Uzaktan Aynı Anda Film İzleme Nasıl Yapılır?

Uzaktaki-Arkadaşla-Ayni-Anda-Film-İzleme

Uzak arkadaşlarınızla veya uzak mesafe ilişkisi yaşadığınız birlikte aynı anda film mi izlemek istiyorsunuz ? Elbette yakın arkadaşlarınızla aynı ortamda izleyebilirsiniz ama uzak mesafede olup sizden biraz uzakta olan arkadaşlarınızla da film izlemek isteyebilirsiniz. Aşağıda arkadaşlarınızla veya sevgilinizle aynı anda film izleme programları önerilerimizi göreceksiniz.

Uzaktan Aynı Anda Film İzlemenin Avantajları

Başka biriyle uzaktan film izlemenin bazı avantajları bulunuyor. Sırasıyla bunlardan bahsedecek olursak:

 • Başka biriyle uzaktan film izlemek, aynı yerde olmasanız bile paylaşılan bir deneyim sağlayabilir. Yine de aynı filmin veya dizinin keyfini birlikte çıkarabilir, bir sohbet özelliğini veya görüntülü konferans uygulamasını kullanarak tepkilerinizi ve düşüncelerinizi gerçek zamanlı olarak paylaşabilirsiniz.
 • Uzaktan film izlemek, diğer kişiyle fiziksel olarak aynı yerde olma ihtiyacını ortadan kaldırır. Bu da özellikle uzun mesafeli ilişkilerde veya yüz yüze görüşmenin mümkün olmadığı durumlarda faydalı olabilir. Filmi ikiniz için de uygun olan herhangi bir zamanda izleyebileceğiniz için daha uygun olabilir.
 • Bir akış hizmeti aboneliğini paylaşmak veya ücretsiz bir video konferans uygulaması kullanmak, ayrı abonelikler veya sinema salonu biletleri için ödeme yapmaktan daha uygun maliyetli olabilir.
 • Uzaktan aynı anda film izleme ile şu an bulunduğunuz yerde bulunmayan veya yerel sinema salonlarında sunulmayan filmleri veya dizileri izlemeyi seçebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz kolayca farklı bir filme veya şova da geçebilirsiniz.
 • Uzaktan aynı anda film izlemek, engelli veya seyahat edemeyen kişiler gibi farklı ihtiyaçları olan kişiler için kapsayıcı bir deneyim sağlayabilir. Aynı zamanda coğrafi olarak birbirinden ayrı olan arkadaşlarınızı veya aile üyelerinizi bir araya getirmenin bir yolu olabilir.

Biriyle Uzaktan Aynı Anda Film İzlemeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıda uzaktan aynı anda film izleme aktivitesine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak:

 • Kısıtlamalar: Bazı akış hizmetleri veya uygulamaları, içeriklerini başka biriyle uzaktan film izlemek de dahil olmak üzere kamuya açık veya ticari amaçlarla kullanma konusunda kısıtlamalara sahip olabilir. Yasal sorunlardan kaçınmak için kullanım koşullarını ve bulunduğunuz yerdeki geçerli yasaları kontrol ettiğinizden emin olun.
 • İnternet hız gereksinimleri: Kesintisiz bir izleme deneyimi için istikrarlı ve yüksek hızlı bir internet bağlantısı önemlidir. Güvenilir bir bağlantınız olduğundan emin olmak için kullandığınız hizmetin veya uygulamanın minimum internet hızı gereksinimlerini kontrol edin.
 • Saat dilimi farkları: Farklı bir saat diliminde olan biriyle uzaktan film izliyorsanız, ikinize de uygun bir saat üzerinde koordine ettiğinizden ve üzerinde anlaştığınızdan emin olun. Karışıklığı veya zamanlama çakışmalarını önlemek için bir saat dilimi dönüştürücü aracı da kullanabilirsiniz.
 • Cihazlarla uyumluluk: Bazı akış hizmetleri veya uygulamaları yalnızca belirli cihazlar veya işletim sistemleriyle uyumlu olabilir. Cihazınızda kullanabildiğinizden emin olmak için kullandığınız hizmet veya uygulamanın uyumluluk gereksinimlerini ve sistem gereksinimlerini kontrol ettiğinizden emin olun.
 • Ses ve video kalitesi: Ses ve videonun kalitesi, internet bağlantınızın kalitesi, kullandığınız cihaz ve kullandığınız hizmet veya uygulama gibi çeşitli faktörlere bağlı olabilir. Ses ve video kalitesini optimize etmek için kullandığınız hizmet veya uygulamanın ayarlarını ve seçeneklerini kontrol ettiğinizden emin olun.

Uzaktan Aynı Anda Film İzleme Programları

TwoSeven

Bir tarayıcı eklentisi olarak çalışan TwoSeven, uzaktaki arkadaşınızla veya uzak mesafe ilişkisi yaşadığınız bir kişiyle aynı anda film izlemek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Video senkronizasyonu konusunda piyasada isim yapmış olan TwoSeven, birkaç popüler tarayıcıda eklenti olarak çalışıyor. TwoSeven’ı Chrome uzantısı olarak buradan, Opera uzantısı olarak buradan, Firefox uzantısı olarak da buradan tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

Bu araçtan faydalanabilmeniz için öncelikle bir hesap oluşturmalısınız. Bu esnada bir kullanıcı adı belirleyerek platform üzerinde arkadaşınızla birbirinizi rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamalısınız ki aynı filmi izlemek için her iki tarafın da Netflix, HBO, Disney+ gibi platformlarda üyeliğinin olması gerekiyor. Bu platformlardan birisine üyelik bilgilerinizle giriş yaptıktan aynı anda film izlemenin keyfini sürmeye başlayabilirsiniz.

Metastream

Metastream de tarayıcı tabanlı aynı anda film izleme araçlarından birisidir. Öncelikli olarak yapmanız gereken şey platform üye olmak. Ardından elde ettiğiniz kodu arkadaşınızla paylaşacak ve aynı anda film izlemeye başlayacaksınız.

Platform, film izlerken birbirinizle mesajlaşabilmenize de olanak tanıyor. Yani Metastream, kullanıcılara interaktif bir film izleme deneyimi sunuyor. Metastream’in Chrome tarayıcı eklentisine şuradan, Firefox içinse şuradan ulaşabilirsiniz.

Plex Watch Together

Plex Watch Together, arkadaşlarınızla uzaktan birlikte film izlemek için kullanabileceğiniz servislerden birisidir. Plex Watch Together’ın en iyi yanlarından birisi, çoğu Smart TV ile uyumlu şekilde çalışabilmesidir. Bunun dışında iOS ve Android işletim sistemleri dışında Roku, Chromecast, Linux, Oculus GO gibi platformları da desteklemektedir.

Beraber film izleme dışında Plex Watch Together, canlı TV kanallarını, dizileri ve spor karşılaşmalarını izleyebilmenize olanak tanıyor. Programı hangi platformda izlemek istediğinize karar verdikten sonra şuradaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

StreamParty

StreamParty

StreamParty ile uzaktaki arkadaşlarınızla birlikte Netflix, Disney+, Prime ve YouTube üzerinden film/video izleyebilirsiniz. Bu program ile videoları senkronize olacak şekilde birlikte izleyebilirsiniz. Ayrıca metin veya video yoluyla birbirinizle sohbet de edebilirsiniz.

StreamPartys’e genel ve özel olmak üzere en fazla 50 katılımcı katılabilir. Özellikle de uzun mesafeli ilişkilerde iletişimde kalmanın veya yeni arkadaşlar bulmanın en iyi yollarından bir tanesidir. Siteye şuradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Syncplay

Syncplay

Syncplay, uzaktaki arkadaşlarınızla birlikte film izleyebileceğiniz bir programdır. Film izleyebilmeniz için sabit diskinizde bir film olması yeterlidir. Sonrasında uzaktaki arkadaşlarınızla birlikte istediğiniz zaman, eşzamanlı olacak şekilde film izlemeye başlayabilirsiniz.

Syncplay, diğer uygulamalarda nadiren görülen, arkadaşlarınızın filmi geri sarma ve duraklatma özelliğine sahiptir. böylece hepiniz bağlı ve rahat hissedebilirsiniz. Hemen hemen her video oynatıcı ile uyumlu olan Syncplay ile VLC player, KM player, Media Player gibi oynatıcılara videolar ekleyebilirsiniz. Syncplay’i bilgisayarınıza yüklemek için şuradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Disney GroupWatch

Disney+ GroupWatch, kullanıcıların mobil ve televizyon üzerinde yedi cihazı senkronize ederek birlikte film izleyebilmelerini sağlayan bir hizmettir. Sohbet özelliğinin olmadığı Disney+ GroupWatch’ta izleyiciler, bunun yerine emoji aracılığıyla etkileşime geçebiliyorlar.

GroupWatch özelliğini kullanabilmek için Disney Plus’a kaydolduktan sonra, GroupWatch’u başlatan kişi Disney Plus web sitesine veya uygulamasına gitmelidir. Disney Plus’ın hemen hemen tüm kullanım yöntemleri artık GroupWatch ile uyumludur. Ardından arkadaşlarınızla birlikte izlemek istediğiniz içeriği bulun. Bir film veya dizi belirledikten sonra izleyicilerin bir arada olduğu simgeye tıklayın. Bu simge, İzleme Listesi’ne bir öge eklemek için artı simgesinin yanında yer alır.

Buraya tıkladıktan sonra GroupWatch ayarları açılır. Bir dizi izliyorsanız, sezon içerisinde hangi bölümü izleyeceğinizi seçebilirsiniz. Karar verdiğinizde, içeriğin yanındaki artı simgesine tıklayın. Böyle yaparak diğerlerine gönderecekleri davetin oluşturulduğu bir bağlantı elde edersiniz. Bir web tarayıcısı kullanıyorsanız Bağlantıyı Kopyala‘ya, Disney Plus uygulaması aracılığıyla yapacaksanız Davet Et‘e tıklayın. Nasıl ulaşırsanız ulaşın, bağlantıyı e-posta, üçüncü taraf mesajlaşma uygulamaları, SMS veya aklınıza gelebilecek neredeyse her şey aracılığıyla paylaşabilirsiniz. Hatta bağlantıyı doğrudan bir Twitter DM veya başka bir sosyal medya hizmeti aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Bu özelliğin kullanılabilmesi için her kullanıcının ayrı bir hesaba sahip olması ve hesaba giriş yapması gerekmektedir. Herkes oturum açtıktan sonra GroupWatch’u kullanmak oldukça basittir. Aynı anda en fazla 4 kişi yayını beraber izleyebilmektedir fakat hiçbir hesapta çocuk filtresi olmamalıdır.

Watch2gether

Watch2gether

Watch2gether sayesinde uzaktaki arkadaşlarınızla aynı anda film veya video izlemek çok kolay. Tüm karmaşık kayıt süreçlerini bir kenara bırakarak (mail ve iletişim numaranızı vermek gibi) sadece takma adınızı vermeniz ve arkadaşlarınıza bundan bahsetmeniz yeterli. Böyle YouTube’daki tüm çevrimiçi videoları, Vimeo’yu hatta Soundcloud’daki sesleri arkadaşlarınızla birlikte izleyebilir ya da dinleyebilirsiniz.

Watch2gether ile film izleyebilmeniz için toplam iki yöntem bulunuyor. İlki takma adınızla ana sayfanın altındaki ‘oda oluştur‘a (create a room) tıklamak ve arkadaşlarınızı o odaya katılmaya davet etmek. İkinci yöntem ise zaten aktif olan odaya katılarak ve videoları izleyen arkadaşlarınıza katılmak.

Bu kullanımı gayet kolay olan web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Gaze

Gaze

Diğer platformlar yerine sadece YouTube’u tercih ediyorsanız ve uzun mesafeli partnerinizle aynı anda bir şeyler izlemek istiyorsanız, Gaze en iyi çözümdür. Birlikte video izleyebilmeniz için sadece iki adımlı işlemi yapmanız yeterli. Önce odayı oluşturmanız, ardından bağlantıyı arkadaşınıza göndermeniz gerekiyor. Sonrasında her iki taraf olarak videoyu ayın anda birlikte izleyebilirsiniz.

Gaze’de bazı sınırlamalar mevcuttur. Örneğin video izlemek için odaya ikiden fazla parti ekleyemezsiniz. Ama arkadaşlarınızdan yalnızca biriyle izleyecekseniz, o zaman Gaze’yi değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Uzun mesafeli ilişki yaşadığınız partnerinizle birlikte kullanmak için de oldukça başarılıdır.

Gaze, YouTube videolarıyla birlikte mevcut dosyalarınızı da senkronize edebilmenizi sağlıyor. Yalnız bunun için her iki tarafın da bilgisayarında görüntülenmek istenen dosyanın aynısının olması gerekiyor. Kullanıcıların büyük dosyaları ücretsiz olarak yüklemesine izin veren birçok program mevcut. Hatta birçoğuna şuradaki bağlantı üzerinden bahsettiğimiz bir makale ile ulaşabilirsiniz.

Gaze’yi kullanmak için burada bulunan bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Discord

Discord, çoğunlukla oyunseverlerin uğrak mekanlarından birisidir. Yalnız Discord’u sadece oyun yayınları için değil, uzaktaki arkadaşlarınızla bir film izlemek için kullanabilirsiniz.

Bahsedeceğimiz yöntemde Discord’un masaüstü sürümünden değil, tarayıcıdan faydalanacağız. Ardından yapmanız gereken şey, tarayıcınızı bir oyun olarak eklemek. Bunu yaptığınızda Discord yaptığınız işlemi algılayacaktır.

Discord’da arkadaşlarınızla aynı anda film izlemek için şu adımları takip edin:

 • Discord ayarlarına gidip “Etkinlik Durumu“nu seçin. Muhtemelen “Oyun algılanmadı” şeklinde bir uyarı gelecektir.
 • Buradan “Ekle” seçeneğine tıklayın ve ardından Google Chrome‘u seçin.
 • Ana sayfaya dönüp ekran paylaşımı seçeneğini seçin. Yayın servisini içeren tarayıcıyı seçtikten sonra da “Yayınlamaya Başla” seçeneğine tıklayın.

Artık uzaktaki arkadaşınızla aynı ekranı kullanmaya başlayacaksınız. Herhangi birinizin Chrome tarayıcı üzerinden açacağı film, her iki tarafın da ekranında olacaktır.

Kast TV

Kast-TV

Kast TV ile sadece görüntüleri değil aynı zamanda Netflix ve YouTube videolarınızı, oyunlarınızı ve dokümanlarınızı da paylaşabilirsiniz. Programı kullanmak oldukça kolaydır. Sadece sitesine gidin ve oturum açın. Burada, tarayıcı içinde senkronize etmek istediğiniz her şeye erişmeniz yeterli olacaktır.

Arkadaşlarınızı Kast TV oturumuna davet etmek için oda URL’sini göndermek yeterlidir. “Oda” içindeyken, kullanıcılar SMS veya video yoluyla gerçek zamanlı olarak konuşabilirler. Kast TV kullanıcılara yalnızca aynı şeyleri seyretmekle kalmayacak, aynı zamanda birden fazla kullanıcının tek bir fare tıklaması ile kontrolü ele geçirmesini sağlar. Kast TV’nin işinizi daha da kolaylaştıracak bir Chrome uzantısına sahip olduğunu da belirtelim.

Web sitesine ulaşmak için şuradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Netflix Party

Netflix Party, kullanıcıların birden fazla ekranda veya bilgisayarda Netflix videolarını senkronize bir şekilde oynatmayı sağlar. Yalnızca bir bilgisayarda olmasının yeterli olması, yapılandırılması diğer çözümlere nazaran oldukça kolaydır. Netflix Party ile ilgili detaylı bir makale hazırlamıştık. Şuradaki bağlantıdan Netflix Party ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

MyCircleTV

MyCircleTV

MyCircleTV, çevrimiçi videoları izlerken aynı zamanda ücretsiz sesli sohbet özelliği de sunar. Kullanıcıların çok beğendiği bu özellik ile MyCircleTV, ekran paylaşımı da söz konusu olduğunda bir adım öne çıkmayı başarıyor.

Bu web sitesi, arkadaşlarınızla çevrimiçi film izlerken saatlerce ücretsiz sesli arama yapmanızı da sağlar. Arkadaşlarınızı Twitter, LinkedIn, Facebook ve e-posta dahil olmak üzere birçok şekilde davet edebilirsiniz.

MyCircleTV’ye kayıt olduktan sonra arkadaşlarınızla ücretsiz çevrimiçi film izlemeye başlayabilirsiniz. Bonus olarak .mp4 (video için h264, AVC veya MPEG4- PART10 ve ses için AAC) ve .flv video biçimlerini destekleyecek şekilde 5 GB’lık video yükleyebilirsiniz. Yani filmleri myCloud belleğine aktarmak için 5 GB alana sahip olacaksınız.

MyCircleTV’nin resmi web sitesine şuradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Scener

Scener

Scener, başkalarıyla birlikte film ve dizi izlemenin en iyi alternatiflerindendir. Chrome eklentisi olarak kullanabileceğiniz Scener ile aşağıdaki hizmetlerden faydalanabilirsiniz:

 • Netflix
 • Amazon Prime Video
 • Hulu (Reklam Yok)
 • Disney+
 • HBO Max

Tek yapmanız gereken, şurada bulunan Google Chrome için Scener uzantısını yüklemek. Ardından istediğiniz platformdan hangi filmi izlemek istiyorsanız onu seçerek film keyfine başlayabilirsiniz. Scener ile en fazla 10 arkadaşınızla olacak şekilde görüntülü sohbet de yapabilirsiniz.

Zoom

Zoom, bir video konferans ve çevrimiçi toplantı platformu olarak bilinmektedir. Kullanıcıların bilgisayarlarından veya mobil cihazlarından sanal toplantılara, web seminerlerine ve görüntülü sohbetlere katılmalarına olanak tanır. Bununla birlikte Zoom ile başkalarıyla ses ve video yoluyla bağlantı kurabilir, ekranınızı paylaşarak birlikte film izleyebilirsiniz.

Zoom’da uzaktan arkadaşlarınızla aynı anda film izlemek için şunları yerine getirin:

 • Filmi birlikte izlemek istediğiniz kişilerle bir Zoom görüşmesi başlatın. Fakat herkesin cihazında Zoom istemcisinin kurulu olması ve düzgün şekilde çalışması gerekiyor.
 • Ardından bir film seçin. Filmi ister indirin ister filmin bulunduğu bir akış hizmetine abone olarak herkesin filme erişebildiğinden emin olun.
 • Zoom görüşmesini başlatan kişi ekranını paylaşarak filmi oynatmaya başlayabilir. Filmin sesinin net bir şekilde duyulabilmesi için mikrofonlarınızı kapattığınızdan emin olun.
 • Zoom görüşmesi esnasında artık herkes kendi cihazında filmi izleyebilir. Filmle ilgili kritik yapmak için Zoom’daki sohbet özelliğini kullanabilir, istediğiniz konuşmak için kendi sesinizi açabilirsiniz.
 • Film bittiğinde görüşmeyi başlatan kişi ekranını paylaşmayı durdurabilir ve filmi sonlandırabilir.

Filmin dosya boyutu büyükse, filmin yüklenmesinin zaman alabileceğini unutmayın. Bu sebeple iyi bir internet bağlantınız olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca en iyi kalitede deneyime sahip olmak ve ara belleğe almayı önlemek için WiFi yerine kablolu internet kullanmayı deneyebilirsiniz.

Uzaktan Bağlantı Programı ile Aynı Anda Film İzleme

Uzaktan bağlantı programı ile uzaktan arkadaşlarınızla aynı anda film izleyebilmeniz mümkündür. Bu programlar, birisinin filmi oynatan bir cihaza uzaktan erişmesini ve filmi kendi cihazında görüntülemesini sağlar. Bunun doğru şekilde çalışması için programın hem ana cihazda (filmi oynayan) hem de uzak cihazda (filmi izleyen) çalışıyor olması gerekir. Bu şekilde ana cihaz filmi diğer cihaza aktarabilir ve siz de filmi uzaktan izleyebilirsiniz.

Uzaktan bağlantı programları arasında TeamViewer, AnyDesk gibi örnekler bulunmaktadır. Daha fazlasına şuradaki bağlantıdan da ulaşabilirsiniz.

Uzaktan bağlantı programı ile aynı anda film izlemek için takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

 • Hem ana cihazda (filmi oynayan) hem de uzak cihazda (filmi izleyen cihazda) uzak bağlantı yazılımının kurulu ve çalışır durumda olduğundan emin olun.
 • Ana cihazda film dosyasını bir medya oynatıcıda açıp oynatmaya başlayın.
 • Uzak cihazda, uzaktan bağlantı programını açın ve ana cihaza bağlanın. Ana cihazın IP adresi veya ana bilgisayar adının yanı sıra ana cihaz için bir kullanıcı adı ve şifre gerekebilir.
 • Bağlandıktan sonra uzaktaki cihaz, ana cihazın ekranını görebiliyor ve filmi uzaktaki cihazda oynatılıyormuş gibi izleyebiliyor olmalıdır.
 • Oturumu sonlandırmak için uzaktan bağlantı programının bağlantısını kesebilirsiniz.

Filmin oynatma kalitesinin iki cihaz arasındaki internet bağlantısına bağlı olabileceğini ve bazı gecikmeler yaşanabileceğini unutmayın. Ayrıca yıkarıdaki talimatların, kullandığınız uzaktan bağlantı programına bağlı olarak değişebileceğini de belirtmekte fayda var.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir filmi uzaktan aynı anda kaç kişiyle izleyebilirim?

Kullandığınız hizmete bağlıdır. Bazı yayın hizmetleri bir izleme partisine katılabilecek kişi sayısını sınırlayabilirken, diğerleri belirli sayıda izleyiciye izin verebilir. Video konferans uygulamaları veya uzak masaüstü yazılımı için aynı anda film izleyebilecek kişi sayısı, sahip olduğunuz plana veya aboneliğe de bağlı olabilir.

Uzaktan aynı anda film izlemek için yüksek hızlı internet bağlantısına ihtiyacım var mı?

Evet. Sorunsuz ve kesintisiz bir film izleme deneyimi için kararlı ve yüksek hızlı bir internet bağlantısı önerilir. Gereken minimum hız, kullandığınız hizmete veya uygulamaya bağlı olarak değişebilse de genellikle geniş bant veya fiber bağlantılar tercih edilir.

Farklı bir saat dilimine sahip biriyle uzaktan film izleyebilir miyim?

Evet. Farklı bir saat diliminde olan biriyle uzaktan film izleyebilirsiniz. Ancak her ikiniz için de uygun olan bir zamanı koordine etmeli ve üzerinde anlaşmalısınız.

Başka biriyle uzaktan film izlerken altyazı kullanabilir miyim?

Evet. Çoğu yayın hizmeti ve video konferans uygulaması, altyazı veya kapalı açıklamalı altyazı kullanmanıza izin verir. Hatta bazıları birden fazla dil seçeneği dahi sunabilir. Kullanmakta olduğunuz hizmetin ayarlarını ve seçeneklerini kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

İlgili Yazılar

İzlerken Gözünüzü Bir An Bile Kırpmayacağınız En İyi Gerilim Filmleri
Son 20 Yılın En İyi Türk Filmleri
IMDb Puanına Göre Gelmiş Geçmiş En İyi Bilim Kurgu Filmleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla İçerik
En İyi 9 Uygulamasız Görüntülü Konuşma Sitesi (2024)