YouTube İzlenme Arttırma | İşe Yarar 10+ Yöntem

YouTube’da paylaştığı videoların daha fazla kişi tarafından izlenmesini kim istemez ki? Bu kılavuz, YouTube izlenme arttırma konusunda size yararlı bir rehber olacak. Bu sayede hem videolarınızı daha geniş kitlelere ulaştırmış olacaksınız hem de kazancınızda önemli ölçüde artış yaşayacaksınız. Öncesinde YouTube’da neyin izlenme sayılacağına, neyin sayılmayacağına bir bakalım.

YouTube’da Ne İzlenme Sayılır?

Bir izleyici, YouTube’da videoyu oynatmayı başlattığında ve en az 30 saniye boyunca izlediğinde, bu bir görüntüleme olarak sayılır. Kendi videonuzu oynatırsanız, bu da bir görüntüleme olarak sayılır.

Bir izleyici videonuzu birden fazla kez izlerse, her gösterim yeni bir görüntüleme olarak sayılır. Bununla birlikte sayfayı tekrar tekrar yenilerseniz, bu yaptığınız YouTube tarafından algılanacaktır.

Gömülü YouTube videoları veya Facebook’ta paylaşılan YouTube videoları ile gerçekleşen tüm görüntülemeler de izlenme olarak sayılıyor. Buna canlı izlemeler de dahil.

YouTube’da Ne İzlenme Sayılmaz?

YouTube’un algoritması, otomatikmiş gibi görünebilecek herhangi bir oynatmayı göz ardı etmek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla platform, sadece gerçek bir insanın videonuzu ‘bilerek’ kaç kez izlediğini saymak istiyor.

Bu nedenle tek bir kullanıcı veya bot bir videoyu tekrar tekrar yenilediğinde veya bir web sitesi videoyu otomatik olarak oynattığında, bu görüntülemeler toplam görüntüleme sayılarınıza dahil edilmez.

YouTube İzlenme Arttırma Yolları

Bu bilgilerin ardından sırada YouTube’daki videolarınız için en iyi izlenme arttırma yolları var. Aşağıdaki yöntemler, YouTube’da paylaştığınız videoların daha geniş kitlelere ulaştırmanıza yardımcı olacaktır.

YouTube Kanal Profiliniz Güncel Olmalı

Öncelikle videolarınızı paylaştığınız YouTube kanalınızın güncel ve bilgilendirici bir profile sahip olması gerekiyor. Örneğin iyi bir kapak fotoğrafı, kanalınızın çehresini çok olumlu yönde değiştirecektir. Bu sebeple YouTube kapak fotoğrafı boyutu temalı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bununla birlikte aşağıdaki detaylar da YouTube kanalınızın profili için oldukça önemli:

 • İyi bir profil resmi.
 • Tamamlanmış ve bilgilendirici olacak şekilde hazırlanmış Hakkında bölümü.
 • Güncel iletişim bilgileri (Bu kısım, sponsorlu anlaşmalar için firmaların sizinle iletişime geçebilmesi açısından oldukça önemli).

Hedef Video Konusu Belirleyin

YouTube kanalınızda farklı farklı konulara dalmak yerine bir tek konu belirleyin. Bu, kanalınızın ilk etapta kemik bir takipçi kitlesi kazanmasını sağlayacaktır. Yemek temalı bir YouTube kanalınız varsa, araya bambaşka bir konsept (örneğin film eleştirisi) eklemeyin.

Videonuzun Arama Sıralamasını İyileştirin

YouTube, sosyal bir platform olduğu kadar ayrıca bir arama motorudur. Yani günde milyonlarca insan, ulaşmak istediği bir video için öncelikle kilit kelimelerle arama yapar.

Yine yemek temalı bir kanalı ele alalım. Şakşuka yemeğinin tarifiyle ilgili bir video hazırladıysanız, videonuzun başlığı bu kelimeleri içermeli. Çünkü kullanıcılar, yüksek ihtimalle şakşuka – tarif – nasıl yapılır gibi kelimelerle arama yapacaklardır. Bunu teyit etmek için YouTube’un arama kısmına ilk önce şakşuka yazın, ardından boşluk bırakıp tarif yazın. Çıkan arama sonucu, kullanıcıların burada en çok arama yaptığı kelimelerin birleşimiyle ortaya çıkıyor. Siz de bu kelimeleri arama sonuçlarına en uygun şekilde seçerek videonuzun başlığını bu şekilde belirleyin.

Bu gerçekten çok kritik bir konu. Eğer bu kısmı çözerseniz, videolarınızın izlenme sayısının gün geçtikçe arttığını fark edeceksiniz. Bu konuda profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Popüler Videolardaki Verileri Kullanın

Amacınız daha fazla YouTube izlenme elde etmekse, alanınızdaki en popüler videolardan ipuçları almaya çalışın. İşe rakibinizin en popüler videosuna göz atarak başlayabilirsiniz.

YouTube’un temel amacı, izleyicileri mümkün olduğu kadar uzun süre platformda tutmaktır (böylece mümkün olduğunca çok reklam görürler). Bu nedenle algoritmanın görevi, izleyicileri ilgi çekici videolarla beslemektir.

Peki YouTube, insanların nelerden hoşlanabileceğini nasıl anlar? YouTube’un algoritması aşağıda sıraladığımız maddeleri dikkate alır:

 • Sıklıkla birlikte izlenen videolar
 • Kullanıcının geçmişte izlediği videolar
 • Konuyla alakalı videolar (biraz anahtar kelime inceliği gerektirir)

Burada kontrol edebileceğiniz tek nokta üçüncü nokta. Anahtar kelimeleri seçerken bir kütüphaneci gibi düşünün. Videonuzun konusunu ve genel kategorisini tanımlayıp bir kişinin o konuyu aramak için kullanabileceği başka kelimeleri düşünün.

Video Başlıklarınızı Optimize Edin

YouTube aslında bir arama motorudur. Bu da arama motoru optimizasyonunun (SEO) önemli olduğu anlamına gelir.

YouTube algoritması, arama sonuçları için videoları seçerken birden çok unsuru dikkate almaktadır. Platform, videonuzun başlıklarını, açıklamaları ve etiketler dahil olmak üzere videolarınız için optimize edebileceğiniz seçenekler sunar. Bu sebeple videonuz hangi anahtar kelimelerde sıralamaya girmek istediğinizi bilmek durumundasınız. Fakat şuna da dikkat etmeniz gerekiyor ki, videonuzla ilgisi olmayan anahtar kelimeleri dahil ederseniz bu ters teper. Ayrıca başlıklarınızı en fazla 60-70 karakter arasında tutmaya özen göstermelisiniz.

Küçük Resimlerle Görüntülenmenizi Arttırın

Videonuzun potansiyel izleyicileri keşif modundayken (arama sonuçlarına ve önerilere göz gezdirirken) ne izleyeceklerine karar vermelerinin önemli bir kısmını da küçük resimler oluşturur. Peki etkili bir küçük resmin videonuz için faydaları neler olabilir?

 • Küçük resim, açıkladığı video hakkında net ve doğru bilgiler sunar (küçük resminiz insanları tıklamaya yönlendiriyorsa YouTube bunu anlar çünkü izleyici rahatsız olduğunda ve izlemeyi bıraktığında izlenme süreniz düşecektir. Dolayısıyla algoritma bundan pek hoşlanmayacaktır).
 • Küçük resim ilgili çekici olduğunda göze çarpar.
 • Küçük resim, videonun başlığıyla birlikte çalışır.

YouTube videonuzdaki küçük resim için parlak bir renk seçmek bile işe yarayacaktır. Anahtar görseller, kanalınızın rakiplerine nazaran öne çıkması için tartışmasız en iyi yollardan biridir.

Videolarınıza Filigran Ekleyin

Filigranlar, kanalınızı tüm videolarınızda tanıtarak daha fazla abone kazanmanıza ve ücretsiz YouTube izlenimleri elde etmenize olanak tanır. Temel olarak, bir filigran sadece tüm videolarınızda görünecek bir resimdir. Bununla birlikte çoğu marka kendi logosunu kullanmaktadır. Bir izleyici bir filigranın üzerine fareyi getirdiğinde, onları abone olmaya teşvik eder.

Videolarınıza bir filigran yükleyebilmek için YouTube hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Şunu belirtmek gerekir ki, hangi videoların filigran göstereceğini ve hangilerinin göstermeyeceğini seçemezsiniz. Yani ya tüm videolarınızda görünürler ya da hiçbiri görünmez.

Bir YouTube videosuna filigran eklemek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

 • YouTube Studio’nuza gidin.
 • Sol kenar çubuğunda Özelleştir‘e tıklayın.
 • Şimdi Markalama‘ya tıklayın.
 • Video filigranı altında bulunan Yükle‘ye tıklayın ve filigranınız olarak kullanmak istediğiniz görseli seçin.
 • Buradan filigranın opaklığını ve boyutunu ayarlayabilirsiniz.
 • Filigranın videonuzda görünmesini istediğiniz yeri seçin.
 • Son olarak Kaydet‘e tıklayın.

Oynatma Listeleri Oluşturup İzlenmenizi Arttırın

YouTube’da video oynatma listeleri oluşturmak, bir izleyicinin içeriğinizi tükettikten sonra başka bir kanala geçme olasılığını en aza indirmenin en iyi yoludur. Peki bu nasıl olabilir? Çünkü oynatma listeleri tıpkı Netflix gibi aynı kurallara sahiptir; bir video biter bitmez diğeri başlar. Dolayısıyla onları bir sonraki video içeriğine yönlendirmek, izlenme sayısını arttırmak adına oldukça mantıklıdır.

İzleyicilerinizle İlişkiler Kurun

İzleyici katılımı, izleyicilerle ilişki kurabileceğiniz bir başka yoldur. Bu yöntem, daha fazla YouTube görüntülemesi elde etmenin gerçekçi olduğu kadar organik ve sürdürülebilir bir yoludur.

Diğer YouTuber’larla veya yorum yapanlarla etkileşim kurmak, markanızı önemseme, kanalınıza abone olma ve genel olarak daha fazla videonuzun izlemesini arttırma yolunda oldukça önemli detaylardır.

Videolarınızın İzlenme Süresini Arttırın

YouTube, 30 saniyenin üzerindeki her şeyi görüntüleme olarak sayarken, izleyicilerin videonuzda daha uzun süre kalmasını sağlamanın bazı avantajları vardır.

İnsanların videonuzu daha uzun süre izlemesini sağlayabilirseniz, YouTube içeriğinizin kaliteli olduğunu düşünecektir. Ve daha yüksek izlenme süresine sahip videolar, YouTube algoritması için tercih edilme sebepleri arasında yer alır. Dolayısıyla videolarınız, öneri motorunda bir adım önde olacaktır.

İzleyicilerden Kanalınıza Abone Olmasını İsteyin

YouTube’da pek çok videonun başında veya sonunda, video oluşturucu tarafından şu cümleyi fazlasıyla duymuşsunuzdur: Kanalıma abone olmayı unutmayın! Bir YouTube kanalı için ‘organik’ takipçi, kanal oluşturucusu için bulunmaz bir nimettir. Çünkü kanalınıza abone olan bir izleyici, yeni video yayınladığınızda o videoyu akışta görecektir. Bu da sonraki videolarınızın izlenme sayısını arttırma yolunda oldukça önemlidir.

YouTube Videonuzu Diğer Sosyal Medya Hesaplarınızda Tanıtın

Instagram’ı, Twitter’ı, Twitch’i veya Facebook’u aktif olarak kullanıyor musunuz? Peki takipçi sayınız ne alemde? Eğer hatırı sayılır bir takipçi kitleniz varsa, YouTube videonuzu bu platformlarda tanıtabilirsiniz. Çünkü bazı takipçileriniz, bir YouTube kanalınızın olduğunu bilmeyebilir. Bu sayede başka önemli bir platformdan ciddi bir destek alarak videonuzun izlenme sayısını arttırabilirsiniz.

Videonuzu Doğru Zamanda Yayınlayın

Son olarak videonuzu doğru zamanda yayınlamak, kullanıcılara ulaşmanız konusunda kilit rol üstlenebilir. Örneğin TikTok videolarının keşfete düşme saati konusunda oldukça önemli veriler bulunuyor. Aynı şekilde YouTube da videoları ne zaman yayınladığınızı fazlasıyla önemser.

Buna göre kesin bir veri olmamakla birlikte çoğu kullanıcı, YouTube’da videoların en iyi yayınlanma saatlerinin 18:00 – 21:00 aralığı olduğunu söylüyorlar. Bunun dışında en kötü saatler de gece yarısı (örneğin 02:00 – 05:00 aralığı) olduğunu belirtiyorlar. Dolayısıyla çoğu insanın bilgisayar veya telefon başında en çok vakit geçirdiği 18:00 – 21:00 aralığı, YouTube videolarınızın izlenme sayısını biraz da olsa arttırabilir.

İlgili Yazılar

Instagram Takipçi Arttırma Yolları
Video Kalitesini Arttırabileceğiniz En İyi Programlar
Instagram Reels İzlenme Arttırma Yolları