WhatsApp Duruma Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp, 2022 yılı içerisinde kullanıcıların konumlarını WhatsApp durumda paylaşabilecekleri bir özelliği kullanıma sundu. Tıpkı Instagram çıkartmaları gibi WhatsApp da konum paylaşımı için bir çıkartma simgesi tanıttı. Bu özellik, mevcut konumunuzu veya seçtiğiniz herhangi bir konumu haritalar aracılığıyla paylaşmanızı sağlıyor.

WhatsApp Durum İçin Konum Nedir?

WhatsApp’ta konum durumu, kullanıcıların gerçek zamanlı konumlarını kişileriyle paylaşmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Durumunuzu “Canlı Konumu Paylaş” olarak ayarladığınızda, kişileriniz belirli bir süre boyunca bir harita üzerinde gerçek zamanlı olarak nerede olduğunuzu görebilir.

Bu özellik, seyahat ederken veya onlarla buluşurken arkadaşlarınıza ve ailenize konumunuzu bildirmek istediğinizde yararlı olabilir. Hızlı bir şekilde bulunmanız gereken acil bir durumda da yardımcı olabilir.

Bununla birlikte konumunuzu paylaşmanın gizliliğinizi ve güvenliğinizi de tehlikeye atabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle özelliği akıllıca kullanmak ve konumunuzu yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşmak çok önemlidir. Ayrıca konumunuzu ne kadar süreyle paylaşmak istediğinize ilişkin bir zaman sınırı belirleyebilir veya istediğiniz zaman paylaşmayı manuel olarak durdurabilirsiniz.

WhatsApp Duruma Konum Ekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp’ta duruma konum ekleme işlemi hem Android hem de iPhone cihazlarda rahatlıkla yapılabiliyor.

iPhone kullanıcıları için WhatsApp duruma konum ekleme adımları şunlardır:

 • WhatsApp’ı açıp sol alt köşedeki Durum seçeneğine dokunun.
 • Durumum‘dan kamera simgesine veya ‘+‘ simgesine dokunun.
 • Bir görüntüye veya videoya dokunun ya da galeriden bir seçim yapın.
 • Şimdi yukarıda bulunan seçeneklerden emoji simgesini seçin.
 • İçerik etiketleri bölümünden ‘konum etiketi‘ni seçin.
 • Konumu değiştirmek için ‘Bu Konumu Seç‘ seçeneğine dokunun veya diğer seçenekleri arayın.
 • Son olarak durumunuzu WhatsApp’taki kişilerinizle paylaşın.

Android kullanıcıları için WhatsApp duruma konum ekleme adımları ise:

 • WhatsApp’ı açıp Durum seçeneğine dokunun.
 • Alt kısımdaki kamera simgesine veya Durumum‘dan ‘+‘ simgesine dokunun.
 • Bir görüntü veya video seçin ya da galeriden bir seçimde bulunun.
 • Yukarıdaki seçeneklerden emoji simgesini seçin.
 • İçerik etiketleri bölümünden ‘konum etiketi‘ni seçin.
 • Konumu değiştirmek için ‘Geçerli konumunuzu seçin‘ seçeneğine dokunun.
 • Hazırladığınız durumu kişilerinizle paylaşın.

Sıkça Sorulan Sorular

WhatsApp’ta birinin konumunu nasıl görürüm?

Bir iPhone kullanıcısı iseniz WhatsApp‘ı açın ve konumunu görmek istediğiniz kişinin sohbetine gidin. Sağ üst köşede bulunan üç noktaya dokunup Konum‘u seçin. Android telefon kullanıyorsanız, WhatsApp’ı açın ve konumunu görmek istediğiniz kişinin sohbetine gidin. Sol üst köşedeki üç çizgiye dokunarak Konum’u seçin.

Birinin yerini WhatsApp’ta nasıl bulabilirim?

WhatsApp’ta birinin nerede olduğunu bilmenizi sağlayan bir özellik bulunmuyor. Fakat üçüncü taraf WhatsApp takip programı ile bir kişinin konumunu takip edebilirsiniz.

WhatsApp canlı konum nedir?

WhatsApp canlı konum, kullanıcıların konumlarını gerçek zamanlı olarak kişileriyle paylaşmalarına olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik etkinleştirildiğinde kullanıcının konumu, özelliği etkinleştirmiş olan tüm kişileriyle sürekli olarak paylaşılır.

Birinin konumunu telefon numarasıyla bulabilir miyim?

Evet, Google’ın Cihazımı Bul özelliğini bunun için kullanabilirsiniz. Apple’ın da iCloud iPhone’umu Bul özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte telefon takip programı da bu konuda size yardımcı olacaktır.

WhatsApp canlı konum izleme nasıl yapılır?

Telefonunuzdan Ayarlar menüsüne giderek Uygulama ve bildirimler > Gelişmiş > Uygulama izni > Konum sıralamasını takip edin. Ardından WhatsApp’ı açık konuma getirin. Başka bir yöntem olarak eğer WhatsApp’ı yakın zamanda kullandıysanız, telefonunuzdan Ayarlar’a gidip Uygulama ve bildirimler > WhatsApp > İzinler’e dokunun > Konum’u açık olacak şekilde değiştirin.