3 Boyutlu Fotoğraf Çekme Nasıl Yapılır?

Telefonla-Üç-Boyutlu-Fotoğraf-Çekme

Akıllı telefonunuzla 3 boyutlu fotoğraflar çekebilirsiniz. Google Play Store’da ve App Store’da bu anlamda geliştirilmiş birçok uygulama mevcut. İçlerinden en beğendiğiniz programı telefonunuza yükleyerek üç boyutlu fotoğraflar elde edebilirsiniz.

3D Fotoğraf Nedir?

Standart bir fotoğraf, ister basılı ister dijital olsun, yalnızca iki boyutludur. Bu fotoğraflarda yalnızca yükseklik ve genişlik algılayabiliriz. Derinlik olmadığı için görüntü düz görünür.

3D fotoğraf ise görüntüye derinlik kazandırır. Üçüncü bir boyut eklemek, fotoğrafın içinde hareket edebileceğimize inanmamızı sağlar.

3D Fotoğraflar Nasıl Çalışır?

İnsanlar dünyayı 3 boyutlu görür. Gözlerimiz yüksekliği, genişliği ve derinliği algılayabilir. Beynimiz, bize stereopsis görüşü sağlamak için her iki gözümüzden gelen bilgileri işler. Bu da derinlik algısına sahip olduğumuzu fark etmemizi ve mesafeleri ayırt edebilmemizi sağlar.

3D görüntüler de aynı prensibi kullanmaktadır. Aynı konunun birbiriyle biraz ofsetli iki fotoğrafı kullanılır. Ardından bu iki görüntü birleştirilerek üç boyutlu bir fotoğraf oluşturulur.

3 Boyutlu Fotoğraf Çekme Uygulamaları | iPhone | Android

LucidPix 3D Fotoğraf Oluşturucu

LucidPix-3D-Fotoğraf-Oluşturucu

Bu uygulama ile benzersiz 3D fotoğraflar elde edebilirsiniz. 3D boyutlu görüntü yakalamak için çok kameralı bir telefona gereksinimiz yok. Normal bir 2 boyutlu görüntüyü yapay zeka yardımıyla 3 boyutluya kolaylıkla dönüştürülebilirsiniz. Uygulama, cep telefonunuzu hareket ettirdiğinizde veya eğdiğinizde fotoğrafa derinlik hissi katıyor.

LucidPix ile akıllı telefonunuzun yerleşik kamerasıyla fotoğraf çekebilir veya uygulamanın kamerasını da kullanabilirsiniz. Uygulama ayrıca mükemmel 3D görüntüler oluşturmak için bazı özel filtreler sunuyor.

İndirme bağlantıları: AndroidiOS

Loopsie – 3D Fotoğraf Oluşturucu

Loopsie-3D-Fotoğraf-Oluşturucu

Kullanıcı dostu bir arayüze sahip uygulama olan Loopsie, 3D çekimler yapmanıza ve yüksek çözünürlükte videolar hazırlamanıza yardımcı olur. Bu uygulamanın en göze çarpan özelliği, bir stabilizasyon aracına sahip olmasıdır. Bu sayede elleriniz titrese bile fotoğrafların bulanık çıkması gibi bir durum söz konusu olmaz.

Sinematografi efektine sahip uygulama, bir döngüde oynatmak için resmin belirli bir kısmını seçerek hareketsiz fotoğraflar çeker. 3D hareketli resimler, çeşitli formatlar ile HD çözünürlükte kısa videolar olarak da kaydedilebilir.

İndirme bağlantıları: AndroidiOS

PopPic

PopPic

PopPic ile galerinizdeki görüntüleri 3D resimlere dönüştürebilirsiniz. Uygulamadaki yapay zeka araçları, cep telefonunuzu hareket ettirdiğinizde veya eğdiğinizde derinlik hissi verir. Elde ettiğiniz 3D görüntülerini Facebook ve 3D paylaşımı destekleyen diğer ağlarda paylaşabilirsiniz. Ayrıca kısa video şeklinde de paylaşım yapabilirsiniz.

PopPic içerisinde çeşitli filtreler bulunuyor. Bu filtreler sayesinde resimlere daha fazla derinlik ekleyip birincil görüntünün odağını değiştirerek fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz.

İndirme bağlantısı: iOS

Camarada

Camarada, ‘normal’ akıllı telefonunuzu gerçek bir 3D kameraya dönüştüren uygulamadır. Özellikle de amatör fotoğrafçıları ve hobi olarak becerilerini geliştirmek isteyenlere yönelik olarak geliştirilmiştir. Bu uygulama ile dilerseniz 3D videolar da çekebilirsiniz.

Uygulama, hazırladığınız fotoğrafları kolayca paylaşabilmenize olanak tanıyor. Ayrıca uygulamayı eğer varsa VR veya 3D gözlüklerinizle de kullanabilirsiniz. Son olarak önceden var olan 3D fotoğraflarınızı uygulamaya aktararak üzerilerinde düzenlemeler de yapabilirsiniz.

İndirme bağlantısı: Android

Parallax: 3D Photo Editor

Parallax-3D-Photo-Editor

Bu uygulama ile 3D fotoğraflar çekip bunları 3D videolar kaydedebilirsiniz. Elinizdeki görüntüleri tek bir dokunuşla 3D’ye dönüştürebilirsiniz. Uygulamada görüntünün yönünü değiştirme, arka planını bulanıklaştırma ve derinliği güçlendirme gibi özellikler bulunuyor.

iPhone için 3D fotoğraflar çekmek için yerleşik bir kameraya sahip olan Parallax, dört farklı çekim moduna sahip. Uygulamadaki tüm projeleri yüksek çözünürlükte kaydedebilir, bunları doğrudan uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Paralaks da yalnızca iOS cihazlar için geliştirilmiş durumda.

İndirme bağlantısı: iOS

Zoetropic

Zoetropic

Daha çok bir 3D hareket uygulaması olan Zoetropic, oldukça havalı 3D fotoğraf oluşturabileceğiniz efektlere sahip. Uygulama, fotoğraflarınıza müzik, metin grafikleri ve filtreler ekleyerek onlara ‘sinematik efekt‘ vermenizi sağlar.

Parallax gibi Zoetropic de dikkat çekici bazı 3D efekt araçlarına sahip. Uygulama ücretsiz olsa da uygulama içi bazı satın alma ögeleri bulunuyor.

İndirme bağlantıları: AndroidiOS

MakeIt3D

MakeIt3D

MakeIt3D, 3D fotoğraflar oluşturmanız için tasarlanmış ücretsiz bir uygulamadır. Bu uygulama ile stereoskopik bir yöntem sayesinde mevcut fotoğraflarınızı 3D’ye çevirebileceksiniz. MakeIt3D için bir 3D gözlüğünüzün olması gerektiğini de belirtelim.

Uygulamanın alışması kolay ve basit bir arayüzü bulunuyor. Pro sürümü bulunmayan Makelt3D için reklamlardan kurtulmak adına ödeme yapabilirsiniz.

İndirme bağlantıları: Android iOS

Focos

Focos

Eğer fotoğrafçılığa merakınız varsa ve 3D fotoğrafçılık konusunda ciddiyseniz, Focos’a göz atmak isteyebilirsiniz. Zira uygulama epeyce derinlikli özelliklere sahip.

Focos, gelişmiş bir yapay zeka motoruna, derinlik ve diyafram simülasyonu gibi profesyonel düzeyde fotoğraf düzenleme yeteneklerine sahiptir. Ek olarak fotoğraflarınıza uygulayabileceğiniz Bokeh gibi çok sayıda sağlam efekt bulunuyor.

Uygulama; aylık, yıllık ve ömür boyu kullanım gibi fiyat paketlerine sahip. Biraz kullandıktan sonra beğenirseniz, bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

İndirme bağlantısı: iOS

Panorama 360

Panorama-360

Bu sefer yalnızca Android için geliştirilmiş bir uygulamadan bahsedeceğiz. Panorama 360 ile cihazınızın yerleşik kamerasını kullanarak 3B fotoğraflar oluşturabileceksiniz. 360 derecelik kaliteli panoramalar hazırlayabileceğiniz uygulama ile sanal turlar bile oluşturabilirsiniz.

Uygulama ile tüm fotoğrafları düz veya 3D olarak kaydedebilirsiniz. Bu arada her birinin kalitesinin epeyce yüksek olacağını da belirtelim. Hazırladığınız görüntüyü Instagram, WhatsApp, Facebook, Twitter ve e-posta dahil birçok platformdan paylaşabilirsiniz.

İndirme bağlantısı: Android

İlgili Yazılar

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları (Android ve iOS)
En İyi ve Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programları
FaceTune Benzeri En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları