YouTube Kapak Fotoğrafı Boyutu

Bir kitapçıya girdiğinizde kitapların öncelikle kapak fotoğraflarının dikkatinizi çekmesi çok doğal. Çünkü bu bilmediğiniz bir kitapsa, sizi önce görsel yönden etkileyecektir. YouTube kapak fotoğrafı da bu açıdan bakıldığında bir kitaptan çok da farksız değildir. YouTube kanalınızla ilgili fikri olmayan bir kişi kanalınızı ziyaret ettiğinde, onu ilk karşılayacak şey YouTube kapak fotoğrafıdır. Bu kılavuz ile YouTube kapak fotoğrafı boyutu ve diğer tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

YouTube Kapak Fotoğrafı Nedir?

YouTube kapak fotoğrafı, bir YouTube kanalının üst kısmında bulunan büyük banner resmidir. Aynı zamanda “kanal resmi” veya “kanal afişi” olarak da bilinir.

YouTube kapak fotoğrafı, kanalınızın marka bilinci oluşturmanın önemli bir parçasıdır ve insanların kanalınızı ziyaret ettiklerinde gördükleri ilk şeydir. Kanalınızın temasını veya içeriğini yansıtan ve ziyaretçiler üzerinde iyi bir ilk izlenim bırakan bir kapak fotoğrafı oldukça önemlidir.

YouTube kapak fotoğrafları en az 2560 x 1440 piksel olmalıdır. Bunun dışında farklı boyut ve en boy oranlarında iyi görünmeleri önemlidir. Kanal sayfanıza gidip Kanal resmini düzenle seçeneğine tıklayarak kapak fotoğrafınızı ekleyebilir veya değiştirebilirsiniz.

YouTube Kapak Fotoğrafı Boyutu

YouTube’un kapak fotoğrafı için belirlediği bazı boyutlar bulunuyor. Bunların ne olduğuna hızlıca değinecek olursak:

 • YouTube’un önerilen kapak fotoğraf boyutu 2560 x 1440 pikseldir.
 • Minimum görüntü boyutları 2048 x 1152 piksel, en boy oranı ise 16:9‘dur.
 • Yazı ve logolar için minimum alan, 1235 x 338 pikseldir.
 • Yükleyeceğiniz kapak fotoğrafının boyutu en fazla 6 MB olmalıdır.

YouTube Kapak Fotoğrafı Boyutu Yönergeleri

YouTube kapak fotoğrafı boyutu, tüm cihazların kendine has ekran boyutu olduğu için oldukça önemlidir. Hazırladığınız YouTube kapak fotoğrafı, Android telefonlardan iPhone’lara ve TV ekranlarına kadar farklı boyuttaki cihazlarda farklı şekilde görünecektir.

Şimdi YouTube kapak fotoğrafının farklı cihazlarda, hangi piksel boyutlarında olduğuna bir bakalım:

 • TV: 2560 x 1440
 • Masaüstü PC: 2560 x 338
 • Tüm cihazlarda yazı ve logo için güvenli alan: 1235 x 338

Yukarıdaki boyutlardan yola çıkarak YouTube kapak fotoğrafının en iyi şekilde görünmesi için düzenleme yapmanız gereken büyük bir alan var. Eğer kapak fotoğrafının tüm cihazlarda iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, düzenlemenizi de bunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız. 2560 x 1440 boyutlarında hazırladığınız bir YouTube kapak fotoğrafının TV, bilgisayar ve telefonda nasıl görüneceğine aşağıdan bakabilirsiniz:

Hazırladığınız görselden farklı cihazlarda doğru şekilde faydalanmak ilk etapta biraz zor olabilir. Dolayısıyla YouTube kapak fotoğrafınızın en iyi şekilde görüntülendiğinden emin olmak için ‘güvenli alanı‘ bilmektir. Bu tabir size biraz yabancı gelebilir, bu sebeple güvenli alandan kastımızın ne olduğundan bahsedelim.

Güvenli alan, YouTube kapak fotoğrafının en doğru şekilde görüntülendiğinden emin olmak için ihtiyacınız olan minimum alandır. Güvenli alanın boyut olarak karşılığı ise 1235 x 338 pikseldir. Hazırladığınız kapak fotoğrafını tamamen güvenli alan içine konumlandırırsanız, işin en zor kısmını atlatmış olursunuz. Birkaç deneme yaptıktan ve sonuçlarına göz attıktan sonra aslında ne anlatmak istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

YouTube Kapak Fotoğrafı Örnekleri

YouTube kanalınız için kapak fotoğrafı hazırlamadan önce referans olması açısından bazı örnekler sunmak istiyoruz. Aşağıda önemli markaların YouTube kanallarına ait kapak fotoğrafı örneklerini göreceksiniz.

Food Insider

Food Insider’ın YouTube kanalı

Food Insider, YouTube kanalı için bazı lezzetli gıda ürünlerinin dilimine sahip bir kapak fotoğrafı tasarladı. Logolarına uyan turkuaz renkli çizgilerle ayrılmış, ağzınızı sulandıracak beş yemek diliminin yer aldığı bu kapak fotoğrafı, oldukça profesyonel görünüyor.

Google

Google’ın YouTube kanalı

Google, YouTube kanalının kapak fotoğrafını sık sık değiştiriyor. Son kapak fotoğrafı ise logosunun renklerinin yer aldığı çizgilerden oluşuyor. Açıkçası basit gibi görünse de Google’ı yansıtan bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.

GoPro

GoPro’nun YouTube kanalı

Doğa sporu tutkunlarının favori markalarından GoPro, YouTube kanal fotoğrafını en iyi kullanan markalardan biridir. Örneğin yukarıdaki görsel, bir ürünün tanıtımı için hazırlanmış. Arka planın bulanık olması ve ön planda cihazın ismiyle birlikte kendisinin yer alması, oldukça başarılı bir şekilde konumlandırılmış.

YouTube Kapak Fotoğrafı Nasıl Yüklenir?

YouTube kapak fotoğrafını yüklemeden önce hazırlama konusunda da bir önerimiz olacak. Adobe Photoshop gibi paralı olan yazılımlar, bu konuda tüm isteklerinizi karşılayacak düzeydedir. Fakat bunu ücretsiz bir program aracılığıyla ve profesyonele yakın şekilde yapmak için faydalanabileceğiniz pek çok araç bulunmaktadır. İçlerinden en beğendiğinizi kullanmak için şuradaki makalemize göz atabilirsiniz.

Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra YouTube kanalınıza kapak fotoğrafı yükleme işlemini nasıl yapabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • YouTube Studio‘yu ziyaret edip hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Sol kısımdaki menüde bulunan Özelleştirme > Markalama sıralamasını takip edin.
 • Şimdi ekranın ortasında Banner Resmi yazılı bir kısım çıkacak. YÜKLE yazılı kısma tıklayıp hazırladığınız kapak fotoğrafını yükleyin.
 • Bu işlem, farklı durumlara bağlı olarak birkaç saniye sürebilir.

Bu arada YouTube Studio, YouTube kanalınızı baştan sona özelleştirebileceğiniz yerdir. YouTube Studio’nun ne olduğu ve nasıl kullanılacağı ile ilgili geniş çaplı bilgilere şuradan ulaşabilirsiniz.

İyi Bir YouTube Kapak Fotoğrafı İçin Gerekenler

YouTube kapak fotoğrafınız için doğru resmi seçmek, iyi bir ilk izlenim bırakmak ve kullanıcıları kanalınıza çekmek için çok önemlidir. YouTube kapak fotoğrafınız için bir resim seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bazı detaylar şunlardır:

 • Bulanık veya düşük kaliteli bir resim, kanalınıza kötü bir şekilde yansıyabilir ve izleyicileri içeriğinizi izlemekten caydırabilir. Yüksek çözünürlüklü ve görsel olarak çekici bir resim kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Kapak fotoğrafınız, kanalınızın içeriğiyle ilgili olmalı ve içerik türünü yansıtmalıdır. İzleyicilerinizin kanalınızın ne hakkında olduğunu ve kanaldan ne bekleyebileceklerini hızlı bir şekilde anlamalarına yardımcı olması açısından bu önemlidir.
 • YouTube kanalınızda tutarlı bir görünüm ve his oluşturmak için kanalınızın marka bilinci oluşturma renklerini, yazı tiplerini ve logosunu kullanın.
 • Kapak fotoğrafınızı çok fazla ayrıntı veya yazıyla karıştırmaktan kaçının. Temiz ve sade bir tasarım, görsel olarak daha çekici olabilir ve görüntüleyenlerin kanalınızın ne hakkında olduğunu anlamasını kolaylaştırabilir.
 • Kapak fotoğrafınızın masaüstü, mobil ve tablet cihazlarda iyi göründüğünden emin olun. Kapak fotoğrafınızın farklı cihazlarda nasıl görüneceğini görmek için YouTube’un önizleme özelliğini kullanabilirsiniz.
 • YouTube, kapak fotoğrafları için minimum 2048 x 1152 piksel boyutunu önerir. Bozulmayı veya kırpılmayı önlemek için görüntünüzün bu gereksinimleri karşıladığından emin olun.

Bu önerileri takip ederek YouTube kapak fotoğrafınız için markanızı yansıtan ve izleyicileri kanalınıza çeken bir resim seçebilirsiniz.

GIF, YouTube Kapak Fotoğrafı Olarak Kullanılabilir mi?

Evet, bir GIF’i YouTube kanalınızda YouTube kapak fotoğrafı olarak kullanabilirsiniz. Sadece GIF’in 4 MB’tan büyük olmadığından, farklı boyutlarda ve en boy oranlarında iyi göründüğünden emin olun. Kapak fotoğrafının farklı cihazlarda farklı boyutlarda görüntüleneceğini de unutmayın. Bu nedenle GIF’in farklı boyutlarda ve en boy oranlarında iyi göründüğünden emin olmalısınız. Kapak fotoğrafınız olarak bir GIF eklemek için şu adımları izleyin:

 • YouTube’da oturum açıp ardından kanal sayfanıza gidin.
 • Sayfanın üst kısmındaki Kanal resmini düzenle seçeneğine tıklayın.
 • Bilgisayarınızdan bir GIF yüklemek için Bilgisayarınızdan bir fotoğraf seçin seçeneğine tıklayın.
 • Etrafında sürükleyerek veya kırpma tutamaçlarını kullanarak GIF’in konumunu ayarlayın.
 • GIF’ten memnun olduğunuzda, değişikliklerinizi kaydetmek için Seç’e tıklayın.

İlgili Yazılar

YouTube Kanalı Nasıl Açılır?
YouTube Shorts ile Para Kazanma Rehberi
YouTube Para Kazanma Şartları