Instagram Hikaye İzlenme Arttırma Nasıl Yapılır?

Instagram’da paylaştığınız hikayelerin izlenme sayısını arttırmak mı istiyorsunuz? O halde bunun için hikayeyi yalnızca paylaşmaktan daha fazlasını yapmanız gerektiğini düşünmüşsünüzdür. Evet, haksız değilsiniz. İlk olarak 2016 yılında kullanıma sunulan bu özellik artık her gün 500 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Eğer bir markanız varsa ve bunu Instagram hikaye aracılığıyla geniş kitlelere ulaştırmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri uygulamaya koyulabilirsiniz.

Instagram Hikaye İzlenme Nedir?

Instagram hikaye izlenme, Instagram hikayenizin platformdaki diğer kullanıcılar tarafından görüntülenmesini ifade etmektedir. Instagram hikayeleri, takipçilerinizle paylaşılabilen ve 24 saat boyunca Instagram akışlarının en üstünde görünen kısa videolar veya resimlerdir.

Hikaye izlenmeleri, içeriğinizle kaç kişinin etkileşime geçtiğini ve paylaşmak zorunda olduğunuz şeylerle ilgilendiğini gösterdiğinden, platformdaki katılımı ve erişimi ölçmek için önemli bir ölçümdür. Instagram hikaye izlenmelerinizi takip edebilir, bu bilgileri içerik stratejinizi geliştirmek ve hedef kitlenizle etkileşim kurmak için kullanabilirsiniz.

Instagram Hikayelerim Neden Az İzleniyor?

Bu, birçok Instagram kullanıcısının kendilerine sorduğu bir sorudur; paylaştığım Instagram hikayelerim neden az kişi tarafından izleniyor? Bazı tecrübeli Instagramer’lar bile sürekli düşük hikaye izlenmeden şikayetçi olabiliyor.

Bunun pek çok sebebi olabilir, bunlar arasında şunları gösterebiliriz:

 • Sık sık ve rastgele günlerde hikayeler paylaşırsanız, Instagram algoritması sizi Hikaye sırasının arkasına iter. Bu sebeple takipçileriniz hikayelerinizi görmeyebilir. Üstelik, takipçileriniz hikayelerinizi görmeye alışık değiller ve sizi takip ettiklerini dahi unutabilirler.
 • Takipçilerinizin Instagram’da olmadığı zamanlarda hikaye paylaşırsanız, onların görmesini engelleyebilirsiniz.
 • Takipçilerinizin ilginç veya ilgili bulmadığı içerikler paylaşıyor olabilirsiniz. Farklı türde hikayeler paylaşıyorsanız, belki bir veya iki hikayenizi izlerler. Eğer birinci hikayeniz ilgilerini çekmezse, hızlıca başka bir Instagram hesabına geçebilirler.
 • Bazı insanlar Instagram hikayelerini anonim olarak izler. Örnek verecek olursak, diğer Instagram hesaplarından veya harici bir Instagram hikaye görüntüleyici kullanabilir. Bunlar, hikayenizin izlenme sayısını olumsuz şekilde etkiler.

Instagram Hikaye İzlenme Arttırma Yolları

Yaratıcı Hikaye İçerikleri Oluşturun

Yaratıcılık, Instagram’da başarılı olmanın kilit rollerinden birisidir. Takipçiler, orijinal içerikleri izlemeyi veya görmeyi tercih ederler. Bu da hikayenizin viral hale gelmesini istiyorsanız yaratıcı düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Bir trendi takip etmek, Instagram hikayelerinizin izlenme sayısını artırmanıza yardımcı olsa da uzun vadede sürdürülebilir bir yöntem değildir. 1,3 milyardan fazla kullanıcı arasında kendinizi öne çıkarmak zor olabilir. Zira bir gecede ünlü bir influencer olmanız söz konusu değil. İlham almak için başka kişilerin çalışmalarını takip etseniz de orijinal ve daha önce yapılmamış olanları yapmaya çalıştığınızdan emin olun. İçeriğinizin kalitesi çok önemli olsa da, iyi ses ve video ekipmanlarının da yeri ayrıdır.

Genel olarak tutarlı olun ve hikayenizin kalitesini her zaman üst seviyede tutmaya çalışın.

Hikayelerinizde Çıkartmaları Kullanın

Instagram hikayelerinizde ara ara widget ve çıkartmalar kullanmanızı öneririz. Bir hikaye oluşturduğunuzda, içeriğinizi orijinal ve izleyiciler için daha çekici hale getirmek için küçük resimler, etiketler veya animasyonlar ekleyebilirsiniz.

Instagram, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli widget’lara ve çıkartmalara sahiptir. Bunları hikayenizi yukarı doğru kaydırdığınıda düzenleme ekranında bulabilirsiniz. Instagram hikaye çıkartmaları, hikayenize kişilik katmanın yanı sıra takipçilerinizden daha fazla bilgi toplamak için de kullanılabilir.

Birçok işletme, ürünler, resimler veya trendler hakkında kararlar almak için widget’lar tarafından toplanan verileri kullanır. Temel bilgilere bağlı kalarak yalnızca bir emoji kaydırıcısı, hashtag etiketi veya etiketlenmiş bir kullanıcı ekleyebilir, Instagram hikaye görüntüleyenlerin sayısını arttırmak için daha ilgi çekici tercihlerde bulunabilirsiniz. Hikayelerinizi daha özelleştirilebilir hale getirmek için etkileşimli anketler, testler hazırlayabilir hatta müzik ekleyebilirsiniz.

Anketler ve Testler Oluşturun

Hikaye izlenme sayısı önemlidir fakat söz konusu Instagram hesabınızı büyütmek olduğunda, kullanıcı katılımı da eşit derecede önemlidir. Bu yüzden Instagram hikaye içeriğinize etkileşimli anketler ve testler eklemelisiniz.

Anketler ve testler, içeriğiniz üzerinde görüntülenen çıkartmalar olarak eklenir. Anket çıkartması oluşturmak, takipçilerinizin sorduğunuz bir soruya göre seçim yapmasına olanak tanır. Örneğin, takipçilerinizden iki kıyafet arasından seçim yapmalarını veya çikolata mı yoksa vanilyalı dondurma mı tercih etmelerini isteyebilirsiniz. Ardından yanıtların bir dökümünü görebileceksiniz. Sonrasında bir hikaye ile bu sonuçlar paylaşabilirsiniz.

Instagram sorulan sorular tıpkı anketler gibidir. Takipçilerin seçmesi için ikiden fazla seçenek ekleyebilir, soru etiketinin sonuçlarını takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Konum Etiketlerini Kullanın

Instagram hikayenize konum eklemek, takipçilerinize nerede olduğunuzu söylemenin yollarından birisidir. Bununla birlikte konum etiketleri, daha fazla hikaye görüntülemesi elde etmenize ve yeni takipçiler çekmenize de yardımcı olabilir. Bunun nedeni ise bir Instagram kullanıcısı belirli bir konumdaki içeriği aradığında, gönderinizin kendi özet akışında görünmesidir.

Instagram hikayenize veya Reels’e bir konum eklemek için gönderiyi oluştururken Konum Ekle’nin altında ülke, şehir veya siteyi seçmeniz yeterlidir. Konum, kullanıcı adınızın hemen altında ve içeriğinizin üzerinde görüntüleniyor olacak. Düzenleme ekranını yukarı kaydırdığınızda konum etiketini ekleyerek hikayenize bir konum ekleyebilirsiniz. Instagram’da konum tabanlı hikayeler, keşfet sayfasında daha keşfedilebilir paylaşımlardır.

Hashtag Kullanın

Instagram etkileşimini artırmanın en kolay ve etkili yollarından biri de hashtag kullanmaktır. Hikayenize veya paylaşımlarınıza doğru hashtag’ler eklemek, daha geniş bir kitleye ulaşmanızı, daha fazla takipçi ve beğeni almanızı sağlar.

Instagram, normal paylaşımlara 30, hikayelere ise 10 hashtag eklemenize izin veriyor. Bu sayılar çok fazla olmadığı için hangi hashtag’leri seçtiğiniz konusunda biraz seçici olmanız gerekecek. Popüler hashtag’ler görünürlük için başarılı bir hamle olsa da belirli hashtag’ler, niş kullanıcılara ulaşma nız için daha iyidir. Hikayenize hashtag yerleştirirken bunları başlığa, hashtag çıkartması olarak veya bir konum etiketi ile ekleyebilirsiniz.

Instagram algoritmasının hikayeler ve hashtag’lerle nasıl çalıştığı %100 net değildir. Bu nedenle içeriğinizin keşfet sayfasında öne çıkacağının garantisi yoktur. Doğru etiketi bulmak söz konusu olduğunda, hikayenize ne ekleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olabilecek birçok web sitesi bulunmaktadır. Markanız için en iyi kelimeleri ve kelime öbeklerini araştırıp hangisinin en iyi sonuçları verdiğini görmek için kullandığınız hashtaglerin sayısı, yerleşimi ve türleri ile denemeler yapın. Instagram analizleriniz ve hikaye analiz sayfalarınız, sosyal medya stratejinizin etkinliğine ışık tutacaktır.

Altyazı Ekleyin

Instagram’da video odaklı hikayenizi daha geniş kitlelere erişilebilir hale getirmek, takipçilerinizi arttırmanın başka bir yoludur. Bu nedenle Instagram hikayenize altyazı eklemeniz çok önemlidir.

Bu özelliği kullandığınızda, videonuzda söylediğiniz her şey otomatik olarak metne dönüştürülecek ve izleyicilerinizin okuması için ekranda görüntülenecektir. Altyazılar, videolarınızı işitme kaybı olanlar için daha kapsayıcı hale getirmenin yanı sıra videoları sessiz izleyen kullanıcılar için hikaye görüntüleme süresini arttıracaktır. Değerli bir takipçinizi sırf işte, okulda veya geceleri telefonları sessize aldığı için kaybetmek istemezsiniz sanırım, değil mi?

Hikayenize altyazı eklemek için öncelikle ekranı yukarı kaydırın. Ardından altyazı etiketini seçip sonrasında metin renginizi ve biçiminizi seçin. Ayrıca daha fazla özelleştirme seçenekleri için Clipomatic veya CaptionMax gibi üçüncü taraf araçlarla altyazı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Hikayenizi takipçilerinizle paylaşmadan önce yazıları gözden geçirmelisiniz. Zira konuşmadan metne nispeten gelişmiş olmasına rağmen, transkripsiyon işlemi sırasında hala hatalar yapılabiliyor.

Reklam ile Instagram Hikaye İzlenme Arttırma

Hikaye reklamları ile Instagram hikaye görüntülemelerinizi arttırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Instagram hikayelerin biçimine ve estetiğine uyan, yüksek kaliteli, görsel olarak çekici bir reklam oluşturun.
 • Demografik, yer ve ilgi alanına dayalı hedeflemeyi kullanarak reklamınızı doğru kitleye göre hedefleyin.
 • Etkileşimi arttırmak ve görüntüleyenleri reklamınızla etkileşime geçmeye teşvik etmek için harekete geçirici mesajlar kullanmaya özen gösterin.
 • Farklı reklam biçimlerini (ör. yukarı kaydırma, anket, bilgi yarışması) deneyin. Hedef kitleniz ve reklam hedefleriniz için içlerinden en uygun olanı kullanın.
 • Birden çok üründen bahsetmek veya bir hikaye anlatmak için döngü veya koleksiyon formatını kullanmayı düşünebilirsiniz.
 • Reklamınızın ne kadar başarılı olduğunu izlemek ve ölçmek için Instagram’ın Insights özelliğini kullanın. Ardından sonuçlara göre stratejinizi olması gerektiği gibi ayarlayın.
 • Instagram tarafından belirlenen reklam yönergelerine ve politikalarına uyduğunuzdan emin olun.

Yukarıdaki tüm adımlar, Instagram hikayenizi daha geniş kitlelere ulaştırabilmeniz için önemli bir yer tutmaktadır.

Paylaşılabilir Hikayeler Yayınlayın

Takipçi kitlenizi memnun etmenin size geri dönüşü daha fazla hikaye izlenmesi şeklinde olacaktır. Ancak sizi takip etmeyen insanlara ulaşmak da aynı derecede önemlidir. İster bilinen bir isim olun, ister büyütmeye çalıştığınız küçük işletme olun, sosyal medya platformunda paylaşılabilen videolar oluşturmak, başarılı olma şansınızı artıracaktır.

Facebook’ta içerik paylaşmaya benzer şekilde Instagram, insanların hikayelere gönderilen videoları paylaşmasına da olanak tanır. Fakat bunu zorlaştırabilecek birkaç sınırlama var. Örneğin kullanıcılar hikayenizi yalnızca hesabınız herkese açıksa ve onları hikayede etiketlediyseniz (@mention özelliğini kullanarak) sayfalarına ekleyebilir. Kullanıcı etiketlenmemişse, içeriğinizi hikayesinde paylaşamaz. Bununla birlikte, kullanıcılar hikayeyi kısa mesaj, e-posta veya hatta Instagram’da doğrudan mesaj yoluyla gönderebilir. Bu, takipçilerinizin hikayeleri aracılığıyla herkese açık olarak paylaşılamasa bile içeriğinizin özel olarak paylaşılabileceği anlamına gelir.

Gönderiler ise kullanıcılarınız arasında kolayca paylaşılabilir. Profiliniz herkese açık olarak ayarlandığı sürece, insanlar Instagram hikayelerinde paylaşılmak üzere içeriğinizi yayınlayabilirler.

En İyi Hikayelerinizi Öne Çıkarın

Instagram’da bir hikaye, yayınlandıktan 24 saat sonra akışınızdan kaybolur. Bununla birlikte Instagram’ın geçmiş hikayelerinizi öne çıkardığı bir özelliği bulunmaktadır. Öne çıkanlar olarak bilinen bu özellik, önceden paylaştığınız hikayeleri Instagram profilinizde görünür şekilde öne çıkarmanızı sağlıyor.

Öne çıkan hikayeler, profil sayfanızda, biyografinizin hemen altında bulunmaktadır. Ayrıca takipçileriniz için alakalı videoyu bulmayı kolaylaştırmak için bunları gruplandırabilir ve adlandırabilirsiniz.

Instagram hesabınızda sahip olabileceğiniz öne çıkanlar sayısında bir sınırlama bulunmuyor. Bu nedenle en iyi hikayelerinizi profilinizde rahatlıkla arşivleyebilirsiniz. Instagram hikayelerinizin daha fazla izlenmesini sağlamak için en popüler videolarınızı öne çıkanlar aracılığıyla kullanıcılarla buluşturabilirsiniz.

Hikayenizi Doğru Zamanda Paylaşın

Hedef kitlenizin en aktif olduğu en uygun zamanlarda paylaşım yapmak, Instagram hikaye görüntülemelerinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Gönderi göndermek için en iyi zamanlar, hedef kitlenize ve onların saat dilimine göre değişkenlik gösterebilir. Fakat daha yüksek katılım için bazı yaygın zamanlar, mesai saatleri dışında (akşamları ve hafta sonları) ve öğle yemeği aralarını içermektedir. Belirli kitlenizin en aktif olduğu zamanı görmek ve gönderi planınızı buna göre ayarlamak için Instagram’ın Insights özelliğini de kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram hikaye izlenmeleri, hesabımı büyütmeme yardımcı olabilir mi?

Evet, Instagram hikaye izlenmeleri etkileşiminizi arttırarak hesabınızı büyütmenize yardımcı olabilir. İlgi çekici içerikler yayınlamak yeni takipçiler çekebilir ve platformdaki görünürlülüğünüzü perçinlemenize yardımcı olabilir.

Instagram hikaye izlenmelerim neden düşüyor?

Instagram algoritmasındaki değişiklikler, yanlış zamanda paylaşım yapmak veya hedef kitlenizle yeterince etkileşim kuramamak, Instagram hikaye izlenmelerinizin düşmesinin nedenlerinden birkaçıdır. Böyle bir sorun yaşıyorsanız olabildiğince ilgi çekici içerikler yayınlamaya çalışın. Ayrıca hikaye izlenmelerinizi iyileştirmek için takipçilerinizle etkileşim kurmayı da deneyebilirsiniz.

Instagram hikaye izlenmesi satın alabilir miyim?

Instagram hikaye izlenmelerini satın almak mümkün olsa da bu, Instagram’ın hizmet şartlarını ihlal eder. Dolayısıyla Instagram hesabınızın askıya alınmasına veya yasaklanmasına neden olabilir. Bu tür uygulamalara başvurmanızı pek önermiyoruz.

Instagram hikaye izlenmeleri sahte olabilir mi?

Evet, üçüncü taraf uygulamaları veya hizmetleri kullanarak Instagram hikaye izlenmelerini taklit etmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Instagram Takipçi Arttırma Yolları
Instagram Reels İzlenme Arttırma Yolları
Instagram Video İzlenme Sayısı Arttırma Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
Snapchat Hesap Hackleme Nasıl Yapılır?