Twitter’da Beni Engelleyenleri Nasıl Görebilirim?

Twitterda-Beni-Engelleyenleri-Nasil-Görebilirim

Twitter’da bir kişi tarafından engellenip engellenmediğinizi merak ediyor ancak bunu nasıl onaylayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman doğru yerde olduğunuza emin olabilirsiniz.

Twitter’da Birisi Nasıl Engellenir?

Twitter, kullanıcıların görünürlüklerini ve içerikleriyle etkileşimlerini kısıtlamak için diğer hesapları engelleyebilmenizi sağlayan bir özelliğe sahiptir. Twitter’da birini engellemek için ilgili hesabın profiline gidip o kişinin profilindeki üç nokta simgesini seçin. Oradan “Engelle“yi seçin ve işlemi onaylayın.

Bir hesabı engellediğinizde artık tweet’lerini, mention’larını veya doğrudan mesajlarını görmezsiniz. Ayrıca bu kişiler sizi takip edemez veya içeriğinizle etkileşime geçemezler. Ayrıca yakın zamanda tweet attıysa, zaman çizelgenizde göreceğiniz kullanıcıdan gelen bir tweet’te daha fazla düğmesine (…) tıkladığınızda açılan menüden ‘engelle‘ seçeneğini bulabilirsiniz.

Twitter’da Birisi Beni Neden Engeller?

Birisi sizi çeşitli sebeplerden ötürü engellemiş olabilir. Şimdi bunların neler olabileceğine bir bakalım:

 • Kişi sizinle farklı siyasi görüşlere sahip veya tweetlerinizden rahatsız olmuş olabilir.
 • İlgili kişi size karşı bir önyargıya sahip ve bu nedenle sizi engellemiş olabilir.
 • Twitter’da sizi takip eden birisi varsa ve bu kişi sizinle alakalı olarak spam, taciz veya kötü niyetli paylaşımlar yapıyorsa, kişi sizi engelleyebilir.
 • Belki de aranızda yaşanan bir tartışma veya anlaşmazlıktan dolayı kişi sizi engellemiş olabilir.
 • Sizi engelleyen kişi, size karşı özel bir sebep olmadan sadece hesabını güvenli tutmak isteyebilir.

Bu makalede Twitter’da kim tarafından engellendiğinize dair bilgiler edineceksiniz. Ayrıca bazı işe yarar bilgilerden de bahsedeceğiz.

Twitter’da Engelleyenleri Görme Yöntemleri

Kullanıcı Adını Arayın

Öncelikle Twitter’da bir kişi tarafından engellendiğinizde herhangi bir bildirim almayacağınızı bilmelisiniz. Eğer engellenirseniz, tam olarak şunlar olur:

 • Sizi engelleyen kişinin tweetlerini görmezsiniz.
 • O kişinin hesabıyla ilgili bildirim almazsınız.
 • Bir tweette o kişinin yaptığı yorumları veya verdiği yanıtları görmezsiniz.
 • O kişilere teknik olarak bir mesaj gönderebilseniz de mesajınızı göremezler.

Twitter’da bir kişi tarafından engellendiğinizden şüpheleniyorsanız, Twitter bunu kimin ve ne zaman yaptığına dair bir bilgilendirmede bulunmuyor. Yine de bu durum, sizi kimin engellediğini öğrenmenin bir yolu olmadığı anlamına gelmiyor.

twitterda-engellendiğimi-nasil-anlarim-2

Twitter’da sizi kimin engellediğini basit bir yöntemle kontrol edebilirsiniz. Birkaç saniyenizi alacak bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Twitter’ın web sitesini veya uygulamasını açın.
 • Sizi engellediğinden şüphelendiğiniz kişinin ismini arayın.
 • Profil görünmüyorsa engellenmişsiniz demektir.

Bazı kullanıcılar, konudan habersiz bir şekilde engellendiğine dair bir bildirim almamayı düşünebilirler. Twitter’ın ise bu kararının arkasında saygı duyulası bir gerekçesi var. Bir kişinin başka birini engellemesinin amacı, istemediği etkileşimlerden kaçınmaktır. Twitter da kullanıcılarının gizliliğine saygı duyar. Bu neden Twitter’da sizi engelleyen kişilerle ilgili herhangi bir bilgilendirmede bulunmaz. Elbette bu durumun aynısı siz birini engellediğinizde de geçerlidir.

Bloblook’u Kullanın

Twitter’da kim tarafından engellendiğinizi bulmanıza yarayan bazı üçüncü taraf çözümler de mevcuttur. Bunlardan bir tanesi Bloblook‘tur. Üstelik bir kişiyle ilgili bilgi almak isterken başka kötü sürprizlerle de karşılaşabilirsiniz. Çünkü Bloblook, Twitter’da kaç kişi tarafından engellendiğinizi de gösteriyor.

twitterda-engellendiğimi-nasil-anlarim

Kullanımı oldukça basit olan uygulamadan faydalanabilmeniz için öncelikle şuradaki bağlantıya tıklayın. Ardından Twitter hesabınızla giriş yapın.

twitterda-engellendiğimi-nasil-anlarim-1

Program, yetki verdikten sonra bir sonraki ekranda kaç kullanıcının sizi engellediğini söyleyecektir.

Sonuç olarak Twitter’da sizi kimin engellediğini görebilmeniz mümkündür. Bunun için bazı geçici çözümlere ihtiyacınız olacak. Örneğin yeni bir hesap oluşturup sizi engelleyen kişiyi takip etmeye başlayabilirsiniz. Eğer profili gizliyse ve takip isteğinizi kabul ederse, sizi neden engellediğini öğrenebilirsiniz.

Twitter’da Engellediğiniz Hesapları Nasıl Görebilirsiniz?

Twitter’da birilerini engellediğinizde, bu kişilerin yer aldığı listeyi kontrol ederek kimleri engellediğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Twitter’ı açın.
 • Üst sol köşede bulunan profil simgesine tıklayın.
 • Buradan “Ayarlar ve Destek“i seçin.
 • Şimdi “Ayarlar ve Gizlilik“i seçin.
 • Ardından “Gizlilik ve Güvenlik“e tıklayın.
 • Son olarak “Engellenen Hesaplar“ı seçin.

Twitter’da Sizi Engelleyen Kullanıcıların Tweetlerini Nasıl Görebilirsiniz?

Sizi engelleyen kişilerin tweet’lerini görebilirsiniz. Bu yöntem, tweet’lerini koruyan özel bir hesap kullanmıyorlarsa işe yarayacaktır.

Bunu nasıl yapabileceğinize dair izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Bir web tarayıcısında Twitter‘ı açın.
 • Sizi engelleyen kullanıcının profil sayfasını ziyaret edin.
 • Sayfanın URL’sini (profil adresini) kopyalayın.
 • Twitter’dan çıkış yapın.
 • Kopyalanan adresi web tarayıcısının arama çubuğuna yapıştırın.

Kullanıcının tweet’i görünecek olsa da onlarla etkileşimde bulunamazsınız.

Twitter’da Beni Kimin Engellediğini Anlayabilir miyim?

Ne yazık ki Twitter’da sizi kimin engellediğini bilebilmenizin net bir yolu bulunmuyor. Platform, birinin sizi engellediğine dair herhangi bir bildirim göndermez veya bilgilendirmede bulunmaz. Bunu kesin olarak öğrenmenin tek yolu, sizi engellediğini düşündüğünüz kişinin profilini ziyaret etmektir. Eğer profili görüntüleyemiyorsanız, büyük olasılıkla o kişi tarafından engellenmişsiniz demektir.

Twitter’da Birinin Engelini Kaldırmasını Nasıl Sağlarım?

Biri sizi Twitter’da engellemişse bunun mutlaka sebepleri vardır. Belki de onları rahatsız eden bir şey söylediniz veya mention (@) ile spam mesajlar gönderdiniz. Sebebi her ne olursa olsun, Twitter’da birinin engellemesini kaldırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İlk olarak ortak bir arkadaşınız, engellenmeniz hakkında konuşmanıza yardımcı olabilir veya engelleyen kişiden engellenizin kaldırmasını isteyebilir. Belki köprüleri tamamen atmamıştır ve sizinle konuyu tekrar görüşerek aranızdaki sorunların çözülmesini sağlayabilir.

Farklı bir yol olarak onlarla Facebook veya Instagram gibi diğer platformlar aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz. Onlarla bu konuda rahatlıkla konuşabilecek durumdaysanız, yaptıkları şeyin sizi üzdüğünü ve düzeltmeniz için yapılabilecek bir şeylerin olup olmadığını söyleyebilirsiniz. Nazik bir yaklaşım, sizden umudunu tamamen kesmemişse karşı tarafta mutlaka olumlu bir iz bırakacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Twitter’da engellendiğimde ne olur?

Twitter’da bloke olduğunuzda, sizi bloke eden hesap artık size görünmeyecek ve onların tweet’lerini, mention’larını veya mesajlarını göremeyeceksiniz. Ayrıca onları takip edemez veya içerikleriyle hiçbir şekilde etkileşime giremezsiniz.

Twitter’da engellendiysem engelimi kaldırabilir miyim?

Hayır, biri sizi Twitter’da engellediyse kendi engelinizi kaldıramazsınız. Sizi bloke eden bir hesaba yeniden erişim sağlamanın tek yolu, hesap sahibine ulaşıp blokenizi kaldırmasını istemektir.

Twitter’da beni engelleyen birinin tweet’lerini yine de görebilir miyim?

Hayır, sizi Twitter’da engelleyen birinin tweet’lerini göremezsiniz. Sizi engelleyen birinin profilini ziyaret etmeye çalıştığınızda “@kullanıcıadı’nı takip etmeniz ve tweetlerini görüntülemeniz engellendi” şeklinde bir mesaj göreceksiniz.

İlgili Yazılar

Twitter’dan Video İndirme Nasıl Yapılır?
Twitter’da Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?