Snapchat Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Snapchat, diğer tüm sosyal medya uygulamaları arasında kullanıcıların güvenliğine en fazla önem veren uygulamaların başında gelir. Bunun dışında Snapchat, sık sık yaptığı güncellemeler ile kullanıcılarının yeni özellikler deneyimlemesini sağlar.

Snapchat’te bir mesajı ‘Gönder’ dedikten sonra pişman olduğunuz zamanlar olduysa üzülmeyin. Zira Snapchat, gönderdiğiniz mesajı kullanıcı görmeden silmenize olanak sağlar. Aşağıda Snapchat mesajlarını toplu silmeyi ve sohbet pencerelerini temizlemeyi öğreneceksiniz.

Snapchat Mesajı Nasıl Silinir?

Snapchat’te bir mesajı silmek aslında oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için sırasıyla şu işlemleri uygulamalısınız:

 • Uygulamayı açtıktan sonra sol alt kısımda bulunan sohbet simgesine dokunun.
 • Silmek istediğiniz sohbeti bulun.
 • Mesajın üzerine uzunca basılı tutup ardından ‘Sil’e dokunun.
 • Karşınıza bir menü daha çıkacak. Burada da ‘Sil’e dokunun.

Snapchat’te tek mesajı silmek bu kadar kolay.

Snapchat’te Bir Konuşma Nasıl Temizlenir?

Aşağıdaki talimatları uyguladığınızda bir konuşmayı komple silebilirsiniz:

 • Snapchat’te sohbet listesinde, yaptığınız konuşmaları sileceğiniz kişiyi bulun ve üzerine uzunca basılı tutun.
 • Açılır pencerede karşınıza çıkan “Daha Fazla” seçeneğine dokunun.
 • Konuşmayı Temizle seçeneğine dokunun.
 • Tekrar ‘Temizle’ye dokunun.

Snap’leri Otomatik Olarak Silme Nasıl Yapılır?

Gönderdiğiniz Snap’lerin üzerine uzunca basılı tuttuğunuzda herhangi bir şeyin olmadığını fark etmişsinizdir. Bunun sebebiyse mesajlardan farklı olarak Snap’lerin belli bir süre geçtikten sonra otomatik olarak silinmeleridir.

Snap’lerin otomatik olarak silinmesi için kişiye uzunca basılı tutup ardından ‘Diğer’e dokunarak yukarıdaki işlemlerin aynısını uygulayın. Ardından şu işlemleri yapın:

 • “Sohbetleri Sil…” seçeneğine dokunun.
 • “Görüntülemeden Sonra” ögesini seçin.

Bu işlemleri uyguladığınızda, Snap’i gönderdiğiniz kişi bunu görür görmez Snap de silinmiş olacaktır.

Snapchat’te Kayıtlı Mesajlar Nasıl Silinir?

Snapchat’in temel özelliği, platformda yaptığınız hiçbir işlemin sonsuza kadar orada kalmamasıdır. Fakat bazı konuşmaları silmek yerine saklamak isteyebilirsiniz. Bu nedenle uygulamaya sohbetleri kaydetme özelliği getirildi.

Snapchat’te 24 saat veya 30 gün içinde sona eren iletişim türlerinden farklı olarak kaydedilen mesajlar, platformda siz silmediğiniz müddetçe sonsuza kadar kalırlar. Bir görüşmeyi temizlemek demek, kayıtlı sohbetin kaldırılması anlamına gelir. Ancak tüm konuşmadan kurtulmak yerine şunu yapabilirsiniz:

 • Snapchat’i açarak kayıtlı olan sohbetinizi bulun.
 • Mesaja uzunca bastıktan sonra ‘Sohbette Kaydet’e dokunun.

Snapchat’te Toplu Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Bazı platformlarda toplu mesaj silme konusu, kullanıcıları epeyce zorlayabiliyor. Snapchat ise bu anlamda kullanıcılarını neredeyse hiç üzmüyor. Aşağıdaki işlemleri uygulayarak toplu mesaj silme işlemini uygulayabilirsiniz:

 • Snapchat’i açarak sol üst köşede bulunan profil simgenize dokunun.
 • Sonra sağ üstte bulunan dişli görünümündeki Ayarlar’a dokunun.
 • Aşağı doğru kaydırarak ‘Konuşmayı Temizle’nin üzerine dokunun.
 • Son olarak her kişinin sağ tarafındaki ‘X’ simgesine dokunup açılır penceredeki silme işlemini onaylayın.

Snapchat Toplu Mesaj Silme Programı

Snapchat’teki toplu mesajları silebileceğiniz birkaç program bulunuyor. Bunlar arasında Snap Cleaner ve SnapDelete gibi programlar yer alıyor. Bu programlar sayesinde dilerseniz tüm Snapchat mesajlarını silebilir veya sadece belirli mesajları silebilirsiniz.

Snapchat’te toplu şekilde mesaj silmenin başka bir yolu da bilgisayar kullanmaktan geçiyor. Bunun için Snapchat sohbet günlüklerini telefonunuzda indirmelisiniz. İndirme işleminin ardından Notepad++ veya Sublime Text gibi bir program kullanarak silmek istediğiniz Snapchat mesajlarını silebilirsiniz.

Snapchat Hesabımı Silersem Mesajlar Silinir mi?

Kontrol ettiğimizde, Snapchat hesabınızı sildiğinizde tüm mesajlarınız herkes için silinir. Kimse mesajlarınıza giremez, kaydedilmiş veya kaydedilmemiş mesajları göremez ve hatta kullanıcı adınızı araştıramaz. Kısacası Snapchat hesabınızı sildiğinizde her şey tamamen yok olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te mesaj silersem diğer kullanıcı anlar mı?

Evet, mesajın süresinin dolmasını beklemek yerine bir mesajı silerseniz, bu mesaj belirli süre boyunca diğer kullanıcılar tarafından görülmeye devam eder. Bunun tek istisnası ise mesajı attığınız kişi açmadan silmenizdir.

Snapchat, kullanıcıların bir mesajı gönderdikten sonra hatırlamasını sağlar. Burada yapmanız gereken tek şey, söz konusu mesajın üzerine uzunca basılı tutarak Sil‘e dokunmak. Bu esnada bir şeyi sildiğinize dair karşı tarafa bildirim gidecektir.

Başka birinin mesajlarımı kaydettiğini anlayabilir miyim?

Snapchat’teki mesajlar, genelde belirli bir zaman aralığı içerisinde kaybolur, bu sebeple mesajınız bu süreden sonra hala oradaysa kaydedilmiş demektir.

Kaydedilen mesajlarda ise düz beyaz arka plan yerine gri arka plan bulunur. Yani mesajları sildikten sonra arka planı griyse, mesajınızın bir kopyası büyük olasılıkla hala arkadaşınızdadır.

Snapchat konuşmalarım 24 saat sonra kaybolur mu?

Mesajlarınızın kaybolması için geçen süre ayarlarınıza bağlıdır. Mesajın üzerine uzunca basarsanız, ‘Görüntüledikten sonra sil’ ve ’24 saat içinde sil’ seçeneklerini görürsünüz.

Kayıtlı mesajlardan kurtulmak için Snapchat hesabımı silebilir miyim?

Elbette, Snapchat hesabınızı kalıcı olarak sildiğinizde mesajlarınız de kalkacaktır. Ancak diğer kullanıcılar için mesajı kaldırmayacaktır. Profiliniz artık kalmayacak olsa da, uygulama gönderdiklerinizi görüntülemeye devam edecektir.

Mesajlarımı başka birinin kaydettiğini nasıl anlarım?

Snapchat mesajları genellikle belirli bir zaman dilimi içinde kaybolur (kullanıcıların ayarlarına bağlı olarak okunduktan sonra veya 24 saat içinde), bu nedenle mesajlarınız bu süreden sonra hala oradaysa, kaydedilmişlerdir.

Kaydedilen mesajlar ayrıca düz beyaz arka plan yerine gri bir arka plana sahiptir. Bu nedenle mesajları sildiyseniz ancak gri bir arka plana sahiplerse, Snapchat arkadaşınızın bunları hala kaydetmiş olma olasılığı yüksektir.

İlgili Yazılar

Snapchat Emojileri Ne Anlama Geliyor?
Snapchat Puanı Nasıl Arttırılır?