Videoyu GIF Yapma | En Kolay 5 Yöntem

GIF’ler artık yalnızca eğlence amaçlı kullanılmıyorlar. Çoğu marka ve işletme de GIF’ten faydalanmaya başladılar. Şirketler, sosyal medya platformlarındaki ücretli reklam kampanyalarına, mikro sitelere ve e-posta pazarlama kampanyalarına GIF’leri dahil ediyorlar. Peki neden?

Statik fotoğrafların veya videoların aksine, GIF’lerin yapımı daha hızlı ve kolaydır. Ayrıca ek yazılım veya eklenti gerektirmiyorlar. Bunun dışında GIF’ler, blogunuzdaki veya web sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştirme konusunda da yardımcı olabilir. Bir videodan farklı olarak GIF’ler, genelde çok daha küçük dosya boyutlarına sahiptir. Bu da GIF’lerin daha hızlı yüklenmelerini sağlar.

Kullanıcı deneyimi açısından şunu bir düşünün: Bir özelliğin nasıl kullanılacağına ilişkin gömülü bir video eğitimine tıklamak yerine, bir dizi kısa GIF paylaşımları yapabilirsiniz. Her iki taraf için de zahmetsiz ve sonuç odaklı bir çözüm.

GIF Nedir?

GIF’i sürekli döngü halinde olan animasyon tabanlı bir dizi görüntü veya sessiz video olarak tanımlayabiliriz. 1987’de icat edilen GIF, Grafik Değişim Biçimi anlamına gelir. Oynatma tuşuna tıklamanız gereken bir videonun aksine bir GIF dosyası her zaman anında yüklenir.

İnternet dünyasında GIF’in geçmişi çok eskilere dayansa da yıllarca karşımıza çıkmamıştı. Sosyal medyanın ve emojilerin popüler olmasıyla birlikte geri döndü. GIF, bir düşünceyi, hissi veya duyguyu saniyeler içinde iletebilmenizi sağlayan en iyi yollardan biridir. GIF’lerle ilgili en güzel şeyse çok kısa oldukları için bir web sayfasında kısa sürede yüklenmesidir.

Videoyu GIF’e Çevirme Mümkün mü?

Her ne kadar temelinde aynı mantık yatsa da video ve GIF arasında bazı farklar bulunuyor. Bu sebeple süresi uzun olan bir videoyu GIF’e dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Sorunun cevabına gelecek olursak; evet. Bir videoyu kolaylıkla GIF’e çevirebilirsiniz. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğinize dair en iyi yöntemleri göreceksiniz.

Videoyu GIF Yapma Yöntemleri

GIPHY GIF Maker

Dünyanın en büyük animasyonlu GIF kütüphanesine sahip olan GIPHY, şimdi ücretsiz ve kullanımı kolay bir GIF yapıcı sunuyor. GIPHY GIF Maker, video dosyalarından, YouTube bağlantılarından, mevcut GIF’lerden ve hatta fotoğraflardan animasyonlu GIF’ler oluşturmanızı sağlar.

Kullanımı ise oldukça kolay. Öncelikle bir video dosyasını GIF oluşturucu siteye sürükleyip bırakın. Veya YouTube, Vimeo veya başka bir GIPHY sayfasından bir video URL’si girin. Animasyonlu bir fotoğraf slayt gösterisi oluşturmak için bir dizi fotoğraf da yükleyebilirsiniz.

Dosyayı yükledikten sonra GIF’i düzenleyebileceğiniz farklı bir ekrana yönlendirileceksiniz. Ardından videonuzu ortalama 2-6 saniye aralığındaki bir süre olacak şekilde kırpın. Dosya boyutunuz ne kadar küçük olursa, sosyal medya veya blog platformlarında yüklenmesi de o kadar hızlı olacaktır.

Dilerseniz oluşturduğunuz GIF’e başlık, çıkartma veya çizimler ekleyebilirsiniz. GIF’i son haline getirdikten sonra yükleyip diğer kişilerin bulmasını kolaylaştırmak için birkaç etiket ekleyin. Tüm yapmanız gereken bu kadardı.

GIFs.com

Başka bir site de YouTube, Vine ve Instagram videolarını GIF’e dönüştüren GIFs.com’dur. Çoğu temel özelliği ücretsiz kullanabileceğiniz bu sitede bazı özelliklere ulaşabilmeniz için ücretli abonelik gerekiyor. GIFs.com ile GIF oluşturmak için yapmanız gerekenler sırasıyla şunlar:

 • Alt kısımdan GIF’in başlangıç ​​- bitiş zamanını ve uzunluğunu belirleyin. Ardından GIF’i çeşitli çıkartmalarla, efektlerle ve bazı yazı tipleriyle dilediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz.
 • Bitirdikten sonra GIF’e bir ad belirleyin. Sonrasında kolayca bulunabilmesin için bazı etiketler ekleyin.

GIFS.com ile GIF oluşturmak için yapmanız gereken tüm işlemler bunlardı.

Imgur

Daha önce bir YouTube videosunu mp3’e dönüştürmek için herhangi bir siteden faydalandınız mı? Imgur da tıpkı bu siteler gibi videoları GIF’e dönüştürmenize olanak tanıyor. Bir videoyu nasıl GIF yaparım? diyorsanız, Imgur tam olarak aradığınız çözümler arasındadır.

Kısa sürede GIF hazırlamanızı sağlayacak Imgur’u kullanmak için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • GIF’e dönüştürmek istediğiniz videonun URL’sini kopyalayıp Imgur’un sitesine yapıştırın.
 • Videonun önizlemesinin hemen altında GIF’in başlangıç ​​zamanını seçmeniz ve GIF’inizin uzunluğunu belirtmeniz istenir.
 • Yapmanız gerekenleri tamamladıktan sonra GIF Oluştur (Create GIF) düğmesine tıklayın.

GIF’iniz tüm bu işlemlerin ardından paylaşılmaya ve indirmeye hazır hale gelecektir.

LICECap

Çevrimiçi çözümler dışında kullanabileceğiniz bir başka GIF oluşturucusu da ücretsiz bir ekran yakalama aracı olan LICECap’tir. Şuradaki bağlantı üzerinden indireceğiniz program sayesinde videoları GIF’e dönüştürebilirsiniz. Program, Windows ve Mac cihazları destekliyor.

Programı bilgisayarınıza yükledikten sonra GIF oluşturmak için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 • Programı çalıştırdığınızda ekranın tamamını veya bir kısmını kaydedebilmenizi sağlayan açık bir pencere göreceksiniz.
 • Sağ alt köşede record (kayıt) yazısı bulunuyor. Buraya tıklayarak oluşturacağınız GIF’e isim belirleyin.
 • Kaydettiğiniz videoyu açın ve üzerinde yapmak istediğiniz düzenlemeleri yapın. Dilerseniz kaydı durdurup pencereyi farklı şekilde tekrar konumlandırabilirsiniz.
 • Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra LICECap, GIF’inizi otomatik olarak bilgisayarınıza kaydetmiş olacak.

Eğer çevrimiçi sitelere girmek yerine elinizin altında bir program olsun istiyorsanız, LICECap en ideal çözümlerden bir tanesidir.

Convertio

Convertio, çeşitli dosya türlerini farklı biçimlere dönüştürebilen bir çevrimiçi araçtır. Videoyu (MP4) GIF’e dönüştürmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İnternet tarayıcınızdan Convertio’nun web sitesini ziyaret edin.
 • Şimdi “Dosya Ekle” seçeneğine tıklayıp dönüştürmek istediğiniz video dosyasını seçin.
 • Dönüştürmek istediğiniz çıkış formatını (GIF) seçin.
 • Dönüştürme işlemini başlatmak için “Dönüştür” (Convert) seçeneğine tıklayın.
 • İşlem tamamlandıktan sonra “İndir“e (Download) tıklayarak GIF dosyasını indirin.

Video dosyanızın boyutuna ve internet bağlantınızın hızına bağlı olarak, dönüştürme işleminin birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

Neden Video Yerine GIF Kullanıyoruz?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere GIF’ler, sayfa yüklenme süresini veya performansını yavaşlatmayan çok daha hafif bir dosya boyutudur. Bu da GIF’lerin video oynatma işlemini çok daha zahmetsiz hale getirdiğini gösteriyor.

GIF’ler, herhangi bir ciddi konuyu kısaca aktarabilmenizin yanında ayrıca komik olma eğilimindedir. Yani bir GIF’i mizah için de kullanabilirsiniz. Aslında bu şekilde sınırlandırmak da çok doğru değil. Çünkü bir videoyu GIF’e dönüştürebiliyorsanız, tercih konusunda bir sınırlandırmaya takılmıyorsunuz demektir.

İyi Bir GIF Nasıl Yapılır?

İyi bir GIF yapmanın yolu, iyi bir videoyla başlamaktan geçer. Bu nedenle başladığınız videonun GIF’e dönüştürebileceğiniz kalitede olduğundan, gerekli tüm özellikleri sağladığından ve de en önemlisi, gerçekten ihtiyacınız olan duyguyu, mesajı veya fikri ilettiğinden emin olmalısınız.

Kendinizi farklı şekilde ifade edebilmenizi sağlamasının yanı sıra GIF’lerin hızlı yükleme özelliği de diğer önemli avantajlarıdır. Bu nedenle yukarıda paylaştığımız GIF optimizasyon araçlarından faydalanarak GIF’inizin dosya boyutunun çok büyük olmamasına özen gösterin.

İlgili Yazılar

WhatsApp’ta GIF Nasıl Yapılır?
Birbirinden Güzel Instagram GIF İsimleri ve Kodları