Instagram GIF Yapma Rehberi

Instagram’da yerleşik olarak kullanabileceğiniz pek çok GIF bulunmaktadır. Bunlar bazı kodlar veya isimler ile arama yapıldığında karşınıza çıkarlar. Bununla birlikte Instagram’da kendinize özel bir GIF yapmak da isteyebilirsiniz. Şimdi bu konuyla ilgili geniş çaplı bir bilgilendirmede bulunacağız. Aşağıda, Instagram için GIF yapma adımlarını tüm ayrıntılarıyla öğreneceksiniz.

Instagram İçin GIF Yapma Rehberi

GIF Türleri

İlk olarak GIF türlerinin neler olduğuna bir bakalım. Bunu öğrenmeniz, hangisini yapacağınıza karar vermeniz açısından da önemli olacaktır.

Standart fotoğraf GIF’i

Bu GIF türü, 2 veya daha fazla resmin kullanılmasıyla oluşturulur.

Animasyonlu GIF

Animasyonlu GIF’ler, arka planı olan ve olmayan olmak üzere iki farklı şekilde oluşturulabilirler.

Arka planı olan animasyonlu olan GIF

B u GIF’ler genellikle videolardan oluşturulurlar. Animasyona ve bununla ilgili programlara hakim olanlar, daha sonra bu videoları GIF’lere dönüştürebilirler.

GIF Oluşturma

Instagram için GIF oluştururken bunu üçüncü taraf bir uygulamadan yardım alarak yapabilirsiniz. Aşağıdaki örneği ezgif.com üzerinden hazırladık çünkü burası, oluşturduğunuz GIF’i istediğiniz gibi özelleştirebileceğiniz pek çok araca sahip.

Ezgif.com ile GIF oluşturma adımları

Birinci adım: İlk olarak içeriğinize karar vermelisiniz. Bu bir video mu yoksa farklı resimlerin yer aldığı standart bir GIF mi olacak. Biz iki farklı resim seçerek devam edeceğiz.

İkinci adım: Şimdi GIF’inizin başlangıç noktası, hızı, süresi gibi detayları ayarlayın. Başka bir GIF oluşturucu kullanırsanız, farklı seçenekleriniz de olabilir.

Üçüncü adım: GIF’i oluşturduktan sonra daha iyi hale getirmek için ince dokunuşlar yapabilirsiniz.

Dördüncü adım: Son düzenlemelerinizi de yaptıktan sonra GIF’inizi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Ezgif dışında faydalanabileceğiniz birkaç GIF oluşturma sitesinden bahsetmek gerekirse:

Arka Plan Olmadan GIF Oluşturma

Arka planını silmek istediğiniz bir görüntüyü GIF’e dönüştürebilirsiniz. Bunu da yalnızca birkaç adımda yapabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan şey, bir görüntünün arka planını silebilmeniz. Sizin için bunu yalnızca birkaç saniyede yapabilen araçlar bulunuyor. Bunların hangileri olduğunu şuradaki makaleye göz atarak öğrenebilirsiniz.

Arka planını sildiğiniz fotoğrafları daha sonra standart fotoğraf GIF’i olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapabileceğinizi yukarıda açıklamıştık.

Arka Plan ile Hareketli GIF Oluşturma

Arka planı hareketli olan bir GIF oluşturma işlemi son derece basittir. İhtiyacınız olan tek şey, GIF’e dönüştürmek istediğiniz videoya karar vermek. Ardından ezgif.com’a giderek videoyu yükleyin ve GIF’e dönüştürülmesini sağlayın.

Oluşturulan GIF’i Instagram’da Paylaşma

GIF’inizi oluşturduktan sonra sıra bunu Instagram’da paylaşmaya geldi. Muhtemelen Instagram hikayelerde paylaşacağınız için öncelikle bilgisayarınızda oluşturduğunuz GIF’i telefonunuza aktarmanız gerekecek. Şurada hazırladığımız makale, dosyaların telefondan bilgisayara aktarılması başlıklı olsa da aynı yolu takip ederek GIF’inizi bilgisayarınızdan telefonunuza aktarabilirsiniz. Ardından geriye bir tek GIF’i Instagram hikayenizde paylaşmak kalıyor.

Instagram Hikayede GIF Paylaşma Tüyoları

Oluşturduğunuz GIF’i Instagram’da hangi amaçla paylaşacaksınız? Yalnızca mizahi olması için mi yoksa takipçilerinizin dikkatini mi çekmeyi planlıyorsunuz? Mizahi bir GIF’i istediğiniz saatte, istediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz. İnsanların dikkatini çeken bir GIF hazırlarsanız, bunun akılda kalıcılığı daha fazla olacaktır.

Bunun dışında GIF’i önce görsel, sonra bir yazı ile süslediğinizde yine takipçilerinizin dikkatini çekecektir. Örneğin bir etkinlik veya ürün tanıtımı yapmayı planlıyorsanız, böyle bir yolu takip edebilirsiniz. GIF için kullandığınız renklerin dikkat çekici, yazının da okunabilir olduğundan emin olun.

İlgili Yazılar

WhatsApp GIF Yapma Rehberi
Videoyu GIF’e Dönüştürebileceğiniz En Kolay Yöntemler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Opera Gizli Sekme Açma Nasıl Yapılır?