu listeye şuradaki makaleden ulaşabilirsiniz.

Bununla birlikte kullanıcılar, Reels videolarının Instagram profilinde nasıl görünebileceğini merak ediyorlar. Eğer hazırladığınız Reels videonuzun profilde görünmesi isteyecek kadar kaliteli olduğunu düşünüyorsanız, bunu basitçe yapabilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinize değineceğiz.

Instagram Profilinde Reels Gösterme Adımları

Instagram Uygulaması ile Profilde Reels Gösterme

Reels paylaşımı yaptıktan sonra bunu Instagram profilinde göstermek oldukça kolay. Aslında yaptığınız her Reels paylaşımı otomatik olarak profilinizde görünecektir. Fakat daha sonra profilinizden kaldırdıysanız tekrar profilinize eklemek için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Instagram’da hazırladığınız Reels videonuzun paylaşımını gerçekleştirin.
 • Şimdi Instagram profilinize gitmek için sağ alt köşedeki profil simgesine dokunun.
 • Ardından gönderilerinizin hemen üst kısmında bulunan seçeneklerden Reels’i (ızgara simgesinin hemen sağında) seçin.
 • Şimdi sağ alt köşedeki üç nokta simgesine dokunun.
 • Çıkan seçeneklerden Yönet‘i seçin.
 • Son olarak Profil ızgarasına ekle seçeneğine dokunun.

Bu aşamadan sonra Reels paylaşımınız Instagram profilinizde tekrar görünmeye başlayacaktır.

PLANOLY ile Instagram Profilinde Reels Gösterme

Reels videonuzu Instagram profilinizde gösterebilmeniz için PLANOLY isimli bir uygulamadan da faydalanabilirsiniz. Instagram dahil olmak üzere Facebook, Pinterest, Twitter gibi platformlarla da uyumlu olan PLANOLY, Reels videolarınızın Instagram profilinizde görünmesine olanak tanıyor.

PLANOLY uygulamasını Android için buradan, iOS için buradan indirebilirsiniz. Ardından Reels videolarını profilinizde göstermek için sırasıyla şu adımları takip edin:

 • Instagram hesabınıza giriş yapıp profil sayfanıza gidin.
 • Tüm gönderileriniz arasından profilinizde görünmesini istediğiniz Reels paylaşımınızı seçin.
 • Şimdi gönderinin sağ köşesinde yer alan üç nokta simgesine dokunun. Bunu yaptığınızda bir dizi seçenek karşınıza çıkacak.
 • Çıkan seçenekler arasından bağlantıyı kopyala seçeneğini seçin.
 • Şimdi PLANOLY uygulamasında oturum açıp üst kısımda bulunan +Izgaraya Ekle (Add to Grid) seçeneğine tıklayın.
 • İçeriği içe aktarmak için kaynağı seçtikten sonra Reels’leri içe aktarmaya hazır oalcaksınız. Bunun için Eksik IGTV veya Reels Videoları İçe Aktar (Import Missing IGTV or Reels) seçeneğini seçin.
 • Şimdi bir çubuk görünecektir. Kopyalanan bağlantıyı oraya yapıştırıp İçe Aktarma Seçeneği‘ni (Import Option) seçin.
 • Uygulama, size gönderinizin doğru yerde olup olmadığını soracak. Eğer doğru yerdeyse hiçbir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Değilse de o zaman Reels paylaşımınızı doğru yere sürükleyip bırakabilirsiniz. Sonrasında Devam‘ı (Continue) seçip işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Artık Reels paylaşımlarınızı profilinizde gösterebileceksiniz. Dilerseniz Reels videonuzun sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunarak Profil ızgarasından kaldır‘ı seçip paylaşımı profilinizden kaldırabilirsiniz. Bunun dışında eğer favori bir paylaşımınızda aynı menüden Profilin başına tuttur‘u seçerek paylaşımlarınızın en başında görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Reels nedir?

Reels, kullanıcıların müzik, sesler veya kendi sesleriyle ayarlanmış 60 saniyelik çok klipli videolar oluşturup paylaşmalarına olanak tanıyan Instagram’daki kısa biçimli bir video özelliğidir.

Reels paylaşımlarımı kimler görebilir?

Reels paylaşımlarınız, takipçileriniz ve Instagram’ın Reels bölümüne göz atan diğer kullanıcılar tarafından görülebilir.

Bir Reels’i diğer sosyal medya platformlarında paylaşabilir miyim?

Reels şu anda yalnızca Instagram’da paylaşılabiliyor. Ancak şuradaki makaleye göz atarak Reels paylaşımlarını indirip diğer platformlara yükleyebilirsiniz.