Spotify Takipçi Çıkarma Nasıl Yapılır?

Spotify-Takipçi-Çikarma-İşlemi-Nasil-Yapilir-2

Spotify’da takipçi çıkarma işlemini mobil uygulama üzerinden yapamazsınız. Bunun için masaüstü uygulama kullanmanız gerekiyor. Yani bu zamana kadar bu işlem için telefonu kullanmaya çalıştıysanız, zamanınızı boşa harcamışsınız demektir (ne yazık ki).

Neyse ki yapacağınız ufak bir değişiklikle Spotify’da sizi takip etmesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Dikkat ettiyseniz ‘takipten çıkarabilirsiniz’ demedik. Spotify’da bir kullanıcının sizi takip etmesini istemiyorsanız, onu engellemeniz gerekiyor. Yani takipten çıkarma gibi bir seçenek bulunmuyor.

Önümüzdeki dönemde bu özellik muhtemelen gelecektir fakat o zamana kadar aşağıdaki yöntemi kullanmanız gerekiyor. Ayrıca bu yöntemi bir nevi Spotify’da takipçi gizleme olarak da düşünebilirsiniz. Eğer Spotify’daki takipçilerinizin hepsini çıkarırsanız, takipçi sayınız olmadığı için kendinizi onlardan gizlemiş olacaksınız.

Spotify Takipçi Nedir?

Spotify’da bir takipçi, platformdaki bir sanatçıyı, çalma listesini veya başka bir kullanıcıyı takip etmeyi seçen kişilere verilen isimdir. Spotify’da birini veya herhangi bir şeyi takip ettiğinizde, içerikleri “Haftalık Keşfet” çalma listenizde ve kitaplığınızın “Takip edilenler” bölümünde görürsünüz.

Bir sanatçıyı veya oynatma listesini takip ederseniz yeni etkinliklerinden haberdar olabilirsiniz. Birini takip ettiğinizde ise o kişinin herkese açık çalma listelerini görebilir, dinleme geçmişine göre öneriler alabilirsiniz.

Spotify’da birini takip etmek için profilindeki veya oynatma listelerinden birindeki “Takip Et” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bir sanatçı veya çalma listesi bulmak için arama işlevini de kullanabilir, adının yanındaki “Takip Et” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Spotify’da Takipçi Neler Görebilir?

Spotify’da sizi takip eden kişinin neler gördüğünü bilmek istiyor olabilirsiniz. Bu da o kişiyi neden takipten çıkarma isteğinizi daha da şekillenmesini sağlar.

Spotify’da takipten çıkardığınız (daha doğrusu engellediğiniz) kişi, takipçiniz olduğu sırada kimleri takip ettiğinizi ve sizi kimlerin takip ettiğini bilebilir. Ayrıca eğer gizlemediyseniz çalma listenize ulaşarak hangi şarkıları eklediğinizi bilebilir. Bununla birlikte arkadaş aktivitesi özelliği altında anlık olarak dinlediğiniz şarkılara da ulaşabilir.

Spotify Takipçi Çıkarma | PC

Spotify web veya masaüstü uygulamasını kullanarak hesabınıza erişimi sınırlayabilir, dinleme etkinliğinizi gizleyebilir ve kullanıcı hesaplarını engelleyebilirsiniz. Bu, hesap bilgilerinize kimin erişebileceği konusunda daha fazla kontrol sağlamanıza yardımcı olabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

Spotify’da dinleme etkinliğinizi gizleyerek takipçileri çıkarmış olmazsınız. Ancak hesabınızın dinleme bilgilerine başkalarının erişimini sınırlamanıza yardımcı olur. Eğer takipçilerinize profilinizi görmelerini ancak dinleme etkinliğinizi görmemelerini istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz:

 • Adım 1: Spotify’ı açın ve giriş yapın (eğer henüz yapmadıysanız).
 • Adım 2: Profil simgenize tıklayın.
 • Adım 3: Ardından Ayarlar‘ı seçin.
 • Adım 4: Sayfayı aşağı kaydırıp Sosyal bölümüne gidin.
 • Adım 5: Buradan ‘Spotify’da dinleme etkinliğimi paylaş‘ geçişini kapatın. Bunu yaparak dinleme etkinliğinizi özel hale getirmiş olacaksınız.
 • Adım 6: Alternatif olarak ‘Anonim olarak dinlemek için özel bir oturum başlat‘ geçişini de açabilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra ekranın üstünde bir kilit simgesi görünecektir. Bu simge, profil etkinliğinizin artık özel olduğu ve Spotify’da anonim olarak dinleyebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte bu kalıcı bir çözüm değildir, çünkü oturumlar yalnızca uygulamayı açık tuttuğunuz sürece geçerlidir. Uygulamayı kapattığınızda oturum sona erecektir.

Spotify Takipçi Çıkarma | Mobil

Web’de Spotify kullanmakla benzer şekilde Spotify’nin Android ve iOS uygulamalarını da kullanarak oturumunuzu özel hale getirebilir ve kullanıcıları engelleyebilirsiniz. Bu, profilinizden takipçileri kısıtlayıp kaldırmanıza olanak sağlar. Aşağıdaki adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz.

 • Adım 1: Spotify mobil uygulamasını açın.
 • Adım 2: Ayarları açmak için dişli çark simgesine dokunun.
 • Adım 3: Sayfayı aşağı kaydırın ve Sosyal bölümüne gidin. Dinleme Etkinliği için geçişi kapatın.
 • Adım 4: Ayrıca Özel Oturum geçişini açmak için de dokunabilirsiniz.

Bunu yaparak Dinleme Etkinliğini otomatik olarak devre dışı bırakarak dinleme oturumunuzu gizlemiş olacaksınız.

Spotify’da Herhangi Birini Engelleme

Gördüğünüz üzere Spotify’da takipçi çıkarma / engelleme işlemi aslında bu kadar basit. Dilerseniz sizi takip etmeyen fakat profilinizi görmesini istemediğiniz kişileri de engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki talimatları izleyebilirsiniz:

 • Engellemek istediğiniz profili bulun. Bunu kullanıcı adına göre arayarak veya oluşturdukları bir Spotify çalma listesini bularak yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı profilindeki resminin ve kullanıcı adının altındaKİ üç nokta simgesine tıklayın.
 • Engelle seçeneğini seçin. Göremiyorsanız, onları zaten engellemiş olabilirsiniz veya engellemeyi desteklemeyen bir sanatçı profilindesiniz. Zira Spotify’da sanatçıları engelleyemezsiniz.
 • Kullanıcıyı engellemek için onay penceresinde tekrar Engelle‘yi seçin.

Spotify Toplu Takipçi Çıkarma

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Spotify’da takipçi çıkarma yerine o kişiyi engelleme yoluna gidebilirsiniz. Bu sebeple Spotify’da toplu şekilde takipçileri çıkarmak gibi bir özellikten faydalanamazsınız. Bunun yerine bir tek takipçilerinizi tek tek engelleme yoluna gidebilirsiniz. Bu da bir nevi Spotify’da toplu takipçi çıkarma işlemiyle eşdeğer olacaktır.

Alternatif Yöntem: Spotify Kullanıcı Adınızı Değiştirin

Eğer Spotify’da söz konusu kişiyi veya kişileri engellemeden profilinizden uzak tutmak istiyorsanız, kullanıcı adınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Bunu yaptığınızda eğer ilgili kişi profilinize aşina değilse yanlış kişiyi takip ettiğini düşünerek sizi takipten çıkarabilir. Böylelikle atacağınız birkaç adım sayesinde kişiyi Spotify profilinizden uzak tutmuş olacaksınız. Spotify’da kullanıcı adı değiştirme işleminin nasıl yapılacağını şuradaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Spotify Playlist Gizleme Nasıl Yapılır?

Hedef kişiyi engellemek istemeseniz bile çalma listenizi her zaman gizli yapabilirsiniz. Bu, takipçilerinizin çalma listelerinizi göremeyeceğinden emin olacaktır.

Çalma listenizi gizli yapmak, onun arama sonuçlarında görünmemesini sağlar. Böylelikle çalma listeniz, sadece sizin tarafınızdan görülecektir.

Yapmanız gereken tek şey, gizli yapmak istediğiniz çalma listesini açmaktır. Burada, üç noktaya tıklayın ve ardından Gizli Yap seçeneğini tıklayın.

Ancak bu yöntemin Spotify profilinize erişimi engellemeyeceğini unutmamanız gerekmektedir.”

Spotify Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?

Spotify’da bir kişinin engelini kaldırmak da en az engellemek kadar kolay. Eğer birisini yanlışlıkla engellediyseniz ya da bu konuda fikrinizi değiştirdiyseniz, şunları yapabilirsiniz:

 • Engelini kaldırmak istediğiniz kullanıcının profiline gidin.
 • Tekrar buradaki üç noktayı seçin.
 • Engellemeyi kaldır ögesini seçin.

Bu işlemle birlikte engellediğiniz bir kişiyle tekrar iletişim halinde olabilirsiniz.

Spotify Çalma Listemden Bir Takipçiyi Nasıl Engellerim?

Spotify çalma listenizden bir takipçiyi maalesef kaldıramazsınız veya engelleyemezsiniz. Fakat çalma listenizi gizli hale getirerek Spotify çalma listenizi istemediğiniz kişilerin takip etmesini engelleyebilirsiniz.

Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Spotify çalma listenizi açın.
 • Çalma listenize belirlediğiniz ismin alt kısmında yer alan üç noktayı seçin.
 • Çıkan seçeneklerden ‘Gizli Yap‘ı seçin.

Artık Spotify çalma listenizi, ayarı değiştirmediğiniz müddetçe hiçkimse takip edemez. Tekrar herkese açık yapmak içinse aynı işlemi takip edin. Son adımda ‘Herkese açık yap‘ seçeneğini işaretleyin. Böylelikle Spotify çalma listenizi eskisi gibi tekrar herkesin erişimine açmış olacaksınız.

Spotify çalma listesi gizleme işlemini diğer tüm platformlarda nasıl yapabileceğinizi şuradaki makaleden öğrenebilirsiniz.

Spotify’da Takipçi Olmanın Sağladığı Avantajlar

Spotify’da bir kişiyi, sanatçıyı veya çalma listesini takip etmenin sağladığı bazı avantajlar vardır. Eğer bu kişi sizseniz, aşağıdaki gibi bazı avantajlara sahip olacaksınız:

 • Yeni çıkanlardan haberdar olursunuz: Bir sanatçıyı takip ettiğinizde, yeni çıkan müzikleri hakkında bildirimler alırsınız. Böylelikle en son parçalarını kolayca bulup dinleyebilirsiniz.
 • Yeni müzikler keşfedebilirsiniz: Bir çalma listesini takip ettiğinizde, çalma listesinin temasına ve içerdiği müziğe göre öneriler alırsınız. Bu da daha önce duymamış olabileceğiniz yeni sanatçıları ve müzik türlerini keşfetmenize yardımcı olabilir.
 • Kişiselleştirilmiş öneriler alırsınız: Spotify’ın algoritması, sizin için kişiselleştirilmiş öneriler yapmak için dinleme geçmişinizi ve takip ettiğiniz içeriği kullanır. Zevkine güvendiğiniz sanatçıları, çalma listelerini ve kullanıcıları takip ederek daha iyi tavsiyeler alabilir, keyif alacağınız daha fazla müzik keşfedebilirsiniz.
 • Arkadaşlarınızla ve diğer müzik tutkunlarıyla bağlantı kurun: Spotify’da birini takip ettiğinizde, herkese açık çalma listelerini görebilir ve müzik zevkleri hakkında fikir edinebilirsiniz. Ayrıca çalma listelerini ve parçaları birbirinizle paylaşabilir, birlikte yeni müzikler keşfedebilirsiniz.
 • En sevdiğiniz sanatçıları destekleyin: Spotify’da bir sanatçıyı takip ederek müziklerine desteğinizi gösterebilir, dinleyicilerini büyütmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu ayrıca turları ve diğer etkinlikleri hakkında güncel bilgilere sahip olmanıza da yardımcı olabilir.

Spotify’da Takipçi Çıkarma İşleminin Sağladığı Avantajlar

Spotify’da birilerini takipçi listenizden çıkarmanın size sağlayacağı bazı avantajlar olacak. Bunlardan sırayla bahsetmek gerekirse:

 • Gizlilik: Spotify hesabınızı özel hale getirmek istiyorsanız takipçileri çıkarmak, daha yüksek düzeyde bir gizlilik korumanıza yardımcı olabilir.
 • Takipçi kitlenizi düzenlemek: Takipçileri çıkarmak, platformdaki etkinliğinizi gören kitleyi seçmenize olanak tanır. Bu da müziğiniz veya çalma listelerinizle ilgilenmeyen çok sayıda takipçiniz varsa yararlı olabilir.
 • Profili temizleme: Takipçileri kaldırmak, profilinizin temiz ve düzenli görünmesini sağlamanıza yardımcı olabilir. Çok sayıda aktif olmayan veya spam içerikli takipçilerinizden kurtulmak, profilinizin genel görünümünü iyileştirebilir.
 • Ölçümlerinizin doğruluğunu artırma: İçeriğinizle aktif bir şekilde ilgilenmeyen takipçileri kaldırmak, müziğinizin yer aldığı akış ve çalma listelerinin sayısı gibi ölçümlerinizin doğruluğunu artırmanıza yardımcı olabilir.

Spotify Aktif Olmayan Takipçileri Çıkarır mı?

Evet, Spotify aktif olmayan takipçileri kaldırır. Bunun nedeni ise platformun temiz tutulmak istenmesi ve kullanıcıların gerçekten aktif olan sanatçıları takip ettiğinden emin olunmasıdır. Spotify aktif olmayan takipçileri ne sıklıkta kaldırdığını açıklamasa da genelde aylık veya üç aylık bir süreçte yapılır.

Eğer takipçi sayınızın azaldığını fark ederseniz, bazı takipçilerinizin aktif olmadıkları nedeniyle kaldırılmış olabileceğini düşünebilirsiniz. Takipçi sayınızı kontrol etmek için profilinize gidin ve “Takipçiler” sekmesine tıklayın. Aktif olmadığına inandığınız takipçiler görürseniz, onları takipten çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spotify’da birini engellersem anlar mı?

Kişi, eğer Spotify çalma listenizi dinlemek için her gün profil sayfanızı ziyaret ettiğinde onu engellediğinizi anlayabilir. Bunun dışında engelleme ile ilgili bildirim alıp almadıklarını merak ediyorsanız, cevabımız hayır. Spotify’da engellediğiniz hiçkimse böyle bir bildirim almayacaktır.

Spotify hesabımı gizleyebilir miyim?

Evet. Spotify’da Ayarlar > Sosyal sıralamasını takip ettiğinizde ‘Gizli Oturum‘ adlı bir sekme göreceksiniz. Burayı aktif hale getirirseniz, Spotify profilinizi gizli yapmış olursunuz.

Spotify’da özel çalma listelerini kimler görebilir?

Özel çalma listelerinin başlıkları “Arkadaş etkinliği” altında görünmezler. Yalnızca oynatma listesinin bağlantısını başka bir kullanıcıyla paylaştığınızda görülebilir. Ancak özel oturumda dinlemiyorsanız, dinlediğiniz şarkılar Arkadaş etkinliğinde görünmeye devam edecektir.

Spotify’da takipçi arttırma nasıl yapılır?

Spotify takipçilerinizi artırmanın birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan en sağlıklı olanları şunlardır:

 • Müziğinizi sosyal medyada paylaşın ve takipçilerinizi Spotify’da sizi takip etmeye teşvik edin.
 • Diğer sanatçılarla işbirliği yapın ve birbirinizin müziğini takipçilerinizle paylaşın.
 • Sponsorlu gönderiler veya çalma listesi yerleşimi gibi Spotify’ın tanıtım araçlarını kullanın.
 • Hedef kitlenize hitap eden oynatma listeleri oluşturun ve düzenleyin.

Sanatçılar, Spotify’da şarkılarını kimin dinlediğini görebilir mi?

Spotify sanatçıları, müziklerini dinleyen kişilerin kişisel bilgilerini, hatta kullanıcı adlarını göremezler. Fakat yaş aralıkları, dinleyici konumu ve müziklerinin kaç kez dinlendiği gibi kitlelere ait demografik bilgilere ulaşabilirler.

Spotify şarkılarını indirebilir miyim?

Evet. Spotify’da şarkıları indirip daha sonra internet bağlantınız olmasa da dinleyebilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinize dair hazırladığımız geniş çaplı kılavuzumuza şuradan ulaşabilirsiniz.

Spotify takipçilerime mesaj gönderebilir miyim?

Hayır, Spotify şu anda kullanıcıların takipçilerine doğrudan mesaj göndermesine izin vermiyor. Ancak takipçilerinizle müziğiniz ve çalma listeleriniz aracılığıyla etkileşim kurabilirsiniz.

Spotify takipçileri satın alabilir miyim?

Spotify takipçisi satın almak, takipçi sayınızı büyütmek için başvurabileceğiniz iyi yollardan birisi değildir. Ayrıca Spotify’ın hizmet şartlarına da aykırıdır. Ek olarak satın alınan takipçiler genellikle müzik kariyerinize gerçek bir ilgi veya fayda sağlamayacağı için takipçilerinizi organik olarak büyütmeye odaklanmanızı öneririz.

İlgili Yazılar

Spotify Şarkı Sözlerini Görme Özelliği Nasıl Kullanılır?
Spotify Benzeri Çoğu Ücretsiz En İyi Uygulamalar
Spotify Beraber Dinleme [Müzik] Nasıl Yapılır?
Spotify Ne Kadar İnternet Yer?