Instagram Ne Kadar İnternet Yer?

instagram-reels-video-indirme

Instagram, sosyal medya uygulamaları arasında muhtemelen en fazla vakit harcadığımız olanıdır. Gelen yeni özelliklerle birlikte artık kendi profilimizin akışındakiler kadar ‘keşfet’ üzerinden başkalarının paylaşımlarına da bakar olduk. Bu da ‘acaba Instagram ne kadar internet yer/tüketir?‘ sorusunu akıllara getiriyor. Bununla ilgili Instagram’ın paylaşmış olduğu resmi bir veri yok fakat bazı tahminler mevcut.

Son tahminlere göre Instagram’da bir saat gezindiğinizde, ortalama 720 MB veri tüketimi gerçekleştirmiş olursunuz. Bunun içerisinde fotoğraf, video, reels gibi özellikler dahildir. Eğer Instagram’da gezinirken Wi-Fi yerine mobil internet kullanıyorsanız, internet açısından iyi bir pakete sahip olmanız yararınıza olacaktır.

Instagram’da Fotoğraf, Hikaye veya Video Paylaşmak Ne Kadar İnternet Yer?

Instagram’ı yalnızca başkalarının yaptığı paylaşımları görmek için kullanmıyoruz. Kişiden kişiye değişmekle birlikte her gün en az bir paylaşım yapan kullanıcılar da mevcut. Dolayısıyla yapılan her bir paylaşımın ne kadar internet yediği konusunda bilinçli olmak önemlidir.

Instagram’da yaptığınız bir fotoğraf paylaşımı, yaklaşık 2 ila 4 MB arasında bir veri tüketimine neden oluyor. Video paylaştığınızda ise fotoğrafın ortalama iki katı kadar veri tüketmiş olursunuz. Buna da ortalama 4-8 arası MB‘lık bir veri tüketimini örnek gösterebiliriz.

Fotoğraf ve video dışında Instagram’ın Snapchat’ten esinlenerek geliştirdiği ‘Hikayeler‘ adlı özelliği var. Bir Instagram kullanıcısı, Hikayeler üzerinden yaptığı paylaşımda ortalama 8 MB‘lık veri tüketiyor. Yani bir video ne kadar veri kullanıyorsa, Hikaye de en az o kadar veri tüketimi sağlıyor demektir.

Bu verilerin yakın bir geçmiş zamana ait olmadığını da ayrıca belirtelim. Her geçen gün akıllı telefonların yüksek teknolojik özelliklere sahip olması, yapılan paylaşımların kalitesinin de aynı doğrultuda artmasına yol açar. Bu da doğal olarak kullanılan internet kullanımını da yükseltir.

Instagram Canlı Yayın Ne Kadar İnternet Yer?

Fotoğraf, video ve Hikaye dışında Instagram’ın sıklıkla kullanılan bir diğer özelliği de canlı yayındır. Çoğu kullanıcı yalnızca sosyal anlamda değil, iş birliği olması açısından da Instagram canlı yayın özelliğinden faydalanmaktadır. Elbette bunun bir de tükettiği veri gerçeği durumu var.

instagram-canli-yayin-moderator-ekleme

Yine yapılan bazı tahminlere göre Instagram’da yapılan bir canlı yayın, saatte 1 GB’lık veri tüketir. Bu tahminin minimum seviyede olduğunu unutmayın. Yapılan canlı yayının hangi çözünürlükte yapıldığı da önemlidir. Çözünürlüğü ne kadar arttırırsanız, veri tüketiminiz de doğru orantıda artacaktır. Bunu da şu şekilde özetleyelim:

  • Standart çözünürlükte (düşük): 1 GB
  • Standart çözünürlükte (orta): 2 GB
  • Yüksek çözünürlükte: 5 GB

Tüm bu tüketimlerin saat başına olduğunu belirtelim.

Instagram Görüntülü ve Sesli Görüşme Ne Kadar İnternet Yer?

Instagram’ın sıklıkla kullanılan özelliklerinden bir başkası görüntülü ve sesli görüşmedir. Her ikisi de farklı sayılarda veri tüketimi sağlar.

Instagram-Reels-Video-Düzenleme-Uygulamalari

Instagram’da görüntülü görüşme, saatte ortalama 192 MB‘lık bir veri tüketimine neden olur. Bu da dakika başına 3 MB ve üzeri bir veri tüketimi demek oluyor. Sesli görüşme ise dakika başına ortalama 2 MB verinizi tüketir. Instagram’da bir saatlik sesli görüşme yaptığınızda, ortalama 120 MB veri tüketmiş olursunuz.

İlgili Yazılar

Snapchat Ne Kadar İnternet Yer?
Spotify Ne Kadar İnternet Yer?
YouTube Ne Kadar İnternet Yer?
Netflix Ne Kadar İnternet Yer?