YouTube’daki Yorumları Türkçeye Çevirme Nasıl Yapılır?

YouTube sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada en popüler ve tercih edilen video platformudur. Bu sebeple platformda farklı dillerde yazılan milyonlarca yorum görmeniz olası. Örneğin K-Pop müzik türünden hoşlanıyorsanız, bu videoların altında bolca Korece diline ait yorumlar görmeniz olası.

YouTube Yorum Çeviri Yöntemleri

YouTube Özelliği ile Yorum Çeviri

YouTube, yorumlarda ‘acaba ne yazılmış?’ diye merak edenlerin derdine derman olacak yeni özelliğini açıkladı. Buna göre YouTube videolarında yazılan yorumlar, 100’den farklı dile çevrilebilecek.

Özelliğin kullanımı ise oldukça basit. Öncelikle YouTube’daki yerleşik dil ayarınızı belirlemeniz gerekiyor. Türkçe yapmak için YouTube’un şuradaki bağlantısında yer alan talimatları yerine getirmelisiniz. Sonrasında yukarıdaki görselden de görüleceği üzere yabancı dilde yazılmış bir yorumun altında çeviri kısmı göreceksiniz. Bir tık yaparak çeviri özelliğinden saniyeler içerisinde faydalanmış olacaksınız. Aynı yere tekrar tıkladığınızda yorumun orijinal dilde yazılmış versiyonunu tekrar göreceksiniz.

YouTube, yukarıdaki Twitter paylaşımıyla birlikte özelliğin mobil platformlara geldiğini açıkladı. Ayrıca GIF’i izleyerek çevirinin nasıl yapılacağını görebilirsiniz. Şu an için özelliğin kullanılmasını sağlayacak güncelleme yayınlanmış değil. Muhtemelen bir sonraki güncelleme ile birlikte karşımıza çıkacak.

Chrome Uzantı ile YouTube Yorum Çeviri

Chrome uzantıları, tarayıcıyı çok daha işlevsel bir hale getirmenin en iyi yollarından birisidir. Eğer “Chrome’da olsaydı şahane olurdu” dediğiniz bir özellik varsa, bunu uzantı aracılığıyla tarayıcınıza ekleyebilirsiniz. Tabii böyle bir uzantı geliştirilmişse.

Peki YouTube yorumlarını Türkçeye çevirmek için geliştirilen bir uzantı var mı? Evet. Şuradaki uzantıyı Chrome tarayıcınıza yükleyerek YouTube’da İngilizce veya farklı dilde yazılmış yorumları Türkçe çevirebilirsiniz. Dilerseniz açık kaynak olan bu uzantının kodlarına GitHub üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Uzantıyı kullanarak YouTube yorumlarını çevirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Yukarıdaki bağlantıdan YouTube Yorum Çeviri uzantısını Chrome’a yükleyin.
  • Şimdi YouTube’da bir videoyu açarak yorum kısmına gidin.
  • Farenizin imlecini her bir yorumun üzerine getirdiğinizde çeviri simgesi göreceksiniz. Üzerine tıkladığınızda otomatik olarak ana dilinize çevrilecektir.
  • Orijinal yorumu görmek için Geri Al (Undo) yazılı kısma tıklayabilirsiniz.

Google Translate ile YouTube Yorum Çeviri

Google Translate (Çeviri), Google’ın gün geçtikçe üzerine koyduğu hizmetlerinden bir tanesi. Önceleri bu hizmet, cümleleri pek de anlamlı olacak şekilde Türkçeye çevirmiyordu. Şimdiyse hangi dilde yazılmış olursa olsun, cümleler gayet anlaşılır şekilde çevrilebiliyor. Bu yüzden Google Translate, YouTube yorum çeviri için oldukça kullanışlı olacaktır. Chrome’a Google Translate eklentisini yükleyerek dilerseniz bir cümleyi, dilerseniz de tüm sayfayı Türkçeye çevirebilirsiniz.

Google Translate ile yorumları Türkçeye çevirmenin yanında farklı dilde yazılan yorumlara cevap vermek için de kullanabilirsiniz. Bunun için yabancı dilde yazılan yorumu kopyalayıp Google Çeviri’ye yapıştırın. Ardından dili algıla yazılı kısma tıklayıp hangi dilde yazıldığını tespit edin. Daha sonra çeviri ayarlarından yorumu Türkçeye çevirin.

Bu kısımdan sonra Google Translate’i Türkçe olarak belirleyip yorumunuzu yazın ve hangi dilde çevrilmesini istiyorsanız onu seçin. Çeviriyi farklı bir dile çevirdikten sonra farenizi veya klavyenizi kullanarak yorumu kopyalayın ve YouTube’da yabancı dilde yazılmış yoruma cevap olarak yapıştırın.

YouTube İngilizce Altyazıyı Türkçeye Çevirme

YouTube’da herhangi bir videodaki İngilizce altyazıyı Türkçeye çevirmek için izlemeniz gereken adımlar şunlar:

  • Adım 1: Web tarayıcınızda çevirmek istediğiniz YouTube video URL’sini açın.
  • Adım 2: Videonun oynatın ve oynatıcınızın sağ alt köşesinde bulunan dişli simgesine tıklayarak Altyazı/CC seçeneğini açın.
  • Adım 3: Video kaynak dilinin altyazıları için (Türkçe veya başka bir dil olsun) altyazıları çubuğunu açmak için menüden CC simgesine tıklayın ve YouTube videolarını Türkçe veya ihtiyaç duyduğunuz herhangi başka bir dile çevirin.
  • Adım 4: Video birden fazla dilde altyazı veya kapalı altyazı içeriyorsa, dişli simgesine tıklayarak ve istediğiniz dil için Otomatik çeviri sekmesini seçerek tercih ettiğiniz dildeki altyazıyı seçebilirsiniz.
  • Adım 5: Eğer video istediğiniz dilde altyazı sağlamıyorsa, video oluşturucusunun onları eklemesini beklemeniz gerekebilir veya URL’yi kopyalayıp yapıştırarak bu platformlarda çalışan bir YouTube altyazı çeviri aracı kullanarak çevirebilirsiniz. Bunun için Ultimate Video Translator adlı Chrome eklentiyi kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

YouTube neden yorumları çevirmiyor?

Bir yorumu çevirmeye çalıştığınızda ve YouTube bunu çeviremezse, yorumlar muhtemelen argo ifadeler, karışık diller veya gayri resmi transkriptlerle yazılmış olabilir.

YouTube’un yorum çevirme aracı var mı?

Evet, YouTube mobil uygulamasında bir yorum çevirmeni bulunmaktadır. Bu çevirmen, yorumun altında görünür ve YouTube dil ayarlarınızda belirttiğiniz ana dilinize çevirmenizi sağlar.

İlgili Yazılar

YouTube’un Öğrendiğinize Memnun Olacağınız Pek Bilinmeyen Özellikleri
YouTube Reklamları Nasıl Engellenir?