Snapchat’te Biri Tarafından Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

snapchatte-engellendigimi-nasil-anlarim

Snapchat’te sizi engellediğini düşündüğünüz birisi varsa ve bundan emin değilseniz, bunu anlamak için yapabileceğiniz bazı araştırmalar mevcut. Şimdi neler yapabileceğinize bir göz atmadan önce birkaç konuya değinelim.

Snapchat’te Birisi Beni Neden Engeller?

Snapchat’te birisi sizi engellediyse, bunun nedeni birkaç farklı sebepten kaynaklanabilir. İşte olası nedenlerden bazıları:

 • Kişi sizi tanımıyor: Eğer birisi sizi Snapchat’te tanımıyorsa sizi engelleyebilir. Bu durumda size ait bir profil resmi, kullanıcı adı veya numara gibi bilgilerle karşılaşmamış olabilirler.
 • Kişiyle aranızdaki anlaşmazlıklar: Birisiyle Snapchat’te bir anlaşmazlık yaşadıysanız ve bu durum onları rahatsız ediyorsa, sizi engelleyebilirler.
 • Rahatsız edici içerikler paylaşıyorsunuz: Eğer rahatsız edici olduğu düşünülen içerikler paylaşıyorsanız, bu kişi sizi engelleyebilir.
 • Spam veya istenmeyen mesajlar: Eğer birisine sürekli olarak spam mesajlar gönderiyorsanız, sizi engelleyebilirler.
 • Kişi sizinle ilişkisini sonlandırdı: Eğer birisi sizinle arkadaşlığını sonlandırdıysa sizi engelleyebilir.

Bu nedenlerden dolayı birisi sizi engellediyse, onlarla iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz.

Snapchat’te Birisi Beni Engellerse Ne Olur?

Eğer birisi sizi Snapchat’te engellemişse, o kişi artık size erişemeyecek, Snapchat üzerinden mesaj veya hikaye gönderemeyecektir. Ayrıca sizi engelleyen kişinin hikayelerini ve paylaşımlarını da göremeyeceksiniz. Sizi engelleyen kişi, Snapchat hizmetleri kapsamında sizi takip etmek istemediği için sizinle etkileşimde bulunmayacak, sizinle ilgili herhangi bir bilgi veya içerik görmeyecektir.

Engellenme durumunda engelleyen kişinin Snapchat hesabını açıp kontrol edebilirsiniz fakat engelleyen kişinin mesajlarını göremezsiniz. Ayrıca engelleyen kişiye mesaj veya hikaye göndermeye çalıştığınızda bu mesajlar kendilerine ulaşmayacaktır.

Eğer birisi sizi engellediyse, bunun nedenini anlamak için onlarla doğrudan iletişim kurmayı deneyebilirsiniz.

Snapchat’te Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Son Konuşmalarınızı Kontrol Edin

Bir kullanıcının sizi engelleyip engellemediğini anlayabilmeniz için ilk önemli ipucu, sohbet geçmişinizde görünüp görünmediğine bakmaktır. Bu adım, Snapchat konuşmalarınızı silmeden önce sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişiyle mesajlaştıysanız yararlıdır.

Öncelikle Snapchat’i açın ve ekranın alt kısmında bulunan konuşma balonu simgesine dokunup sohbetler sekmesine gidin. Sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kullanıcı, kendisiyle yakın zamanda konuşmanıza rağmen listenizde görünmüyorsa, ilk önemli ipucunu elde ettiniz demektir. Fakat yine de bundan emin olmak için yapmanız gereken bir şey daha var. Söz konusu kullanıcıyla yakın zamanda görüşmemiş veya geçmişinizi temizlediğinizi unutmuş olabilirsiniz. Öyleyse bir sonraki adıma geçelim.

Kullanıcı Adını ya da Tam Adını Arayın

Snapchat’te birisi engellemişse, arama yaptığınızda o kişiyi göremezsiniz. Eğer sizi sadece arkadaş listesinden çıkarmışlarsa, arama yaparak onları bulabilmeniz gerekiyor.

Snapchat’te engellenmek ve silinmek arasındaki farkı anlamak çok önemlidir. Örneğin bir kullanıcı sizi engellemişse, o kişinin hesabının izini bulamazsınız. Ayrıca engellenen hesabınızdan hiçbir şekilde onunla iletişime geçemezsiniz.

Bir kullanıcı sizi Arkadaş listesinden silmişse Arkadaşlar listenizde görmeye devam edersiniz. Ayrıca anlık görüntüler göndermeye de devam edebilirsiniz. Fakat Snapchat gizlilik ayarlarına bağlı olarak, yalnızca arkadaşlarının kendileriyle iletişim kurmasına izin vermiş olabilirler. O zaman gönderdiğiniz şeyler, karşı tarafa iletilmeyebilir.

Sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kullanıcıyı aramak için, konuşmalar sekmesinde ya da snap sekmesinde, ekranın hemen üst kısmında bulunan Arama işlevine dokunun. Aramak istediğiniz kullanıcının kullanıcı adını ya da gerçek adını yazın. Aradığınız kişi, kullanıcı adını doğru bir şekilde yazmış olmanıza rağmen görünmüyorsa ya sizi engellemiştir ya da Snapchat hesabını silmiştir.

Farklı Bir Hesaptan Kullanıcı ya da Tam Adını Arayın

Son adımda da aradığınız kullanıcıyı bulamamanız, engellemiş olma ihtimaliniz yüksek demektir. Ancak bu hala bunun gerçekleştiğine emin olmak için yeterli değil. Kullanıcıyı başka bir hesaptan arayarak, hesabının hala var olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için de önünüzde iki seçenek var:

 • Bir arkadaşınızdan kullanıcıyı kendi hesabından aramasını isteyin.
 • Hesabınızdan çıkış yapın. O kullanıcıyı bulmak için yeni bir hesap oluşturun.

İlk seçenek en zahmetsiz olanıdır. Zira yeni bir hesap açmakla ilgili tüm o ekstra işleri yapmak zorunda kalmazsınız. Snapchat’te sizi engellemiş olabileceğini düşündüğünüz kullanıcıyla arkadaş olmayan bir arkadaş ya da başka bir tanıdık kişi seçin. O kişiden kullanıcı adıyla ya da gerçek adıyla arama yapmasını isteyin.

Bunun yerine yeni bir hesap oluşturmaya karar verirseniz, mevcut Snapchat hesabınızdan çıkış yaparak, mümkünse uygulamayı farklı bir mobil cihaza indirmeniz gerekir. Snapchat sizden tam adınızı, doğum tarihinizi, kullanıcı adınızı, şifrenizi ve telefon numaranızı (ya da e-posta adresinizi) vermenizi isteyecektir.

Şimdi arkadaşınızdan arama yapmasını isteyin ya da yukarıdaki ikinci adımı tekrarlamak için yeni hesabınızı kullanın. Siz veya arkadaşınız, aradığınız kullanıcı hesabını bulursanız geçmiş olsun. Merak ettiğiniz sorunun cevabı; evet engellenmişsiniz. Yine de tüm bu adımlardan hiçbiri işe yaramadıysa, arkadaşınız muhtemelen hesabını silmiştir.

Profil Bilgilerinin Kaybolup Kaybolmadığını Kontrol Edin

Snapchat’te birisi tarafından engellendiyseniz, profil detayları artık sizin tarafınızdan görülmemelidir. Profil detayları derken Snap puanı, Burç işareti, Hikayeler ve genel profil gibi şeyleri kastediyoruz. Bunu kontrol etmek için şu adımları izleyin.

 • Sohbet sekmesine gidin: Snapchat uygulamasını açıp Sohbet sekmesine gidin.
 • Kişiyle sohbeti açın: Engellediğini düşündüğünüz kişiyle olan sohbeti açın.
 • Profile görünümüne gidin: Sohbet ekranının sol üst köşesinde bulunan profil simgesine veya ismine dokunun.
 • Bilgi kontrolü: Açılan profil sayfasında, kişinin Snap puanı, burç işareti, hikayeleri veya diğer genel profil bilgilerini göremezsiniz. Sadece avatarlarını ve yanında bir + Ekle düğmesini görmelisiniz.

Eğer sadece avatarı ve + Ekle ibaresini görüyorsanız, bu kişi sizi arkadaş listesinden silmiş olabilir. Ancak bu seçene dokunduğunuzda engellendiğinize dair bir işaret göremezsiniz.

Snap’lerin ve Hikayelerin Görünüp Görünmediğini Kontrol Edin

Eğer arkadaş listenizde olan bir Snapchat kullanıcısının hikayesini ve snap’lerini göremiyorsanız, bu durum sizi engellediğini gösteriyor olabilir. Bunun dışında kişinin Snapchat hesabını kapatma olasılığı da bulunuyor. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için başka bir arkadaşınızdan kişiyi Snapchat’te aramasını isteyebilirsiniz. Eğer kişi görünüyorsa bu ilgili kişi tarafından engellendiğinizi gösteriyor demektir.

Ona Mesaj Göndermeyi Deneyin

Eğer önceden ilgili kişiyle mesajlaştıysanız, tekrar mesaj göndermeyi deneyin. Bunu yaptığınızda ‘Mesajınız gönderilemedi’, ‘Tekrar deneyin’ veya ‘Beklemede’ gibi bir bildirim görürseniz, bu engellendiğiniz anlamına gelebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Snapchat’te engellendiğimde nasıl tepki vermeliyim?

Birinin sizi Snapchat arkadaş listenizden çıkardığı veya uygulamada engellediği için üzgün veya sinirli olabilirsiniz. Ancak bunun birçok nedeni olabilir. Kişi sosyal medyayı biraz bunaltıcı buluyor olabilir, belki zor bir dönemden geçiyordur ya da muhtemelen onu rahatsız eden bir şeyler yapmışsınızdır.

Bunun dışında ilgili kişiye tepki göstermeden önce her zaman iyice kontrol etmelisiniz. Çünkü kişi Snapchat’ten tamamen ayrılmış da olabilir. Bu nedenle, doğrulamak için ortak bir arkadaşınıza ilgili kişinin profili Snapchat’te görüp göremediklerini sorabilirsiniz.

Snapchat’te beni engelleyen bir kişiyi engelleyebilir miyim?

Hayır. Snapchat, sizi engelleyen birini engellemenizi sağlayan bir özelliğe sahip değildir. Bunu yalnızca diğer kişi engelinizi kaldırdığında yapabilirsiniz.

Snapchat’te engellenirsem gönderdiğim mesajlar iletilir mi?

Hayır, engellendiyseniz mesajlarınız sizi engelleyen kişiye ulaşmaz.

İlgili Yazılar

Snapchat’te Bildirim Gitmeden Ekran Görüntüsü (SS) Nasıl Alınır?
Snapchat’te Yakınımdaki Kişileri Nasıl Bulurum?