Snapchat Yakındaki Kişileri Bulma | 3 Yöntem

Snapchatte-Yakinimdaki-Kişileri-Nasil-Bulurum

Kullanıcı adını bilmediğiniz kişileri Snapchat’te bulmak biraz zordur. ‘Hızlı Ekle‘ gibi özelliklerle Snapchat’te tanıdığınız kişileri kolayca bulabilirsiniz. Bu özellik, kullanıcıların ortak arkadaşlara dayalı olarak ekleme önerisinde bulunur. Örneğin Snapchat’te eklediğiniz biri başka bir kişiyle arkadaşsa o kişi ‘Hızlı Ekle’ listesinde görünebilir. Fakat bu özellik elbette sınırlıdır ve eklemek istediğiniz herkesi göstermez. Snapchat’te yakınınızda olan birini bulmak istiyorsanız, o kişiyi mevcut konumuna göre bulmanız gerekir. Bu kılavuzda, Snapchat’te konumdan yakındaki kişileri bulma ve ekleme yollarını öğreneceksiniz.

Snapchat Yakındaki Kişiler Özelliği Nedir?

Snapchat’in yakındaki kişiler özelliği, Snapchat’te hangi arkadaşlarınızın yakında olduğunu görmenizi sağlayan konum tabanlı bir özelliktir. Snapchat, telefonunuzun konum verilerini kullanarak size belirli bir mesafede bulunan arkadaşlarınızın bir listesini gösterebilir. Bu özelliği, arkadaşlarınızın yakınlarda olup olmadığını öğrenmek, onlarla takılmak veya buluşmak için kullanabilirsiniz. Ancak bu özelliği olması gerektiği gibi kullanmayı unutmamalısınız. Ayrıca konumunuzu yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşmak da önemlidir. Snapchat, konumunuzu kimlerin görebileceğini kontrol etmenize ve istediğiniz zaman konum paylaşımını kapatmanıza da olanak tanır.

Öncelikle Konum Hizmetlerini Etkinleştirin

Cihazınızda konum hizmetlerini etkinleştirmek, Snapchat’in coğrafi konum özelliğini kullanmak için çok önemli bir adımdır. Bu adım, çevrenizdeki diğer kullanıcılarla potansiyel bağlantı kurmanızı sağlar. Konum hizmetlerini etkinleştirmek, özellikle arkadaşları veya yabancılar gibi yakındaki kişileri aramak ve onlarla bağlantı kurmak isteyenler için kullanışlıdır.

Konum hizmetlerini açarak, Snapchat’in GPS verilerinize erişmesine ve size diğer kullanıcıların nerede olduklarına dair gerçek zamanlı güncellemeler sunmasına izin vermiş olursunuz. Konum hizmetlerini açmanın çok sayıda faydası vardır. Örneğin arkadaşlarınızın herhangi bir zamanda nerede olduğunu görmenizi sağlayarak buluşmaları koordine etmenizi kolaylaştırır. Ayrıca mevcut konumunuza göre daha kişiselleştirilmiş içerik önerilerine olanak tanır.

Konum hizmetlerini etkinleştirirken ortaya çıkabilecek sorunları gidermek de bir engel olmamalıdır; çoğu cihazda Snapchat gibi uygulamaların GPS verilerinize ne sıklıkla erişebileceğini özelleştirmenize olanak tanıyan ayarlar bulunur. Bu özellikten en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olmak için, konum hizmetlerinin özellikle Snapchat için etkinleştirildiğinden emin olun. Henüz açık değillerse, cihazınızın ayarlarına gidin ve uygulamayı açmadan önce manuel olarak etkinleştirin.

Snapchat Yakınındakileri Bulma Adımları

Snapchat’te yakınınızdaki kişileri bulmak için Snap Haritası kullanmanız gerekir. Snap Haritası, Snapchat’teki kişileri konumlarına göre bulmanızı sağlar.

Haritada birçok mavi etkin nokta görebileceksiniz. Bu mavi noktalar, birinin yakın zamanda orada bir Snapchat hikayesi yayınladığını gösterir. Örneğin yakınınızda mavi bir etkin nokta görürseniz, bu kişinin yakınınızda olduğu anlamına gelir. Ancak hikayenin ne zaman yayınlandığını not etmeniz gerekir. Bunun nedeni, hikayenin bir günden daha önce yayınlanmış olabilmesi ve kişinin artık o konumda olmaması olabilir. Bu yüzden birini eklemeden önce hikayenin ne zaman yayınlandığını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kişileri eklemeden önce kişinin kullanıcı adını kontrol edin ve gerçek ismine benzeyip benzemediğine bakın. Çünkü Snapchat’teki çoğu kişi, kullanıcı adı olarak başka bir isim de kullanabiliyor.

Aşağıda, Snapchat’te yakınınızdaki kişileri bulmak için Snap Haritası’nı nasıl kullanabileceğinize ilişkin adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

Adım 1: Snap Haritası’na Gidip Mavi Bir Etkin Noktaya Dokunun

İlk adım Snap Haritası’na gitmek ve yakınınızdaki mavi bir etkin noktaya dokunmak olmalıdır. Başlamak için telefonunuzda Snapchat’i açın. Dilerseniz Snap Haritası’na bir masaüstünden de erişebilirsiniz.

Snapchatte-Yakinimdaki-Kişileri-Bulma

Snapchat’e girdikten sonra Snapchat kamerasına ineceksiniz. Alt gezinme çubuğunda konum simgesine dokunun. Konum simgesi, alt gezinme çubuğunun en solunda bulunur.

Snap Haritası’nda, bir Bitmoji ile gösterilen mevcut konumunuzu göreceksiniz. Ayrıca Snap Haritası’nda arkadaşlarınızı görebileceksiniz. Ancak görünmeleri için yakın zamanda Snapchat’te aktif olmaları gerekiyor.

Snap Haritası’nda birden fazla mavi etkin nokta görebilirsiniz. Bu mavi noktalar, birinin yakın zamanda o konumda bir hikaye yayınladığını gösterir. Snapchat’te size en yakın birini bulmak için, Snap Haritası’nda Bitmoji’nizin yakınındaki mavi bir etkin noktaya dokunun. Kişinin kullanıcı adını nasıl bulacağınızı öğrenmek için bir sonraki adıma geçin.

Adım 2: ‘Oluşturucuyu Görüntüle’ye Dokunun

Snap Haritası’nda mavi bir etkin noktaya dokunduktan sonra bir hikaye açılır. Hikayenin ne zaman yayınlandığı ve bir “Oluşturucuyu Görüntüle” butonunun olup olmadığı da dahil olmak üzere hikayede kontrol etmeniz gereken birkaç şey var.

Snapchat-Oluşturucuyu-Görüntüle

Her şeyden önce hikayenin sol üst köşesini kontrol edin. Sol üst köşeyi kontrol ederek hikayenin ne zaman yayınlandığını görebilirsiniz. Örneğin gönderi 4 saat önce yayınlandıysa, “4 saat önce” diye gösterilir. Ancak hikaye 24 saatten daha önce yayınlandıysa, bunun yerine hikayenin yayınlandığı günü gösterir (örneğin Pazartesi).

Kişi bulunduğu konumu terk etmiş olabilir, bu sebeple hikayenin ne zaman yayınlandığını not almalısınız. Hikaye bir saat önce yayınlandıysa, kişi büyük olasılıkla hala aynı yerdedir. Bununla birlikte hikaye bir günden daha uzun bir süre önce yayınlandıysa, kişi muhtemelen konumu çoktan terk etmiştir.

Dikkat etmeniz gereken ikinci şey, ‘Oluşturucuyu Görüntüle’ butonudur. Kişinin kullanıcı adını ve adını görüntülemek için ‘Oluşturucuyu Görüntüle’ye dokunun.

Bir kişinin hikayesinin yalnızca “Hikayemiz“e eklenmiş olması durumunda Snap Haritası’nda gösterileceğini unutmayın. Kişi kendi hikayesini “Bizim Hikayemiz”e eklemediyse Snap Haritası’nda gösterilmeyecektir. Kişiyi Snapchat’te nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için son adıma geçin.

Adım 3: ‘Ekle’ Butonuna Dokunun

“Oluşturucuyu Görüntüle” butonuna dokunduktan sonra hikayeyi yayınlayan kişi gösterilir. Bu kısımda kişinin adını ve kullanıcı adını göreceksiniz. Ekranın sağ tarafında bir ‘Ekle‘ (ya da Abone ol) butonu göreceksiniz. Kişiyi Snapchat’e eklemek için bu butona dokunun.

Snapchat-Yakinimdaki-Kişileri-Bulma

Ekleme talebinden sonra eklediğiniz kişinin de sizi eklemesini beklemeniz gerekiyor. Yalnız ‘Oluşturucuyu Görüntüle’ butonunun her zaman görünmediğini unutmayın.

Snapchat, Snap Haritası’nda görüntülenen hikayeleri izlemek için otomatik bir sistem kullanıyor. Bu nedenle bir kişi hikayesini “Bizim Hikayemiz”e eklese bile Snap Haritanızda görünmeyebilir.

Snap Haritası aracılığıyla yakınınızdaki birini bulmak kesin bir çözüm sunmasa da kullanabileceğiniz en iyi yöntemdir.

Google Görseller ile Snapchat’te Yakındaki Kişileri Bulma

Aşağıdaki birkaç basit adımı takip ederek, Snapchat’te Google Görsel aracılığıyla kolaylıkla yakınınızdaki kullanıcıları ekleyebilirsiniz:

 • Öncelikle tarayıcınızdan https://images.google.com/ adresini ziyaret edin.
 • Şimdi arama kutusuna gidip ‘Konum Snapcode‘unuzu girin. Girdiğiniz konum, şu an bulunduğunuz yer olmalıdır.
 • Ardından Google Görseller, arama kutusuna girdiğiniz belirli bir konuma ait Snapchat Snapcode’ları gösterecektir.
 • Buradaki Snapcode’ları kullanarak bulduğunuz Snapchat kullanıcılarını arkadaş listenize ekleyebilirsiniz.

Uygulama ile Snapchat’te Yakındaki Kişileri Bulma

Snapchat’te civarınızda bulunan Snapchat kullanıcılarını bulmak için geliştirilmiş birkaç uygulama bulunuyor. Bu uygulamalar, dünya çapında yüz binlerce kişi tarafından denenmiş ve işe yaramış olarak kabul görmüştür.

Bu uygulamaların hangileri olduğuna ve detaylı bilgilere ulaşmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Snapchat Grup ile Arkadaş Bulma

Snapchat’te daha fazla arkadaş bulmak istiyorsanız, faydalanabileceğiniz etkili bir yöntem bulunuyor. Bir Snapchat grubuna katılarak daha fazla kişiyle tanışabilir ve arkadaş olabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Snapchat’te oyun, müzik veya moda gibi belirli alanlara ilgi duyan kişiler tarafından oluşturulmuş pek çok grup bulunuyor. Bunlardan size uygun olan bir gruba katılarak aynı zevklere sahip kişilerle arkadaş olabilirsiniz.
 • Snapchat kullanan ve bir gruba katılmış arkadaşlarınız varsa, onlardan sizi gruplarına eklemelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede önceden tanıdığınız ve güveninizi kazanmış insanlarla bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz.
 • Snapchat, kullanıcılar için grup arama özelliği de sunmaktadır. Bunu yapabilmek için Snapchat uygulamasını açın ve “Keşfet” sekmesine gidin. Buradan “Gruplar” yazılı seçeneğe dokunun ve ilgi alanlarınıza uygun kelime veya kelimeler girin. Ardından Snapchat, arama kriterlerinize uygun bir grup listesini karşınıza çıkaracak
 • İlgilendiğiniz bir grubu bulduktan sonra “Katıl” seçeneğine dokunarak gruba katılabilirsiniz. Bir grubun üyesi olduktan sonra gruptaki diğer kişilerlerle sohbet edebilir, birbirinize Snap göndermeye ve oyun oynamaya başlayabilirsiniz.

Bir Arkadaşınızın Snapchat Konumunu Görüntüleme

Snapchat arkadaşlarınızdan hangilerinin yakınlarda olduğunu öğrenmek ister misiniz? Öncelikle Snap’i açın ve Bitmoji’lerini bulun. Snap haritasını açmak için sol alt köşedeki “Harita“ya dokunmalısınız.

Arkadaşınız yakınınızdaysa, avatarını Snapchat haritasında görebilirsiniz. Yakınlaştırmak ve nerede oldukları hakkında daha fazla bilgi görmek için üzerine dokunun. Ayrıca çevreleri hakkında daha fazla ayrıntı görmek için daha da yakınlaştırabilirsiniz.

Eğer Snap haritasında göremiyorsanız, sol üst köşedeki arama simgesine dokunun. Arkadaşınızı arayın ve adı arama sonuçlarında göründüğünde, nerede olduğunu görmek için adının yanındaki konum iğnesi simgesine dokunun.

Önemli: Snapchat’te karanlık modu etkinleştirirseniz Snap Haritanızı görüntülemek daha kolay olabilir. Bunu nasıl yapabileceğinize dair hazırladığımız makalemize şuradan ulaşabilirsiniz.

Snapchat’te Daha Fazla Arkadaş Bulma

Bulunduğunuz yer çok hareketli değilse, çevrenizdeki sıcak nokta sayısı fazla olmayabilir. Ayrıca civardaki Snapchat hikayelerinden hiçbiri hoşunuza gitmeyebilir. Böyle bir durumda yakın bölgenizden biraz daha uzaklara yolculuk yapabilirsiniz.

Snap Harita ekranınızın üst tarafında, yaşadığınız veya ziyaret ettiğiniz şehrin adını göreceksiniz. Orada bulunan insanların ne yaptığını görmek için şehrin adına dokunun. Aramanızı biraz daha genişlettiğinizde hala yeni arkadaşlarınızla olası bir tanışma aksiyonu içerisinde olabilirsiniz.

Yerler seçeneği, hikayeleri konuma göre filtrelemenize de olanak tanır. Şehir genelindeki popüler yerlerin bir listesini görmek için bu seçeneğe dokunun. Ardından istediğiniz bir konuma dokunun ve orada Snap gönderen yeni kişilere göz atın.

Popüler sekmesiyle birlikte Favoriler ve Ziyaret Edilenler sekmelerine de erişebilirsiniz. İlkinde favori olarak kaydettiğiniz konumlar yer alırken, ikincisinde Snapchat hikayelerinizde etiketlediğiniz tüm yerlerin bir listesini bulacaksınız. Buralarda daha önce yeni insanlarla tanıştıysanız, zaman zaman buraları tekrar ziyaret edebilir ve arkadaş listenizi genişletmeye devam edebilirsiniz.

Bunların dışında başvurabileceğiniz diğer bazı yöntemler şunlardır:

Etkileyici Hikayeler Ekleyin

İyi bir hikaye her zaman en çok ilgi çeker. Snapchat’te etkileyici hikayeler oluşturun. İyi bir başlık verin, kısa tutun, müzik ekleyin ve bazen anketler ve quizler ekleyin. Hikayelerinize her kullanıcının erişimine izin verin. Bu kesinlikle Snapchat profilinize daha fazla kullanıcı çekecektir.

İçeriğinizi Erişilebilir Hale Getirin

Uygun özelliklere sahip yüksek kaliteli içerikler yayınlayın. Bir resim için dosya boyutu 5 MB‘yi, bir video içinse 32 MB‘yi aşmamalıdır. Bir resim .jpg, .jpeg veya .png formatında olmalı ve bir video .mp4 veya .mov formatını takip etmelidir. Ayrıca H.264 kodlu olabilir. Tuvalin en-boy oranı 9:16 olmalıdır.

Uygulamada Sürekli Zaman Ayarlayın

Uygulamada düzenli olarak içerik paylaşmak arkadaş listenizi büyük ölçüde artırır. Gerçek bir Snapchat kullanıcısı, günde 20’den fazla kez uygulamayı ziyaret eder. Ortalama olarak uygulamada 30 dakika geçirme eğilimindedirler.

Snap Kodunuzu Paylaşın

Snap kodunuz profil sayfanızda bulunabilir. Snapchat uygulamasının Ana ekranında Profil simgesine dokunun. Sarı kutu sizin Snap kodunuzdur. Bir QR Kodu gibi çalışan bu kod ile tek yapmanız gereken şey, arkadaşınızın onu taratmasını istemektir. Onlardan ekranlarındaki açılan pencereye dokunmalarını isteyin. Onlar da aynısını kendi Snap kodları ile yapabilirler. Bu işlemle birlikte artık onlarla Snapchat üzerinde bağlı olacaksınız.

Snapchat İstatistikleri ile Devam Edin

Snapchat analitiği, uygulamadaki hedeflerinizi anlamanıza büyük ölçüde yardımcı olur. Buradan izleyici kitleniz, hikayelerinizin ulaştığı kişi sayısı ve içeriklerinizin kaç kez görüntülendiği hakkında bilgi edinirsiniz. Bu, şimdiye kadar Snapchat’teki performansınız hakkında bir fikir sahibi olmanıza ve uygulamada nasıl devam etmeniz gerektiğine dair size yardımcı olacaktır.

Snapchat Koduyla Birini Nasıl Bulursunuz?

Snapcode, birinin Snapchat hesabını bulmanın özel yollarından birisidir. Snapchat uygulaması kamera uygulamasıyla Snapcode’u kolayca tarayarak birini bulabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Adım 1: Snapchat uygulamanızı açın. Bu adım basit ama önemli çünkü açmadan bir şey yapamazsınız.
 • Adım 2: Şimdi arkadaşınızın profil sayfasını açması gerekiyor. Bunun için kamera ekranında aşağıya doğru kaydırmaları gerekiyor. Arkadaşınızın “Bitmoji Oluştur“a dokunarak kendi bitmojisini oluşturması gerekiyor. Eğer Snapcode’u online bir sayfadan tarıyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz.
 • Adım 3: Şimdi sıra sizde. Snapcode kutusunu ekranınızda görmek ve arkadaşınızın Snapcode’unu Snapchat kameranızla taramak için telefonunuzda Snapchat’ı açın ve kamera seçeneğine gidin. Kameranız Snapcode’a odaklanmazsa, yeniden odaklanmak için ekranınıza dokunmanız yeterlidir.
 • Adım 4: Bir sonraki adımda ekranınızdaki Snapcode kutusuna dokunup basılı tutmalısınız. Kısa bir gecikmeden sonra arkadaşınızın Snapcode kaydı ekranınızda açılır.
 • Adım 5: Son adımda ise arama seçeneğinin sağ köşesindeki “Arkadaş Ekle” seçeneğine dokunmalısınız. Ardından arama çubuğunun sağ tarafında küçük bir Snapchat simgesi vardır, üzerine tıklayın ve Snapcode’lu bir fotoğraf seçin.

Snap Haritası Nasıl Çalışır?

Snap Haritası, arkadaşlarınızın o anki konumunu ve dünyanın dört bir yanındaki Snapchat kullanıcıları tarafından yakın zamanda yayınlanan hikayeleri gösterir. Snap Haritası, konumu uygulamaya entegre eden Mapbox tarafından desteklenmektedir .

Haritada Bitmojilerini bularak arkadaşlarınızın o anki konumunu görebilirsiniz. Ayrıca haritadaki mavi etkin noktalara dokunarak diğer Snapchat kullanıcılarının yayınladığı son hikayeleri de görebilirsiniz.

Son olarak Snap Haritası’nı bilgisayarda da kullanabileceğinizi söyleyelim. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Bilgisayarınızın tarayıcısından Snapchat’e giriş yapın.
 • Ana sayfada açılır bir menü olacak, bu seçeneğe dokunun.
 • Buradan tarayıcınızın mevcut konumunuzu algılamasına izin vererek Snap Haritası’nı yeni sekmede açabileceksiniz.

Mobil bir uygulama olmasına rağmen Snap Haritası’nı yukarıdaki adımları uygulayarak bilgisayarınızda da açabilirsiniz.

Snapchat’ta Konum Nasıl Kapatılır?

Snapchat’ta gizliliğinizi sağlamak istediğinizde, “Hayalet Modu”nu etkinleştirerek konumunuzu kapatabilirsiniz. Şimdi yapmanız gerekenlerin neler olduğuna bakalım:

 • İlk olarak Snap Map’i açmak için sol alt köşedeki “Harita“ya dokunun.
 • Snap Map açıldıktan sonra sağ üst köşedeki dişli simgesine dokunun.
 • Hayalet Modu” geçişini etkinleştirmek için üzerine dokunun.
 • Ardından “Hayalet Modu”nun ne kadar süre açık kalmasını istediğinizi belirleyn.

Snapchat için konumunuz, artık belirlediğiniz süre boyunca gizli olacak.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te yakındaki bir kişiyi bulmak için kişinin ne kadar yakın olması gerekir?

Snapchat, kullanıcılarını tıpkı restoranlarda olduğu gibi yakın çevrenizde göstermek için tasarlanmış bir uygulamadır. Yakındakileri Ekle özelliği, kullanıcıların cihazları tarafından bildirilen GPS konumuna dayanmaktadır. Söz konusu özellik, bu nedenle her zaman tam olarak doğru olmayabilir.

Yakındakileri Ekle özelliği açık değilse, biri beni bulabilir mi?

Hayır. Yakındakileri Ekle özelliği her iki Snapchat kullanıcısında da açık olduğu zamanlarda çalışır.

Snapchat’te birini eklersem beni yakındaki kişiler üzerinden bulabilir mi?

Hayır. Engellediğiniz Snapchat kullanıcısının yakında olsanız ve her ikinizde de Yakındakileri Ekle özelliği açık olsa bile sizi göremez.

Snapchat’in yakındaki kişiler özelliği güvenli mi?

Snapchat’in yakındaki kişiler özelliğini olması gerektiği şekilde kullandığınız zamanlarda güvenlidir. Konumunuzu yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşmanız ve herhangi bir zamanda konumunuzu kimlerin görebileceğinin farkında olmanız önemlidir. Snapchat’te konumunuzu kimlerin görebileceğini kontrol etmenize izin veren gizlilik ayarları bulunuyor. İstediğiniz zaman konum paylaşımını kapatabilirsiniz.