Windows Bu Ağın Proxy Ayarlarını Otomatik Olarak Algılayamadı

Tüm işletim sistemlerinde böyle bir sorun olması yaygın bir durumdur. Windows 11 de bu konuda bir istisna değildir. Son zamanlarda birçok Windows 11 kullanıcısı, proxy ayarlarıyla ilgili sorunlar yaşadıklarını ve “Windows bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadı” hatası aldıklarını bildirdi. Bu durum Wi-Fi simgesinin yanında sarı bir uyarı simgesi görünmesine neden oluyor.

Neyse ki ağ proxy ayarları sorunlarını çözmek için birçok teknik bulunmaktadır. Bu makale de bu teknikleri açıklamaktadır.

Windows Bu Ağın Proxy Ayarlarını Otomatik Olarak Algılayamadı Sorununun Nedenleri

İşletim sisteminizin proxy ayarlarına yapılan değişiklikler, bu sorunun en yaygın nedenidir. Bu durum ise şunlar sonucunda ortaya çıkabilir:

 • Yanlış Proxy Ayarları
 • Antivirüs, Güvenlik Duvarı veya VPN Yazılımı
 • Ağ Bağlantısı Sorunları
 • Bozuk Sistem Dosyaları

Sorunu gidermek ve uygun ayarları kontrol etmek veya sorunun kesin nedenini belirlemek için bu düzeltmeleri denemek en iyisi.

Windows Bu Ağın Proxy Ayarlarını Otomatik Algılayamadı Hatasının Çözümü

Windows PC’nizde proxy ayarları sorununu çözmek için aşağıdaki basit yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

SFC Taraması Yapın

Windows, ağ proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadığında, bu sorunun arkasında bozuk sistem dosyaları bulunmaktadır. Bir SFC (Sistem Dosyası Denetleyici) taraması yapmak, sorunun çözümü için yardımcı olabilir. Bu tarama, bozuk sistem dosyalarını kontrol eder ve onları yenileriyle değiştirir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • Görev Çubuğu‘ndan arama simgesine tıklayın, ardından arama alanına cmd yazın.
 • Şimdi Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırmak için “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini tıklayarak açın.
 • Tam olarak şu komutu girin: sfc /scannow ve Enter tuşuna basın.
 • İşlemin tamamlanmasını bekleyin ve sorunun düzeltildiğini görün.

Ağ Sorun Gidericiyi Kullanın

“Windows bu ağın proxy ayarlarını otomatik olarak algılayamadı” hatasını gidermenin bir diğer yolu, İnternet Bağlantıları sorun gidericisini çalıştırmaktır. Bu, Sistem Tepsisi‘ndeki ağ bağlantısı simgesine sağ tıklayarak ve “Sorun Gider” seçeneğini seçerek yapılabilir. Alternatif olarak farklı bir ağ sorun gidericisini çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

 • Windows ayarlarını açmak için Windows + I tuşlarına aynı anda basın.
 • Sistem‘e tıklayın, ardından Sorun Gider‘e tıklayın, sonra Şimdi Diğer Sorun Gidericileri seçin.
 • Burada Ağ Adaptörü seçeneğinin hemen önündeki ÇALIŞTIR‘a tıklayın.

Proxy Ayarlarınızı Doğrulayın

Hatanın Windows bilgisayarınızın proxy ayarlarıyla ilgili olması nedeniyle, bu ayarları kontrol etmek mantıklı bir adımdır. Windows 11’de proxy ayarlarına erişmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Windows ayarlarını açmak için Windows + I tuşlarına aynı anda basın.
 • Ağ ve İnternet‘e tıklayın, ardından Proxy‘ye tıklayın.
 • Eğer proxy kullanmıyorsanız, Proxy sunucusu kullan seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun.

Proxy ayarlarının soruna neden olmadığını kontrol etmek için, ağa yeniden bağlanmayı ve çevrimiçi olmayı deneyin. Hala hatayla karşılaşırsanız, proxy seçeneklerindeki “Ayarları otomatik olarak algıla” seçeneğini kapatmayı deneyin ve yeniden bağlanmayı deneyin.

Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Eğer Windows bu ağın proxy ayarlarını otomatik oalrak algılayamıyor sorunu devam ediyorsa, ağ ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Bu, VPN ve proxy sunucularını varsayılan durumlarına geri getirir ve ağ yapılandırmalarını orijinal ayarlarına geri döndürür. Bu, sorunun ağ ayarlarına yapılan herhangi bir değişiklikten kaynaklandığı durumlarda faydalı bir çözüm olabilir. Bunu yapabilmek için şu talimatları uygulayın:

 • Windows ayarlarını açmak için Windows + I tuşlarına aynı anda basın.
 • Ağ ve İnternet‘e, ardından Gelişmiş ağ ayarlarına tıklayın.
 • Aşağı kaydırın ve Daha fazla ayarlar altındaki Ağı sıfırla‘ya, sonrasında ise Şimdi Sıfırla‘ya tıklayın.

VPN, Antivirüs ve Güvenlik Duvarı Yazılımını Kapatın

Bazen VPN, Güvenlik Duvarı veya antivirüs programınız ağ bağlantısını engeller. Bu nedenle ağ ayarları algılanamıyor hatasıyla karşılaşırsınız. Ayrıca sorun, yazılım güncellemesiyle yapılan bazı değişikliklerden kaynaklanabilir veya son zamanlarda yüklenen bir uygulama proxy ayarlarını değiştirmiş olabilir.

Sorunun kaynağını belirlemek için VPN’yi, Antivirüs’ü veya Güvenlik Duvarı yazılımını geçici olarak tek tek devre dışı bırakmayı deneyin ve işe yarayıp yaramadığını görün. Eğer hata kaybolursa, sorun bu yazılımlardan biriyle ilgilidir. Ağınıza müdahaleyi önlemek için bunları değiştirmeniz gerekecektir.