Valorant Siyah Ekran Sorunu İçin 9 Çözüm Önerisi

Valorant’ta oyunu başlattığınızda siyah ekran mı çıkıyor? Yoksa oyun oynarken de bir anda siyahda ekran kalıyor olduğu zamanlar oluyor mu? O halde Valorant’ta yaşadığınız siyah ekran sorununu çözmenizi sağlayacak önerilerimize mutlaka göz atın.

Valorant Ekran Sorunu Neden Oluşur?

Valorant’ın başlatılma aşamasında siyah ekran sorunuyla karşılaşmanızın potansiyel nedenleri şunlardır:

 • Grafik sürücünüz güncel değilse, bozuk veya hatalıysa, karşılaştığınız sorun muhtemelen bu olabilir. Durum böyleyse grafik sürücüsünü güncellemeyi veya yeniden yüklemeyi deneyin.
 • Oyunu oynamak için yönetici haklarınız eksikse, siyah ekran sorununu tetikleyebilir. Sorunu çözmek için oyunu yönetici haklarıyla yeniden başlatmayı deneyin.
 • Oyunu ayrılmış GPU kartınızda çalıştırmıyorsanız, muhtemelen sorun bundan kaynaklanıyor. Bu durum, bilgisayarınızda birden fazla grafik kartınız olduğunda ortaya çıkar. Dolayısıyla oyunu ayrılmış bir GPU kartında çalıştırmayı deneyebilirsiniz.
 • Aşırı hızlandırılmış GPU da soruna neden olabilir. Bu nedenle hız aşırtmayı durdurun ve ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
 • Antivirüs yazılımınız, oyunun düzgün şekilde başlamasını engelleyebilir. Bu nedenle antivirüsü geçici olarak devre dışı bırakın veya Valorant’ı hariç tutma listesine ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Valorant Siyah Ekran Sorunu Düzeltme Yolları

Grafik Sürücünüzü Tarayıp Onarın

Grafik sürücüsü hatalı, bozuk veya güncel olmadığı zamanlarda çeşitli oyun sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Valorant siyah ekran sorununu gidererek sorunsuz bir oyun deneyimi elde etmek için önce bir tarama yapmanızı, ardından en son grafik sürücüsünü yükleyip yüklemediğinizi kontrol etmenizi öneririz.

İlk olarak sürücüleri manuel olarak indirip kurabilirsiniz. Bunun için öncelikle ekran kartı üretici firmasının web sitesini ziyaret etmelisiniz:

Windows bilgisayarınız için gerekli olan grafik sürücüsünü indirin. Ardından indirdiğiniz dosyaya çift tıklayıp sürücüyü manuel olarak kurmak için ekrandaki talimatları izleyin.

Ortam Değişkenlerini Yapılandırın

Ortam değişkenleri, uygulamaların yapılandırılmasını kolaylaştıran bir tekniktir. Bu teknik genelde programla ilgili hataların düzeltilmesi için kullanılmasa da başlangıçta Valorant siyah ekran sorununu çözebilir. İşte takip etmeniz gereken adımlar:

 • Windows arama kutusuna ortam değişkenleri yazıp ardından Sistem ortam değişkenlerini düzenle‘yi seçin.
 • Ortam Değişkenleri‘ne tıklayın.
 • Sistem değişkenlerinin altında bulunan Yeni‘ye tıklayın.
 • Açılan penceredeki ayarları aşağıdaki gibi yapılandırın:
  • Değişken adı: OPENSSL_ia32cap
  • Değişken değeri: ~0x200000200000000
 • Değişiklikleri uygulamak için Tamam‘a tıklayın.

Şimdi Valorant’ın nasıl çalıştığını tekrar kontrol edin. Hala siyah ekran mı var? O zaman diğer yöntemi uygulamaya geçin.

Valorant için Yeni Bir Sistem Değişkeni Kurun

Valorant’ın ‘siyah ekran’ hatasını düzeltmek için yeni bir sistem değişkeni oluşturmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapabilmeniz için şu adımları izleyin:

 • Adım 1: Aynı anda Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır iletişim kutusunu açın. sysdm.cpl yazın ve Enter‘a basarak Sistem Özellikleri ekranını açın.
 • Adım 2: Gelişmiş sekmesine gidin ve Çevre Değişkenleri… seçeneğine tıklayın.
 • Adım 3: Sistem Değişkenleri bölümünde, Yeni… düğmesine tıklamanız gerekiyor.
 • Adım 4: Bundan sonra açılan pencerede aşağıdaki metni girin ve Tamam düğmesine basın.

Değişken adı: OPENSSL_ia32cap
Değişken değeri: ~0x200000200000000

Valorant’ı Güvenlik Duvarı Üzerinden Çalıştırın

Valorant’ı başlatırken siyah ekranla karşılaşıyorsanız, oyun Güvenlik Duvarı tarafından engelleniyor olabilir. Oyunu Güvenlik Duvarı’nda izin vermek için aşağıdakileri yapın:

 1. Başlat Menüsünde sağ tıklayın, Ayarlar seçeneğine tıklayın, ardından Güncelleme ve Güvenlik‘i seçin.
 2. Sol menüden Windows Güvenliği‘ni seçin ve ardından Güvenlik Duvarı ve Ağ Koruma‘yı seçin.
 3. Bir uygulamanın Güvenlik Duvarı’ndan geçmesine izin ver seçeneğine tıklayın.
 4. Ayarları Değiştir düğmesini seçin ve Başka Uygulamaya İzin Ver‘i seçin.
 5. Valorant için Güvenlik Duvarı istisnasını eklemek için Gözat seçeneğini kullanın.
 6. Genel ve Özel ağlar üzerinden Valorant’a izin vererek ilgili onay kutularını işaretleyin ve Tamam‘a tıklayın.

Görüntü Modunu Değiştirin

Uygun şekilde yapılandırılmayan grafik ayarları, ekran kartınıza aşırı yük bindirebilir. Birçok oyuncu, ekran modunu değiştirdiğinde Valorant siyah ekran sorununu çözdüğünü iddia ediyor. Siz de bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bunu yapmak için klavyenizde Alt ve Enter tuşuna aynı anda basın. Bunu yaptığınızda Pencereli Mod ve Tam Ekran Modu arasında geçiş yapmış olacaksınız. Ardından oyunda siyah ekranın kaybolup kaybolmadığını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki çözüme geçin.

Valorant’ı Farklı Ekran Kartıyla Çalıştırın

Bilgisayarınızda iki ekran kartı varsa, Valorant’ı özel ekran kartınızda çalıştırdığınızdan emin olmalısınız. Çünkü dahili kart genellikle grafik yoğun oyunlar için yetersizdir ve çökme sorununu tetikleyebilir. NVIDIA ekran kartınızın doğru şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

 • Masaüstünüzde herhangi bir boş alana sağ tıklayıp NVIDIA Denetim Masası‘nı seçin. NVIDIA Denetim Masası’nı göremiyorsanız, şuradaki makaleden nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz.
 • Şimdi sol bölmedeki 3D ayarları > 3D ayarlarını yönet‘i seçin.
 • Program Ayarları sekmesine gidip sonrasında Ekle‘ye tıklayın.
 • Buradaki listeden Valorant’ı seçip Seçilen Programı Ekle‘ye tıklayın.
 • Tercih edilen ekran işlemcisi olarak Yüksek performanslı NVIDIA işlemcisini seçin.
 • Kurulumu kaydetmek için Uygula‘ya tıklayın.
Valorant

Valorant’ı Yönetici Olarak Çalıştırın

Üstteki yöntem de işe yaramadıysa bu sefer oyunu Yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Valorant’ı yönetici modunda çalıştırmak için buradaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Masaüstünüzde Valorant’a sağ tıklayıp sonrasında Özellikler‘i seçin.
 • Buradan Uyumluluk sekmesini seçin. Ardından Bu programı yönetici olarak çalıştır‘ı işaretleyip sonrasında Tamam‘a tıklayın.

Oyununuzu test etmek için Valorant’ı yeniden başlatın. Siyah ekran tekrar ortaya çıkarsa moralinizi bozmayın. Deneyebileceğiniz birkaç düzeltme daha bulunuyor.

Hız Aşırtmayı Durdurun

Oyun performansında bir artış için donanımınıza hız aşırtma yapabilirsiniz. Fakat bunu yapmak, sisteminizin kararsız şekilde çalışmasına sebep olabilir. Valorant siyah ekranın nedeninin bu olup olmadığını görmek için hız aşırtma programlarını kapatabilir, saat hızını varsayılana geri ayarlayabilirsiniz.

Antivirüs Programını Geçici Olarak Kapatın

Bilgisayarımızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için bir antivirüs programı yüklememiz gerekiyor. Ancak bazen bu programlar, Valorant gibi oyunların düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bunu test etmenin en kolay yolu ise antivirüs programını geçici olarak devre dışı bırakmaktır. Eğer sorun çözüldüyse, antivirüs programının Valorant’ı kontrol etmesini devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, antivirüs programınıza göre internette ufak bir arama yapmanız gerekecek.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Tradingview Pro Ücretsiz Kullanma Nasıl Yapılır?