Azar Ban Kaldırma Nasıl Yapılır?

Azar hesabınıza giriş yaptınız ve Azar tarafından yasaklandığınız bildirisi mi aldınız? Birçok insan bazı zamanlarda bu mesajı alabilmektedir. Bu biraz sıkıntılı bir deneyim olabilir ve hesabınızı nasıl geri açılabileceğinizi merak etmenize sebep olabilir.

Eğer Azar hesabınız banlandıysanız endişelenmeyin. Bu rehber, Azar’dan ban kaldırma işlemi konusunda size adım adım talimatlar sunacaktır. Azar hesabınızın neden banlanabileceğini anlamak, ileride bu tarz sorunları önlemek ve Azar yasağınızı kaldırabilmeniz için önemlidir. Hesabınızın askıya alınması için birçok sebep olabilir. Bunlar arasında sıkıntılı faaliyetlere katılmak, kuralları ihlal etmek veya topluluk yönergelerine uymamak yer alabilir.

Bu tür faaliyetler arasında uygunsuz içerik paylaşmak, dolandırıcılık yapmak, spam yorumları veya mesajları teşvik etmek veya yanıltıcı bilgiler yayınlamak da Azar’da banlanmanıza sebep olabilir.

Azar Nedir?

Azar, dünyanın her yerinden insanları rastgele görüntülü olacak şekilde eşleştiren bir uygulamadır. 17 yaş ve üzeri insanlar için kullanılabilir olan Azar, App Store veya Google Play Store’dan indirilebilir.

Kullanıcıların gerçek zamanlı olarak iletişim kurması için video, mesaj ve fotoğraf odaklı çalışan uygulama, sohbetlerinizi daha eğlenceli hale getiren çıkartmalar, filtreler ve çerçevelerle yeni insanlarla tanışmanızı daha kolay hale getirmektedir. Bu efektler, Snapchat ve Instagram hikayelerindeki özellikleri andırmaktadır.

Uygulamayı kurduktan sonra sizden bazı izinleri vermeniz istenecek. Bunlar video, ses ve konumunuzdur. Ardından doğum tarihinizi ve cinsiyetinizi girmeniz gerekecek. Bunun dışında Google veya Facebook ile de bağlanabilirsiniz.

100 milyondan fazla indirmeye sahip olan Azar, Türkiye dahil 190 ülkede kullanılmaktadır. Kullanımı ücretsiz olsa da premium özellikler için 14,99 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Azar Ban Kaldırma Nasıl Yapılır?

Eğer Azar’dan kalıcı olarak banlandıysanız, hesabınızı kurtarmak için bazı seçeneklere sahipsiniz. Bu makale, size Azar’dan ban kaldırma konusunda en iyi çözümü sağlayacaktır.

Azar’dan ban kaldırma talebi formu doldurmak ve masum olduğunuzu kanıtlamak için yeterli delilleri sunmaktan, hesabınızı kurtarmaya ve bir daha banlanmamasına kadar her şeyden bahsedeceğiz.

Azar’da banın hızlı bir şekilde kaldırılması için aşağıdaki talimatları izleyin.

Azar Ekibine Durumu İzah Edin

Öncelikle durumu Azar ekibine izah etmeli ve banın kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz. Bunun için:

 • Banlanmış Azar hesabınıza resmi destek web sitesi üzerinden giriş yapın.
 • Ana sayfada ekranı aşağı doğru kaydırın ve “Yardım“, “Destek” veya “Yardım Merkezi” (Help, Support veya or Help Center) gibi bir sayfa bulup üzerine tıklayın.
 • Askıya alınan hesaplar” (Suspended accounts) bölümü altında “Bize Ulaşın” (Contact us) veya “Temyiz Et” (File an Appeal) seçeneğini bulun ve üzerine tıklayın.
 • Eğer tekrar giriş yapmanız istenirse giriş yapmak için bilgilerinizi girin.
 • Son olarak kişisel bilgilerinizi ve yasağınızla ilgili ek detayları içeren bir form göreceksiniz.

Azar’a etkili ve tatlı dilli temyiz yazısı yazmanıza yardımcı olması açısından öncelikle nazik bir selamla başlayın. Azar destek ekibine “Sevgili Azar Destek Ekibi, umarım iyisiniz” gibi sıcak bir selam ile hitap ederek başlayın. Bunu İngilizce olarak göndermeniz süreci daha da hızlandıracaktır. Dilerseniz bunu Google Çeviri üzerinden yapabilirsiniz.

Ardından kendinizi kısaca tanıtın ve Azar hesabınızla ilişkilendirilmiş adınızı, kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi yazın. Bunu yapmak, destek ekibinin hesabınızı hızlı bir şekilde kontrol etmesi kolaylaşacaktır.

Şimdi Azar hesabınızın yasaklandığını, yasak türünü ve Azar tarafından verilen yasak nedenini net bir şekilde açıklayın.

Eğer Azar kurallarını kasıtlı olarak ihlal ettiğinizi düşünüyorsanız, hatalarınızı kabul edin ve kuralları anladığınızı ifade edin. Destek ekibine aynı hataları tekrarlamayacağınız konusunda güvence verin.

Kibar bir şekilde durumunuzu açıklayıp yasağın haksız olduğunu veya kaldırılması gerektiğini neden düşündüğünüzü açıklayın. Durumunuzu güçlendirmek için ekran görüntüleri veya destekleyici belgeler gibi ilgili kanıtlar sunun.

Sonraki adım olarak Azar destek ekibinden durumunuzu gözden geçirmelerini ve yasağı yeniden değerlendirmelerini isteyin. Son olara durumunuzu gözden geçirdikleri ve yardımları için önceden teşekkür edin.

Bu durumda dikkat almanız ilk şey, asla yalan söylememektir. Eğer durumunuzu manuel olarak gözden geçirmeye karar verirlerse, temyiz yazınızda onlara yalan söylediyseniz hemen fark ederler. Bu da Azar hesabınızın kalıcı olarak yasaklanmasına ve tekrar temyiz edememenize sebep olacaktır. Hesabınızla yaptığınız her şeyin kayıtları ellerinde olduğu için ‘uyanıklık’ yapmayın.

Formu doldurduktan sonra Gönder (Send) yazılı seçeneğe tıklayın.

Azar’dan Yanıt Bekleyin

Azar’a temyizinizi gönderdikten sonra, bir yanıt beklemek için sabırlı olmanız gerekmektedir. Destek ekibi, birçok temyiz başvurusu alabilir ve durumunuzu detaylı bir şekilde gözden geçirmeleri biraz zaman alabilir.

Yanıt beklemek biraz sinir bozucu olabilir, ancak sakin kalmalı ve temyiz sürecine güvenmelisiniz. Bekleme süresi boyunca birden fazla temyiz başvurusu yapmayın. Çünkü bu işlem süreci yavaşlatabilir ve hatta ban kaldırma şansınızı azaltabilir.

Eğer Azar’daki ban kaldırılırsa, yaşadığınızdan bu deneyimden ders çıkarmalı ve gelecekte aynı hataları yapmaktan kaçınmalısınız.

Eğer yaptığınız başvuru başarısız olursa, yeni bir hesap oluşturma seçeneğiniz hala vardır. Bununla birlikte ileride herhangi bir yasağı önlemek için Azar’ın kurallarına uymayı unutmamalısınız.

Yeni Hesap Oluşturma Adımlarına Başlayın

Yeni bir hesap oluşturmaya karar verdiyseniz, verilerinizin silinmesini istemek önemlidir. Çünkü temiz bir başlangıç yaparak yeni hesabınızı potansiyel bir yasaktan korumayı düşünebilirsiniz.

Azar’dan veri silme talebinde bulunmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Web sitelerinden bir destek e-posta adresi veya iletişim formu bulun.
 • Azar destek ekibine bir e-posta gönderin.
 • Konu satırına “Veri Silme Talebi” (Data Deletion Request) yazın.
 • E-posta metninde, adınızı, kullanıcı adınızı ve hesabınızla ilişkili e-posta adresinizi belirtin.
 • Kişisel verilerinizin silinmesini talep ettiğinizi net bir şekilde belirtin.

Talebinizi işleme koymadan önce Azar ekibi, sizden ek bilgi veya doğrulama isteyebilirler.

Azar Uygulamasını Kaldırıp Tarayıcıda ‘Temizlik’ Yapın

Cihazlarınızdan Azar uygulamasını veya tarayıcıdaki etkinlikleri kaldırmalısınız.

Android telefonunuzda Ayarlar > Uygulamaları Yönet veya Ayarlar > Uygulamalar bölümüne giderek yüklenmiş uygulamaların tam listesine erişin. Buradan Azar’ı bulup uygulamayı kaldır seçeneğine dokunun.

iOS cihazlarda ise Ayarlar > Genel > iPhone Depolama bölümüne gidiğ Azar’ı silmeyi seçin.

Bilgisayarınızda tarayıcı kullanıyorsanız, tercihen tarayıcıyı silip yeniden yükleyin.

Yeni Bir Telefon Numarası Kullanın

Aynı numara ile yeni bir Azar hesabı oluşturursanız, muhtemelen anında yasaklanırsınız. Bu nedenle yeni bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak.

Piyasada pek çok ücretsiz fake numara edinmenizi sağlayacak yöntem bulunmaktadır. Bunlara şuradaki makalemizden ulaşabilirsiniz.

Başka bir yöntem olarak bir arkadaşınızın veya aile üyenizin cep telefonu numarasıyla kaydolabilir ve kaydı tamamlamak için doğrulama kodunu göndermelerini isteyebilirsiniz.

Yeni Bir E-posta Adresi Edinin

Aynı e-posta adresiyle yeni bir Azar hesabı oluşturamazsınız. Çünkü hesabınız önceki hesaba bağlanacağı için yeni hesabınız kısa süre sonra işaretlenecek ve yasaklanacaktır. Bu sebeple yeni bir e-posta hesabı açmalısınız.

IP Adresinizi Değiştirin

Azar, hesabınız için IP ban yapmış olabilir. Bu sebeple kullandığınız WiFi için IP adresi değiştirmeyi unutmayın. IP adresinizi nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Yeni Azar Hesabınızı Oluşturun

Artık yeni bir Azar hesabı oluşturmak için gereken her şeye sahipsiniz. Yeni bir Azar hesabı oluşturmak için şu adımları izleyin:

 • Öncelikle cihazınızda bir VPN sunucusuna bağlanın. Mobil uygulama için buradaki, bilgisayar içinse buradaki VPN önerilerimize göz atabilirsiniz.
 • Uygulamayı veya resmi web sitesini açın ve “Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Yeni e-posta adresinizi ve cep telefonu numaranızı girin ve kaydı tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Yeni hesabınızı oluşturduktan sonra artık başka bir şey yapmadan Azar’ı kullanmaya başlayabilirsiniz.