Twitter’da Takipçi Çıkarma Nasıl Yapılır?

Twitter’da takipçi çıkarma, bazı ekstrem durumlarda gerekli olabilen bir eylemdir. Örneğin bir tweet paylaştığınızda sizi takip eden bir kişi, can sıkıcı yorumlarda olabilir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz en iyi hamle, bu kişileri Twitter takipçi listesinden çıkarmaktır.

Twitter, takip çıkarma özelliğini 2021 yılına kadar güncellememişti. Twitter’dan bir takipçiyi kaldırmak, o zamanlar kişide suçluluk duygusu oluşturabiliyordu. Çünkü eski bir yöntem kullanarak Twitter’da bir takipçiyi çıkardığınızda onu engellediğinize dair bildirim gönderilirdi. Ama artık son güncelleme ile birlikte böyle bir bildirim gönderilmiyor.

Twitter’da takipçileri nasıl çıkaracağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalede bulacaksınız. Aşağıda bunu nasıl yapacağınıza dair bazı geniş çaplı bilgilere ulaşacaksınız.

Twitter’da Takipçi Nasıl Çıkarılır?

Makalenin başında da aktardığımız üzere Twitter’da önceleri bir kişiyi takipten çıkarmak için onu engellemeniz gerekiyordu. Artık böyle bir şey yapmaya gerek kalmadan, basit birkaç adımla bir Twitter’da takipçinizi çıkarabilirsiniz. Bunu masaüstü cihazlarda yapmak için şu adımları izleyin:

 • Twitter.com’a giderek hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Profil resminize dokunarak kişisel profil sayfanıza gidin.
 • Buradan Takipçi yazılı kısma gidin.
 • Çıkarmak istediniz takipçinin yanındaki üç noktaya tıklayın.
 • Çıkan seçeneklerden Bu takipçiyi kaldır yazılı seçeneği seçin.

Bilgisayarda Twitter’da takipçi çıkarma işlemi böyleydi. Android telefonlarda ve iPhone’da Twitter takipçi çıkarma işlemi yerine engelleme yoluna gitmelisiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

 • Twitter uygulamasını açıp profil sol üst köşedeki profil resminize dokunun.
 • Buradan Takipçi yazılı menüye dokunun.
 • Engellemek istediğiniz takipçinizin üzerine dokunun.
 • Şimdi ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya dokunun.
 • Buradan @… adlı kullanıcıyı engelle‘nin üzerine dokunun.

Twitter Birden Fazla Takipçi Çıkarma

Twitter’da aynı anda birden fazla takipçi çıkarmanın birkaç yolu bulunuyor. Bunlara örnek olarak birkaç seçenekten bahsetmek gerekirse:

 • Üçüncü taraf bir araç kullanın: Twiter’da aynı anda birden fazla takipçiyi kaldırmanıza izin veren birkaç üçüncü taraf araç bulunuyor. Bazı popüler seçenekler arasında ManageFlitter, Tweepi ve Crowdfire bulunuyor. Bu araçlar genellikle Twitter’da takipçi çıkarabilmeniz için birden fazla hesabı filtrelemenize ve seçmenize, ardından hepsini tek seferde kaldırmanıza olanak tanır.
 • Bir hizmet kullanın: TweetDeleter ve Just Unfollow gibi bazı hizmetler, Twitter’da aynı anda birden çok takipçiyi kaldırmanıza olanak tanır.
 • Komut dosyası kullanın: Github, Twitter’da birden çok takipçiyi kaldırabilmeniz için kullanabileceğiniz bazı komut dosyalarına sahiptir. Ancak bunları kullanmak için biraz programlama bilgisine sahip olmalısınız.

Bu üçüncü taraf araçlarını, hizmetlerini veya komut dosyalarını kullanmanın Twitter’ın hizmet şartlarını ihlal edebileceğini ve hesabınızın askıya alınmasına yol açabileceğini unutmamalısınız.

Twitter’da Neden Takipçi Çıkarma Yoluna Gitmelisiniz?

Twitter’da birinin sizi takip etmekten çıkarmak için onlarca sebebiniz olabilir. Kullanıcılar, genelde aşağıdaki gerekçeleri göz önünde bulundurarak bir kişiyi Twitter takipçi listesinden çıkarıyorlar:

 • Spam veya bot olduğu düşünülen hesaplar takipten çıkarılır veya engellenir.
 • Bir kullanıcı DM veya yorum aracılığıyla rahatsız ettiğinde takipten çıkarılır veya engellenir.
 • İdeolojik olarak farklı yönelimlerde bulunan bir kişi, Twitter takipçi listesinden çıkarılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Engellediğim Twitter kullanıcısı hala tweetlerimi görebilir mi?

Hayır, engellenen bir kullanıcı tweetlerinizi göremez veya hesabınızla hiçbir şekilde etkileşime geçemez.

Twitter’da toplu takipçi çıkarma yapabilir miyim?

Twitter’da tüm takipçilerinizi toplu olarak bir kerede çıkaramazsınız. Fakat bazı üçüncü taraf uygulamaları size bu konuda yardımcı olabilir. Twitter hesabınızdan komple bıktıysanız, hesabı silip yeni bir hesap açmanızı tavsiye ederiz.

Twitter’da engellediğim kişiye bildirim gider mi?

Hayır. Kişi, profilinizi ziyaret etmedikçe engelleme bildirimi almaz. Profilinize baktığında ise engellendiğine dair bir mesaj görecek.

Twitter hesabı nasıl gizli yapılır?

Twitter hesabınızda oturum açıp ardından Ayarlar ve Yardım > Ayarlar > Gizlilik ve Güvenlik > Tweetlerimi koru sıralamasını takip edin. En son yaptığınız değişiklikleri kaydettiğinizde Twitter hesabınız gizli olmuş olacak. Daha detaylı bilgi almak için şuradaki makaleye göz atabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Twitter’da Beni Engelleyenleri Nasıl Görebilirim?
Twitter’da Mavi Tik Nasıl Alınır, Kimler Alabilir?