Roblox Benzeri En İyi Oyunlar | 2024

Roblox-Benzeri-Oyunlar

Roblox, dünyanın her yerinden insanlar tarafından oyun oynamak için sıkça ziyaret edilen bir oyun platformudur. Hatta muhtemelen oyun pazarındaki en büyük sitedir. Oyunda sadece kendi oyununuzu kodlamıyorsunuz, aynı zamanda başkaları tarafından geliştirilen oyunları da oynayabiliyorsunuz.

Her popüler oyun, sürekli oynanmasından dolayı zamanla oyunculara monoton gelmeye başlar. Roblox her ne kadar oyun piyasasının yeni bir üyesi olsa da bazı oyuncular şimdiden sıkılmış durumdalar. Bu sebeple Roblox benzeri oyun arayışı içerisindeler.

Roblox ile karşılaştırabileceğiniz birçok oyun alternatifi bulunuyor. Tek ihtiyacınız olan araştırmak, denemek ve deneyimlerinizi Roblox ile karşılaştırmak. Araştırma konusunda size pek bir çaba sarf ettirmeyeceğiz. Geriye bir tek oyunu oynamak kalıyor.

Roblox’a Benzeyen En İyi Oyunlar

Satisfactory

 • Platform: Windows

Roblox benzeri olan ve oldukça iyi grafiklere sahip bu oyun, bir uzay macerasını konu alıyor.

Oyuncular elindeki birkaç aletle gezegende inşa etmek ve hayatta kalmak zorundalar. Fakat buradaki asıl konu, geçiminizi sağlamak için sadece kayaları ve ağaçları kazımayacaksınız…

Oyun, kendi dünyanızı yaratmak için devasa bir alan sağlayarak 30 sanal kilometrekareye kadar yayılmıştır. Oyuncular, yabancı gezegenlerdeki doğal kaynakları toplayarak tamamen işlevsel otomatik makineler oluşturmakla görevliler.

Oyunun hikayesinden biraz bahsedecek olursak; oyuna bir kaçış kapsülü aracılığıyla yabancı bir gezegene zorunlu iniş yapan bir mühendis olarak başlıyorsunuz. Ardından, karşınıza aralarından seçim yapabileceğiniz dört konum çıkacak: Grasslands, Rocky Desert, Dune Desert ve Northern Forest. Bu konumların her birinin, oyuncuların hasat edebileceği kaynakları üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Oyun, kaçış bölmesini kullanarak merkezi bir yer oluşturma göreviyle başlar. Merkez tamamlandıktan sonra diğer aşamaya geçilir. Ardından oyunculara daha fazla inşaat seçeneği ve yeni hedefler sağlanır. Oyuncuların genel olarak beğendiği bu oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Trove

Trove
 • Platform: Windows, macOS, PlayStation 4, Xbox One

Trove, Multiplayer Online ve Sandbox oyun türlerinin mükemmel bir karışımı olarak karşımıza çıkıyor. Roblox benzeri oyunda ilerledikçe, ‘temel taşı’ olarak bilinen kendi evinizi dahi inşa edebilirsiniz. Oyun ayrıca oyunculara Knight veya Dracolite gibi farklı oyun sınıflarından seçim yapmasına da olanak tanıyor.

Trove’un bir diğer önemli özelliği, karakteri kişisel tercihlerine göre kişiselleştirme yeteneğidir. Oyunculara aralarından seçim yapabilecekleri farklı karakterler sunulur. Siz de bu karakterlere çeşitli yetenekler kazandırmaya çalışırsınız.

Oyuna şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Cubic Castles

2014 yılında Cosmic Cow tarafından geliştirilen Cubic Castles, bir 3D blok yapı oyunudur. Oyunda oyuncular, kendi özel kalelerini ve şehirlerini inşa ediyorlar.

Oyunda, blokları kullanarak çeşitli yapılar oluşturabileceksiniz. Bloklar, farklı boyutlarda ve renklerde olacak şekilde gelmektedir. Oyunda ayrıca yapılarına pencereler, kapılar ve diğer dekoratif ögeler ekleyebilirsiniz.

Oyunda farklı oyun modları yer almaktadır. “Creative” modunda, hayal gücünüzü serbest bırakıp istediğiniz her şeyi inşa edebilirsiniz. “Survival” modunda, düşmanlardan korunmak için kaleler inşa etmek zorunda kalacaksınız. “Adventure” modunda ise önceden oluşturulmuş dünyaları keşfedeceksiniz

Çocuklar ve yetişkinler için eğlenceli bir oyun olan Cubic Castles, yaratıcılığınızı ifade etmenize ve arkadaşlarınızla birlikte oynamanıza olanak tanır.

Terasology

Terasology
 • Platform: Windows

Terasology, kendiniz için bir fantezi dünyası yarattığınız, hızla büyüyen bir oyun platformudur. Oyun aslında biraz Minecraft havası estirse de hayal gücünüzü kullanarak bir şeyler yaratma açısından baktığımızda Roblox’ta da aynısının olduğunu görüyoruz.

Terasology, Roblox’ta olduğu gibi diğer oyuncuların dünyanıza girmesine izin verdiğinizde daha da ilginçleşiyor. Sürekli olarak eklenen yeni özellikler, aynı türdeki oyunlara kıyasla Terasology oyuncularına bazı yeni fikirler sunuyor. Sürekli olarak büyüyen bir yapıya sahip olan oyun, Roblox’u seven oyuncular için iyi bir alternatif.

Oyuna şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Terraria

Terraria
 • Platform: Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3-4

Klasik aksiyon ve yaratıcılık ögelerinin karışımı olan Terraria, Roblox gibi bir yapılar oluşturabileceğiniz türden bir oyundur. Eğer retro oyun grafiklerinden de hoşlanıyorsanız, Terraria tam da aradığınız oyun olabilir.

Oyunun en iyi yanı ise geniş bir evrene sahip olmasıdır. Hatta oyun o kadar büyük ki, aylarca oynasanız da keşfedeceğiniz birçok yerin olduğunu fark edeceksiniz. Aksiyon oyunlarıyla sandbox mekaniğinin çok iyi harmanlandığı Terraria, geliştirici ekip tarafından sürekli yeni paketlerle destekleniyor.

Oyunun yıllar içerisinde büyük bir fan kitlesi oluşmuş durumda. Üstelik çoğu oyuncu, Terraria’yı Roblox ve Minecraft’tan daha çok sevdiğini söylüyor. Bu zamana kadar oynamadıysanız, şu aralar tam sırası. Oyuna şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

KoGaMa

KoGaMa
 • Platform: Tarayıcı

Roblox’la oldukça benzer bir yapıda olan KoGaMa, oyuncuların farklı türde oyunlar ve seviyeler oluşturup tasarlamasını sağlar. Çevrimiçi olarak arkadaşlarınızla paylaşıp oynayabileceğiniz oyun, tarayıcı tabanlı olmasının yanında ücretsizdir.

Oyuncular, kendi oyun deneyimlerini yaratmak için araziyi ve ‘mantığı’ kullanırlar. Farklı türler içerisinde farklı oyun yaratma imkanları, KoGaMa’yı çok oyunculu sanal inşaat oyunu sevenler için oldukça cazip hale getiriyor. Her bir seviyeyi geçtiğinizde daha heyecan verici bölümlerle karşılaşıyorsunuz.

Roblox’la benzer yapıda olmasıyla dikkat çeken KoGaMa, tarayıcı tabanlı olmasıyla sebebiyle kolaylıkla erişilebilir bir oyun. Şuradaki bağlantıya tıklayarak oyuna ulaşabilirsiniz.

Staxel

 • Platform: Windows, Linux, MacOS, SteamOS, Klasik Mac OS

Staxel, rahatlatıcı hisle oynayacağınız bir köy simülasyon oyunudur. Plukit tarafından geliştirilen Staxel, çok oyunculu modlanabilir bir sandbox ve çiftçilik oyunudur.

Oyunun en çarpıcı özelliği, diğer açık dünya oyunlarındaki inşa etmek için kaynak toplama gerekliliğinin tam tersi, Staxel’de önceden inşa edilmiş temel binalar bulunmaktadır. Oyunda gerçekten de çok hoş renkli küboidler bulunmaktadır.

Oyunun kendisi, oyunculara canlı bir çiftçilik deneyimi sunuyor. Oyunda çiftlik işlemlerine bakmak için kaydedilen dosyaları yükleyebilirsiniz. Staxel ayrıca arkadaşlarınızla görevlere gidebilmenizi sağlayan çok oyunculu moda da sahiptir.

Hikayesinden bahsedecek olursak; eski bir çiftlikle başlayan Staxel’de oyuncular, kaynakları toplayarak hayallerindeki çiftliği yeniden inşa etmeye çalışacaklar. Tüm adayı hayal gücünüze bağlı olarak yeniden inşa edebilirsiniz. Oyunun Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Boundless

Boundless
 • Platform: Windows, macOS, PlayStation 4

Boundless’te Roblox’ta yaptığınız gibi farklı dünyaları keşfedeceksiniz fakat bu sefer uzaylılarla dolu bir dünyada olacaksınız. Arkadaşlarınızla birlikte bir imparatorluk yaratacağınız oyunda iletişimi birinci veya üçüncü şahıs görünümüyle sağlıyorsunuz. Alacağınız hediyeler ve bilgilendirmeler ile inşa ettiğiniz beceri dünyasına geçecek, burada hayatta kalmak için yeteneklerinizi konuşturacaksınız.

Oyun içerisinde farklı farklı görevler bulunuyor. Kale mi inşa edeceksiniz, ekonomiyi mi yöneteceksiniz yoksa teknolojik cihazlar mı üreteceksiniz? Bu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış. Ayrıca egzotik yaratıkların avlanmasına katılıp çiftliğinizi geliştirmek için hünerlerinizi sergilemeniz gerekecek.

Steam’e 2018 yılında gelen oyun biraz pahalı fakat bütçeniz müsaitse denemenizi tavsiye ederiz. Roblox gibi oyun arayışı içerisinde olanlar, Boundless’e bir şans verebilirler.

Garry’s Mod

Garrys-Mod
 • Platform: Windows, macOS, Linux

Çevresini manipüle etmeyi sevenlerin epeyce hoşlanacağı bir oyun Garry’s Mod. Oyuncuların istedikleri her şeyi yapmalarına izin veren oyun, Roblox’a çok benzeyen ancak daha iyi grafiklere sahiptir.

Garry’s Mod’da kendi hikayenize odaklanarak bir oyun geliştireceksiniz. Oyunun herhangi bir amacı veya konusu yoktur. Tek yapmanız gereken şey, oyun mekaniğini özgürce özelleştirmek ve değiştirmek.

Arabalarınızı, roketlerinizi, bisikletlerinizi ve diğer ögelerinizi oyunda dilediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Arkadaşlarınızı da oyuna davet edebilir, bir ekip kurarak birlikte çılgınca vakit geçirebilirsiniz. Nasıl olacağı ise tamamen sizin fantezi dünyanıza kalmış. Şuradaki bağlantıdan oyunu oynamaya başlayabilirsiniz.

CastleMiner Z

CastleMiner-Z
 • Platform: Windows

CastleMiner Z, kendi dünyanızı yaratıp arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlayan çok oyunculu oyundur. Oyun, mekanik konusunda Minecraft ve Roblox’tan ilham almıştır.

Oyun, bir arazi türü seçip ardından haritanın ortasında ortaya çıkmanızla birlikte başlıyor. Haritanın ortasından itibaren dünyayı oluşturmak için farklı bloklar kullanmaya başlayacaksınız.

Önceleri hayatta kalma oyunu başlığıyla piyasaya sürülen oyun, farklı bloklarla geniş yapılar oluşturma özgürlüğünü tattıran Yaratıcı Mod sayesinde yapısını biraz Minecraft ve Roblox’a kaydırmıştır. Oyunda Dayanıklılık Modu, Hayatta Kalma Modu, Ejderha Hayatta Kalma Modu ve Yaratıcı Mod olmak üzere toplam 4 farklı oyun modu bulunuyor. CastleMiner Z’yi oynamak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

The Blockheads

The-Blockheads
 • Platform: iOS

Rastgele oluşturulmuş ve sürekli gelişen bir dünyada geçen The Blockheads, 2D blok tabanlı ücretsiz bir sandbox oyunudur. Oyuncular, bloklar oluşturma, yok etme ve şaşalı binalar oluşturmak için malzemeler üretme yeteneğine sahip ‘Blockheads’ olarak bilinen karakterleri kontrol ederler.

Oyun, oyuncuların farklı hava koşulları ve mevsimlerde dağları, çölleri, okyanusları ve yeraltı mağaralarını da keşfetmelerine olanak tanıyor. Değişen hava koşulları, sizi oyunda yenilikler yapmaya yönlendiriyor.

Mobil platformlar için geliştirilen oyunu iOS için buradan indirebilirsiniz. Oyunun resmi web sitesine ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Mythruna

Mythruna
 • Platform: Windows, macOS, Linux

Dünya inşasını kapsamlı işçilikle harmanlayan Mythruna, işin içerisine biraz da rol yapma katarak diğer tüm oyunlardan farklılık anlamında sıyrılmayı başarıyor. Mythruna’da bir sandbox rol yapma deneyimi elde edebilmek için voksel (voksel, bir pikselin 3 boyutlu karşılığıdır) şeklinde dünyalar yaratabilirsiniz.

Roblox’un RPG türüyle harmanlandığı bir yapıda olan Mythruna, sürekli olarak geliştirilen bir oyun. Oyun alternatifi arayışında olanlar, bu oyunu değerlendirebilirler. Şuradaki bağlantıdan oyuna ulaşabilirsiniz.

Minetest

Minetest
 • Platform: Windows, macOS, Linux, Android

Minetest, içerisinde halihazırda birkaç oyun sunuyor. Bu oyunları da beğeninize göre modifiye etmenize, kendi oyununuzu yaratmanıza ve diğer oyuncularla çevrimiçi olarak oynamanıza olanak tanır.

Oyun, 62000 × 62000 blok büyüklüğünde muazzam haritalara sahiptir. Oyuncular, kendi haritalarını oluşturmak için 31000 blok kadar aşağıya kazacak ya da aynı blok sayısında yukarıya doğru inşa edecekler.

Kısacası Minetest’te istediğiniz her şeyi yaratabilirsiniz. Hayatta kalma kısmını unutmamalısınız çünkü daha fazla hediye almak için işçileri hayatta tutmak zorundasın. Hedefine doğru işçilik araçlarıyla ulaşabileceğinizi unutmamalısınız. Bunun dışında oyunda sizin için yeni haritalar oluşturacak bazı otomatik harita oluşturucular da mevcut. Minetest’in indirme bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Growtopia

Growtopia
 • Platform: Windows, macOS, Android, iOS

Çok oyunculu sanal platform arayışı içerisinde olan, içerisinde de bir tutam Roblox havası estirsin istiyorsanız, Growtopia aradığınız oyun demektir. Oyun hem mobil platformlarda (iOS ve Android) hem de Windows ve Mac’te mevcuttur.

Growtopia, arkadaşlarınızla birlikte çeşitli yapılar inşa edecek ve bunları takas edecek yapıya sahip 2D çok oyunculu deneyimidir. İki boyutlu olmasının oyundan hiçbir şey eksiltmediğini belirtelim. Çünkü klasik renkli pikselli yapısı, bunu fazlasıyla telafi ediyor.

Roblox benzeri oyun Growtopia’yı Android cihazlar için buradan, iOS cihazlar içinse buradan indirebilirsiniz. Oyunun resmi web sitesine ise şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Creativerse

Creativerse
 • Platform: Windows, macOS

Creativerse, blok tabanlı dünyalar fikrini ince ayrıntılarla bambaşka bir seviyeye taşıyan, oynaması ücretsiz bir başka sandbox hayatta kalma oyunudur.

Oyuncular, Creativerse ile etraflarındaki bitki ve hayvanlarla etkileşime girip malzeme toplayabilecekleri, eşyalar üretebilecekleri ve hayatta kalmak için barınaklar inşa edebilecekleri bir dünyanın içerisinde olacaklar.

Creativerse’ü diğer oyunlardan ayıran en önemli özelliği ise yapı mekaniklerini dinamik bir şekilde işleme şeklidir. Oyuncular, yapı malzemeleri üzerinde ciddi bir kontrol mekanizmasına sahipler. Oyunu tamamladıktan sonra dilerseniz ücretli DLC‘lerden satın alarak oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Oyunun resmi web sitesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Wurm Unlimited

Wurm-Unlimited
 • Platform: Windows, Linux

Devasa çok oyunculu Wurm Online’ın bağımsız versiyonu olan Wurm Unlimited, oyunculara oyunu diledikleri gibi kişiselleştirebilecekleri bir özgürlük sunuyor. Oyuncular, oyunda sunucu yönetiminden sorumlular. Bu da oyunculara özel beceri kazanma, eylem hızlarını, yaratık sayısını ve daha fazlasını ayarlayabilecekleri bir ortam sunar.

Oyun, ihtiyaçlarınıza göre değiştirilebilen bir ortamda hem PvE hem de PvP deneyimleri sunuyor. Kaliteli animasyonlarıyla çok iyi tasarlanmış Wurm Unlimited’ı iyi bir Roblox alternatifi olarak değerlendirebilirsiniz. Oyuna şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Space Engineers

 • Platform: Xbox One, Microsoft Windows

Bir şeyleri keşfetmeyi seven oyuncuların Space Engineers’a muhakkak bir göz atmasını öneririz. Bu oyun, madencilik, kaynak toplama ile birlikte yıldızlar, gezegenler, asteroitler ve galaksideki diğer çeşitli yerlerde sizlere inşaat gibi çeşitli görevler sunuyor. Oyundaki temel rolünüz, asıl görevi uzay gemileri inşa etmek olan bir ‘Uzay Mühendisi’ rolüdür. Biraz zor gibi görünse de oyundaki uzay gemilerini reaktörler, zırh blokları, jiroskop, iticiler, kokpit gibi ögeleri sürükleyip bırakarak kolayca inşa edebilirsiniz. Sadece biraz zamanınızı alacağını söyleyebiliriz.

Oyunda iki mod bulunuyor; yaratıcı ve hayatta kalma modu. Yaratıcı mod, sınırsız kaynaklar kullanarak oluşturmanıza olanak tanır. Hayatta kalma modunda ise kaynaklar sınırlı olduğu için dikkatli olmanız ve elinizdekilerle çalışmak zorundasınız. Ücretli bir oyun olan Space Engineers’ın Steam bağlantısına şuradan ulaşabilirsiniz.

Fancade

 • Platform: Tarayıcı, iOS, Android

Fancade, diğer oyunlardan farklı olarak piyasadaki kendi mini oyunlarınızı, meydan okumalarınızı veya bulmacalarınızı oluşturmanıza olanak sağlayan bir oyundur. Oyunun temel görev modunda, yüzlerce tasarıma sahip ve çeşitli bulmacaları içeren geliştiricinin kendisinin hazırladığı setleri oynarsınız. Ancak Roblox hayranları genelde mevcut olan arcade ve yapma modlarına ilgi duyacaklardır. Bu modlar, arcade’i öne çıkan, popüler veya etiketlere göre kullanıcı tarafından oluşturulan bulmacaları ve mini oyunları gözden geçirebileceğiniz Roblox topluluğunu anımsatmaktadır.

Mini golf, solitaire, araba sürme ve platform oyunları gibi seçeneklerin oldukça fazla olduğu Fancade, oyuncuların ilgisini çekecek bir mekaniğe sahiptir. Mobil oyun oluşturmak biraz alışma gerektireceği Fancade’in resmi web sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu oyunlar Roblox ile aynı platformlarda mevcut mu?

Bu oyunların çoğu, PC, mobil ve konsollar gibi Roblox’a benzer platformlarda mevcuttur. Ancak kullanılabilirlikleri belirli oyuna bağlı olarak değişebilir.

Bu oyunların Roblox’tan farkı nedir?

Bu oyunlar Roblox ile benzerlikler paylaşırken, aynı zamanda kendi benzersiz özelliklerine ve oynanış mekaniklerine sahiptir. Örneğin Minecraft ağırlıklı olarak inşa etmeye ve hayatta kalmaya odaklanırken, Terraria daha çok keşif ve savaşa odaklanır. Garry’s Mod, oyuncuların nesneleri yaratmasına ve manipüle etmesine izin veren bir sanal alan oyunudur. Lego Worlds ise oyuncuların Lego temalı bir dünyada inşa etmelerine ve keşfetmelerine izin verir.

Bu oyunların Roblox benzeri toplulukları var mı?

Bu oyunların kendi toplulukları olsa da Roblox topluluğu kadar büyük veya aktif olmayabilirler. Ancak oyuncular yine de forumlar, sosyal medya ve diğer çevrimiçi platformlar aracılığıyla bu oyunlara ilgi duyan diğer kişilerle bağlantı kurabilir ve etkileşim kurabilir.

İlgili Yazılar

Hem Telefondan Hem Bilgisayardan Oynanabilen Oyunlar
Tüm Zamanların En İyi PC Oyunları

Roblox’ta Bedava Robux Alınabilecek Yöntemler