Snapchat Ne Kadar İnternet Yer?

Snapchat-Ne-Kadar-İnternet-Yer

Snapchat, 2011’de duyurulmasından bu yana milyonlarca kullanıcısıyla sosyal medya tarihinin en çok kullanılan uygulaması olmaya devam ediyor. İkonik küçük sarı hayalet logolu Snapchat, anlık görüntülerimizi koruma ve Snapmap ile arkadaşlarımızın veya yakınımızdaki kişilerin izini sürme konusunda bizi kendisine bağımlı hale getirdi.

Snapchat Ne Kadar İnternet Harcar?

Snapchat, uygulamasının ne kadar veri kullandığını açıklamasa da çevrimiçi incelemelere göre uygulamanın anlık 1 MB kullanıyor. Bunda filtre veya metin gibi düzenlemelerin hariç tutulduğunu belirtelim. Daha genel bir açıklama yapacak olursak, Snapchat’in aylık 1,1 GB veya daha fazla internet harcadığı tahmin ediliyor. Hatta bazı kullanıcıların ayda 10 GB‘a kadar internet harcadığını da söyleniyor.

Snapchat-Ne-Kadar-İnternet-Yer-1

Sınırlı veriye sahip kişiler için bu sayıların oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü telefonumuzda veri tüketen bir uygulama sadece Snapchat bulunmuyor. Daha bunun Instagram‘ı var, Spotify‘ı var, YouTube‘u var, Netflix‘i var… Fakat merak etmeyin, Snapchat’in bu kadar çok veri tüketmesine neyin sebep olduğunu anlatacağız. Siz de buna göre kendi önleminizi alacak ve mobil internet paketinizin size sürpriz yapmasının önüne geçebileceksiniz.

Snapchat Neden Bu Kadar İnternet Harcıyor?

Snapchat’in interneti bu kadar fazla harcamasının ardında elbette bazı detaylar söz konusu. Özellikle de haritasındaki izleme özelliği, paylaşılan hikayeler, etkileşimli ve coğrafi filtreler, düzenli güncellemeler… Bunların hepsi Snapchat’i daha fazla kullanmamızı sağlasa da mobil internete olan yükü epey fazla.

Şimdiye kadar biraz olumsuz taraflarından bahsetmiş olsak da Snapchat, veri kullanımını en aza indirmeye yardımcı olan Veri Tasarrufu Modu’na sahiptir.

Snapchat Veri Kullanımını Nasıl Azaltabilirim?

Snapchat’in kullandığı veri miktarını azaltmak istiyorsanız, uygulamada bulunan Veri Tasarrufu Modunu kullanmanızı öneririz. Veri Tasarrufu Modu, resimlerin ve videoların arka planda indirilmesinin önüne geçer. Bu özelliği aktif hale getirmek için uygulamanız gereken talimatlar sırasıyla şöyle:

  • Uygulamayı açın ve sol üstte bulunan profil simgenizin üzerine dokunun.
  • Ardından sağ üstte dişli şeklinde görünen Ayarlar simgesine dokunun.
  • Biraz aşağı indiğinizde ‘Ek Hizmetler‘in hemen altında Manage yazılı kısma dokunun.
  • En üstte ‘Data Saver‘ yazılı bir kısım göreceksiniz, buraya dokunarak gri renkli sürgülü kısmı yeşil rengine döndürün.

Şuradaki bağlantı üzerinden mobil veri kullanımı hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Snapchat, Wi-Fi’ye Bağlandığımda da Mobil İnterneti Kullanır mı?

Diğer sosyal medya uygulamalarında da olduğu gibi Snapchat’te de Snap gönderip almak, arkadaş hikayesi görüntülemek veya haritada arkadaşların nerede olduğunu görüntülemek için internete ihtiyaç duyarsınız. Fakat bir internet bağlantısı aracılığıyla indirilmiş olmaları koşuluyla, Snap’i internet bağlantısı olmadan da açabilirsiniz.

Snapchat-Ne-Kadar-İnternet-Yer-2

Wi-Fi’ye bağlandığınız andan itibaren Snapchat mobil verinizi kullanmayı bırakır. Ancak Wi-Fi bağlantınız yeterince güçlü değilse veya bağlantınız yavaşsa, iOS için Wi-Fi Yardımı veya Android cihaz için Akıllı Ağ Anahtarı aracılığıyla mobil interneti kullanmaya başlar.

Telefonuzda Wi-Fi Yardımı’nı etkinleştirdiyseniz, Wi-Fi bağlantınız yeterince güçlü olmadığında telefonunuz otomatik olarak mobil interneti etkinleştirir. Bu da Snapchat’in Wi-Fi’ye bağlı olduğunuzda bile mobil internetinizi kullanmaya devam edeceği anlamına gelir.