Instagram’da Takipçi Arttırma Nasıl Yapılır?

Instagram, sadece Türkiye’de değil dünyada da en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri. Kullanıcı sayısının her gün arttığı Instagram’da takipçi sayısı, bazı kişiler için büyük önem taşıyor. Çoğu kişi uygulamayı ailesi ve arkadaşlarıyla takipleşmek için kullansa da Instagram üzerinden hizmet verenler ve influencerlar için takipçi sayısı büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla çoğu kullanıcı, Instagram takipçi arttırma ve kasma yollarının ne olduğunu merak ediyor.

Instagram takipçi sayısının yüksek olmasını isteyenler, Instagram takipçi hilelerine yöneliyor. Ancak Instagram takipçi hilesi yaptıranlar, hesaplarında bazı sorunlarla karşılaşabiliyor. Takipçi sayısını organik bir şekilde yükseltemeyenler, Instagram takipçi hilesi yapmak ne kadar doğru? sorusuna yanıt arıyor. Hem bu soruyu yanıtladık, hem de Instagram’da takipçi sayınızı nasıl arttıracağınızı açıkladık.

Instagram Takipçi Hilesi Nedir?

Instagram hesabındaki takipçi sayısını yeterli görmeyenler, belli bir ücret karşılığında takipçi satın alabiliyor. Takipçi satma işleminde birçok site yapıyor. Ancak bu takipçiler organik olmadığı için zamanla düşebiliyor.

Instagram Takipçi Hilesi Zararlı mı?

Instagram takipçi hilesi, aslında zararlı bir yöntemdir. Çünkü Instagram algoritması organik takipçileri esas alır. Instagram son olarak takipçi sayısını organik değil de sahte olacak şekilde arttıranlar için sert yaptırımlar uygulama kararı aldı. Hesapta beklenmedik işlemler meydana geldiğinde hem parola istenebileceğini hem de hesabın askıya alınabileceğini duyurdu. Bu nedenle Instagram takipçi hilesi, sayfanızın kısa sürede kapatılmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra Instagram etkileşimlerinin organik olması, algoritma açısından büyük önem taşır. Instagram hesabını organik bir şekilde büyütenler kısa sürede daha fazla etkileşim alacak ve keşfet kısmına düşecektir. Ancak Instagram algoritması, organik olmayan takipçi ve etkileşimleri fark ettiğinde hesabınızın başkalarına gösterilme oranı ciddi oranda düşer.

Bunun gibi daha sayamadığımız pek çok durum nedeniyle sahte takipçi hilesi yapmak yerine, Instagram hesabınızı organik olarak büyütmeyi denemelisiniz. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok alternatif yol bulunuyor.

Instagram’da Takipçi Arttırmanın Faydaları

Instagram’da takipçi sayınızı arttırmak istemenizin ardında elbette farklı sebepler olabilir. Bunun dışında hemen herkes için Instagram’da takipçi arttırmanın size sağlayacağı bazı avantajlar olacaktır. Bunlardan madde madde bahsedecek olursak;

  • Görünürlülüğünüz artacak: Ne kadar çok takipçiniz olursa, gönderilerinizi o kadar çok kişi görür. Bu da Instagram’ı özellikle ticari veya kişisel marka oluşturma amaçlarıyla kullanıyorsanız yararlı olabilir.
  • Daha fazla güvenilirlik: Çok sayıda takipçiye sahip olmak size daha fazla güvenilirlik sağlayabilir. Sizi potansiyel müşteriler veya alıcılar için daha çekici bir figür haline getirebilir.
  • Daha fazla etkileşim: Takipçi sayınız arttıkça gönderilerinizin beğeni, yorum ve diğer etkileşim biçimlerinde de artış görebilirsiniz. Bu, içeriğiniz etrafında bir topluluk duygusu oluşturmaya yardımcı olmasının yanında kendi başına ödüllendirici olabilir.
  • Geliştirilmiş erişim: Takipçileriniz arttıkça gönderilerinizin daha fazla kişi tarafından görülme olasılığı artar. Böylelikle içeriğinizin erişimini arttırmaya ve potansiyel olarak yeni kitlelere ulaşmaya başlarsınız.
  • Artan fırsatlar: Daha fazla takipçi, markalarla çalışma veya etkinliklerde konuşma yapmak üzere davet edilme şansı gibi yeni fırsatların da önünü açabilir.

Instagram Takipçi Arttırma | Kasma Yolları

Instagram Pazarlama Stratejisine Sahip Olun

Instagram’daki takipçi sayınızı arttırmayı istemek, ilk etapta oldukça iyi bir hedeftir. Ancak takipçi sayınızın fazla olması, size başarılı bir Instagram hesabı kazandırmaz. Takipçi kazanmak, stratejinizin ve pazarlama hedeflerinizin yanında yalnızca planın bir parçası olmalıdır.

Daha fazla takipçi istemenizin nedenlerini düşünün. Gerçekten neyi başarmak istiyorsunuz? Marka bilinirliliğinizi arttırmak mı? Bazı ürünlerin satışını yapmak mı? Yoksa sadece ‘takipçi sayım fazla olsun’ mu diyorsunuz? Biraz önce de söylediğimiz gibi yalnızca takipçi sayınızın fazla olmasını istiyorsanız, başarılı bir hesap elde etmiş olmazsınız. Fakat marka bilinirliği, ürün satışı gibi hedefleriniz varsa, bu hedefler hesabınızın tutarlı olmasını sağlayacaktır.

Instagram Biyografinizi Optimize Edin

Hedefinizi belirlediyseniz, sıra Instagram biyografinizi optimize etmeye geldi. İyi hazırlanmış bir Instagram biyografisi, profilinizin en iyi reklam yüzüdür. Dolayısıyla bu kısım, tahmin ettiğinizden çok daha önemlidir. Instagram biyografinizi en iyi şekilde hazırlamak için şurada açıkladığımız tüyolarımıza göz atabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı Instagram İçin En İyi Paylaşım Saatlerine Göre Yapın

Instagram’da paylaşım için en iyi saatler, farklı stratejilere göre değişkenlik gösteriyor. Eğer pazarlama veya ürün satışı için paylaşım yapacaksanız, haftanın yedi günü 20:00 – 22:00 saat aralıkları en iyisi olarak söylenir. Fakat hafta sonlarının hafta içine göre etkileşimi biraz daha düşük olabilir. Bunun dışında paylaşımlarınızın yüksek sayıda beğeni almasıyla birlikte takipçi sayısını arttırmak için hafta içi 08:000 – 10:00 ve 12:30 – 13:30 saatleri aralığı oldukça etkilidir. Bu saatler, insanların evden çıkmadan evvel ve öğle arası mola esnasında Instagram’da en fazla vakit geçirdikleri saatlerdir. Bunun dışında 22:00 ve 00:00 saatleri de ‘gece kuşlarının’ Instagram’ı en çok kullandığı saatlerdendir.

Bununla birlikte organik olarak yaptığınız paylaşımların en çok hangi saatlerde etkileşim aldığını Instagram işletme profilinizden öğrenebilirsiniz. Insights > Kitleniz > Tümünü Gör sıralamasını takip ederek kitlenizin en çok aktif olduğu saatleri öğrenebilirsiniz.

Paylaşımlarınızı Tutarlı Şekilde Yapın

2021 yılında yapılan bir araştırma, işletmelerin haftada ortalama dört Instagram gönderisi paylaştığını gösteriyor. Fakat bizim tavsiyemiz, her gün en az bir kez paylaşım yapmanız yönünde. Bir üstteki başlıkta bu paylaşımları hangi saatlerde yapmanız gerektiğini söylemiştik. Paylaşımlarınızı bu saatleri göz önünde bulundurarak yapmaya başlayabilirsiniz.

Farklı İçerik Türleriyle Denemeler Yapın

Instagram, artık fotoğraf paylaşımlarından çok daha fazlasıdır. Platform, aradan yıllar geçtikçe içerik paylaşmanın birçok yeni yolunu sundu. Farklı içerik türleri, Instagram’da daha fazla takipçi kazanmanın en iyi yollarından biridir. Çünkü size daha geniş kitlelere ulaşmanıza ve onlarla bağlantı kurmanıza yardımcı olur.

Algoritmanın temelinde ilgi bulunur, bu da kullanıcılara en sık etkileşimde bulundukları içerik türlerinin gösterildiği anlamına gelir. Dolayısıyla bir kullanıcı Instagram Reels’teki gönderileri diğerlerinden daha sık beğeniyor ve bu gönderilere yorum yapıyorsa, Instagram akışında daha fazla Reels içerikleri görünür. Aynı durum farklı içerik türleri için de geçerlidir.

Her içerik türünün avantajları vardır. Reels’in bu pastadaki en büyük payı aldığını söyleyebiliriz. Çünkü Reels paylaşımları, Instagram’ın keşfet sayfasındaki fotoğraf gönderilerinden daha büyük görünüyorlar. Her gün yaklaşık 200 milyon kişinin Instagram keşfete en az bir kez göz attığını da hesaba katarsak, Reels paylaşımlarının yeni kitlelere ulaşmanıza ve takipçi sayınızı arttırmasına etkisi oldukça fazla olacaktır.

Reels paylaşımlarınızın izlenme sayısını arttırma yolları için şuradaki yöntemleri uygulamanızı tavsiye ederiz. Fazla kişiye ulaşmanız, paylaşımızın kalitesiyle birlikte size takipçi olarak geri dönecektir.

Instagram Aramalarda Çıkmak İçin Anahtar Kelimeler Kullanın

Instagram profilinizin teması futbol veya makyaj üzerine olsun diyelim. Eğer temanız futbol üzerineyse ve paylaşımlarınız haber odaklıysa, Instagram profilinize bazı anahtar kelimeler eklemeniz, platformda başkaları tarafından bulunmanıza yardımcı olacaktır. Yani Instagram profilinize Futbol yorumcusu, Futbol haberleri gibi anahtar kelimeler yazmanız, takipçi sayınızın artmasını sağlayabilir.

Aynı örnekleri makyaj temalı bir Instagram profili için de söyleyebiliriz. Eğer bir makyaj sanatçısıysanız, profilinize Make up Artist, Makyaj gibi anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Orijinal Bir Instagram Tablonuz Olsun

Bir Instagram profilindeki paylaşımlar birbiriyle uyumlu olmadığında gözü yorar ve algıyı da dağıtır. Fakat estetik bir Instagram tablosuna sahip hesaplar, her zaman ilgi çekici olmuştur. Örneğin şu Instagram profiline göz attığınızda, tek arka plan renk üzerine yapılmış birbirinden ilgi çekici paylaşımlar göreceksiniz. Siz de kendi tarzınızı oluşturup kullanıcıların aklında yer ederek size takipçi olacak şekilde geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Instagram Paylaşımlarınıza Bilgilendirici Altyazılar Ekleyin

Instagram görsel odaklı bir platform olsa da bilgilendirici yazılar, kullanıcıların ilgisini kesinlikle çekecektir. Paylaşımınızla alakalı olarak uzunca bir bilgilendirme yazısı, kullanıcı üzerinde muhakkak olumlu bir etki yaratacaktır.

Instagram, 2200 karaktere kadar olacak şekilde uzun altyazılara izin veriyor. Bunu en iyi şekilde kullanmak artık sizin elinizde.

En İyi Yorumları Sabitleyin

Instagram’da her gönderi için en fazla üç yorumu sabitleme şansınız bulunuyor. Eğer paylaşımınız Instagram keşfete düştüyse ve kullanıcı yalnızca paylaşımınıza yorum yazmak için profilinizi ziyaret ettiyse, beğeni sayısına ve kalitesine göre o yorumu gönderinize sabitleyerek tek kelime bile etmeden kullanıcıyla etkileşim kurmuş olursunuz. Bu da muhtemelen kullanıcının sizi takip etmesiyle sonuçlanacak bir etkileşim zincirinin parçası olacaktır.

Instagram Profilinizi Diğer Sosyal Ağlarda Paylaşın

Instagram dışında kullandığınız başka sosyal ağlar varsa, bunu takipçi sayısını arttırmak için kullanabilirsiniz. Örneğin aktif bir Twitter hesabınız varsa, Instagram profilinizi ilgi çekici bir yönüyle tanıtarak paylaşabilirsiniz. Bu da profilinizin diğer sosyal ağlardaki kişiler tarafından keşfedilmesine imkan sağlayacaktır.

Bununla birlikte takipçi sayısı yüksek olan bir arkadaşınız varsa, ondan da böyle bir istekte bulunabilirsiniz. Kendisinden, profilinizin öne çıkan özelliğini birkaç cümleyle açıklayarak paylaşım yapmasını isteyebilirsiniz. Bunun da Instagram takipçi sayınızı arttırmanıza etkisi olacaktır.

Instagram Gönderinizi Web Sayfanıza Gömün

Başka bir web sitesinden Instagram gönderinizi paylaşmasını istemek, pek sağlıklı bir yaklaşım olmayabilir. Muhtemelen bunu bir ücret karşılığında yapılacağına yönelik geri dönüş alırsınız. Fakat sizin bir web sayfanız (blogunuz) varsa, makale ile uygun olan bir Instagram gönderinizi buraya gömebilirsiniz. Bir de hatırı sayılır bir okuyucu kitleniz varsa, geri dönüşü düşündüğünüzden çok daha etkili olabilir.

Diğer İnsanların Paylaşacağı Gönderiler Düşünün

Başkalarının Instagram hikayelerine göz attığınızda, bazı Instagram gönderilerini paylaştıklarını görmüşlüğünüz vardır. Bunu kendi lehinize dönüştürecek bir strateji belirleyebilirsiniz. Yani başkaları tarafından paylaşıma değer bir gönderi hazırlamak, stratejilerinizden biri olmalı. Eğer bir kişi Instagram gönderinizi paylaşırsa, aslında bedava reklamınızı yapmış olursunuz. Olur da paylaşımınız viral olursa, bunun takipçi sayınıza olan etkisi doğrudan pozitif olacaktır. Kaliteli içerik üretmenin ne kadar önemli olduğunu buradan da rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Instagram Keşfeti Hedefleyin

Keşfet sayfası, Instagram uygulamasının altında yer alan büyüteç simgesine dokunduğunuzda karşınıza çıkan sayfadır. Burayı, takip etmediğiniz hesapların beğenebileceğiniz fotoğraf ve video paylaşımları yaptığı yer olarak da tanımlayabiliriz.

Keşfet sekmesinde Instagram gönderileri, Hikayeler ve IGTV bulunmaktadır. Kullanıcılar burada ilk olarak Instagram algoritmasının belirlediği içerikleri görür. Burası oldukça aktif bir yerdir, zira her ay her iki Instagram kullanıcısından birisi burayı ziyaret etmektedir. Dolayısıyla Instagram takipçi kasma yollarından birisi olarak Instagram’ın keşfet sayfasını gözünüze kestirmelisiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Instagram keşfete düşme konusunda size yardımı olacağını düşündüğümüz geniş çaplı bir makale hazırlamıştık. Bu makaleye şuradan ulaşabilirsiniz.

Instagram Gönderinizle Alakalı Kişileri Etiketleyin

Instagram gönderinizin açıklama kısmına konuyla ilgili olan bir kişiyi etiketlemek, o kişinin gönderinizi paylaşmasına ve bilinirliliğinizi arttırmasına yardımcı olacaktır. Gönderinin açıklama kısmına @ işaretini ekleyip ardından kişinin ismini yazarak etiketlemeyi yapabilirsiniz.

İlgili Instagram Hesaplarını Takip Edin

Instagram hesabınız yalnızca birkaç kişiyi takip eden bir hesapsa artık bundan vazgeçmenizin zamanı gelmiş demektir. Çünkü Instagram’da takipçi arttırmak için yapabileceğiniz en iyi hamlelerden birisi de Instagram akışınızın ilgisini çekebileceği kullanıcıları takip etmektir. Bunu yaptığınızda muhtemelen geri takip alacaksınız ve aranızda diyalog kurmadan bir etkileşimin fitilini ateşlemiş olacaksınız. Fakat bir tavsiye olarak, takibinize karşılık geldiğinde takipten çıkmamanız yönünde. Çünkü bu, karşı tarafın fark etmesi sonucu hiç de olumlu olmayacaktır. Eğer bunu yapacaksanız bile aradan uzunca bir zaman geçmesini bekleyebilirsiniz.

AR Filtresi OIuşturun

Artık Instagram’da herhangi bir kişi AR filtresi oluşturabiliyor. Oluşturduğunuz bu AR filtresi, herhangi bir Instagram kullanıcısı tarafından Instagram hikayelerdeki efekt galerisinde görünür. Peki bir AR filtresi oluşturmak takipçi sayınızın artmasına nasıl yardımcı olur? AR filtrenizi herhangi bir kişi kullandığında, sol üst köşede bu filtreyi oluşturan hesabın görünür. Bir kişi bu hesaba dokunarak (veya tıklayarak) profilinizi ziyaret edip ilgi çekici bulduğunda takip edebilir.

Çekilişler Düzenleyin

Son olarak bahsetmek istediğimiz yöntem ise Instagram profilinizin reklamını etkili ve organik şekilde yapabileceğiniz çekilişler düzenlemek. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Öncelikle çekilişinizi, tüm şartları ve vereceğiniz hediyeleri önceden planlayarak hazırlamalısınız. Ardından gönderiyi paylaşıp, arkadaşlarınızdan da bu gönderiyi paylaşmalarını rica edin. Hatta makul bir fiyat karşılığında takipçi sayısı yüksek bir Instagram hesabıyla da ortak işbirliği yapabilirsiniz. Çekiliş için belirlediğiniz şartlar arasına hesabınızın takip edilmesi gerektiğini de belirtin. Bu yöntem, en kısa sürede ve en etkili takipçi arttırma yollarından birisidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
snapchatte-engellendigimi-nasil-anlarim
Snapchat Engel Kaldırma Nasıl Yapılır?