Snapchat’te Ortak Arkadaş Nasıl Bulunur?

Snapchat, arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize olanak tanıyan popüler bir sosyal medya uygulamasıdır. Bazı kullanıcıların Snapchat’te çok sayıda arkadaşı olduğunu görmüş olabilirsiniz. Bu yazıda, Snapchat’te ortak arkadaşları nasıl bulacağınızı açıklayacağız.

Snapchat’te yabancı insanlar yerine ortak arkadaşlar bularak arkadaş çevrenizi genişletmek isteyebilirsiniz. Ancak Facebook ve Instagram gibi sosyal ağların aksine Snapchat’te ortak arkadaşlar bulmak pek kolay olmayabiliyor. Biz de hem Snapchat’te ortak arkadaşlar bulmanın farklı yollarını anlatacağız hem de Snapchat önerileri/arkadaşlar özelliğini nasıl kullanabileceğinizi göstereceğiz. Şimdi Snapchat ortak arkadaş görme konusunda neler yapabilirsiniz, birlikte bakalım.

Snapchat’te Ortak Arkadaş Kimlerdir?

Ortak arkadaşı Snapchat’te arkadaşınız olan bir kişinin arkadaşı olarak tanımlayabiliriz. Bu kişi sizin belki önceden tanışmış olduğunuz bir kişi veya potansiyel bir yeni arkadaş olabilir. Sonuçta yeni bir insanla tanışmak, sosyal bir hayat için her zaman iyidir.

Arkadaşınızla ortak arkadaş olan kişiyle iletişime geçtiğinizde belki de çok iyi bir arkadaşlık ilişkiniz olacak. Bu sebeple her zaman yeni arkadaşlıklar için Snapchat’i aktif olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Snapchat’te Ortak Arkadaş Nasıl Bulunur?

Aşağıdaki talimatları uygulayarak Snapchat’te ortak arkadaşlar bulabilirsiniz.

 • Snapchat uygulamasını açıp sol üst köşedeki profile dokunun.
 • Arkadaşlar sekmesi altında Arkadaş Ekle menüsüne dokunun.
 • Karşınıza bir isim listesi çıkmış olmalı.
 • Bu listenin hemen üstünde ‘Hızlı Ekle‘ yazılı bir kısım var. Onun hizasında, sağ taraftaki Tüm Kişiler‘e dokunun.

Bu işlem, Snapchat’te mevcut arkadaşlarınızla arkadaş olan isimleri karşınıza çıkarır. Bu listedeki isimlerin herhangi bir kritere göre sıralanmadıklarını, rastgele seçildiklerini de belirtelim. Ardından kimi arkadaş olarak eklemek istiyorsanız, listede yer alan isimlerin sağ tarafındaki Ekle yazısına dokunun. Bununla birlikte Hızlı Ekle özelliği, size Snapchat’te biriyle kaç ortak arkadaşınızın olduğunu göstermez.

Arkadaşlar sekmesindeki Arkadaş Ekle’ye dokunduğunuzda, Hızlı Ekle’ye geçmeden evvel bir liste daha göreceksiniz. Buradaki kişiler, henüz arkadaş olmadığınız fakat rehberinizde olan kişilerdir. Bunun yanında rehberinizde önceden kayıtlı olan fakat sonrasında sildiğiniz kişileri de görebilirsiniz. Yaptığımız ufak bir araştırma ile böyle bir durumun olduğunu da fark ettik.

Snapchat Hızlı Ekle Kapatma

Bununla birlikte Hızlı Ekle özelliği, Snapchat’te arkadaş eklemenin en güvenilir yolü değildir, çünkü kullanıcılar Hızlı Ekle listesinde yabancı kişileri gördüklerini bildirmişlerdir. Ayrıca yalnızca ‘Beni Hızlı Ekle’de Göster’ ayarını etkinleştiren kullanıcılar listede görünecektir. Snapchat’in gizlilik politikasında, kullanıcıların arkadaş oldukları Snapchat kullanıcılarının adlarını ve bu arkadaşlarla ne sıklıkla iletişim kurduklarını topladığı belirtilmektedir. Snapchat, kullanıcıların ortak arkadaşlarının farkında olsa da, kullanıcıların bu listeye erişmelerine izin vermez.

Daha fazla gizlilik endişesi taşıyan kullanıcılar ‘Hızlı Ekle’de görünmek istemiyorlarsa, bu özelliği devre dışı bırakabilirler. Kullanıcılar profilinize gidip pencerenin sağ üst köşesindeki Ayarlar (dişli) simgesine dokunmalıdır. Ardından ‘Gizlilik Kontrolleri‘ne giderek ‘Beni Hızlı Ekle’de Göster‘ yazan bir seçenek bulacaklar. Bu seçeneğe dokunan kullanıcılar, özelliği devre dışı bırakabilecekleri sayfaya yönlendirilirler. Kullanıcılar Hızlı Ekle’de görünüyorsa, yanındaki kutuda ‘Beni Hızlı Ekle’de Göster’ yazısını göreceklerdir. Hızlı Ekle’de görünmeyi durdurmak için kutuyu işaretsiz olacak şekilde bırakın.

Snapchat Ortak Arkadaş İçin Kullanılan Emojiler

Snapchat’te ortak arkadaşlar için kullanılan bazı emojiler şunlardır:

Ekşitilmiş yüz emojisi: Bu emoji, en iyi arkadaşınızın aynı zamanda diğer Snapchat kullanıcılarının da bir numaralı en iyi arkadaşı olduğunu ifade etmektedir.

Güneş gözlüklü gülen yüz emojisi: Bu emoji ise bir numaralı en iyi arkadaşlarınızdan birinin karşı tarafın en iyi arkadaşlarından biri olduğunu gösterir.

Bu emojiler, Snapchat kullanıcıları arasındaki ortak arkadaşları belirtmek için kullanılan emojilerdir.

Snapchat Ortak Arkadaş Listesinde Görünme Nasıl Kapatılır?

Sosyal medyada pek çok insan, güvenlik veya gizlilik gerekçesiyle arkadaşlarının kim olduğunu bilmesini istemeyebiliyor. Eğer Ortak Arkadaş listesinde rastgele görünmek istemiyorsanız, aşağıdaki basit adımları izleyin:

 • Sol üstteki profil simgesine dokunun.
 • Ardından sağ üstteki dişli simgesi olarak görünen Ayarlar‘a dokunun.
 • Ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda Hızlı Eklemede Beni Görebilir yazılı kısmın üzerine dokunun.
 • Hızlı eklemede beni göster yazısının hizasındaki yeşil renkli sürgüye dokunarak gri rengine döndürün.

Snapchat’te Ortak Arkadaşlar Sizi Nasıl Bulabilir?

Snapchat’te arkadaşlarınızla arkadaş olan kişiler, sizi grup sohbetlerinden bulabilirler. Bunun dışında Snapchat Hesabı QR kodunuzu da paylaşabilirsiniz. Bunlara Snap kodları da denir. Kullanıcılar, cihazlarındaki kamera ile oluşturduğunuz kodları tarayıp sizi ekleyebilirler.

Snapchat’te Ortak Arkadaşlarımın İsmini Neden Göremiyorum?

Snapchat’te Hesap Ayarları kısmında gizlilik modu açık ise ortak arkadaşlarınızı göremezsiniz. Bu özellik aktif olduğunda Snapchat, sizinle ilgili hiçbir bilgiyi başka bir kişinin karşınıza çıkartmaz.

Bunun dışında internet sorunları da Snapchat’te ortak arkadaşlarınızın ismini görmenize engel olabilir. Snapchat’i kapatıp tekrar açmayı deneyerek bu sorunun çözüme kavuşup kavuşmadığını öğrenebilirsiniz.

Snapchat Sarı Kalp, Ortak Arkadaş Anlamına mı Geliyor?

Hayır. Snapchat’te sarı kalp, ortak arkadaş anlamına gelmez. Bu emoji, birbirinizin en iyi yani 1 numaralı arkadaşınız anlamına gelmektedir. Sarı kalp emojisi, snap’leri en çok bu kişiye gönderdiğinizi ve o en çok o’ndan snap aldığınızı gösterir.

Snapchat’te Ortak Arkadaşlarımı Nasıl Arttırırım?

Snapchat’te ortak arkadaşlarınızı arttırmak için aşağıdaki ipuçlarını deneyebilirsiniz:

 • Snapchat’te arkadaş listenizdeki kişilerin arkadaş listelerini görebilirsiniz. Arkadaş listenizi görmek için ana ekranı aşağı kaydırın ve arkadaşlarınızın profil resimlerinin yanındaki “Ekle” seçeneğine dokunun.
 • Snapchat’in Keşfet sekmesi, size yeni insanlarla tanışmak ve ortak arkadaşlarınızı arttırmak için bir fırsat sunar. Keşfet sekmesini kullanarak ilginizi çeken Snap hikayeleri veya Snapchat hesaplarını keşfedebilirsiniz. Bu hesapları ekleyerek, ortak arkadaşlarınızın sayısını artırabilirsiniz.
 • Grup sohbetleri, birkaç arkadaşınızla bir araya gelerek Snapchat üzerinden sohbet etmek için ideal yollardan birisidir. Grup sohbetlerine katılarak, arkadaş listenize yeni kişiler ekleyebilirsiniz.
 • Diğer sosyal medya hesaplarınızı kullanarak, Snapchat’te yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Twitter, Instagram veya Facebook gibi platformlarda Snapchat kullanıcı adınızı paylaşarak, başkalarının sizi bulmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Snap Map, Snapchat’in harita tabanlı bir özelliğidir ve yakınınızda bulunan kullanıcıları gösterir. Snap Map’i kullanarak yeni kişilerle tanışabilir ve ortak arkadaşlarınızı arttırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te ortak bir arkadaşa sahip olmak ne anlama geliyor?

Snapchat’te ortak bir arkadaşınız olması, hem sizin hem de arkadaş olarak eklediğiniz kişinin uygulamada en az bir ortak arkadaşınız olduğu anlamına gelmektedir. Bu da onlarla bağlantı kurmayı ve birbirinizi arkadaş olarak eklemeyi kolaylaştırabilir.

Ortak arkadaşımız yoksa Snapchat’te birini arkadaş olarak ekleyebilir miyim?

Evet, hiç ortak arkadaşınız olmasa bile Snapchat’te birini arkadaş olarak ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Snapchat kullanıcı adlarını bilmeniz gerekir.

Snapchat’te ortak bir arkadaşımı silersem, ortak arkadaşlarıyla yine arkadaş olur muyum?

Evet, Snapchat’te ortak bir arkadaşınızı sildiğinizde onların ortak arkadaşlarıyla arkadaş olmaya devam edersiniz. Snapchat’te birini arkadaştan çıkarmak, yalnızca o kişiyle olan bağlantınızı etkiler.

Snapchat’te başka biriyle ortak arkadaşlarımın kimler olduğunu görebilir miyim?

Hayır, o kişiyle arkadaş olmadığınız sürece Snapchat’te başka biriyle ortak arkadaşlarınızın kim olduğunu göremezsiniz. Karşılıklı arkadaşlar yalnızca ortak noktaları olan kişiler tarafından görülebilir.

Ortak bir arkadaşımı onların haberi olmadan Snapchat arkadaş listemden çıkarabilir miyim?

Evet, ortak bir arkadaşınızı onların haberi olmadan Snapchat arkadaş listenizden çıkarabilirsiniz. Snapchat’te birini arkadaş olarak çıkardığınızda, bu kişi herhangi bir bildirim almaz veya herhangi bir şekilde uyarılmaz.

Snapchat’te ortak arkadaşlar neden önemlidir?

Ortak arkadaşlar, yeni kullanıcılarla bağlantı kurmanıza ve yeni içerikler keşfetmenize yardımcı oldukları için Snapchat’te önemli olabilir. Ayrıca sizin ve diğer kullanıcının ortak bir bağlantınız olduğuna dair bir onay duygusu veya sosyal kanıt sağlayabilirler.

Snapchat’te ortak arkadaşlarımı gizleyebilir miyim?

Hayır, Snapchat’te ortak arkadaşlarınızı gizleyemezsiniz. Birinin profilini görüntülediğinizde, uygulama otomatik olarak ortak arkadaşlarınızı görüntüler.

İlgili Yazılar

Snapchat Telefon Numarası Görünür mü?