Tehlikeli Olduğu İçin Chrome Tarafından Engellendi Hatasının Çözümü

Chrome, tüm dünyada en çok kullanılan tarayıcılar arasında zirvede yer almaktadır. Buna rağmen çoğu kullanıcı, “tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi” gibi hatalar alabilmektedir. Aslında bu bir hata değil, Chrome’ın aldığı güvenlik önlemidir. İndirdiğiniz dosyanın zararlı olduğu gerekçesiyle Chrome, karşınıza böyle bildirim çıkarır. Bu sayede zararlı dosya uzantıları otomatik olarak belirlenecek ve engellenecektir. Fakat çoğu kullanıcı, Chrome’un bu bilgilendirmesinden oldukça zararsız. Dolayısıyla bu bildirimin nasıl kaldırılabileceğine dair arayış içerisinde olabiliyor. Aşağıda Chrome’da gördüğünüz bu ‘engellendi’ bildirimini nasıl kaldıracağınıza dair bazı yöntemler göreceksiniz fakat öncesinde yapabileceğiniz ufak bir ayardan bahsedeceğiz.

Chrome’daki Güvenli Tarama adlı özellik ile kimlik avı, sosyal mühendislik, kötü amaçlı yazılım, istenmeyen yazılımlar, zararlı reklamlar ve kötü amaçlı geliştirilen web siteleri veya uzantılara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Fakat bu özelliğin koruma düzeyini ayarlayabilirsiniz. Yapacağınız bu ayar, dosya tehlikeli olduğu için Chrome tarafından engellendi gibi hataları almanızı engelleyebilir. Bunun için yapmanız gerekenler şunlar:

  • Chrome’u açıp sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıklayın. Ardından Ayarlar‘ı seçin.
  • Şimdi Gizlilik ve Güvenlik, ardından da Güvenlik‘e gidin.
  • Buradan Chrome kötü amaçlı indirme gibi bildirimlerden kaçınmak için sahip olmak istediğiniz koruma düzeyini değiştirebilirsiniz.

Chrome sadece URL kontrolünü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda istemci tarafında da kontroller yapar. Google’a, söz konusu web sitesinin zararlı kabul edilip edilmeyeceğine karar vermesi için bir web sitesinde keşfedilen en olası kimlik avı ve sosyal mühendislik ifadelerinin bir alt kümesini verecektir. Ek olarak bu istemci tarafı testleri, sayfanın görsel görünümünün bir dizi giriş sayfası fotoğrafıyla karşılaştırmasını içerir.

Chrome, söz konusu web sitesinin kimlik avı yoluyla kullanıcıların bilgilerini çalma çabası olup olmadığını değerlendirmek için bir web sitesinin URL’sini bu listedeki eşleşen ögeyle birlikte Google’a iletir. Bilmediğiniz bir web sitesine gidip daha önce depoladığınız şifrelerden birini girerseniz, bu aynı zamanda kimlik avı kurbanı olmanıza karşı korunmanıza karşı yardımcı olabilir.

Google Chrome Tehlikeli Site Uyarısı Ne Anlama Geliyor?

Google Chrome, kullanıcıların internet güvenliğini korumak için siteleri analiz eden bir mekanizmaya sahiptir. Eğer bir site potansiyel olarak tehlikeli olarak değerlendirilirse, tarayıcıda bir uyarı mesajı gösterilir. Bu mesajda “Tehlikeli olduğu için site engellendi” veya “Bu site zararlı olabilir” gibi ifadeler yer alabilir.

Bu uyarı genellikle sitenin kötü amaçlı yazılımlar içerdiği, kullanıcı bilgilerini çalmaya çalıştığı veya dolandırıcılık amaçlı olduğu gibi nedenlerle verilir. Bu nedenle bu uyarıyı ciddiye almak ve sitenin ziyaret edilmemesi gerektiği anlamına gelir. Kullanıcıların bu uyarıya dikkat etmeleri, kişisel bilgilerini ve cihazlarını korumaları açısından önemlidir.

Şimdi Chrome tarafından engellenen tehlikeli indirme sorununu nasıl çözebileceğinize bir bakalım.

Tehlikeli Olduğu İçin Chrome Tarafından Engellendi Hatası ve Çözümü

Chrome Güvenlik İstemlerini Devre Dışı Bırakın

  • Chrome’u açın. Ardından Ayarlar‘ı seçmek için sağ üst köşedeki üç noktalı menüye tıklayın.
  • Buradan Gizlilik ve Güvenlik‘e, ardından Güvenlik‘e gidin.
  • Şimdi ProduKey gibi ileride Chrome tarafından engellenmesi gibi hataları önlemek için Koruma yok (önerilmez) seçeneğini belirleyin.

Chrome’da tehlikeli dosyalar nasıl indirilir?

  • Chrome’u açıp sağ üstteki üç noktalı menüye ve ardından Ayarlar‘a tıklayın.
  • Soldaki menüden Gizlilik ve Güvenlik‘e, sonra da sağ tarafta yer alan Güvenlik‘e gidin.
  • Burada, tehlikeli dosyaların bilgisayarınıza girmesini önlemek için Standart veya Gelişmiş Koruma seçeneklerini seçin.

Antivirüs Programı Kullanın

Bilgisayarınızı tam bir virüs taramasından geçirdikten sonra daha iyi performans göstermesini sağlayabilirsiniz Dolayısıyla bunu düzenli olarak yapmak, Chrome yaşadığınız bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

İnternete her bağlandığınızda, işletim sistemini bilinmeyen risklere maruz bırakırsınız. Kötü amaçlı yazılımlar ve reklam yazılımları bilgisayarınıza zararlıdır ve sorunların temel nedeni olabilir. Bir tarayıcının çalışma şeklini, kötü niyetli tüm tehditleri engelleme yeteneğine sahip iyi bir antivirüs kullanılarak geliştirebilirsiniz. Ayrıca cihazınızı bilinen veya ortaya çıkan kötü amaçlı yazılım salgınlarına karşı tam olarak korumak için birden çok savunma katmanı içeren bir virüsten koruma yazılımı seçmenizi öneririz.

Bunları bilgisayarınızdan kaldırmak için başvurabileceğiniz en güvenli yol, kapsamlı bir antivirüs programı kullanmaktır. Bu anlamda kullanabileceğiniz en iyi antivirüs programlarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Farklı Bir Tarayıcı Kullanmayı Deneyin

Eğer siber güvenliğinizden endişe ediyorsanız, Chrome yerine Opera’yı kullanmayı deneyebilirsiniz. Kullanıcılarına birçok sağlam özellik sunan Opera, kolay kullanımının yanında güvenlik olarak da tatmin edici bir hizmet sağlamaktadır.

Opera, izleme ve kimlik avı koruması gibi çok sayıda gizlilik odaklı özelliğe sahiptir. Ayrıca gizliliğinizi korurken çevrimiçi ayak izinizi minimumda tutan yerleşik VPN hizmeti de vardır. Bununla birlikte Opera’nın güvenlik ayarları son derece özelleştirilebilirdir. Kullanıcıların en iyi performans için ayar yapmalarına olanak tanır. Güvenilmeyen web sitelerine karşı korumayı kolayca etkinleştirebilmesinin yanında HTTP/SSL sertifika seçeneklerini de belirleyebilirsiniz.

Web sitelerinin verilerinize ne kadar erişim sağlayacağını da önceden seçebilirsiniz. Opera ayarlarından konuma, kameraya ve daha fazlasına erişimi devre dışı bırakabilirsiniz.

Opera, kendi çalışma alanınızı oluşturmanıza, kenar çubuğunuzu, görünümünü ve çok daha fazlasını özelleştirmenize izin veriyor. Bu da tarayıcıyı cazip kılan özelliklerinden yalnızca birkaçıdır.